Jak wygląda kolor fuksja?
Fuksja to niezwykle wyrazisty i energetyczny kolor, który łatwo rozpoznać, ale nieco trudniej zdefiniować. Można określić ją jako odcień bardzo intensywnego różu, z subtelną domieszką fioletu. Jest to barwa bardzo efektowna i na tyle mocna, że może nawet zanadto zdominować przestrzeń. Dlatego też tak ważne jest jej odpowiednie połączenie z innymi kolorami, teksturami i meblami.
Fuksja to kolor, który może mieć różnorodne odcienie i warianty. Za klasyczną wersję uważa się różową, intensywną fuksję z domieszką fioletu, ale kolory fuksji mogą być też nieco bardziej różowe, z zabarwieniem czerwieni lub wpadające mocniej w fiolet. Choć fuksja to kolor tak intensywny i specyficzny, to jednak znajduje bardzo szerokie zastosowanie w modzie i aranżacji wnętrz. Można wprowadzać ją do pomieszczeń zarówno w formie koloru na ścianie, ale też poprzez o wiele drobniejsze dodatki, dekoracje lub meble.
Z jakimi innymi kolorami łączyć kolor fuksji?
Mocne i intensywne kolory lubią dobrze dobrane towarzystwo. Mogą być zestawiane z barwami kontrastującymi i dopełniającymi, jak również z kolorami o nieco bardziej neutralnym charakterze – wszystko w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Fuksję zdecydowanie można łączyć z:
-
Odcieniami żółtego – połączenie fuksji i intensywnego koloru żółtego będzie nie tylko energetyczne, ale też bardzo kontrastowe i odważne. Takie zestawienie barw świetnie pasuje do estetyki nowoczesnej i retro.
-
Ciemną zielenią – nic tak nie podkreśli wyjątkowego koloru fuksji, jak ciemna, intensywna zieleń. Takie zestawienie występuje przecież w naturze, bo fuksja jest kolorem inspirowanym kwiatami o tej samej nazwie, które mają ciemnozielone liście i łodygi. Wybierając kolorystykę mebli, dekoracji i innych elementów wyposażenia, które będą pasowały do fuksji, warto wziąć pod uwagę także butelkową zieleń.
-
Granatem – ciemny granat to kolor, który doskonale skomponuje się z fuksją w nieco bardziej surowych aranżacjach. Takie połączenia będą wyglądać doskonale w przestronnych wnętrzach, które są dobrze doświetlone.
-
Kolorem morskim – chłodny odcień morski bardzo ciekawie kontrastuje z fuksją, podkreśla jej intensywność. Takie połączenie kolorów pasuje głównie do wnętrz nowoczesnych.
-
Bielą – kolorem, który można połączyć z dowolną inną barwą jest, bez wątpienia, biel. To właśnie wnętrza utrzymane w jasnych kolorach, w których dominują białe akcenty są świetnym tłem na wyrazistej fuksji.
-
Szarością – najbardziej trafnym i naturalnym towarzystwem dla fuksji będzie również szarość. Co ciekawe, może to być zarówno jasny popiel, jak również ciemny grafit i wszystkie odcienie pośrednie.
-
Kolorem ołowianym i antracytowym – fuksja będzie doskonale komponowała się także z odcieniem ołowianym i antracytowym. Te ciemne barwy nie są tak intensywne, jak czerń, ale zagwarantują bardzo mocny efekt kontrastowy. Pasują do wielu aranżacji.
-
Czernią – fuksja zestawiona z czernią to zestaw, który nie może do siebie nie pasować. Takie połączenie od razu nasuwa skojarzenie z estetyką glamour.
-
Złotem lub srebrem – fuksję można zestawić również z połyskującym złotem i srebrem. Efekt może być zarówno subtelny i elegancki, jak również celowo przerysowany i ociekający udawanym przepychem.
Jak widać, fuksję można zestawiać z wieloma innymi kolorami i to wcale niekoniecznie z barwami uznawanymi za neutralne. By wprowadzić tak intensywny odcień do wnętrz, nie trzeba od razu malować ścian na kolor fuksji. O wiele szybszym i łatwiejszym rozwiązaniem są bowiem meble w tym odcieniu.
Sofa z kolekcji Maja marki Sits
Meble w kolorze fuksji
Chcąc wprowadzić do aranżacji tak intensywny kolor, jak fuksja, nie trzeba od razu urządzać remontu i malować ścian na ten odcień. O wiele lepszym rozwiązaniem może być bowiem zastosowanie mebli i dekoracji w kolorze fuksji. Jakich? Możliwości jest wiele.
-
Meble tapicerowane i poduszki dekoracyjne – bez problemu znajdziemy w sprzedaży efektowne poduszki, pufy, sofy i fotele w kolorze fuksji. Można ustawić je na tle neutralnych ścian i zyskać energetyczny i kontrastowy efekt bez wysiłku.
