17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak wnieść kolory do wnętrz i czerpać z nich korzyści dla zdrowia?

Udostępnij:

Jak wnieść kolor do wnętrza

Wydawać by się mogło, że biel to kolor, który króluje niemal w większości domów (patrząc na to, jak wiele się o nim mówi). Mamy jednak świadomość tego, jak wielu z Was poszukuje również czegoś, co ożywi Wasze wnętrza, doda Wam pozytywnej energii i przemieni wystrój Waszych domów, choćby jednym odważnym elementem. Dlatego dziś podpowiadamy, jak w prosty sposób wprowadzić kolor do swojego wnętrza!
 
 
Moc kolorów
Chromoterapia (inaczej koloroterapia) stosowana była już w starożytności i miała za zadanie odpowiednio pobudzić bądź uspokoić osobę, która wpatrywała się w konkretny kolor. Już wtedy ludzie wiedzieli, że kolory oddziałują na ludzki organizm za pośrednictwem swojej barwnej energii. Dlatego chcemy nie tylko Was zainspirować, ale również wskazać kolory, które przyniosą Wam m.in. spokojny sen, dodadzą Wam energii, witalności czy ukoją Wasze zmysły. Co jak co, ale jakie inne miejsce, jak właśnie nie dom, mogłoby pomóc nam w dostarczeniu tego wszystkiego lepiej?
 
Biel i jej różne odcienie
Moda na biel była, jest i prawdopodobnie będzie nam towarzyszyć jeszcze przez bardzo długi czas. Nic dziwnego – jest to bowiem kolor najbardziej neutralny i uniwersalny. Ci, którzy jego uroków doświadczyli we wnętrzach, będą ten kolor albo nadal wiernie kochać, albo zaczną odczuwać, że czegoś tu jednak brakuje. Bywają i tacy, którzy dopiero stoją przed wyborem, a już tego koloru mają serdecznie dość. Nie można jednak zaprzeczyć, że biały to również kolor, który, podobnie jak ludzkie komórki ciała, posiada pewną częstotliwość drgań, stąd też wpływ białego i innych kolorów na ludzki organizm. Biały kolor może przynieść przy tym spokój. Najwięcej bieli gromadzi w sobie słońce, stąd też samo przebywanie na nim podczas spacerów czy kąpieli słonecznych, ma działanie wzmacniające i aktywizujące. 
 
Biel, jak każdy inny kolor, posiada wiele odcieni. Wpadająca w róż, żółć, szarość, tonację ciepłą, zimną. Biel to nie tylko śnieżnobiała barwa o jednym imieniu. Załamujące się światło, niedoświetlone kąty naszych ścian czy mebli, padający cień, elementy doświetlone przez słońce, czy zmieniające się pod wpływem światła żarowego. Właśnie tam skrywają się wszystkie ukryte oblicza bieli.
 

 

Niepozorny róż

Róż jest kojarzony z dzieciństwem i słodkością. Jednak kolor ten posiada wiele cennych dla naszego zdrowia pozytywów. Zmniejsza agresję i uczucie poirytowania, łagodzi uczucie osamotnienia i świetnie sprawdza się jako środek redukujący stres i wszelkie napięcia. Ale to nie wszystko. Kolor różowy świetnie sprawdzi się w przypadku osób potrzebujących zastrzyku optymizmu i uspokojenia nadmiernych emocji. 

Narożnik Vigo

Kolekcja Vigo

 
Pomarańczowe orzeźwienie

Energetyzujący, mobilizujący do działania. W stonowanych odcieniach świetnie sprawdzi się w jadalni czy w kuchni z uwagi na działanie pobudzające trawienie (a przez to i odchudzanie). W brzoskwiniowym wydaniu wzmocni witalność i doda energii. Cząstkę pomarańczowego znaleźć można w barwie miedzianej, która obecna jest w domowych dodatkach takich jak lampy, świeczniki, stoliki, czy meblowe uchwyty.

 
Kolory natury – brąz i zieleń

Zieleń – w zależności od tego czy jasna, czy ciemna, chłodna czy ciepła – może wpływać na nas w różny sposób. Kiedy swoją barwą zbliżona jest do tej jasnej (niczym młode liście roślin i kwiatów) wówczas kojarzona jest z odrodzeniem, świeżością i czymś zupełnie nowym. Zarówno jasna zieleń jak i ta ciemna, działa na nas relaksująco i uspokajająco. Kolor zielony pozwala zachować równowagę psychiczną i fizyczną. Jej ciemne barwy zapewniają z kolei poczucie wygody, łagodzą konflikty i dają nadzieję. Jednak w brudnych wydaniach – wpadających w barwę oliwkową – może wywoływać uczucie przygnębienia.

