Styl nowoczesny
Jednym z popularniejszych stylów wnętrzarskich jest właśnie estetyka nowoczesna. Bywa wybierana przez miłośników uporządkowanych, praktycznych i jasnych przestrzeni. Świetnie pasuje do współczesnego budownictwa, mieszkań oraz domów.
Po czym rozpoznać styl nowoczesny? Oto jego znaki rozpoznawcze:
-
Funkcjonalność – aranżacja wnętrza ma być, przede wszystkim, praktyczna w codziennym użytkowaniu, ale też łatwa do utrzymania w czystości. Styl nowoczesny kładzie mocny nacisk na funkcjonalność, ergonomię i ponadczasowość. Z tego względu do wnętrza nowoczesnego warto wybrać meble modułowe, które można dowolnie konfigurować i przestawiać.
-
Przestronność – wnętrza nowoczesne nie są i nie powinny być zagracone. W aranżacjach tego rodzaju dominuje ład, wrażenie przestronności i uporządkowania. Nie ma tu miejsca na przesadną ilość dekoracji.
-
Stonowane kolory i jasne wnętrza – estetyka nowoczesna powstała w opozycji do XIX-wiecznych trendów, które bazowały na przepychu, bogatych zdobieniach i ciemniejszych kolorach. Wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym są natomiast uporządkowane, jasne i dobrze doświetlone.
-
Geometria i symetria – pomieszczenia urządzone w stylu nowoczesnym bardzo często bazują na geometrycznych, prostych kształtach. Lepszym wyborem do nowoczesnego wnętrza będzie więc prostokątna sofa niż wersalka z falowanym brzegiem. Wrażenie ładu mogą potęgować rozwiązania podkreślające symetrię.
Projektując nowoczesną aranżację nie należy mylić trendu nowoczesnego z modernizmem lub z estetyką sięgającą do futurystycznych trendów. Styl nowoczesny powstał na początku XX wieku i jest raczej dość ascetyczny i uporządkowany. Wnętrza w tym stylu są bardzo przyjemne w odbiorze, uporządkowane i pozwalające dobrze wypocząć – nie ma w nich nadmiaru bodźców kolorystycznych i estetycznych.
Kolekcja Azteca Trio marki Black Red White
Styl skandynawski
Cieszy się ogromną popularnością już od lat i wcale nie zanosi się na to, by trend ten miał stracić na znaczeniu. Estetyka skandynawska jest niezwykle prosta, ale też zapewnia wnętrzom wrażenie przytulności. Aranżacje skandynawskie bazują na jasnych kolorach i naturalnych materiałach, a także wykorzystują rozwiązania nastawione na wielofunkcyjność i wygodę w codziennym życiu.
Po czym rozpoznać styl skandynawski? Oto jego cechy charakterystyczne:
-
Jasne kolory, a przede wszystkim biel, beż i odcienie szarości są bazą wnętrz urządzonych w tym stylu.
-
Naturalne materiały, jak drewno, wełna czy kamień bardzo często uzupełniają aranżacje skandynawskie. Niezwykle popularne w tym stylu są białe meble z drewnianymi blatami lub nóżkami – na przykład komody, stoliki, ale też szafki kuchenne.
-
Tapicerowane meble i miękkie tekstylia również goszczą w skandynawskich aranżacjach, które podkreślają domową wygodę. Fotel uszak z dekoracyjną poduchą, sofa z miękkim kocem z wełny – to akcenty, które pojawiają się bardzo często w skandynawskich aranżacjach.
-
Umiarkowana ilość ozdób – w estetyce skandynawskiej dekoracje są stosowane, ale oszczędnie i najczęściej są to przedmioty z jakąś historią. W aranżacji skandynawskiej lepiej wygląda kolekcja rodzinnych zdjęć w ramkach i drewniane zabawki z dzieciństwa niż fikuśne ozdoby ze sklepu.
Chcąc urządzić wnętrze w stylu skandynawskim, warto zacząć od pomalowania ścian na biało – to znak rozpoznawczy tej estetyki, jak również znakomite tło dla naturalnych materiałów i mebli o estetyce skandynawskiej.
Styl klasyczny
Jednym z najbardziej ponadczasowych trendów wnętrzarskich jest właśnie styl klasyczny. To estetyka bazująca na eleganckich zestawieniach i materiałach wysokiej jakości. To właśnie do stylu klasycznego znakomicie pasują drewniane stoły i tapicerowane krzesła, a także szafki z przeszkleniami oraz kredensy. Jest to estetyka na tyle uniwersalna, że z całą pewnością przetrwa każdą próbę czasu.
