17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Kolor kobaltowy we wnętrzach. Jak łączyć kobalt?

Mocne kolory są bardzo chętnie wybierane do aranżacji wnętrz. Jedną z takich barw jest, bez wątpienia, kobalt. Kolor ten może wspaniale ożywić salon, kuchnię lub łazienkę, a szczególnie wówczas, gdy zostanie umiejętnie połączony z innymi kolorami i detalami. Z czym łączyć kobalt? Do jakiej estetyki pasuje ten wyrazisty kolor?

Udostępnij:
Kolor kobaltowy we wnętrzach. Jak łączyć kobalt?

Jak wygląda kolor kobaltowy? 

Chcąc wprowadzić do aranżacji domu lub mieszkania intensywny odcień niebieskiego, warto wziąć pod uwagę właśnie kolor kobaltowy. Jaka to barwa? Jak można zdefiniować kobalt? Jest to kolor wyraźnie ciemniejszy i nieco chłodniejszy od odcienia chabrowego, ale jaśniejszy niż kolor szafirowy.

Kobalt ma chłodny odcień i jest barwą, jaką można uzyskać łącząc niebieski z odrobiną czerwieni. Kolor ten jest bardzo wyrazisty, a przez to wymaga umiejętnego dobierania sąsiadujących barw. Kobaltowe mogą być w pomieszczeniu zarówno ściany, ale też meble, tekstylia, a nawet podłoga. To kolor wyjątkowo szlachetny i świetnie pasujący do wielu różnych aranżacji. 

Choć kobalt jest kolorem chłodnym, to wcale nie oznacza, że wnętrza, w których się pojawia, są mało przytulne. To wszystko kwestia tego, z czym połączymy kobalt i czy pojawi się on w roli głównej, czy tylko jako skromny dodatek w aranżacji. 

Narożnik Savoy marki Puszman

Narożnik Savoy marki Puszman

Z czym łączyć kolor kobaltowy? 

Kolor kobaltowy, jak większość odcieni niebieskiego, od razu kojarzy się ze świeżością i wprowadza odrobinę ochłodzenia do pomieszczenia. Pomimo to nie odbiera wnętrzom ich przytulnego i przyjemnego charakteru, a wręcz przeciwnie. Kobalt doskonale kontrastuje z wieloma ciepłymi i energetycznymi kolorami. Z czym go łączyć?

  • Z bielą – kolor biały jest barwą tak uniwersalną, że można łączyć ją praktycznie z każdym innym kolorem. W duecie z kobaltem tworzy wyrazisty i mocno kontrastowy efekt. Kolory te świetnie się dopełniają, pasują do wielu aranżacji, a w szczególności do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, skandynawskich, a także w stylu marynistycznym. 

  • Z innymi odcieniami niebieskiego – a w szczególności z jasnymi wariantami błękitu, które złagodzą nieco intensywność kobaltu, ale nie będą tak bardzo kontrastowe, jak biel. Takie połączenia są chętnie wybierane do pokojów dziecięcych, a w szczególności chłopięcych, ale sprawdzą się też w wielu innych aranżacjach.

  • Z żółtym i pomarańczowym – te dwa energetyczne kolory doskonale kontrastują z chłodnym kobaltem i wzajemnie podkreślają swe walory. Połączenie tego rodzaju barw sprawdzi się szczególnie dobrze w nowatorskich aranżacjach, w których stawia się na mocne kolory. 

  • Z różnymi odcieniami drewna – fenomenalny efekt wizualny można uzyskać sięgając po meble w ciepłym odcieniu drewna (na przykład typu złoty dąb) i zestawiając je z kobaltowymi dodatkami albo stawiając je na tle kobaltowej ściany. Tak intensywny niebieski kolor świetnie skontrastuje z ciepłem drewnianych powierzchni. Połączenie to sprawdzi się nie tylko w salonie lub sypialni, ale nawet w kuchni, do której można wybrać szafki z kobaltowymi frontami i drewniany blat kuchenny. 

  • Z szarością i beżem – czyli z wyjątkowo neutralną paletą barw. Kobaltowy akcent w tak uniwersalnym sąsiedztwie będzie bardzo wyraźny. Świetnie może wyglądać na przykład kobaltowy fotel typu uszak na tle szarej ściany albo kobaltowe poduszki na beżowym narożniku. 

  • Ze złotem, srebrem, miedzią lub mosiądzem – wszelkie metaliczne kolory świetnie pasują do kobaltu. Można więc wprowadzić do wnętrza złote uchwyty do szafek, srebrne ramki na zdjęcia albo lampy w miedzianym kolorze – oczywiście nie wszystko na raz. 

  • Z różem, fioletem lub fuksją – do najbardziej odważnych połączeń będzie należało zestawienie kobaltu z którąś z tych barw. Pastelowy róż złagodzi wyrazisty kobalt, a fiolet i fuksja wprowadzą mocny akcent kontrastowy. Połączenia kolorystyczne tego typu pasują raczej do wnętrz nowoczesnych.

