17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Renowacja mebli – jak zacząć przygodę z odnawianiem?

Odnawianie mebli to jedno z bardziej pożytecznych hobby. Dzięki niemu możesz wprowadzić do swojego wnętrza prawdziwe perełki. Taki mebel DIY (Do It Yourself) jest oryginalny, cieszy oko, a przy okazji jego renowacja nie jest zazwyczaj droga czy bardzo skomplikowana. Podpowiadamy, jak wykonać kompleksowe odnawianie i malowanie mebli!

Udostępnij:
Renowacja mebli – jak zacząć przygodę z odnawianiem?

Podstawy renowacji mebli dla początkujących

Masz w swoim domu podstarzały mebel? Renowacja takiego elementu to ciekawe wyzwanie i zajęcie, które może stać się Twoim nowym hobby. Aby zacząć swoją przygodę z meblami vintage, należy przede wszystkim dobrze dobrać swój pierwszy model do projektu renowacji. Może to być stół znaleziony na wyprzedaży garażowej, drewniana rama łóżka do odnowienia czy designerskie biurko. Dobrze, jeśli pierwszy mebel do renowacji nie będzie bardzo skomplikowany jak chociażby sofy i kanapy czy krzesła z wymagającym wymiany piankowym wypełnieniem i sfatygowanym obiciem.

Warto jest też dobrze przygotować się do nowego wyzwania. Przykładowo renowacja drewna wymaga usunięcia starych powłok farby czy lakieru, a także dobrego wyszlifowania powierzchni. Niezbędne okazują się tutaj więc narzędzia i akcesoria, które pozwalają wykonać taką pracę. Szerzej piszemy o nich w kolejnym akapicie. Zabierając się za renowację krok po kroku, dobrze jest też wykonać pewne drobne naprawy i niejako odbudować strukturę mebla. Ważne, żeby usunąć ewentualne ubytki i pęknięcia, tak aby efekt końcowy był naprawdę zaskakujący.

Biorąc na warsztat stare meble, należy zastanowić się także, jak chcielibyśmy, aby były wykończone. Farba, lakier, lakierobejca, a może wosk? Odnawianie mebli wykonanych z drewna daje całe spektrum możliwości. Wystarczy tylko odrobina cierpliwości i podniszczona komoda czy nadające się do wyrzucenia krzesło mogą zyskać całkowicie nowy blask.

Narzędzia i materiały potrzebne do odnawiania mebli

Chcesz wykonać profesjonalną odnowę mebli? Musisz zatem przeprowadzić dokładną kontrolę stanu Twojego przedmiotu. Dzięki oględzinom mebla oszacujesz, ile pracy należy włożyć w projekt renowacyjny, a także dobierzesz odpowiednie narzędzia i materiały, które będą potrzebne do prac. 

Do dalszych prac możesz wybrać przedmioty z naszej listy, które mogą przydać się do Twojego projektu renowacji drewna:

  • Bawełniane ściereczki – każdy mebel, który ma być poddany renowacji, musi być dokładnie odczyszczony. Dobrze sprawdzą się tutaj m.in. delikatne bawełniane ściereczki, które nie porysują i nie uszkodzą struktury przedmiotu. Można nimi wykonać przecieranie na sucho i na mokro. 

  • Delikatne detergenty – naturalne mydło o neutralnym pH do mycia mebli czy wszelkie nieinwazyjne środki w postaci delikatnych zmywaczy, płynów lub sprayów będą idealne, jeśli chcesz wykonać dogłębne czyszczenie mebla. Te preparaty pomogą Ci usunąć brud, kurz, plamy czy zabrudzenia.

  • Papier ścierny i szlifierka – zdarza się, że powierzchnię mebla należy dokładnie przeszlifować. Większe prace polecamy wykonywać wygodną szlifierką, natomiast drobne wykończenia i bardziej precyzyjne czynności, np. w trudnodostępnych szczelinach mebli, dobrze jest wykonywać papierem ściernym.