Jak rozpoznać styl klasyczny? Oto jego cechy charakterystyczne:
-
Neutralna kolorystyka – biel, beż, odcienie szarości i kolory ziemi to podstawa aranżacji wnętrz w stylu klasycznym. Mocniejsze akcenty kolorystyczne raczej nie są stosowane, a jeśli nawet, to głównie w postaci dodatków.
-
Naturalne materiały wysokiej jakości – do stylu klasycznego pasują drewniane meble, a w szczególności te o ozdobnych kształtach. Drewno bywa często lakierowane na wysoki połysk lub wykończone na półmatowo. Podłogi zwykło się wykańczać parkietem. Do stylu klasycznego pasują również naturalne kamienie, wełna, bawełna i aksamit. We wnętrzach tego rodzaju rację bytu mają również dywany w gobelinowym stylu, a także meble tapicerowane – w tym również krzesła.
-
Harmonia, spójność i dbałość o detale – to cechy, które również charakteryzują wnętrza klasyczne. Widać to po powtarzalności pewnych kolorów i materiałów w całej aranżacji, a także po symetrycznych ustawieniach mebli i ewentualnych dodatków.
-
Niewielka liczba wyjątkowych dekoracji – styl klasyczny doskonale współgra z obrazami w drewnianych ramach, ozdobnymi lustrami, ale też z pięknymi wazonami i rzeźbami. Ważne, by zachować umiar i nie przesadzić z nadmiarem dekoracji, by nie uzyskać muzealnego efektu.
Styl klasyczny już od lat nie wychodzi z mody i trudno się temu dziwić – nie bazuje na tymczasowych modach i trendach, które mogą szybko przemijać.
Kolekcja Atelie marki Meble Krysiak
Styl industrialny (loftowy)
Niezwykle wyrazistym i oryginalnym stylem jest trend industrialny. Wnętrza zaaranżowane w zgodzie z tą estetyką są surowe i designerskie. Styl loft doskonale komponuje się z miejską przestrzenią, dlatego też bywa chętnie wybierany do mieszkań, apartamentów i domów, które sąsiadują z miejską infrastrukturą, a także z elementami takimi, jak tereny fabryczne. Początki estetyki loft to właśnie odpowiedź na potrzebę zaaranżowania opuszczonych fabryk i zakładów pracy i przystosowanie ich do zupełnie nowych funkcji – mieszkań i restauracji.
Jak rozpoznać styl industrialny? Oto jego znaki rozpoznawcze:
-
Odsłonięta cegła – to bardzo częsty akcent we wnętrzach industrialnych. W autentycznych lokalach, które powstały w dawnych fabrykach, ściany najczęściej były właśnie z cegły i stąd też tak ogromna popularność tego materiału. Jeśli stosowana jest okładzina ceglana lub imitująca cegłę, w stylu industrialnym mile widziane są wszelkie niedoskonałości – cegły mogą być nierówne, chropowate i różnić się pomiędzy sobą pod względem koloru.
-
Wyeksponowane przewody elektryczne i charakterystyczne lampy – wnętrza urządzone w stylu industrialnym są często poprzecinane różnorodnymi elementami instalacji. Kable nie są ukryte pod tynkiem, ale celowo poprowadzone na wierzchu (najczęściej mają wówczas czarny kolor lub czarne osłony). To samo tyczy się ewentualnych rur i innych elementów instalacyjnych. Lampy również nawiązują swym kształtem do lamp fabrycznych i przemysłowych. Stosowane bywają także same żarówki w oprawkach.
-
Surowe materiały i nietypowe połączenia – we wnętrzach industrialnych można często znaleźć powierzchnie betonowe lub stylizowane na beton. Pasują do nich również metalowe krzesła i stoły, które wyglądają jak złożone samodzielnie – z grubym, nieco nierównym blatem drewnianym i metalowymi nogami. Do wnętrz w estetyce loft często wybiera się też pozornie niedopasowane elementy – na przykład totalnie różne modele krzeseł przy stole.
Estetyka industrialna świetnie współgra z mieszkaniami urządzanymi w starych kamienicach i dawnych fabrykach.
Styl boho
Zwolennicy dużej swobody i możliwości łączenia różnych trendów chętnie urządzają wnętrza w stylu boho. Jest to estetyka pełna fantazji, finezji i kolorów. Można wręcz odnieść wrażenie, że wnętrz w stylu boho nie trzeba zbyt starannie projektować, bo powstają samoistnie – na skutek kolejnych zakupów w sklepach, ale też na pchlich targach. Estetyka boho bardzo dobrze współgra bowiem ze starociami i pamiątkowymi akcentami.
Narożnik Merin marki Black Red White
Jak rozpoznać styl boho? Oto jego cechy charakterystyczne:
-
Kolory – kontrastowe, mocne i wyraziste to najlepsza wizytówka stylu boho. Do drewnianego stołu można więc dobrać dwa niebieskie, jedno czerwone i trzy żółte krzesła, a aranżacja wciąż będzie wyglądała spójnie i konsekwentnie.