-
Fronty szaf i szafek – kolejnym pomysłem na łatwe wprowadzenie fuksji do wnętrza jest zastosowanie szafek, szaf lub komód, które mają fronty właśnie w tym kolorze. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w kolorze fuksji były całe meble, ale częstym przypadkiem są meble łączące dość neutralną obudowę z wyrazistym frontem.
-
Półki, stoliki i inne małe elementy – także mogą być utrzymane w kolorze fuksji. Najczęściej będą to meble wykonane z MDF-u, ale też z metalu, a także z innych materiałów. Kilka niewielkich półek ściennych w kolorze fuksji albo stolik kawowy w tym odcieniu świetnie dopełnią wystrój wnętrza.
Meble w kolorze fuksji mogą znaleźć zastosowanie w niemal każdym pomieszczeniu. Oczywiście warto zachować umiar. Jeśli, na przykład, zdecydowano się na zakup sofy w obiciu w kolorze fuksji, stolik kawowy, regał i inne meble w tym pomieszczeniu powinny mieć już zupełnie inny kolor, który będzie pasować do fuksji i podkreśli jej intensywny odcień.
Do jakiego wnętrza będzie fuksja pasować?
Kolor tak intensywny i wyrazisty, jak fuksja, nie jest barwą uniwersalną, którą można zestawiać z każdym stylem i każdym wnętrzem. Odcień tego rodzaju sprawdzi się jednak w większości pomieszczeń w domu – to kwestia odpowiedniego wybrania elementów w tym kolorze i zachowania umiaru. Fuksję można zastosować w:
-
Salonie – na przykład w formie zasłon albo poduszek dekoracyjnych. W kolorze fuksji może być też narożnik, tapicerowany fotel albo półki na ścianie.
-
Jadalni – na przykład jako bieżnik w tym kolorze albo poduszki na krzesłach. W kolorze fuksji może być również dywan albo lampa nad stołem.
-
Kuchni – na przykład jako fronty górnych lub dolnych szafek kuchennych. W kolorze fuksji może być także lodówka albo inne urządzenia AGD.
-
Sypialni – fuksja kolor sprawdzi się także w sypialni jako narzuta na łóżko, front szafy lub tapicerowany fotel. W kolorze tym można zakupić zasłony, rolety lub dywan.
-
Łazience – na przykład jako szafka pod umywalkę.
-
Przedpokoju – w którym można zastosować lustro w ramie w tym kolorze albo wieszaki ścienne w kolorze fuksji.
Oczywiście wprowadzając fuksję do któregokolwiek pomieszczenia w domu lub mieszkaniu, warto zachować umiar i zestawiać ją z innymi barwami, które ją uzupełnią. Kolor ten można łączyć nie tylko ze stylem nowoczesnym, ale też z estetyką skandynawską, minimalistyczną, loft i glamour. Praktycznie w każdym z tych stylów wnętrzarskich będzie to dobry i ciekawy wybór.
Sofa z kolekcji Parma marki NordicLine
Jakie meble będą pasować do fuksji ?
Jeśli fuksja pojawia się we wnętrzach nie w postaci mebli, ale jako kolor ściany albo tekstylia (dywan, zasłony), warto dobrać do kompletu odpowiednie meble. Nie wszystkie style i kolory będą bowiem odpowiednie.
Do fuksji z całą pewnością można dobrać meble drewniane – zarówno w kolorze naturalnego drewna, jak również malowane na biało lub czarno. Każdy z tych wariantów doskonale skontrastuje z kolorem fuksji. Bardzo dobrze sprawdzą się też meble wykonane z MDF-u, a w szczególności nowoczesne meble skrzyniowe. Idealnym wyborem mogą być również meble tapicerowane – na przykład w szarym obiciu, które będzie świetnym tłem dla poduszek w kolorze fuksji. Ciekawą opcją mogą być także meble wykończone na wysoki połysk – najczęściej czarne lub białe, które tak często wybierane bywają do wnętrz nowoczesnych i glamour. Z fuksją można połączyć także szkło, a więc stoliki z transparentnym blatem, lustra, szklane witryny i półki. Ciekawy efekt można uzyskać także łącząc fuksję z surowym stylem loft, który bazuje na meblach z metalowymi i drewnianymi elementami.
Fuksja to kolor, jaki można połączyć z wieloma innymi odcieniami i stylami, ale trudno uznać ją za barwę uniwersalną. Z całą pewnością nie jest to kolor do wnętrz w stylistyce eko, klasycznej czy prowansalskiej, ale już w przestrzeni nowoczesnej, minimalistycznej i loft, fuksja będzie wyglądać doskonale i zdecydowanie ożywi każde wnętrze. Nie należy więc unikać mocnych kolorów i obawiać się efektu, jaki zapewnią.