Co to jest hygge?
Duńczycy to jedna z najszczęśliwszych nacji na świecie, a przynajmniej tego dowodzą badania. W tym rankingu wyprzedzają ich jedynie mieszkańcy Finlandii, co dla wielu osób jest dość zaskakujące. Kraje skandynawskie kojarzą się bowiem ze specyficzną pogodą, dużą ilością chłodnych oraz ciemnych dni, gdy niedobór światła słonecznego bywa bardzo uciążliwy. Pomimo tych niedogodności to właśnie Finowie i Duńczycy są tak bardzo zadowoleni z życia. W Danii rozwinęła się wręcz cała filozofia z tym związana, a określa się ją mianem hygge.
Hygge to nic innego, jak pewna koncepcja i podejście do życia, które bazują na przytulności i bezpieczeństwie. Choć za oknem panować mogą mrozy i szaruga, dom pozostaje miłą, doskonale znaną i przytulną ostoją, w której można czuć się swobodnie, wygodnie i doskonale. Koncepcja hygge wiąże się więc nie tylko z podejściem do życia, ale też ze sposobem urządzania wnętrz. Dom powinien być bowiem miejscem, do którego wraca się z ogromną przyjemnością, a w jego wnętrzach można czuć się w pełni swobodnie i wygodnie.
W hygge bardzo istotna jest umiejętność czerpania przyjemności z małych rzeczy. To koncepcja życiowa i wnętrzarska, która pozwala odetchnąć od współczesnego wyścigu szczurów, pracy i obowiązków. Powrót do domu urządzonego w stylu hygge to prawdziwa przyjemność, a spędzanie w nim czasu to nie nudna konieczność, ale świadomy i chętny wybór.
Charakterystyka stylu hygge
Koncepcja hygge znajduje szerokie zastosowanie w codzienności, ale też w sposobie aranżowania wnętrz. Co charakteryzuje styl hygge? Jakie są jego znaki rozpoznawcze?
- Wygoda i przytulność – wnętrza hygge są projektowane z troską o komfort użytkowników. Nie ma w nich miejsca na niewygodne meble i designerskie dodatki bez żadnego zastosowania. Domowa przestrzeń ma sprzyjać relaksującym chwilom. Stąd też we wnętrzach hygge spora ilość miękkich tekstyliów, pledy i dywaniki, a także miękkie fotele, pufy i tym podobne meble.
- Jasne, spokojne kolory – styl hygge bazuje na podobnych kolorach, co estetyka skandynawska, stąd też w aranżacjach tak wiele bieli, kremu, naturalnych odcieni drewna oraz szarości i kolorów ziemi. Barwy te są harmonijne, spokojne, a ich użycie w aranżacji pozwala na stworzenie miłej i przytulnej przestrzeni.
- Naturalne materiały – hygge to szczęście, wygoda i możliwość bycia blisko natury, gdy to możliwe. Stąd też we wnętrzach zaaranżowanych w zgodzie z tym trendem tak wiele drewna, naturalnych tkanin, jak len lub bawełna, ale też wełnianych dodatków.
- Duża ilość światła – która zawsze poprawia nastrój i sprawia, że dom lub mieszkanie wydają się przytulniejsze. Wnętrza hygge powinny być dobrze doświetlone naturalnym światłem dziennym, którego uzupełnieniem jest światło sztuczne. Wskazane są nie tylko różnorodne lampy i lampki, ale też korzystanie z lampionów i świeczników.
- Umiarkowana liczba dekoracji – estetyka hygge nie ma zbyt wiele wspólnego z minimalizmem. Choć paleta kolorów wydaje się równie spokojna i stonowana, jak we wnętrzach ascetycznych, to ilość dodatków jest zupełnie inna. We wnętrzach hygge jest ich zdecydowanie więcej i często są to dodatki użytkowe: wazony, lampiony, świeczniki i tym podobne.
Aranżacje w stylu hygge są coraz popularniejsze i trudno się temu dziwić. Koncepcja ta jest bowiem bardzo bliska naturze, komfortowa i wpływająca na jeszcze lepsze samopoczucie każdego dnia. Jeśli domowe wnętrza są wygodne i przyjemne dla oka, tym chętniej będziemy w nich przebywać, podejmować gości i miło spędzać czas w gronie najbliższych.