-
Patchwork i mozaika – estetyka boho jest kolorowa, nieco pstrokata i dlatego też doskonale komponuje się z patchworkowymi narzutami, a także z patchworkowym obiciem mebli. Do wnętrz w tym stylu pasują również kolorowe mozaiki ścienne i podłogowe.
-
Naturalne drewno – doskonale kontrastuje z kolorowymi akcentami w stylu boho. Może pojawiać się we wnętrzach zarówno jako element konstrukcyjny (belki sufitowe, schody), ale też jako meble lub wykończenie podłogi. Wybierając meble do wnętrza w stylu boho, warto sięgać po modele o wyrazistym usłojeniu.
-
Biel i beż – białe ściany, sufity, ale też niektóre meble w neutralnym beżu świetnie komponują się z estetyką boho i kolorowymi dodatkami.
Styl boho jest bardzo swobodny i nieszablonowy. Bywa chętnie wybierany do aranżacji mieszkań, ale też domów.
Aranżacja w stylu Boho z wykorzystaniem sofy Zoya, BRW
Styl glamour
Miłośnicy luksusu z chęcią decydują się urządzać wnętrza w zgodzie z estetyką glamour. To właśnie ten trend idzie w parze z przepychem i błyskotkami. Jeśli zachowa się umiar, wnętrze glamour będzie czarowało elegancją i wyczuciem stylu. Gdy przesadzi się z nadmiarem ozdobników, efekt może wydawać się przesadzony.
Po czym rozpoznać styl glamour? Oto kilka jego cech rozpoznawczych:
-
Meble tapicerowane z pikowaniem – sofy, szezlągi, fotele i pufy z ozdobnym pikowaniem to niemal esencja stylu glamour. Meble te często miewają ozdobne kształty, a ich nóżki bywają wykończone w kolorze srebrnym, czarnym lub złotym.
-
Kryształy, szkło i lustra – do estetyki glamour pasują szklane stoliki i konsole, lustra w ozdobnych ramach, a także żyrandole z kryształkami.
-
Srebrne i metaliczne powierzchnie – trend glamour opiera się o połysk i blichtr, dlatego też we wnętrzach w tym stylu można zastosować metalowe meble i dekoracje, które wykończono na wysoki połysk. Pasować będą również srebrzyste wazony oraz świeczniki.
-
Ekskluzywność – wnętrza glamour od razu kojarzą się z bogactwem, przepychem i ekskluzywnością. Choć materiały wykończeniowe, jakie się w nich stosuje często nie są naturalne, to poprzez swe tekstury, kolory i formy sprawiają wrażenie niezwykle kosztownych.
Estetyka glamour kojarzy się z Hollywood i wielkomiejskim szykiem, dlatego też pasuje raczej do wystroju apartamentu w dużym mieście, a nie do drewnianego domku na wsi.
Styl rustykalny
Kolejny styl, który warto znać, to trend rustykalny. Wnętrza o tej estetyce są niezwykle ciepłe, przytulne i swobodne. Kojarzą się z wiejskimi domami i byciem blisko natury, dlatego też bazują na naturalnym drewnie, wiklinie i naturalnej kolorystyce.
Aranżacja rustykalnej sypialni
Po czym poznać rustykalne wnętrze?
-
Po naturalnych materiałach – modne wnętrza rustykalne bazują na wykorzystaniu drewna i wikliny oraz kamienia. Mile widziane są nie tylko drewniane meble, ale też drewniane elementy konstrukcyjne – na przykład belki sufitowe, filary i tym podobne.
-
Po jasnych kolorach – we wnętrzach rustykalnych dominują kolory takie, jak biel, naturalne odcienie drewna oraz beż. Oczywiście mogą pojawiać się też inne akcenty kolorystyczne, ale raczej w formie dodatków.
-
Po elementach ludowych i pochodzących z natury – to właśnie wnętrza rustykalne można ozdobić haftowanymi makatkami, serwetkami zrobionymi na szydełku albo bukietami polnych kwiatów.
-
Po meblach o prostej estetyce – styl rustykalny doskonale komponuje się z prostymi wiejskimi stołami, stołkami i krzesłami. Pasują do niego także drewniane taborety, łóżka z wysokim wezgłowiem, a także drewniane kufry i skrzynie. Meble te mogą być nadgryzione zębem czasu lub celowo postarzane.
Estetyka rustykalna jest bardzo harmonijna, zgodna z naturą i świetnie pasuje zarówno do domków na wsi, jak również do mieszkań i domów znajdujących się nieco bliżej miasta.