Drewniane meble – kiedy potrzebują konserwacji?
Odświeżanie mebli z drewna jest procesem, którym może przynieść oprócz fantastycznego rezultatu także wiele radości. Prace renowacyjne nie muszą być trudne i skomplikowane, ale warto jest w pierwszym kroku oszacować, co tak naprawdę mamy do zrobienia. Problemy drewna mogą być bowiem różne.
Z jednej strony konserwacja drewna może polegać na ogólnych zabiegach, które przywrócą blask ulubionemu stolikowi czy komodzie. W takim przypadku najczęściej wykonywane czynności to olejowanie lub impregnowanie. Dzięki temu powierzchnia mebla zostaje nasycona odżywczymi substancjami, co pozwala chronić ją przed czynnikami atmosferycznymi, negatywnym działaniem promieni słonecznych czy degradującymi powierzchnię drewna owadami.
Z drugiej strony konserwacja drewna może wiązać się z czynnościami, które pozwolą usunąć lub w pewnym stopniu zniwelować powstałe zmiany na strukturze mebli. W takim przypadku techniki renowacji mają na celu usunięcie rys, zadrapań czy odprysków na drewnianej powierzchni, odświeżenie koloru, naprawę pęknięć, usunięcie plam czy powstałych w trakcie użytkowania zanieczyszczeń, a często także uporanie się ze śladami pleśni.
Jak widzisz, problemów drewna może być naprawdę sporo. W tym tekście zajmujemy się jednak w głównej mierze tradycyjną renowacją mebli, dzięki której wybrany elementy w drewnie zyskają dawny blask!
Renowacja mebli – krok po kroku
Przedstawiamy kilka kroków do prawidłowego odnowienia drewna. Postępuj zgodnie z nimi, aby wykonać przynoszącą doskonałe efekty renowację mebli:
Krok 1. Oszacuj stan mebla
Chcesz zająć się efektywną konserwacją drewna? W pierwszym kroku przyjrzyj się swojemu meblowi i sporządź listę jego ubytków. Być może pojawiły się pierwsze rysy lub w skutek użytkowania mebel ma inne uszkodzenia na powierzchni? Podczas tej czynności może się także okazać, że krzesło czy biurko wymagają jedynie lekkiego przeszlifowania oraz pomalowania powierzchni.
Krok 2. Oczyść powierzchnię
Oczyszczenie powierzchni odnawianego mebla jest kluczowe do prawidłowego wykonania dalszych prac. Możesz zastosować tu bawełniane ściereczki, które nie porysują powierzchni mebla. Dobrze też zaopatrzyć się w delikatne detergenty jak mydło o neutralnym pH czy małoinwazyjne płyny, spraye oraz zmywacze. Dzięki nim usuniesz kurz, brud, a także plamy.
Krok 3. Zeszlifuj mebel
Szlifowanie może okazać się czynnością niezbędną podczas odnawiania drewna. Pozwala ono usunąć stare powłoki lakieru z drewna i sprawia, że powierzchnia jest gotowa na przyjęcie nowej warstwy preparatów zabezpieczających. Do szlifowania większych powierzchni potrzebna będzie szlifierka, zaś do trudno dostępnych zakamarków można użyć papieru ściernego.
Krok 4. Wypełnij ubytki
Na odświeżonej powierzchni o wiele łatwiej zobaczysz wszelkie ubytki do uzupełnienia. Warto więc postawić na jakościowe preparaty do klejenia i uzupełnienia ubytków w drewnie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się m.in. masa szpachlowa. Dzięki użyciu tego środka do drewna uzyskasz wyrównaną i wygładzoną powierzchnię, która będzie gotowa do impregnacji.
Krok 5. Pomaluj powierzchnię
Ostatnim krokiem podczas odnawiania drewna jest odkurzenie, odtłuszczenie, a następnie pomalowanie drewnianego mebla. Zachowanie tej kolejności działania sprawi, że po pierwsze idealnie przygotujesz powierzchnię do przyjęcia preparatu, a po drugie wybrany specyfik (olej, lakierobejca, impregnat) jeszcze lepiej się wchłonie.
Odnowienie drewna – kilka prostych trików
Odpowiednio dobrane techniki renowacji sprawiają, że drewno odzyskuje swój dawny blask. Oto kilka ciekawych porad, które pomogą Ci wykonać jeszcze lepiej zaplanowaną pracę:
-
Odnawianie drewna rozpocznij od małych projektów – chcesz nauczyć się restauracji mebli bez stresu? Zaczynaj od mniejszych i łatwiejszych zadań. To pozwoli Ci łatwiej oswoić się z nowym wyzwaniem. Niech Twoim pierwszym wykonanym projektem będzie mały taboret czy krzesło vintage, nie zaś wymagające wprawy meble antyczne z antykwariatu.
-
Do mycia powierzchni użyj szczotki, gąbki lub myjki ciśnieniowej – chcesz przygotować drewno do konserwacji? Umyj je dokładnie z nagromadzonego kurzu i brudu. W przypadku ławek ogrodowych, stołów czy krzeseł idealna będzie myjka ciśnieniowa, która natychmiastowo odświeży daną powierzchnię.
