17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Kolor musztardowy we wnętrzach -  jakie meble pasują do musztardowego?

Popularność koloru musztardowego utrzymuje się od kilku lat. Z jakimi meblami warto go zestawiać? Rynek wnętrzarski zmienia się niezwykle dynamicznie. W każdym roku możemy zapoznać się z nowymi, niezwykle modnymi rozwiązaniami, które spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem nie tylko projektantów, ale też osób planujących całkowicie zmienić charakter wnętrz w swoich domach i mieszkaniach. Kilka lat temu takim hitem okazał się kolor musztardowy, który doskonale pasuje między innymi do wnętrz nowoczesnych.

Udostępnij:
Kolor musztardowy we wnętrzach -  jakie meble pasują do musztardowego?

Jak wygląda kolor musztardowy?

Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia konkretnych rozwiązań aranżacyjnych, trzeba wyjaśnić, o czym dokładnie mówimy. Jak można się domyślić, musztardowy należy grupy odcieni żółtego. Wyróżnia się on nieco ziemistym, „brudnym” odcieniem, który nadaje mu specyficznego charakteru. Musztardowy jest także ciemniejszy, niż klasyczny żółty. Dzięki temu nie musimy martwić się tym, że okaże się on zbyt żarówiasty, przez co mógłby za bardzo odróżniać się od pozostałych kolorów.

Nie oznacza to jednak wcale, że odcień musztardowy nadaje się do tego, aby zdominować nim wystrój jakiegoś pomieszczenia. Już teraz możemy podkreślić, że nie byłby to dobry pomysł. Zwłaszcza we wnętrzach o niewielkim metrażu. Dużo lepiej nadaje się on do uzupełniania i wzbogacania gotowych aranżacji. Jeśli więc ma pojawić się na ścianie, to tylko na jednej.

Oprócz tego warto decydować się na pojedyncze meble w kolorze musztardowym (np. kanapy), jak również na różnego rodzaju dodatki – poduszki, koce, doniczki etc.

Musztardowy, choć jest kolorem trudnym, może być też przydatny. Jak wskazują badania, działa on na nas stymulująco. Trudno oderwać od niego wzrok, dlatego doskonale sprawdzi się wówczas, gdy chcemy koniecznie podkreślić jakąś płaszczyznę i wprowadzić do pomieszczenia nieco ożywienia. Oczywiście wszystko uzyskać możemy dopiero wówczas, gdy zadbamy o odpowiednie połączenie musztardowego z innymi kolorami. Należy przy tym uważać na kilka pułapek, przez które ostateczny efekt okaże się daleki od zamierzonego.

Kolekcja Luzi

Kolekcja Luzi

Jaki kolor pasuje do musztardowego

Skoro wiemy już, czym wyróżnia się omawiany odcień, możemy przejść do wyjaśnienia, z czym i jak go łączyć. Nie jest to tak proste jak w przypadku odcieni uniwersalnych, które pasują niemal do wszystkiego, nie oznacza to jednak, że jesteśmy z góry skazani na porażkę. Najlepiej decydować się na kolory, na tle których musztardowy będzie się wyróżniał. Jeśli bowiem postawimy na odcienie podobne, całość zleje się ze sobą, a wnętrze stanie się po prostu nudne. Na co więc postawić?

  • Kolor musztardowy w połączeniu z bielą – w wielu przypadkach jest to zestawienie wręcz idealne. Zwłaszcza gdy białe są ściany, a musztardowe dodatki, w postaci na przykład poduszek na łóżku czy też obrusów na stole. W podobny sposób musztardowy można łączyć z beżem.
  • Odcienie szarości i musztardowy – do czynienia mamy z tą samą zasadą, co w przypadku bieli. Szary jest niezwykle uniwersalny, dlatego doskonale nadaje się jako kolor bazowy, do którego dobierane są pozostałe elementy.
  • Połączenie wielokolorowe – nie każdy o tym wie, ale jasny, nieco miodowy musztardowy umożliwi stworzenie aranżacji o bardzo eleganckim, szykownym charakterze. Doskonałym do salonu i sypialni. Warto go wtedy połączyć ze złotem, ciemną zielenią oraz burgundem. Do tego dodać możesz również czerń lub grafit.

Nie są to oczywiście jedyne rozwiązania. Kolor musztardowy bardzo dobrze wygląda także w połączeniu z takimi kolorami jak róż, mięta, lawenda czy też granat. Ostatnie połączenie sprawi, że wnętrze stanie się niezwykle energetyczne. Decydować na nie można się więc w pokojach, w których pracujemy lub trenujemy.

Z czym łączyć kolor musztardowy?

To, w jaki sposób użyjemy elementów wykonanych musztardowych w dużej mierze zależy od rodzaju pomieszczenia. Poniższe porady najlepiej więc odpowiednio podzielić, tak aby ułatwić ich implementację w rzeczywistości.