Narożnik Veneto

Narożnik Veneto

 

Jak barwy natury, to nie może zabraknąć koloru drewna. A ten, jak żaden inny, świetnie dogaduje się z zielenią. Spokój, równowaga, poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Dom urządzony w brązach staje się jak azyl, w którym możemy poczuć się komfortowo. Brązowy ponadto wspomaga przyswajanie wiedzy i koncentrację. Dobrze jest jednak zachować umiar, gdyż nadmierne przebywanie w towarzystwie tego koloru może powodować smutek i przyczyniać się do skrywania emocji. Rozwiązaniem może tutaj być zastosowanie połączenia z innym kolorem jak choćby nawet żółty, biały, czy zielony, który będzie aktywować pozytywne emocje. Dla lubiących delikatne odcienie brązu, polecamy wybranie go w beżowym wydaniu.

 

Żółta energia

Kolor, który inspiruje, dodaje żywotności i wywołuje radość. Perfekcyjny niszczyciel przygnębienia i depresji, a na dodatek sprawia, że stajemy się bardziej pewni siebie. Z punktu widzenia organizmu wzmacnia siłę mięśni i pobudza do sprawniejszej przemiany materii. Wspomaga ponadto organizm w okresie przeziębień i jak żaden inny kolor jest świetnym lekarstwem na przemęczenie. Kolor żółty polecany jest w pokojach dziennych i dziecięcych z uwagi na „energetyzujące” działanie. Świetnie się zatem sprawdzi w przypadku osób, które są poszukiwaczami zastrzyku energii.
 

Niebieskie ukojenie

Kolor, który bez względu na swoją intensywność czy odcień, zawsze będzie kolorem zimnym. Idealny towarzysz lata – chłodzi, relaksuje, odpręża. Energia, jaką emituje kolor niebieski sprawia, że jako jedyny najlepiej sprawdza się w sypialni z uwagi na przyczynianie się do spadku aktywności organizmu i działanie ułatwiające zasypianie. W ciemniejszych barwach, wpadających w granat, wpływa na poprawę koncentracji i lepsze przyswajanie wiedzy. Kolor niebieski jak woda – wycisza i koi zmysły. 

Narożnik Nova

Narożnik Nova

 

Siła czerwieni

Czerwony – ożywia, pobudza do działania, dodaje optymizmu, wzmaga namiętność i podkręca ambicje. Kolor czerwony podwyższa ciśnienie krwi i (jako minus) wywołuje agresję. Sprawdza się świetnie w przypadku osób przemęczonych i ospałych z uwagi na fakt, iż dodaje siły i witalności. Czerwony przywołuje dwojakie odczucia – z jednej strony rozpala, wzmacnia i pobudza zmysły, z drugiej ostrzega i drażni niczym płachta na byka. I czerwony właśnie tego typu dwojakie działanie posiada. Jego nadmierne ilości nie są zatem dobrym pomysłem w przypadku sypialni, gdyż jego silne działanie pobudzające może na dłuższą metę powodować rozdrażnienie i nerwowość.

 

Nostalgiczny fiolet

Kolor fioletowy można opisać w dwóch słowach: mistyczny i wyciszający. Jego energia idealnie nadaje się do odbywania medytacji, zaś jego właściwości wspomagające pracę mózgu sprawiają, że przyczynia się do poprawy koncentracji. Doskonale sprawdza się w roli odpowiadającej za wyciszanie zarówno nerwów jak i apetytu. Stąd też fiolet świetnie sprawdza się w przypadku osób będących na diecie. Dodatkowym atutem koloru jest ponadto wzmacnianie poczucia własnej wartości.

 

Tajemnicza czerń

Czarny to kolor tajemniczy. Jak żaden inny potrafi być kojarzony z wieloma sprzecznymi symbolami jednocześnie. Czerń to zarówno żałoba jak i luksus, smutek i elegancja, wyizolowanie jak i podkreślenie autorytetu, wyrafinowanie oraz wzmocnienie kompetencji. Sprzeczna natura czerni sprawia, że możemy odczuwać w jej obecności zmienne nastroje (w zależności od naszego samopoczucia). Niemniej jeśli ilość czerni zostanie odpowiednio ograniczona i zarazem zestawiona z kolorami neutralnymi jak np. beż, biel, szarość czy zieleń, oraz elementami naturalnymi jak drewno czy roślinność, to może odmienić wnętrze na niesłychanie przytulne i zarazem stylowe.
 

Wybór kolorów do domu stanowi nieodłączny element planów każdego z Was podczas urządzania domowych wnętrz. Każdy coś słyszał o znaczeniu kolorów, ale nie każdy dokładnie wie, jak za ich pomocą można przyczynić się do poprawy m.in. zdrowia i ogólnego samopoczucia. Już wiecie jak istotną rolę odgrywają w naszym życiu kolory. Z punktu widzenia naszego organizmu, jego zdrowia oraz stanu psychicznego, stają się elementem przyczyniającym do poprawy ich funkcjonowania. Zadbanie o precyzję w doborze kolorów względem naszych psychiczno-fizycznych uwarunkowań i potrzeb, może odwdzięczyć się poprawą naszego zdrowia i zadowolenia. Podczas wprowadzanie nowego koloru do wnętrza, warto jednak kierować się zasadą „co za dużo, to niezdrowo”. Umiar oraz umiejętne łączenie niedużej ilości kolorów, to doskonała rada na stworzenie domu idealnego zarówno dla naszych oczu jak i naszego zdrowia.