-
Maluj wałkiem lub pędzlem – do malowania powierzchni wybierz wygodny i dający dostęp do różnych zakamarków pędzel lub niewielki wałek. Pamiętaj, aby wykonywać ruchy od krawędzi do centralnych powierzchni mebla. Dbaj o to, aby nie pozostawić nieestetycznych smug, warstw powietrza czy innych śladów malowania.
-
Systematycznie mieszaj impregnat – zaczynasz pracę malarską ze środkiem zabezpieczającym do drewna? Jeśli chcesz, aby impregnat wykazywał maksymalnie dobre właściwości – co jakiś czas staraj się go przemieszać. To pozwoli wydobyć jego największe walory.
Restauracja mebli – jak na co dzień dbać o drewno?
Jeśli chcesz, aby efekty Twoich prac konserwacyjnych utrzymały się jak najdłużej, musisz nauczyć się dbać o drewno. Nie jest to skomplikowane, ale wymaga pewnej wiedzy na temat tego materiału, a także dyscypliny w stosowaniu się do kluczowych zaleceń. Przede wszystkim pamiętaj, że drewno cały czas pracuje – może zmieniać kolor, wchłaniać wodę czy zapachy. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie zabezpieczać ten naturalny materiał przed czynnikami zewnętrznymi.
Przykładowo, jeśli masz drewniany blat w kuchni – zawsze wycieraj go do sucha. Woda łatwo wnika w drewno i bardzo szybko zmienia jego strukturę. Ochrona powierzchni musi więc stać się Twoim priorytetem. Ponadto do czyszczenia używaj delikatnych produktów jak ściereczki z bawełny czy mikrofibry. Będą one chroniły powierzchnię przed zarysowaniami i innymi zniszczeniami mechanicznymi.
Co jakiś czas warto też wykonać woskowanie mebli. Taka czynność odżywia powierzchnię, pozwala zachować jej naturalne właściwości i zachwycający wygląd. Jak stosować preparaty tego typu? Wosk można delikatnie polerować na powierzchni mebla, aż do uzyskania efektu połysku.
W przypadku drewnianych mebli bardzo ważna jest też ich ochrona przed słońcem, wilgocią i codziennymi zniszczeniami. Nie ustawiaj więc elementów w drewnie w miejscach narażonych na ciągłe nasłonecznienie czy opady deszczu. Ponadto chroń meble przed zarysowaniem, używając obrusów, bieżników czy stylowych podkładek pod talerze i kubki.
Meble vintage – gdzie znajdować prawdziwe perełki?
To oczywiste, że aby wykonać renowację mebli, trzeba mieć drewniane elementy, które poddamy pracom konserwacyjnym. Skąd jednak pozyskać meble vintage? Oto lista, która pomoże Ci znaleźć swoją pierwszą perełkę meblową z drugiej ręki:
-
Pchli targ – organizowane sezonowo pchle targi to niezła gratka dla fanów klasycznego designu. Można tu znaleźć najciekawsze modele mebli i dodatki do wnętrza w stylu retro.
-
Internet – grupy na popularnych platformach społecznościowych, aukcje internetowe i serwisy sprzedażowe aż roją się od okazji meblowych. Często można tu kupić ciekawe wyposażenie w atrakcyjnej cenie.
-
Sklep z antykami – szukając mebli w stylu vintage, warto odwiedzić lokalne antykwariaty. Często oferują one bardzo interesujące artykuły, choć ich ceny mogą być nieraz zaskakujące.
-
Sklepy z rzeczami vintage – jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe przestrzenie z dodatkami vintage. Nie są to klasyczne sklepy z antykami, a raczej przestrzenie zbliżone asortymentem do pchlego targu.
-
Wyprzedaże garażowe – wyprzedaże garażowe i wszelkie inicjatywy typu swap pozwalają sprzedawać lub wymieniać się różnymi artykułami, które zalegają nam w domach.
-
Pojemniki na odpady wielkogabarytowe – podstawiane raz na jakiś czas pojemniki w ekspresowym tempie zapełniają się starymi meblami. Tutaj również można szukać perełek, np. z lat 70.
-
Wiaty śmietnikowe – oprócz pojemników na odpady wielkogabarytowe, także wiaty śmietnikowe mogą obfitować w ciekawy design z poprzednich epok.
Drewniane meble są piękne i unikalne, ale potrzebują szczególnej atencji. Renowacja mebli tego typu nie jest bardzo skomplikowana, ale warto pamiętać tu o regularności. Zabiegi konserwacyjne sprawią, że krzesła, stoły czy komody będą oddawały swoje piękno przez lata.
Jeśli urządzasz swoją przestrzeń i rozglądasz się za ciekawymi dodatkami, sprawdź koniecznie ofertę naszego internetowego salonu meblowego! Tutaj znajdziesz wiele oryginalnych propozycji do jadalni, sypialni czy kuchni.