Co wyróżnia styl glamour we wnętrzu?
Estetyka glamour nie bez powodu budzi skojarzenia z blaskiem, przepychem i elegancją. Właśnie te cechy charakteryzują styl glamour, za którego początki uważa się lata trzydzieste i ówczesne rezydencje gwiazd wielkiego ekranu. Był to trend bazujący na przepychu, ociekający luksusem i błyskotkami. Ambasadorkami estetyki glamour od samego początku były gwiazdy Hollywood, budzące podziw oraz inspirujące do naśladowania swych fanów.
Dzisiejsze wnętrza glamour nie wymagają już tak zasobnego portfela, a trend ten na dobre rozgościł się w wielu domach i mieszkaniach. Co go wyróżnia? Jest kilka istotnych wyznaczników trendu glamour:
- Połysk – wszelkie błyskotki są bardzo mile widziane w aranżacjach glamour. Połyskujące meble, dodatki i akcesoria są wręcz obowiązkowym elementem wystroju.
- Ekskluzywne materiały z połyskiem – jedwabie, satyna i welur to zdecydowanie lepszy wybór do wnętrza glamour niż len, bawełna lub wełna. Poduszki, tapicerka, a nawet zasłony powinny być szykowne i subtelnie odbijać światło.
- Barokowe akcenty – zarówno meble glamour, jak i dekoracje swym stylem, kolorem lub formą powinny nawiązywać do estetyki barokowej, która jest niezwykle bogata i pełna przepychu.
- Klasyczna, elegancka paleta kolorów – wnętrze glamour to nie miejsce na nadmiar kolorów i wzorów.
- Lustra, ozdobne ramy – pomieszczenia w stylu glamour są bardzo często aranżowane przy użyciu luster w ozdobnych ramach, na ścianach wieszane bywają również grafiki i fotografie.
- Kryształy – zarówno w formie naczyń i dodatków, jak również w formie żyrandoli. To mocny akcent wizualny w aranżacjach glamour.
Estetyka glamour jest bardzo specyficzna, ozdobna, ale też wysmakowana, ekskluzywna i pełna elegancji. W dzisiejszych czasach, by zaaranżować przestrzeń w tym stylu nie trzeba wydawać fortuny. Efektowne meble i dodatki glamour można kupić w bardzo przystępnej cenie.
Kolory w stylu glamour
Styl glamour jest bardzo elegancki, efektowny i pełen przepychu. Dobrze dopracowane aranżacje tego typu nie mają w sobie ani odrobiny kiczu i to pomimo tak wielu elementów ozdobnych. W dużej mierze jest to zasługą konsekwencji przy urządzaniu wnętrza, ale też stosowania dość stonowanej i eleganckiej palety barw. Jakie kolory pasują do stylu glamour?
- Biel, beż i krem – to częsta baza wielu aranżacji w stylu glamour. Jasne kolory są chętnie używane jako tło dla ciemniejszych mebli i dekoracji.
- Wszelkie odcienie szarości – kolejne neutralne barwy, które bywają wykorzystywane w formie bazy lub umeblowania i dodatków. Jeśli zarówno ściany, jak i meble są utrzymane w szarości, często są to jej różne odcienie.
- Czerń, grafit i antracyt – bywają chętnie wykorzystywane w aranżacjach glamour i to nie tylko jako drobne akcenty, ale też większe powierzchnie i plamy koloru. Czarna może być posadzka, ale też tapicerka na fotelu lub komoda w salonie.
- Stonowane odcienie granatu i błękitu albo zieleni – wnętrza glamour nie są wyłącznie czarno-białe, bywają przełamane kolorem, ale raczej są to barwy stonowane i szlachetne.
- Złoto oraz srebro – tych kolorów nigdy nie brakuje w aranżacjach glamour. Srebrny lub złoty może być nie tylko świecznik lub żyrandol, ale też stolik, krzesło, rama lustra i wiele innych akcentów.
Paleta kolorów, jakie zwykło się wybierać do pomieszczeń w tym stylu, jest klasyczna i elegancka. By efekt wizualny był jak najlepszy, nie warto ograniczać się do urządzenia pojedynczego pokoju w zgodzie z tym trendem.
Mieszkanie w stylu glamour
Znakomitym rozwiązaniem dla miłośników ekskluzywnej elegancji będzie zaaranżowanie całego mieszkania w zgodzie z trendem glamour. Taki zabieg spowoduje, że całość będzie spójna i konsekwentna.
O odpowiedni wystrój warto zadbać już od progu. W przedpokoju można zawiesić lustra glamour w ozdobnych ramach, a wybierając szafę, komodę lub ławkę do siedzenia, warto zdecydować się na model o ozdobnych, niemal barokowych frontach. Dla podkreślenia luksusowej elegancji, dobrze jest posługiwać się spójną paletą kolorów i powtarzać je w kolejnych pomieszczeniach.
Łazienka o estetyce glamour może być urządzona w czarno-biało-szarej kolorystyce. Kafelki powinny być połyskujące, a wszelkie elementy armatury, lampy i dodatki mogą być utrzymane w kolorze srebra lub złota. Podobnie może być także w kuchni. W wielu aranżacjach glamour stosowane są białe szafki z czarnym blatem o mocnym połysku. Nawet kuchenne urządzenia AGD mogą być zgodne z estetyką glamour – bez problemu można kupić efektowny czajnik zdobiony cyrkoniami, a także sprzęty AGD o połyskującym wykończeniu.
