17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić wnętrze w stylu retro?

 

Estetyka retro to bardzo pojemny styl, który zawiera w sobie trendy lat 50., 60. i 70. ubiegłego wieku. Wnętrza urządzone w tym stylu są więc bardzo różnorodne, oryginalne i pełne niebanalnych połączeń. Jak zaaranżować wnętrze w klimacie retro? Co do nich pasuje?

Udostępnij:
Jak urządzić wnętrze w stylu retro?

Co to jest styl retro? 

Styl retro to estetyka minionych lat, a konkretniej lat 50., 60. oraz 70. ubiegłego stulecia. Estetyka ta bardzo często bywa określana także mianem vintage. Styl ten jest bardzo pojemny i różnorodny, gdyż obejmuje trendy i mody dominujące aż na przestrzeni trzydziestu lat. 

Niekiedy ze stylem retro bywają kojarzone wnętrza eklektyczne, kolonialne lub nawet chabby chic. Oczywiście to błąd – estetyka retro jest raczej kolorowa, fantazyjna, a często nawet bywa nieco kiczowata, co może być zarówno efektem świadomego zabiegu, jak również dziełem przypadku, gdy przy aranżacji zanadto przesadzi się z dodatkami i elementami minionej epoki. 

W wielu polskich domach aranżacje retro nawiązują do jeszcze jednego trendu, a mianowicie vintage PRL. Ponieważ lata 50., 60. oraz 70. upłynęły w Polsce właśnie pod znakiem PRL-u, to bardzo często aranżacje vintage nawiązują także do ówczesnej rzeczywistości i estetyki, która jak najbardziej doskonale współgra ze stylem retro. 

Kolekcja Mezo marki Halmar

Kolekcja Mezo marki Halmar

Jak urządzić wnętrze w stylu retro? 

Zanim zdecydujemy się odwiedzić sklep meblowy w poszukiwaniu mebli do retro aranżacji, warto zastanowić się nad tym, jak urządzić wnętrze o tej estetyce i na jakie akcenty postawić. Bez wątpienia najlepiej zaaranżować całe mieszkanie lub dom w spójnym stylu, by salon, kuchnia, sypialnia i łazienka tworzyły zgraną przestrzeń.

Salon w stylu retro warto zaaranżować przy pomocy mebli tapicerowanych. Doskonałym wyborem będą charakterystyczne fotele z drewnianymi podłokietnikami. Ich kolorystyka może być wyrazista, dzięki czemu będą mocnym i dominującym akcentem w pomieszczeniu. 

Kuchnia o estetyce retro może bazować na elementach drewnianych w ciemnym kolorze – blat w ciemnym drewnie można skontrastować z kolorowymi frontami szafek. Uzupełnieniem aranżacji większej kuchni lub kuchni otwartej na salon może być również okrągły stół drewniany z krzesłami tapicerowanymi na drewnianej konstrukcji. 

Łazienka w stylu retro powinna być barwna – świetnym wyborem będą wzorzyste kafelki na podłogę lub ścianę, a także jakieś kolorowe akcenty w postaci lampy, zasłonki prysznicowej lub ramy lustra. Ciekawą opcją będzie także zastosowanie szafki pod umywalkę z przesuwanymi drzwiczkami, jakie często pojawiały się w meblościankach z dawnych lat. 

Sypialnia w stylu retro to miejsce, w którym można zastosować efektowne stoliki drewniane w charakterze stolików nocnych – świetnym wyborem będą te o zaokrąglonych blatach. Dodatkowym akcentem mogą być również stare lampki nocne albo nowoczesne modele, które są celowo stylizowane na urządzenia z epoki. 

Tak naprawdę każdy pokój i każde pomieszczenie można zaaranżować w stylu retro. Bazą do aranżacji mogą być jasne ściany i drewniana podłoga. Ważne, by nie przesadzić z ilością kolorowych lub wzorzystych elementów w aranżacji, by uzyskany efekt był stylowy i ciekawy, a nie przerysowany.

Jakie są cechy stylu retro? 