  • Preparaty do klejenia i uzupełniania powierzchni – zdarza się, że wybrany mebel potrzebuje odbudowy. Doskonale sprawdzą się tutaj wszelkie środki wypełniające powierzchnię, np. masy szpachlowe do drewna. Dzięki nim uzyskasz równą i gładką powierzchnię, która nadaje się do dalszej obróbki.

  • Benzyna ekstrakcyjna – środek do odtłuszczania i usuwania trudnych plam? To zdecydowanie bezpieczna dla różnych powierzchni benzyna ekstrakcyjna. Ten produkt to przyjaciel każdego majsterkowicza, więc śmiało można nim myć m.in. meble. Dla pełnego bezpieczeństwa dobrze jest uprzednio sprawdzić, jak środek działa na mniejszej i niewidocznej powierzchni.

Kolekcja Mesa

Kolekcja Mesa

Kroki do odnawiania mebli: od przygotowania do wykończenia

Renowacja krok po kroku nie jest wcale trudna! Odnawianie mebli może sprawiać dużo przyjemności i stać się ciekawym zajęciem, które potrafi pochłonąć bez reszty. Podróż po meandrach renowacji mebli vintage warto rozpocząć od dokładnego oczyszczenia danej powierzchni. Przydadzą się tutaj preparaty wymieniane w poprzednim akapicie. Najlepiej zacząć jest więc od wytarcia kurzu i pozbycia się plam. Dzięki temu otrzymasz wstępnie odkurzoną i odtłuszczoną powierzchnię. 

Kolejnym ważnym krokiem w renowacji mebla może być szlifowanie powierzchni. To działanie sprawi, że wybrany przez Ciebie mebel vintage zyska odczyszczoną mechanicznie, wygładzoną i wyjątkowo chłonną strukturę. Ta chłonność przyda się w późniejszych krokach renowacyjnych, np. jeśli zdecydujesz się na renowację drewna i wykończenie powierzchni mebla lakierobejcą czy olejem. Wyszlifowana struktura będzie łatwiej przyjmowała kolejne warstwy preparatu ochronnego.

Na ostatnim etapie prac możesz wykonać jedną z przyjemniejszych czynności podczas renowacji krok po kroku, czyli malowanie mebli. Wygładzona powierzchnia jest gotowa na przyjęcie wybranej przez Ciebie farby. Wystarczy więc zdecydować się na konkretny rodzaj specyfiku (np. akryl, farba kredowa czy preparaty w sprayu), a także wymarzony kolor takiej farby. Tak wykończone meble DIY zaskakują niesamowitą estetyką i oryginalnością!

Kolekcja Dama

Kolekcja Dama

Techniki malowania i lakierowania mebli

Odnawiając meble vintage, na pewno zastanawiasz się, jakich technik użyć podczas malowania i lakierowania drewna. Oto kilka przydatnych praktyk:

  • Malowanie farbą lub emulsją olejną – preparaty tego typu całkowicie kryją powierzchnię drewna. Ich użycie sprawia, że struktura jest całkowicie zamalowana. To dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają sposobu na pełne pokrycie i 100% odmianę swoich starych mebli.

  • Wykańczanie drewna lakierobejcą – lakierobejca świetnie barwi malowaną powierzchnię i doskonale zabezpiecza ją przed uszkodzeniami. Dodatkowo preparat chroni drewno przed działaniem wilgoci. Ta technika pozwala nie tylko impregnować drewno, ale często także zabezpieczać je np. przed owadami czy pleśnią.

  • Malowanie sprayami – kolejna technika jest wyjątkowo szybka i wygodna. Meble można malować bowiem specjalnymi preparatami w sprayu. Pracę należy tu wykonywać bardzo dokładnie i najlepiej w rękawicach ochronnych, tak aby nie zostawić np. odcisków palców na malowanych powierzchniach. 

