Jak zrobić ławkę z desek?
Ławki z desek to najprostsze i najmniej wymagające konstrukcje, które z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Ławka z desek, a szczególnie taka o stylu rustykalnym lub loft, nie musi mieć równiutkich krawędzi i ozdobnego frezowania – powinna być maksymalnie uproszczona, a nawet może być celowo nieco niedopracowana.
Ławki do aranżacji industrialnych, skandynawskich i rustykalnych mogą mieć siedzenia wykonane z pojedynczych desek o sporej szerokości lub z kilku desek, które jednak nie muszą mieć równych szerokości i prostych krawędzi, a wręcz przeciwnie. Nieregularna krawędź jest w tym wypadku atutem i ozdobą.
Co jest potrzebne do zrobienia ławki z desek?
-
Pomysł na rozmiar i konstrukcję ławki – jakiej ma być długości, a jakiej szerokości, jaka ma być jej wysokość, a jaki kolor i styl wykończenia? Czy ma być w całości wykonana z drewna, czy może raczej planujemy oprzeć ją na metalowych płozach lub nóżkach? Decyzje te warto podjąć od razu i uzależnić je od estetyki miejsca, w którym będzie użytkowana ławka.
-
Deski – mogą to być nowe deski, które zakupimy specjalnie na ten cel albo deski z odzysku (na przykład pozostałości po budowie, deski ze zdemontowanych bram, drzwi lub ogrodzeń, o ile są w nienagannym stanie technicznym). Liczba i wymiary desek zależą od tego, jaka ma być docelowa wielkość ławki.
-
Nogi, płozy lub inne podparcie dla siedziska ławki – można je kupić w gotowej formie w przystępnych cenach. Do wielu wnętrz industrialnych, skandynawskich i rustykalnych pasować będą ławki z siedziskiem z desek, które umieszczono na metalowych (srebrnych, czarnych lub białych) nóżkach.
-
Śruby i podkładki do przytwierdzenia desek do podstawy ławki – ich średnica zależy od otworów montażowych, jakie znajdują się w nóżkach lub płozach, które będą przykręcane do desek.
-
Wiertło do drewna, wiertarko-wkrętarka, śrubokręt wielofunkcyjny i tym podobne podstawowe narzędzia.
-
Jeśli deski są surowe, to również papier ścierny lub szlifierka z końcówką ścierną, a także impregnat, bejca, lakier lub farba do drewna oraz akcesoria do aplikacji preparatów.
Wykonanie ławki z siedziskiem z desek jest bardzo proste. Kluczową kwestią jest dobór odpowiedniej podstawy – doskonale sprawdzają się kwadratowe płozy, na których można oprzeć każdą z desek i przytwierdzić ją na swym miejscu przy pomocy śrub. Deski należy dociąć na pożądany wymiar, można je również wykończyć w wybrany sposób, przytwierdzić i gotowe. Koszt przedsięwzięcia będzie znikomy, a wykonanie ławki z gotowych desek zajmie jedno popołudnie lub dłużej, gdy deski będą dopiero szlifowane i malowane.
Jak zrobić ławkę z palet?
Meble z palet cieszą się zaskakującą popularnością i to nie tylko wśród osób, które posiadają palety po materiałach budowlanych. Wiele osób decyduje się bowiem na zakup palet, by wykonać z nich łóżka, stoliki, kanapy i fotele. Z palet można jednak wykonać również ławkę i to zarówno ławkę z oparciem, jak i bez.
Co będzie potrzebne do wykonania ławki z palet?
-
Oczywiście najważniejszym elementem są właśnie palety. Ich liczba jest uzależniona od tego, jakiego rodzaju ławkę chcesz wykonać i jakie mają być jej wymiary. Najpopularniejszy wariant ławki z palet z dwuosobowym siedziskiem i oparciem wymaga zastosowania trzech europalet.
-
Nawet nowo zakupione palety wymagają oczyszczenia i odpowiedniej obróbki. Koniecznie zaopatrz się więc w zestaw papierów ściernych lub w szlifierkę oscylacyjną. Przydadzą się również gogle ochronne i maska, by nie nawdychać się pyłu.
-
Palety wymagają jakiegoś wykończenia, a jego rodzaj zależy od tego, czy ławka będzie użytkowana na zadaszonym balkonie, na ganku, w przedpokoju, czy może raczej w ogrodzie. Jeśli będzie ona narażona na czynniki zewnętrzne, trzeba ją zaimpregnować i dopiero później pokryć bejcą, lakierem lub kryjącą farbą do drewna. Przydadzą się także narzędzia do aplikacji wybranego preparatu, a więc wałek, pędzle i tym podobne.
-
Konieczne są także wkręty do drewna i wiertarko-wkrętarka.
-
By ławka z palet była wygodna, należy ją również wyposażyć w poduszki na siedzisko.
Wykonanie ławki z palet jest dość proste. Palety należy oczyścić, wygładzić i odpylić, a następnie wykończyć w wybrany przez siebie sposób. Konstrukcja ławki z oparciem to dwie palety, które ułożono jedna na drugiej – tworzą one siedzisko i należy je ze sobą skręcić. Do tak przygotowanego siedziska należy dosunąć paletę postawioną w pionie, która będzie tworzyła oparcie i przykręcić ją równo. Ostatnim krokiem jest jeszcze ułożenie poduszek na siedzeniu i gotowe. Koszt wykonania ławki z palet jest niski, a do jej wykonania wystarczą dwa lub trzy popołudnia. Mebel tego rodzaju będzie bardzo solidny i z pewnością posłuży użytkownikom przez długi czas.