  • Kolor musztardowy w sypialni – jak wiadomo jest to pomieszczeniu, w którym przede wszystkim odpoczywamy. Powinno być więc maksymalnie przytulne, choć oczywiście warto pomyśleć też o tym, aby sypialnie nieco ożywić. Musztardowy nada się do tego idealnie, zwłaszcza gdy pojawi się on na dodatkach. Dobrze łączą się one z ciemną zielenią, błękitem, a także bielą i beżem.
  • Kolor musztardowy w salonie – pomalowanie jednej ściany tym kolorem może wydać się bardzo odważnym posunięciem, jednak w wielu przypadkach pozwala to uzyskać niezwykle ciekawy efekt. Musztardowa ściana skutecznie ożywi salon, dzięki niej stanie się on bardziej nowoczesny.

Jeśli jednak nie jesteście gotowi na takie posunięcie, postawcie na musztardowe dodatki, które powinny pasować do ścian szarych i białych.

  • Musztarda w łazience i kuchni – tu także należy zachować umiar. Montaż musztardowych płytek na wszystkich ścianach będzie znaczną przesadą. Taki zabieg sprawi również, że przebywanie w tym wnętrzu okaże się bardzo męczące. Ponownie skazać trzeba więc na różnego rodzaju dodatki i subtelne użycie tego koloru. Zalecamy między innymi niewielkie półeczki, ręczniki, kosze na pranie, ramy luster czy lampy. Ciekawym urozmaiceniem łazienki będzie też musztardowa umywalka.

Biorąc pod uwagę to, jak trudny może być to kolor, przez zastosowaniem konkretnych rozwiązań warto sprawdzić, jak prezentują się w rzeczywistości. Czy to za pośrednictwem komputerowych wizualizacji czy też zdjęć publikowanych w sieci. Dzięki temu łatwiej można wyobrazić sobie końcową aranżację.

Kolekcja Polly

Kolekcja Polly

Jakie meble do musztardowego koloru?

Jak już wspominaliśmy, kolor musztardowy często gości nie tylko na ścianach i dodatkach, ale także na meblach. Często wystarczy jeden produkt w tym odcieniu, aby całkowicie odmienić pomieszczenie.

Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się musztardowa kanapa, którą warto postawić chociażby w salonie. Zwłaszcza gdy na ścianach pojawiły się bardziej stonowane kolory, takie jak biel, beż, róż czy odcienie szarości.

To oczywiście nie wszystko. Za ożywienie wnętrza odpowiadać może również musztardowy narożnik, fotel czy też rama łóżka. W każdym przypadku możemy być pewni, że wybrany element będzie znacząco wyróżniał się na tle pozostałego wyposażenia.

A co z sytuacją odwrotną, kiedy to postawiliśmy na musztardowe ściany bądź dodatki? Jakie meble okażą się wtedy odpowiednie? Z powodzeniem przyjąć możemy zasady, o których była mowa do tej pory. Chodzi oczywiście o dobór kolorów o zupełnie innym charakterze niż musztardowym. Dzięki temu z pewnością zostanie zauważony.

Przechodząc do konkretów, w sklepach należy szukać przede wszystkim mebli szarych, granatowych czy zielonych. Dobrym pomysłem okażą się również produkty bordowe, fioletowe i błękitne.

Do jakiego stylu pasuje kolor musztardowy?

Każdy, kto choć raz zechciał urządzać mieszkanie lub dom na własną rękę, doskonale wie, że nie jest to zadanie proste. Uważać trzeba na masę pułapek oraz błędnych decyzji, które dają o sobie znać dopiero po skończonej pracy. Tyczy się to zwłaszcza stosowania tak intensywnych i trudnych kolorów, jakim bez wątpienia jest musztardowy. Czy więc są style aranżacyjne, w których sprawdza się on najlepiej?

Sporą swobodę z pewnością zapewnia styl nowoczesny, który w dużej mierze oparty jest na odcieniach stonowanych, a także na używaniu elementów wykonanych z materiałów naturalnych (np. z drewna). W takim „środowisku” musztardowy może doskonale spełnić swoją funkcję stymulującą i ożywczą. Oczywiście wówczas, gdy zostanie on użyty w odpowiedni sposób. Pojedynczy element w tym kolorze okaże się w zupełności wystarczający. Musztardowy można przemycić również do stylu skandynawskiego.

Niezależnie od tego, gdzie musztardowy ma zostać wykorzystany, najpierw warto dokładnie zastanowić się, czy na pewno będzie dobrym wyborem. Na koniec jeszcze raz powtórzymy, że przesada w tym przypadku jest podwójnie groźna. Najlepiej więc musztardowy wprowadzać stopniowo, bez zbędnego pośpiechu.

Zobacz meble musztardowe