17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić huśtawkę?

Huśtawki sprawdzają się nie tylko w parkach i na placach zabaw, ale też w przestrzeni domowej. Modne są zarówno huśtawki zewnętrzne, jak również tarasowe i do użytku w pomieszczeniach. To popularny akcent we wnętrzach w stylu romantycznym i boho, a także w aranżacjach tworzonych z myślą o dzieciach. Jak zrobić huśtawkę? Czy warto się na nią zdecydować?

Udostępnij:
Jak zrobić huśtawkę?

Huśtawka domowa – nie tylko dla dzieci

Zakładanie huśtawki w pierwszej kolejności może kojarzyć się właśnie z dziećmi, ale huśtawki domowe niekoniecznie są dedykowane wyłącznie najmłodszym użytkownikom. To popularne elementy wyposażenia wnętrz w określonych stylach – najczęściej uzupełniają aranżację romantyczną, nostalgiczną i boho. Przywodzą na myśl beztroskę dziecięcych lat, są ciekawym akcentem wizualnym, ale też meblem, z którego można korzystać – delikatne huśtanie się w salonie lub innym pomieszczeniu to świetny relaks. Na huśtawce można poczytać, posiedzieć lub zrobić sobie efektowną sesję zdjęciową. 

Planując zakup gotowej huśtawki lub chcąc wykonać ją samodzielnie na podstawie instrukcji, warto od razu zorientować się, czy jest to produkt dedykowany wyłącznie dla dzieci, czy też bardziej uniwersalny. Huśtawki dziecięce są bowiem bezpieczniejsze dla maluszków, ale za to nie mają odpowiedniej konstrukcji i wytrzymałości, co huśtawki dla każdego. 

W aranżacjach wnętrz perfekcyjnie sprawdzają się huśtawki o prostej i ponadczasowej estetyce, które wykonane są z naturalnych materiałów, jak sznury, deski, plecionki, wiklina i tym podobne. Do wnętrz rustykalnych, eko i minimalistycznych będzie pasowała najprostsza huśtawka, która może się składać z deski i dwóch grubszych lin. W aranżacjach boho perfekcyjnie wyglądają huśtawki z makramy, a w aranżacjach o estetyce nowoczesnej sprawdzą się huśtawki z gotowych elementów, jak wiszące siedziska fotelowe, drewniane obręcze z siedziskiem i bardziej abstrakcyjne wersje. 

Fotel wiszący Nidon

Huśtawka w domu – jak ją zrobić?

Bez względu na to, jaki jest wystrój wnętrza i na jaki typ huśtawki się zdecydowano, przed przystąpieniem do jej montażu, należy mieć pewność, że będzie to bezpieczne. Należy więc ustalić kilka kwestii:

  • Jakie będzie obciążenie huśtawki? Czyli jaka jest maksymalna waga użytkownika, który będzie z niej korzystać. Nie każdy materiał będzie bowiem równie wytrzymały. Jeśli kupujemy gotowe rozwiązanie do samodzielnego montażu, sprawa będzie ułatwiona – huśtawki i fotele wiszące, które można znaleźć w sklepach, mają bowiem jasno sprecyzowaną wytrzymałość. Egzemplarze dziecięce zazwyczaj wytrzymują obciążenie do kilkudziesięciu kilogramów (niektóre do 50, niektóre do 70), a huśtawki dla dorosłych i fotele wiszące często mogą być obciążone do 100 kilogramów lub mają jeszcze wyższą wytrzymałość – informacje na ten temat można znaleźć w ich specyfikacji.

  • W jaki sposób ma zostać zamocowana huśtawka? Jeśli będzie ona dysponowała stojącym stelażem, nie trzeba będzie wiercić dziur w suficie lub belkach, a tym samym montaż będzie błyskawiczny i bezproblemowy. Jeśli jednak huśtawka ma rzeczywiście zostać podwieszona do sufitu lub belki, trzeba mieć pewność, że nośność tych elementów jest odpowiednia, a także dobrać optymalne elementy montażowe (adekwatne do materiału, do którego huśtawka będzie mocowana). Jeśli zamierzamy wiercić otwory w suficie, warto upewnić się, że w tych punktach nie przebiegają żadne instalacje elektryczne lub wodne.

  • Czy planowane jest wykonanie huśtawki własnoręcznie od podstaw, a może samodzielny montaż gotowego rozwiązania? W sprzedaży można znaleźć zarówno komponenty do wykonania huśtawki, jak i gotowe siedziska do zawieszenia w charakterze huśtawki. Druga z opcji jest łatwiejsza i szybsza, ale w niektórych przypadkach nieco bardziej kosztowna.

Samodzielny montaż huśtawki nie jest trudny. Jeśli korzysta się z gotowego rozwiązania (na przykład kupiono siedzisko do zawieszenia na linie lub łańcuchu), wystarczy dokonać pomiarów, wywiercić otwór na elementy montażowe i zawiesić huśtawkę w wybranym miejscu. 

Kolekcja Teddy, SITS

Samodzielne wykonanie huśtawki od podstaw jest już nieco bardziej skomplikowane, ale wiele osób się na to decyduje. Najprostsza w wykonaniu będzie klasyczna huśtawka z prostokątnym siedzeniem, która montowana jest w dwóch punktach do sufitu, belki lub innego elementu górnego. Jak zrobić taką huśtawkę?

  • Należy wymierzyć jej optymalny rozmiar, a także wysokość na jakiej będzie zawieszona. 

  • Siedzisko można zrobić z deski, płyty meblowej lub z elementu tapicerowanego. 

