Czym jest upcycling mebli?
Przetwarzanie odpadów, czyli recykling, można przyporządkować do dwóch podstawowych kategorii. Pierwsza z nich to downcykling, w którym z dostępnych surowców tworzy się mniej cenne rzeczy (np. kartony przetworzone na papier toaletowy). Druga forma to upcykling, czyli przekształcanie odpadów w produkty wyższej wartości. Przykładem mogą być m.in. wszelkie projekty renowacji mebli, ale także tworzenie nowych dodatków z europalet, oryginalnych rzeźb ogrodowych ze starych metalowych części czy donic z wiader.
Upcykling musi mieć w sobie dozę kreatywności, a nawet artyzmu. Dysponując niepotrzebnym przedmiotem, twórca powinien najpierw obmyślić, do czego może wykorzystać dany odpad. Wymaga to uruchomienia pokładów wyobraźni. Dzięki temu powstają zupełnie nowe produkty, które cieszą oko, a przy okazji są niesamowicie praktyczne, oryginalne i pomagają chronić środowisko.
Meble z recyklingu pozwalają dać drugie życie odpadom. Dzięki temu realnie chronimy środowisko naturalne. Wykorzystanie przedmiotów, które mogłyby zostać wyrzucone, sprawia, że zmniejszamy ilość odpadów i ponownie wprowadzamy w obieg dostępne materiały.
Warto podkreślić, że procesy recyklingu bywają skomplikowane i wymagają całego parku maszynowego, zaś omawiany w tym tekście upcykling to zajęcie niemalże hobbystyczne, które może wykonać każdy z nas!
Wybór mebli do upcyclingu i przygotowanie ich do pracy
Upcykling mebli, nieważne, czy będą to stoły, sofy i kanapy lub łóżka, polega na sprytnej obróbce istniejących dodatków do wnętrza. Taka renowacja może polegać na odświeżeniu, przemalowaniu lub całkowitym przerobieniu danego mebla. Co więcej, w upcyklingu możesz też używać innych surowców, aby stworzyć z nich zupełnie nowy mebel. Pniaki drzew jako stoliki, europalety, które stają się siedziskami czy witraże z potłuczonego szkła to tylko kilka przykładów.
Jak wybrać meble do upcyklingu? Najlepiej, gdy będą to modele trwałe, wykonane z solidnych materiałów i dające tym samym gwarancję, że posłużą przez kolejne lata. Przeróbka i odnowienie np. drewnianych czy metalowych dodatków do wnętrz sprawia, że zyskujemy bardzo ciekawy i jakościowy produkt. Dobrze jest też zrezygnować z odnawiania mebli, które mają trwałe uszkodzenia w swojej strukturze. Zgniłe czy spróchniałe drewno może być bardzo trudne do odratowania.
Aby dobrać odpowiedni mebel do upcyklingu, warto postawić na oryginalne wzornictwo. Nie bój się niepowtarzalnych kształtów i wzorów, które przykuwają uwagę. Dzięki temu zyskasz bardzo niepospolity dodatek do swojego wnętrza. Zawsze dokładnie przyjrzyj się też przedmiotowi, który chcesz przerabiać. Koniecznie oceń stan jego konstrukcji. Pamiętaj, że niektóre projekty, pomimo tego, że będą bardzo satysfakcjonujące, mogą wymagać dużych nakładów pracy!
Kreatywne techniki i style w upcyclingu mebli
Ilu ludzi, tyle technik upcyklingu. Przerabiając meble, możesz używać kreatywnie kolorów, bawić się teksturami czy wzorami. Do dyspozycji masz także technikę polegającą na przerobieniu danego przedmiotu i nadaniu mu zupełnie innej formy niż dotychczasowa.
Popularne jest tu szczególnie całościowe malowanie wybranego mebla z odzysku. Należy wtedy przygotować powierzchnię, co dokładnie opisujemy w kolejnym akapicie, a następnie przejść do renowacji polegającej na zmianie koloru. To najprostszy sposób na udaną i wyjątkowo prostą renowację mebli.
Część osób stawia też na bardziej zaawansowane techniki, np. włączając w swoje projekty upcyklingowe decoupage. Praca renowacyjna polega na naniesieniu wcześniej przygotowanego wzoru na wybraną część mebla, np. front. Gotowe wzory układa się w finezyjne kompozycje i mocuje do podłoża, klejąc i malując całość bezbarwnym lakierem.