  • Z czernią – pojedyncze czarne akcenty w towarzystwie kobaltu są również bardzo mile widziane. Kolor czarny zazwyczaj powinien pasować do wszystkiego – tak samo, jak biel. 

Oczywiście kobalt można zestawiać także z innymi kolorami, ale do najczęściej stosowanych połączeń należą właśnie te wymienione. 

Do jakiego wnętrza pasuje kolor kobaltowy? 

Kolor kobaltowy może pojawić się praktycznie w każdej aranżacji – pasuje bowiem nie tylko do salonu, ale też do jadalni, kuchni, sypialni, łazienki i przedpokoju. Nie wszędzie musi grać główną rolę – może być wyłącznie niewielkim akcentem, który ożywi kolorystykę wnętrza i ciekawie skontrastuje z innymi kolorami. 

  • W kuchni – kobalt pojawia się raczej rzadko i głównie w nowocześniejszych aranżacjach. Pasuje świetnie właśnie do kuchni nowoczesnych, ale też w stylu greckim i marynistycznym. Można wprowadzić go nie tylko jako element szafek, ale też w postaci dodatków. W kuchni mogą to być choćby ściereczki, młynek do przypraw i pojemniki na suche produkty spożywcze. Jeśli efekt ma być bardziej wyrazisty, można sięgnąć po kobaltowe urządzenia AGD albo postawić na fronty szafek w tym kolorze. 

  • W jadalni – kobalt może pojawić się nie tylko w formie obrusu na stole, ale też jako kolor krzeseł i to zarówno tych tapicerowanych, jak również drewnianych lub metalowych. Kobaltowe mogą być także zasłony w oknie albo ściana – oczywiście tylko jeden z tych elementów, a nie wszystkie, by uzyskać wyrazisty, a nie przytłaczający efekt. 

  • W salonie – kobalt będzie prezentował się wyjątkowo dobrze. Tak intensywne barwy doskonale wyglądają w większych wnętrzach, gdzie mogą pojawić się jako większa plama kolorystyczna. W salonie można więc sięgnąć po meble w kolorze kobaltowym – na przykład po tapicerowany fotel w tym odcieniu albo po narożnik lub sofę w tym kolorze. 

  • W sypialni – kolor kobaltowy nie jest aż tak popularny, jak cieplejsze barwy, ale warto dać mu szansę. Wnętrze może wiele zyskać, jeśli zdecydujemy się choćby na kobaltowe poduszki na łóżku albo na stoliki nocne w tym kolorze. 

  • W łazience – także można zastosować odcień kobaltu, a w szczególności w roli dodatków, jak ręczniki, czy też pojemnik z dozownikiem na mydło w płynie. Kobaltowe mogą być oczywiście również płytki ścienne lub podłogowe, ale wówczas efekt będzie trwalszy i trudniejszy do zmodyfikowania. 

  • W przedpokoju – także może rozgościć się kobalt, gdyż barwa ta świetnie zdobi także nieco mniejsze pomieszczenia. W tym wypadku można pokusić się o pomalowanie jednej ze ścian na kobaltowo – na przykład tej, na której znajduje się lustro lub wieszak na ubrania

  • W pokoju dziecka – można wprowadzić kobaltowe dodatki, jak choćby dywanik w tym kolorze lub lampkę z kobaltowym abażurem. Jeśli pokój dziecięcy jest umeblowany na biało albo przy pomocy mebli w jasnym odcieniu drewna, można również rozważyć pomalowanie na kolor kobaltowy jednej ze ścian. W bardziej fantazyjnym wydaniu na kobaltowo można pomalować sufit, a następnie namalować na nim gwiazdki albo użyć samoprzylepnych, które będą fosforyzowały wieczorem, po wyłączeniu światła. 

  • W gabinecie – lub w kąciku do pracy również można zastosować odcień kobaltowy. Chłodne barwy sprzyjają skupieniu się na pracy, więc jest to bardzo dobry wybór. Kobaltowe może być na przykład krzesło komputerowe albo mata ochronna na biurko. 

Kolor kobaltowy może pojawić się w każdym rodzaju pomieszczenia, a nawet w wielu wnętrzach w domu lub mieszkaniu, jeśli celem jest uzyskanie bardzo spójnej i jednolitej aranżacji.

 

Meble w kolorze kobaltu 

Tak intensywne kolory, jak kobalt lub fuksja, nie muszą pojawiać się w aranżacjach w roli farby na ścianach lub płytek na podłodze, ale właśnie w formie mebli i różnorodnych dodatków. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość łatwej zmiany aranżacji – stolik zawsze można przestawić lub zmienić bez większego remontu, a zmiana koloru ściany lub podłogi to już spore przedsięwzięcie. Dlatego też doskonałym pomysłem dla osób, które chcą wprowadzić kolor kobaltowy do pomieszczenia, są właśnie meble w tym kolorze.

Meble tapicerowane to pierwsza z propozycji. Bez problemu można kupić fotel, pufę, szezlong, sofę lub narożnik w kobaltowym obiciu. Taki mebel będzie doskonale prezentował się na tle ścian i podłogi o nieco bardziej uniwersalnych kolorach. 