Popularność stylu hygge
Hygge – duńska sztuka szczęścia to nie tylko styl wnętrzarski, ale cała filozofia, która w ostatnich latach bardzo zyskała na popularności. Wynika to zarówno z poszukiwań nowych sposobów na lepsze i szczęśliwsze życie, jak również z rosnącej popularności trendów będących blisko natury. Estetyka hygge łączy w sobie obie te kwestie – zapewnia miłą i przyjemną przestrzeń, w której aż przyjemnie się przebywa, dzięki czemu można czerpać radość z codziennych, małych rzeczy.
Styl wnętrzarski hygge jest coraz chętniej wybierany także dlatego, że pozwala na estetyczne, wygodne i stosunkowo niedrogie urządzenie przestrzeni. Jego bazą są naturalne materiały, ale raczej lokalne niż egzotyczne. Estetyka ta jest nieco bardziej przytulna niż wnętrza skandynawskie, dlatego też cieszy się tak dużym powodzeniem wśród domatorów. Styl hygge to propozycja niemal dla każdego, kto ceni wygodę, przytulność i sporą swobodę podczas aranżowania wnętrz.
Styl hygge w aranżacji wnętrz
Koncepcja hygge może być wyznacznikiem nie tylko w sposobie na życie, ale też w aranżacjach wnętrz. Założeniem jest stworzenie przestrzeni wygodnej, komfortowej, pozwalającej na relaks, miłe spędzanie czasu i bycie z bliskimi. Z tego właśnie względu wnętrza hygge są urządzane z tak dużą dbałością o detale i dobór możliwie najbardziej komfortowych, przytulnych, a jednocześnie ładnych i stylowych mebli oraz dekoracji.
Doskonałą bazą w aranżacjach hygge są jasne ściany. Nie muszą być białe, gdyż doskonale sprawdzą się także różnorodne odcienie złamanej bieli, jak kość słoniowa, kolor śmietankowy lub ecru. Dobrym wyborem będą także jasne odcienie beżu. Na podłodze może znaleźć się naturalne drewno w postaci desek lub parkietu, ale w ramach oszczędności można też sięgnąć po panele podłogowe lub płytki. Dla estetyki i jeszcze wyższego poziomu przytulności, część podłogi warto przykryć dekoracyjnym dywanikiem – może to być dywan o długim włosiu, owcza skóra lub jej syntetyczny odpowiednik. Dywany warto umieścić w pobliżu sof, foteli i innych mebli wypoczynkowych, by podczas siedzenia na nich nie odczuwać chłodu od podłogi.
Projektując przestrzeń wypoczynkową, jak salon lub sypialnia, należy sięgnąć po dodatkowe tekstylia: koce, pledy, miękkie poduszki dekoracyjne. W estetyce hygge tekstylia grają bardzo ważną rolę, gdyż ocieplają przestrzeń i czynią ją wygodniejszą. Koc przerzucony przez oparcie sofy lub fotela nie jest więc niemile widzianym przedmiotem, ale rzeczą jak najbardziej na miejscu, a szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Tekstylia do wnętrz hygge powinny być utrzymane w neutralnej kolorystyce. Krzykliwe wzory nie są wskazane, ale ciekawa tekstura materiału zapewni odpowiedni efekt wizualny.
Decydując się na aranżację w stylu hygge, warto zastosować ją nie tylko w jednym pomieszczeniu, ale w całym domu lub mieszkaniu. Efekt będzie spójny i konsekwentny. To styl, który przypadnie do gustu domatorom, miłośnikom wygodnych rozwiązań i przyjemnej estetyki, która nie jest przesadnie wymagająca. Styl hygge pozwala bowiem na sporą dozę swobody podczas urządzania wnętrz i jest bardzo wyrozumiały, jeśli chodzi o ich realne użytkowanie. Nie trzeba więc za wszelką cenę chować wszystkich pamiątek i przedmiotów, które nie pasowałyby do innych trendów wnętrzarskich. W pomieszczeniach hygge jest miejsce na specjalnie zakupione dodatki, ale też na przedmioty autentyczne, które mają wartość pamiątkową i sentymentalną.
Jakie meble do stylu hygge?
Hygge – styl dla domatorów i miłośników przyjemnej codzienności. Tak można podsumować tę duńską estetykę, która cieszy się coraz większą popularnością także w Polsce. Jakie są hygge wnętrza? Jak je umeblować? Wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia.