  • Do zawieszenia tak prostej huśtawki wystarczą grube liny. 

  • By huśtawka była stabilna, należy umocować liny po jej obu bokach – na każdy bok po dwa punkty montażowe. Zazwyczaj stosuje się więc dwie liny na każdą ze stron huśtawki, które przewleka się przez otwory w siedzeniu, a nieco powyżej siedzenia liny te splata się ze sobą w jedną i już taką pojedynczą mocuje się do sufitu lub przeciąga przez belkę. 

  • By zamocować liny do siedziska, trzeba wywiercić w nim otwory – po dwa na każdą stronę. Przez otwór należy przeciągnąć linę, a następnie wykonać na niej bardzo gruby i mocny węzeł. Dla pewności można też zaczepić linę specjalną śrubą lub innym elementem montażowym. 

Huśtawkę należy bezwzględnie mocować na dedykowanych elementach montażowych o dużej wytrzymałości na obciążenie. Warto regularnie sprawdzać elementy montażowe, by mieć pewność, że huśtawka trzyma się na swoim miejscu i jest bezpieczna w użytkowaniu.

Kolekcja Callin

Kolekcja CALLin

Huśtawka czy hamak na balkon?

Efektowna huśtawka sprawdzi się nie tylko w salonie, domowej bibliotece lub sypialni, ale również na balkonie lub tarasie. Można zawiesić ją do belki nad tarasem albo do balkonu, który znajduje się powyżej niego. W sprzedaży dostępne są również huśtawki wolnostojące – w sam raz na taras i do ogrodu. Nie brak jednak zwolenników innego rozwiązania, jakim jest hamak. Co sprawdzi się lepiej?

  • Huśtawka na tarasie lub balkonie zazwyczaj wymaga montażu jakiegoś elementu na stałe – najczęściej elementu sufitowego, do którego zawieszana jest huśtawka lub innego rodzaju siedzisko. Może to wymagać uzyskania zgody spółdzielni i sąsiadów, jeśli dotyczy to zawieszenia huśtawki na balkonie w bloku. Pewną opcją może być również zakup huśtawki wolnostojącej, choć zazwyczaj jest to bardziej wiszący fotel lub huśtawka do zastosowań ogrodowych, a nie konstrukcja na balkon. 

  • Hamak na balkonie lub tarasie można umocować do balustrady i ewentualnie do ściany. Dostępne są również hamaki wolnostojące na stelażach. To rozwiązania bardziej bezproblemowe, gdy chodzi o montaż na balkonie w bloku, ale też mające inną specyfikę niż huśtawka – na hamaku można raczej poleżeć niż posiedzieć. 

Zarówno huśtawka balkonowa, jak i hamak to rozwiązania, które mają wiele zalet. Elementy te pozwalają na zrelaksowanie się na świeżym powietrzu. Hamak przyda się raczej do leżenia, opalania się, drzemania lub czytania książki. Na huśtawce można komfortowo siedzieć, ale trudno o drzemkę na tego rodzaju meblu. 

Huśtawka czy wiszący fotel na stelażu?

Zarówno we wnętrzach, jak również na tarasach i balkonach coraz większą popularnością cieszą się huśtawki oraz wiszące fotele na stelażach – najczęściej bywają określane mianem kokonów, ale nie tylko. Która z tych opcji będzie lepszym wyborem?

Typowa huśtawka wymaga umocowania do sufitu lub belki konstrukcyjnej. Jej montaż może wymagać wywiercenia otworów w stropie lub belce. Można się na niej jednak pohuśtać, a przynajmniej na tyle, na ile pozwala metraż w pomieszczeniu. Typowa huśtawka na długich sznurach doskonale prezentuje się w domach i mieszkaniach o wysoko zawieszonym stropie – na przykład w obiektach z antresolą lub w mieszkaniach w kamienicach. Huśtawka prezentuje się romantycznie i stylowo, ale jednak jej montaż jest trudniejszy. 

Fotel wiszący na stelażu to zupełne przeciwieństwo tradycyjnej huśtawki. Zamiast siedzenia zawieszonego na linach mamy do czynienia z siedziskami o przeróżnych kształtach, które umocowane są do specjalnego stelażu – wiszą nad ziemią, ale nie wymagają montażu do sufitu, ścian lub belek konstrukcyjnych. Meble tego rodzaju są więc świetnym wyborem, gdy nie można mocować nic do sufitu – na przykład z powodu jego konstrukcji, sposobu wykończenia lub z uwagi na obecność przewodów i instalacji. Fotel wiszący na stelażu może zaoferować niezwykłą wygodę użytkowania – dostępne są opcje jednoosobowe i dwuosobowe, przypominające kokon lub rozłożyste, na których można się niemal położyć. Zaletą fotela na stelażu jest również jego mobilność – latem można będzie korzystać z niego na balkonie, a zimą wnieść go do pomieszczenia. 

Zarówno huśtawka, jak i fotel na stelażu mają swoich zwolenników i swoje dobre strony. Oba rozwiązania cieszą się dużą popularnością i są na tyle efektowne, że bez problemu można wkomponować je do wielu różnorodnych aranżacji. Prosta huśtawka z prostokątnym siedziskiem zajmuje nieco mniej miejsca – zarówno, gdy jest zawieszona, jak i wtedy, gdy ją zdejmiemy i zwiniemy liny, na których wisiała. Fotel na stelażu jest większy gabarytowo, a jego cena również jest wyższa, dlatego jest to rozwiązanie polecane do większych pomieszczeń.

Zobacz wiszące fotele