Innym sposobem na przeróbkę mebli jest zmiana ich tapicerki. Ta praca jest dość czasochłonna i wymaga już pewnych umiejętności, jednak efekty są zazwyczaj spektakularne. Wystarczy zakupić gąbkę tapicerską i dobrać odpowiednią tkaninę do swojego projektu. Mocowanie można wykonać z pomocą zszywacza metalowego ręcznego (tzw. takera) i kompletu zszywek.
Praktyczne porady i narzędzia do upcyclingu
Aby wykonać odnawianie mebla, należy działać krok po kroku. Przedstawiamy, jak może wyglądać takie działanie i co warto mieć pod ręką, aby móc wcielić w życie założony projekt:
-
Znalezienie mebla – często jedna z najprostszych czynności w renowacji mebli to właśnie ich znalezienie. Stare biurka czy krzesła mogą być wszędzie. Czasem stoją koło komory śmietnika na osiedlu, innym razem są sprzedawane za bezcen lub oddawane za darmo w internecie. Wystarczy tylko mieć oczy szeroko otwarte – wymarzony mebel do upcyklingowych projektów jest często bliżej, niż myślisz!
-
Czyszczenie przedmiotu do upcyklingu – w zależności od tego, co chcesz przerabiać, dobierz narzędzia i preparaty, które pomogą Ci dać nowe życie meblom. Mogą to być m.in. delikatne bawełniane ściereczki, mydło o neutralnym pH, nieagresywny środek czyszczący, papier ścierny, szlifierka, bejca, farba, kleje, szpachla, benzyna.
-
Łatanie ubytków – podczas procesu odzysku starych mebli może okazać się, że przedmioty wymagają dokładnego uzupełnienia. Przykładem może być drewniana komoda, która ma widoczny ubytek w swojej budowie. Rysy, dziury czy niedoskonałości możesz wyrównać np. łatwą w użyciu masą szpachlową do drewna.
-
Szlifowanie mebli z recyklingu – często zdarza się, że wybrany przedmiot potrzebuje dodatkowego odnawiania powierzchni. Świetnie sprawdzi się tutaj szlifowanie, do którego to możesz użyć zarówno papieru ściernego (gradacja od 80 do nawet 120), jak i profesjonalnej szlifierki. Pamiętaj, aby wykonywać tę pracę w tym samym kierunku, którym rozlokowane są słoje drewna. Po szlifowaniu przetrzyj całość benzyną, aby uzyskać czystą i pozbawioną pyłu powierzchnię.
-
Malowanie mebli ekologicznych – ostatnim krokiem renowacji może być malowanie powierzchni. Pamiętaj, że Twój upcyklingowany mebel nie musi być jednolity. Pobaw się fakturą czy kolorem i stwórz projekt, który będzie zachwycał swoją nonszalancją. Kolorowe kredensy, komody z wielobarwnymi szufladami czy lustra zachwycające różnymi teksturami to świetne elementy wystroju wnętrza.
Inspiracje i przykłady udanych projektów upcyclingu mebli
Upcykling mebli DIY może mieć wiele twarzy. Ciekawą opcję stanowią zawsze metamorfozy, które całkowicie zmieniają meble. Ciemna szafa pamiętająca okres PRL, która zostaje przemalowana na optymistyczny kolor baby blue albo drewniane lustro w bardzo przytłaczającej ramie, która zmienia odcień na biały – takie ulepszenia dają drugie życie starym meblom. Dobrym wyborem jest także użycie różnych kolorów. Komplet 4 krzeseł, z których każde zyskuje inny odcień? Taki set do jadalni będzie świetnie urozmaicał pomieszczenie!
Pomysłów na meble z recyklingu jest naprawdę sporo. Prosty w wykonaniu upcycling mebli DIY pomoże Ci zmienić stare, podniszczone i nieco zużyte stołki, fotele czy krzesła w dodatki, które cieszą oko. Upcyklingowe projekty nie są nigdy nudne i zawsze zaskakują ciekawą formą i oryginalnym pomysłem.
Jeśli lubisz odnawianie starych mebli i zestawianie ich z nowoczesnymi kompletami – koniecznie zajrzyj do naszego internetowego salonu meblowego. Tutaj znajdziesz sofy, biurka czy regały, które doskonale urozmaicą Twoje wnętrze. Do takich kompletów możesz z powodzeniem dobierać unikatowe meble z odzysku!