Mieszkanie w stylu glamour nie mogłoby się obejść bez komfortowej i ekskluzywnej sypialni, a także bez odpowiednio zaaranżowanego salonu. Punktem obowiązkowym w sypialni jest nie tylko łóżko, ale też lustro w ozdobnej ramie, a także efektowny żyrandol z kryształkami. Prawdziwe pole do popisu zapewnia jednak dopiero salon. Gdy ma to być wnętrze o estetyce glamour, koniecznie należy postawić na tapicerowane meble wypoczynkowe z ozdobnym pikowaniem. Ich uzupełnieniem będą ozdobne poduszki oraz meble o połyskującym wykończeniu. Urozmaiceniem aranżacji mogą być nie tylko lustra i dekoracje, ale też tapety glamour z ekskluzywnymi ornamentami. By zaaranżować całe mieszkanie w stylu glamour, trzeba konsekwencji i umiejętności w dobieraniu poszczególnych elementów wystroju.
Kolekcja Bellagio do Pokoju dziennego
Jakie meble do stylu glamour?
Estetyka glamour jest bardzo odmienna od innych topowych trendów i wymaga konsekwencji. O ile styl nowoczesny, skandynawski lub minimalistyczny mogą się ze sobą przeplatać, trend glamour jest zdecydowanie mniej swobodny. Jakie meble wybrać?
- Tapicerowane – szlachetne tkaniny w eleganckich kolorach to kwintesencja stylu glamour. Trudno wyobrazić sobie mieszkanie lub dom glamour bez mebli tapicerowanych i mowa tu nie tylko o meblach do salonu. Nawet krzesła glamour lub ławeczka do przedpokoju powinny być tapicerowane, zdobione pikowaniem i wykonane z najwyższą dbałością o detale. W salonie sprawdzi się natomiast sofa i fotele, ale dobrym wyborem będzie także przestronny i komfortowy narożnik glamour. Meble te warto przyozdobić efektownymi poduszkami w satynowych, jedwabnych, atłasowych lub welurowych poszewkach.
- O barokowej estetyce – wnętrza glamour kojarzą się właśnie z barokowym wystrojem, bogatymi zdobieniami i ornamentami. Wybierając stolik glamour, konsolę, krzesło lub stół do jadalni, należy sięgnąć po meble o wyszukanej formie – na giętych, rzeźbionych, ozdobnych nóżkach, z efektownymi frontami i blatem o fantazyjnie frezowanych krawędziach.
- Drewniane lub wykończone na wysoki połysk – wybierając meble glamour do jakiegokolwiek pomieszczenia, warto postawić na te wykonane z drewna lub wykończone na wysoki połysk, a z resztą jedno nie wyklucza drugiego. W aranżacjach glamour często pojawiają się bowiem meble drewniane pomalowane na srebrno, drewniane komody na srebrzystych nóżkach albo stoliki wykończone lustrzaną taflą.
Kwintesencją estetyki glamour są ekskluzywne materiały, bogate zdobienia i połysk. Chcąc zaaranżować wnętrze w tym stylu, trzeba dobierać meble spełniające właśnie te kryteria.
Jak zaaranżować wnętrze stylu glamour?
Tworzenie aranżacji glamour od samego początku wymaga przemyślanych decyzji i konsekwencji w doborze poszczególnych elementów. Przykładowe zestawienie, jakie można zastosować to:
- Neutralne kolory ścian – można pomalować je na biało i kremowo, a jedną z nich wykończyć efektowną tapetą. To będzie idealna baza dla mebli oraz dekoracji glamour.
- Połyskująca podłoga – w aranżacjach glamour doskonale sprawdzają się posadzki z płytek lub winylowych paneli o wysokim połysku. Oczywiście sprawdzi się także parkiet lub drewniane panele, ale jeśli dopiero urządzamy dom lub mieszkanie, warto postawić na połyskującą, elegancką posadzkę.
- Duża ilość światła i elementów, które je odbijają – we wnętrzu glamour musi być jasno. Ważne jest światło naturalne, dlatego okna powinny być raczej subtelnie przysłonięte, ale równie istotne jest oświetlenie sztuczne. Lampa powinna być ozdobna, a najlepiej kryształowa i z lustrzanymi elementami, które odbiją i rozproszą światło. Istotne są także inne elementy potęgujące grę świateł: lustra, wazony, świeczniki, meble wykończone na wysoki połysk, a nawet atłasowe tkaniny, jakich użyto do obszycia mebli.
- Duża liczba eleganckich dekoracji – wnętrza glamour zdecydowanie nie należą do ascetycznych. Mile widziane są w nich lustra, efektowne wazony, świeczniki. Sięgnąć można również po zdjęcia i grafiki. Obraz glamour powinien być odpowiednio oprawiony – najlepszym wyborem są srebrne lub złote ramy.
- Ekskluzywne tekstylia – chłód połyskujących powierzchni warto przełamać miękkimi, a jednocześnie eleganckimi tekstyliami. Podstawą są tapicerowane meble z ozdobnym pikowaniem oraz dekoracyjne poduszki. We wnętrzu glamour można zastosować także niewielki dywan, a szczególnie w przestrzeni wypoczynkowej.
Tworzenie aranżacji w stylu glamour warto poprzedzić rozeznaniem się w dostępnych materiałach, meblach i dekoracjach. Oferta tych przedmiotów jest bowiem niezwykle bogata, stąd też praktycznie każde wnętrze uda się zaaranżować w zgodzie z tym trendem wnętrzarskim.