Krzesła, półki i stoliki, a także wszelkie meble lakierowane, malowane i w okleinie także mogą zachwycać pięknym odcieniem kobaltu. Można zastosować je w salonowych aranżacjach, łączyć w kontrastowych zestawieniach z innymi wyrazistymi kolorami lub tonować poprzez białe, szare i błękitne dodatki. 

Szafy, szafki i fronty mebli to kolejna opcja, by wprowadzić kolor kobaltowy niemal do każdego pomieszczenia. Ciekawie prezentują się drewniane szafki z kobaltowymi frontami, ale też kobaltowe obudowy z białymi drzwiczkami i tym podobne połączenia. Szafki tego rodzaju sprawdzają się w nowocześniejszych aranżacjach i to zarówno w przestrzeni dziennej, jak również w przedpokoju lub sypialni. 

Chcąc stworzyć aranżację wnętrza z kolorem kobaltowym, warto sięgać właśnie po kobaltowe meble i dodatki – to najszybszy i najłatwiejszy sposób na wprowadzenie nowego koloru do pomieszczenia. W sprzedaży znajdziemy ogrom kobaltowych propozycji praktycznie do każdego wnętrza. Alternatywą może być też zakup mebli drewnianych i ich samodzielne malowanie. 

Sofa z kolekcji Olbia marki Gala Collezione

Sofa z kolekcji Olbia marki Gala Colleziona

Do jakiego stylu będzie pasować? 

Kobaltowy kolor pasuje do wielu różnych aranżacji domowych i mieszkaniowych, ale sprawdzi się też w przestrzeni biurowej i biznesowej. Do jakiego stylu pasuje najlepiej?

  • Nowoczesnego – mocne kolory i kontrasty zazwyczaj doskonale prezentują się właśnie we wnętrzach nowoczesnych i to właśnie wśród mebli o tej estetyce bez problemu uda się znaleźć coś w kolorze kobaltu. 

  • Minimalistycznego – wnętrza ascetyczne wcale nie muszą być w pełni białe, szare lub monochromatyczne. Minimalizm świetnie współgra z mocnymi kolorami, ale stosowanymi w umiarze i wyłącznie na pojedynczych elementach wystroju. Kobaltowa ściana lub sofa doskonale wpasuje się do minimalistycznej aranżacji. 

  • Skandynawskiego – kolor kobaltowy doskonale skomponuje się ze skandynawską estetyką, która najczęściej wykorzystuje białe oraz drewniane meble. Kobalt może pojawić się w charakterze dodatków lub jako kolor ściany. 

  • Loft – surowe wnętrza industrialne warto przełamać jakąś energetyczną barwą. Taki kontrast zapewnić może właśnie kolor kobaltowy, który może ciekawie współgrać z odsłoniętą cegłą, betonem, szarościami, drewnem i surowym wykończeniem różnorodnych elementów. 

  • Retro – estetyka retro i vintage bywa barwna i bardzo intensywna kolorystycznie. Obok meblościanki stylizowanej na tę z epoki można ustawić kobaltowy fotel w klimacie retro albo kobaltowy dywan. 

  • Eklektycznego – czyli do stylu łączącego kilka trendów. Kobalt można wprowadzić do takiej przestrzeni zarówno w formie dodatków, jak i mebli albo jako kolor na ścianie. 

  • Marynistycznego – zamiast granatu lub niebieskiego można sięgnąć właśnie po kobalt, gdy w planach jest aranżacja mieszkania lub domu w marynistycznym stylu. W tym wypadku nie trzeba mocno się ograniczać, bo ta estetyka jest oparta na kontrastach pomiędzy bielą, niebieskim oraz akcentami czerni i czerwieni. 

  • Greckiego – południowe niebo i kolor morza także może przywodzić na myśl kolor kobaltowy. Jeśli więc w planach jest aranżacja salonu lub całego mieszkania na styl grecki, warto sięgnąć po kobaltową farbę lub meble – na przykład po sofę w tym kolorze. 

  • Glamour – kolor kobaltowy może bardzo dobrze komponować się z połyskującymi powierzchniami, jakie często stosuje się w aranżacjach glamour. Kobalt świetnie kontrastuje z czernią, srebrem i złotem, dlatego też może być dodatkowym akcentem do pomieszczeń o estetyce glamour. 

Kolor kobaltowy pasuje również do innych trendów i świetnie sprawdza się w wielu aranżacjach. Nie należy obawiać się więc tak wyrazistych i konkretnych kolorów, gdyż wprowadzają one do wnętrza sporą dozę energii, kontrastu i zapewniają naprawdę ciekawy efekt wizualny. Jeśli istnieje obawa, że ściany w tym kolorze będą zbyt ciemne, lepiej sięgnąć po kobaltowe meble i dodatki – są mniejsze, bardziej subtelne, a gdy się znudzą lub zapragniemy odmiany, zawsze można będzie je wymienić.

Zobacz kobaltowe meble