  • Malowanie pokostem lnianym – pokost jest świetnym podkładem, który nakłada się na surowe drewno. To rodzaj oleju lnianego, który dzięki odpowiedniej obróbce schnie w dosłownie kilka godzin. 

  • Wykańczanie mebli vintage żywicami – specjalne żywice epoksydowe są wysoce odporne na działanie wody czy chemikaliów, a także na niesprzyjające warunki atmosferyczne. 

  • Malowanie lakierem bezbarwnym – po koloryzacji drewna można spróbować zastosować różnego rodzaju lakiery bezbarwne. Z pomocą tego lakieru można także wyeksponować naturalny odcień i fakturę szlachetnego drewna, np. dąb czy jesion.

  • Meble DIY – użycie szelaku – szelak to odmiana naturalnej żywicy, którą można stosować w renowacji i konserwacji mebli. Produkt nadaje głęboki połysk powierzchni. Ciekawa opcja to politura szelakowa, która jest specjalnym roztworem szelaku i alkoholu używanego m.in. do wykańczania oraz konserwacji powierzchni drewnianych.

Kolekcja Sally

Kolekcja Sally

Inspiracje i pomysły na odnowione meble

Meble po odnowie prezentują się zazwyczaj niesamowicie oryginalnie. Projekt renowacyjny może być więc początkiem przygody z ciekawą aranżacją wnętrza. Z jednej strony taki mebel vintage świetnie spełnia rolę głównego dodatku, wokół którego obudowujemy w salonie czy sypialni resztę dodatków. Możemy wtedy śmiało dodawać do niego kolejne elementy wyposażenia, tworząc tym samym bardzo oryginalny wystrój.

Odnowiona komoda czy pięknie odrestaurowana toaletka mogą też stanowić główny element wyróżniający się w pomieszczeniu. Zestawienie ich z klasycznymi meblami sprawi, że otrzymamy ciekawą aranżację, która łączy ze sobą dwa światy – typowe meble i nietypowy wyróżnik. Delikatna forma eklektyzmu nada każdemu pomieszczeniu wyjątkowy charakter.

Warto podkreślić, że mieszanie stylów to trend, który śmiało rozgościł się w naszych przestrzeniach. Wprowadzając do wnętrza meble vintage oraz dodatki, które charakterystyczne są dla współczesnych aranżacji, tworzymy ciekawy konglomerat stylów i estetyk. Taką aranżację docenią wszyscy, którzy lubią mieć wnętrze oddające ich osobowość!

Kolekcja Patchwork

Kolekcja Patchwork

Budżetowe triki dla amatorów renowacji mebli

Wśród prostych trików pozwalających na odnawianie mebli można wymienić m.in. wszystkie sposoby, które bazują na naturalnych i tanich składnikach. Pasty czyszczące tapicerkę z sody oczyszczonej, roztwory octowe na plamy, czyszczenie zabrudzeń cytryną i pastą do zębów (pastę wyciskamy na połówkę cytryny i okrężnymi ruchami rozprowadzamy całość na powierzchni mebla) to tylko wybrane metody na szybkie przywrócenie lepszego wyglądu tapicerki.

Czasem wystarczy także wykonanie drobnego, ale bardzo znaczącego projektu renowacyjnego. Przykładowo nie musisz przerabiać całej komody. Wystarczy jedynie zmienić gałki czy uchwyty, aby renowacja mebla przyniosła piękne rezultaty. Niekiedy wystarczy natomiast zmienić okleinę na szufladach, aby mebel zyskał całkowicie nowy styl. 

1 584,- zł
4 589,- zł
999,- zł
1 653,- zł

Odnawianie mebli może być ciekawą przygodą podczas aranżacji przestrzeni! Jeśli lubisz meble vintage, koniecznie zestaw je z ciekawymi współczesnymi projektami. Najlepsze inspiracje znajdziesz w naszym internetowym salonie meblowym!