- Kuchnia hygge to nie tylko pomieszczenie, ale też całe podejście do gotowania. Koncepcja hygge mocno akcentuje radość z małych spraw i codziennych wydarzeń. Jedną z takich przyjemności dnia codziennego jest domowe przyrządzanie posiłków dla siebie i bliskich oraz ich wspólne spożywanie. To czas rodzinny, który warto spędzać w dobrze zaaranżowanej kuchni i jadalni. Kuchnia hygge może być więc wyposażona w wyspę kuchenną, która będzie pełniła rolę blatu do przygotowywania posiłków, plotkowania i jedzenia przekąsek. Szafki mogą być częściowo otwarte, by najpotrzebniejsze przedmioty znajdywały się zawsze pod ręką. Uzupełnieniem kuchni będzie oczywiście wygodna jadalnia ze stołem przystosowanym do liczby domowników. Jeśli miejsca jest mało, można postawić na składane meble (stół z opuszczanym lub rozsuwanym blatem), a jeśli jest go pod dostatkiem, warto zdecydować się na spory stół z krzesłami, które pomieszczą domowników i najczęstszych gości.
- Salon hygge – nie może zabraknąć w nim zestawu mebli wypoczynkowych. Sprawdzi się w nim zarówno narożnik, jak i sofa z fotelami. Mile widzianym akcentem będzie również pufa lub niewielki podnóżek. Uzupełnieniem przestrzeni wypoczynkowej może być niewysoki stolik kawowy z drewna, a także punktowe oświetlenie – na przykład lampa podłogowa. W salonie hygge nie może zabraknąć również mebli do przechowywania i prezentowania przedmiotów. Doskonałym wyborem będzie komoda, ale też regał z zamkniętymi oraz otwartymi półkami. Ściany można udekorować subtelnymi grafikami w ramkach, zdjęciami lub zawiesić efektowny zegar. Okna warto przysłonić subtelnymi zasłonami z lnu lub bawełny albo rzymskimi roletami.
- Sypialnia hygge – nie może obejść się bez wygodnego łóżka z wieloma poduszkami. Rolę narzuty może pełnić dziergany pled o odpowiednich wymiarach. Pościel nie musi być perfekcyjnie wyprasowana i z całą pewnością nie powinna być przesadnie kolorowa – lepszym wyborem będą bawełniane, lniane lub wykonane z lyocellu poszewki w neutralnych kolorach i w subtelny deseń. Obok łóżka przydadzą się także stoliki nocne, lampki, a także meble do przechowywania ubrań i zapasowej pościeli. Jeśli miejsce na to pozwala, warto do sypialni wstawić fotel lub bujane krzesło oraz toaletkę. Meble do sypialni hygge powinny być wykonane z naturalnych materiałów – idealnym wyborem będzie lokalne drewno.
- Łazienka hygge – powinna być nie tylko miejscem, w którym można wziąć szybki prysznic, ale przestrzenią do relaksujących kąpieli i zabiegów pielęgnacyjnych. W koncepcji hygge dbanie o ciało i samopoczucie także pełni ważną rolę. Obok wanny warto więc przewidzieć półki na świece zapachowe, a jeśli metraż łazienki jest duży, można rozważyć zakupienie drewnianej ławeczki lub krzesełka, które umożliwią wygodne odkładanie rzeczy i wykonywanie różnorodnych zabiegów w komfortowej pozycji. Oświetlenie łazienkowe warto podzielić na strefy, by możliwe było uzyskanie subtelnego światła na czas relaksującej kąpieli, a mocniejszego, gdy trzeba posprzątać lub wykonać makijaż. Meble do łazienki hygge również powinny być możliwie naturalne. Idealnym wyborem będą więc drewniane szafki (na przykład bambusowe lub dębowe), a także plecione kosze i koszyki. Ręczniki i inne dodatki warto dopasować pod względem kolorystyki do wystroju wnętrza, by całość sprawiała harmonijne i spójne wrażenie.
Hygge home style to kwintesencja duńskiego zamiłowania do aranżowania wnętrz wygodnych i pięknych. Ten styl wnętrzarski sprawdzi się w każdym pomieszczeniu i w każdym miejscu na świecie.