Umiejętność szybkiego rozpoznawania i definiowania różnych stylów wnętrzarskich bywa przydatna w codziennym życiu, a szczególnie podczas zakupów mebli i dodatków, jak również w trakcie projektowania własnego domu lub mieszkania. Estetyka retro jest bardzo zróżnicowana, ale do jej cech charakterystycznych można zaliczyć:

  • Mocne kolory – niekoniecznie na ścianach. We wnętrzach retro można postawić na barwne meble, a w szczególności tapicerowane krzesła i fotele

  • Wzory – estetyka retro często idzie w parze z intensywnymi wzorami, jak choćby z zygzak. Wzory mogą pojawiać się we wnętrzach nie tylko na tekstyliach, ale również na ścianach – popularnym rozwiązaniem są wzorzyste tapety ścienne. 

  • Drewniane meble – ławy, stoliki, komody i kredensy, a także kultowe meblościanki to kwintesencja estetyki retro, a także stylu PRL vintage. Zazwyczaj są to meble z ciemniejszego drewna, a także łączące w sobie drewno i tapicerkę (np. fotele z drewnianymi podłokietnikami). 

  • Plakaty – wnętrza utrzymane w estetyce retro wiele zyskają dzięki dodatkowym dekoracjom. Często pojawiają się w nich plakaty z epoki lub stylizowane na wykonane przed laty. 

  • Kanciaste lub zaoblone krawędzie mebli – estetyka retro łączy różne sprzeczności w jedną całość. Z jednej strony w klimacie tym utrzymane są np. kanciaste komody typu jamnik, ale też krzesła o zaokrąglonych kształtach siedziska i oparcia. Co ciekawe, kształty te można ze sobą przeplatać i łączyć w jednej aranżacji. 

  • Dywany – często gościły w mieszkaniach i domach w latach 50., 60. i 70. ubiegłego wieku, dlatego też równie dobrze prezentują się we współczesnych aranżacjach w klimacie retro. 

  • Rośliny doniczkowe – estetyka retro świetnie współgra z różnorodnymi okazami zielonymi. Kwiaty doniczkowe, nawet te w rozmiarach XXL, doskonale komponują się z umeblowaniem i wystrojem vintage. Popularnym rozwiązaniem są także wszelkiego rodzaju kwietniki, jako element wystroju wnętrz w stylu retro. 

Wnętrza o estetyce retro są barwne, wyraziste i charakterystyczne. Często pojawiają się w nich kwiaty i naturalne drewno, ale też różnorodne wzory, a nawet ozdoby z plastiku – łatwo o przesadę, dlatego też warto zachować umiar przy wyborze umeblowania i dekoracji w tym stylu. 

Kolekcja Nova marki Sweetsit

Kolekcja Nova marki Sweetsit

Jakie kolory w stylu retro? 

Paleta barw, które doskonale pasują do wnętrz o estetyce retro jest dość szeroka i można swobodnie wybierać z niej różnorodne propozycje kolorystyczne. Szczególnie dobrym wyborem będą:

  • Ciemne odcienie drewna – doskonale wpisują się w estetykę retro. Kolor drewna orzechowego, ale też palisandru lub mahoń będą odpowiednim wyborem. Oczywiście do niektórych wnętrz retro pasować może także jasne drewno. 

  • Ciemna zieleń – zarówno jako kolor ścian, ale też jako kolor tapicerki lub zasłon będzie perfekcyjnie pasować do estetyki retro. Może to być zieleń butelkowa, ale też szmaragdowa oraz inne odcienie. 

  • Żółty i musztardowy – świetnie skomponują się z ciemnym drewnem i innymi intensywnymi kolorami, po jakie można sięgnąć urządzając wnętrze o estetyce retro. Intensywny żółty oraz odcień musztardowy można zastosować jako kolor mebli tapicerowanych – sofa w kolorze musztardy albo żółte krzesła będą świetnym uzupełnieniem retro aranżacji. 

  • Granat – bywa chętnie wybierany do wnętrz o estetyce retro i to zarówno w postaci tapicerki na meblach wypoczynkowych, jak również jako kolor ścian. 

  • Czerwień – także pasuje do retro aranżacji, tworzy świetne kontrasty z granatem i zielenią, a także z kolorem musztardowym. 

Kolorystyka wnętrz retro może być barwna i bardzo zróżnicowana. Wnętrza w tym stylu bywają kontrastowe i bardzo energetyczne, dlatego też może pasować do nich wiele innych odcieni, a także barwy neutralne, jak biel, czerń i różne odcienie beżu i szarości. 