Ławka do przedpokoju – jak zrobić?
W wielu przedpokojach stosowane bywają różnego rodzaju siedziska, które ułatwiają zmianę obuwia. W tej roli najlepiej sprawdzają się nie krzesła, ale właśnie ławki – najczęściej niewielkie i bez oparcia. O ile ławka ogrodowa lub do aranżacji o surowym charakterze może być wykonana z desek lub palet, o tyle w przedpokoju świetnie sprawdzają się ławki z miękkim siedziskiem. Ławkę tapicerowaną również nie tak trudno zrobić, choć z pewnością wymaga to odrobiny więcej czasu i nieco innych narzędzi.
Co jest potrzebne do wykonania tapicerowanej ławki do przedpokoju?
-
Wybrana podpora – najczęściej nóżki o smukłej konstrukcji.
-
Element konstrukcyjny siedziska – docięta na wymiar płyta meblowa, deska lub blat.
-
Gąbka tapicerska – grubości minimum kilku centymetrów i nieco szersza niż podstawa siedziska, a także klej do jej przytwierdzenia.
-
Wybrana tkanina do zrobienia tapicerki – najlepiej kupić ją z lekkim zapasem – musi być o tyle większa od wymiaru gąbki tapicerskiej, by można było podwinąć jej brzeg, by się nie snuł, a potem jeszcze zawinąć tkaninę w dół siedziska i przypiąć od spodu.
-
Zszywacz tapicerski wraz z zszywkami.
-
Ewentualnie także gwoździe tapicerskie, jeśli ławka ma być pikowana, a także młotek.
-
Ostre nożyczki, miarka, ołówek krawiecki.
-
Śruby do przykręcenia nóżek do siedziska, a także wkrętarkę.
Niektórzy zastanawiają się, czy można wykonać meble tapicerowane, gdy nie ma się maszyny do szycia i zdolności krawieckich. Okazuje się, że jak najbardziej – tapicerka przytwierdzana na stałe nie wymaga szycia, a jedynie przytwierdzenia do mebla. Ławkę do przedpokoju tapicerowaną robi się dość łatwo. Po wybraniu nóżek i tkaniny, należy wymierzyć siedzisko i dociąć je, jeśli jest taka potrzeba. Na siedzisku układa się tapicerską gąbkę, którą warto podkleić. Gąbka powinna wystawać po około centymetr z każdej strony siedziska, dzięki czemu krawędzie ławki także będą miękkie. Na tak przygotowane siedzisko należy położyć tkaninę, odmierzyć z zapasem i dociąć. Krawędzie tkaniny warto zawinąć o pół centymetra, by się nie snuły i dopiero potem tkaninę naciągać pod spód siedziska i przytwierdzać zszywkami. Do gotowego siedzenia przykręca się nóżki i gotowe. Jeśli ławka ma być pikowana, należy rozłożyć szpilki tapicerskie w wybranych punktach i przybić je młotkiem do gotowej ławki. Koszt wykonania takiego mebla jest umiarkowany, a czas wykonania to zaledwie kilka godzin.
Ławka ogrodowa z desek lub palet – o czym pamiętać?
Samodzielnie wykonane ławki do użytku domowego nie wiąże się z koniecznością jej zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi. Ławki ogrodowe są bowiem wystawione na oddziaływanie wiatru, słońca, deszczu i mrozu. Jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, szybko się zniszczą. O czym pamiętać, gdy wykonuje się ławkę ogrodową?
-
Jeśli ławka będzie stała bezpośrednio na gruncie lub na podłożu, które może być wilgotne (na przykład dlatego, że czasami robią się w tych miejscach kałuże), warto zabezpieczyć jej podstawę od spodu – nóżki ławki można nie tylko zaimpregnować, ale osadzić w metalowych stopkach, które odizolują drewno od podłoża.
-
Ławki ogrodowe należy solidnie zaimpregnować przed wilgocią. W tym celu warto zastosować preparat impregnujący dobrej klasy i zgodnie z zaleceniami producenta – nanieść tyle warstw, ile sugeruje producent. Dopiero potem ławkę można polakierować lub pomalować.
-
Jeśli ławka jest lekka i niewielka, można rozważyć jej chowanie na okres zimowy – można wynieść ją do piwnicy, garażu, pod wiatę lub inne zadaszenie. Gdy nie jest to możliwe, warto przed zimą zweryfikować jej stan, oczyścić i ewentualnie dodatkowo zaimpregnować, gdy to konieczne.
-
Ławki stojące w nasłonecznionych miejscach szybciej wypłowieją, a w szczególności, gdy pozostawiono je w naturalnym odcieniu.
-
Jeśli ławka ma lekką konstrukcję, a znajduje się w miejscu narażonym na mocne podmuchy wiatru, warto osadzić ją w gruncie lub przytwierdzić do podłoża lub ściany. Do osadzania ławki w gruncie należy użyć specjalnych stóp ze szpikulcami, by drewno nie miało bezpośredniego kontaktu z podłożem.
Samodzielne wykonanie ławki z desek, palet lub tapicerowanej to wyzwanie, z którym poradzi sobie niemal każdy. Choć w sklepach meblowych nie brak znakomitych ławek i siedzisk do każdej aranżacji, to nie oznacza, że w domu lub przy domu nie można mieć również jakiegoś siedzenia wykonanego własnymi rękami.