Kolekcja Adesso marki Livin Hill

Kolekcja Adesso marki Livin Hill

Meble pasujące do stylu retro

Chcąc urządzić wnętrze w stylu retro, trzeba jeszcze rozejrzeć się za odpowiednim umeblowaniem, ale z tym nie będzie żadnego problemu. Estetyka vintage cieszy się ogromną popularnością, dlatego też w sprzedaży można znaleźć ogrom mebli w klimacie retro. Są to zarówno nowe odsłony kultowych projektów sprzed lat, jak i zupełnie nowe propozycje. 

Warto podkreślić fakt, że w Polsce, w latach 50., 60. oraz 70. powstało wiele kultowych modeli mebli, które do dziś są inspiracją dla projektantów i bywają chętnie powielane w nowych wersjach i materiałach. Mowa choćby o fotelu 366 Józefa Chierowskiego, ale też o fotelu typu muszelka Teresy Kruszewskiej lub o krześle zwanym grzybkiem projektu profesora Rajmunda Teofila Hałasa. Mebli tego pokroju było oczywiście więcej i to one właśnie mogą stanowić świetną bazę retro aranżacji. Oczywiście trudno dziś o zdobycie ówczesnych oryginałów w rozsądnej cenie, ale bez problemu można dziś kupić meble inspirowane dawnymi projektami i różne wariacje na temat tych kultowych projektów. Chcąc urządzić wnętrze w stylu retro, warto rozważyć meble takie, jak:

  • Tapicerowany fotel z drewnianymi podłokietnikami – jak choćby wspomniany fotel 366 lub fotel typu zajączek. Fotele te mają szerokie siedzenia i oparcia i charakterystyczny, minimalnie obniżony tył, dzięki czemu zapewniają wygodę użytkowania i znakomicie prezentują się w pomieszczeniach o estetyce retro. 

  • Krzesło typu grzybek – czyli drewniane krzesło z zaoblonymi krawędziami siedziska i wygiętym oparciem, które podpiera wyłącznie górną część pleców. Krzesło to może być w całości wykonane z drewna albo posiadać tapicerowane siedzisko i oparcie. 

  • Ława zamiast stolika kawowego – w aranżacjach w stylu retro często pojawia się właśnie ten mebel na smukłych nóżkach. Ława będzie nieco wyższa niż typowy stolik kawowy, a także większa, przez co zapewni wygodę w czasie picia kawy, a nawet spożywania posiłków. 

  • Komoda typu jamnik – kanciasta, prostokątna bryła na smukłych nóżkach. Może mieć przesuwane drzwiczki, ale też szuflady i tradycyjne półki. Dawniej był to kultowy element wystroju mieszkań, dziś także można znaleźć wiele nowoczesnych wariacji na temat komody w tym stylu. 

  • Meblościanka – to ukłon raczej w stronę estetyki Vintage PRL, ale doskonale sprawdzi się w każdym retro wnętrzu. Meblościanka z drewna, z przesuwanymi drzwiczkami, półkami i szufladami będzie odpowiednim wyborem do salonu w klimacie retro. 

  • Meble o zaokrąglonych kształtach – na przykład stoliki nocne z zaokrąglonymi blatami, ale też komody i szafki o tym kształcie to również meble, które doskonale wpisują się w estetykę retro. Doskonałym wyborem są szczególnie wówczas, gdy wykonano je z ciemnego drewna. 

Nie tylko powyższe propozycje, ale też wiele innych mebli świetnie wpisuje się w estetykę vintage. Zazwyczaj powinny to być meble z drewna i ewentualnie meble tapicerowane. Sprawdzą się też meble fornirowane. 

Estetyka retro cieszy się ogromną popularnością i bywa wybierana do aranżacji domowych, mieszkaniowych, ale też w miejscach pracy, a także jako wystrój restauracji i kawiarni. Wnętrza w tym stylu są niebanalne i niepowtarzalne, a przy tym dość łatwe w aranżacji. Meblom w stylu retro mogą towarzyszyć także sprzęty z epoki lub urządzenia stylizowane na nieco starsze – szczególnie lampki i lampy, ale też radia, gramofony i małe telewizory. Świetnym uzupełnieniem retro aranżacji będą również duże ilości zieleni w postaci kwiatów doniczkowych, a także tematyczne plakaty.

Zobacz meble retro