Boho jaki to styl?
Swobodna nonszalancja – tak można w dwóch słowach podsumować estetykę boho, która jest niezwykle kolorowa, energetyczna i pełna dowolności. Styl ten polega bowiem na łączeniu różnorodnych elementów, które z pozoru wcale do siebie nie pasują. Stąd też połączenia wykorzystujące meble o prostej konstrukcji i geometrycznej formie, które łączy się z designerskimi dodatkami i starociami znalezionymi na pchlim targu.
Estetyka boho, jak sugeruje już jej nazwa, ma wiele wspólnego z artystyczną bohemą, jak zwykło się określać środowisko cyganerii artystycznej XIX wieku. Jej przedstawiciele prowadzili niekonwencjonalny tryb życia, który wypełniony był podróżami i spotkaniami przy suto zakrapianym stole, ale też intensywną pracą twórczą. Z podróży przywożone były najróżniejsze pamiątki i niespotykane lokalnie wyroby oraz materiały, które były wykorzystywane w wystroju artystycznych pracowni albo całych mieszkań. Estetyka boho również czerpie inspiracje z owych czasów i łączy w sobie wiele różnych trendów, jest zaskakująca i niebanalna pod każdym względem.
Oczywiście trend boho ewoluuje i w każdym wnętrzu wygląda nieco inaczej. To właśnie zaleta tego trendu – bywa zaskakujący i nieprzewidywalny, choć oczywiście można wymienić kilka cech charakterystycznych, po których można zidentyfikować wnętrze urządzone w stylu boho.
Charakterystyka stylu boho
Decydując się na zaaranżowanie wnętrza w stylu boho, warto poznać jego kluczowe cechy. Oto one:
-
Swoboda w łączeniu kolorów – o ile wnętrza minimalistyczne, skandynawskie lub klasyczne nie pozostawiają pod tym względem zbyt wiele swobody, estetyka boho jest całkowicie odmienna. Mocne kontrasty i wyraziste kolory są tu wręcz konieczne i mile widziane. Można łączyć ze sobą nawet barwy, które z pozoru zupełnie do siebie nie pasują, ale w wielobarwnym zestawieniu boho stworzą ciekawą kompozycję.
-
Liczne wzory i desenie – również są elementem obowiązkowym w aranżacjach boho. Paski, kropki, mozaika i patchwork to tylko kilka z możliwych deseni, jakie mogą pojawić się we wnętrzu boho. Co ważne, wzory te można ze sobą łączyć i tuż obok siebie postawić fotel w paski i pufę w kropki, a w tle zastosować kwiecistą tapetę. Estetyka boho ma w sobie wiele z bohemy i cyganerii artystycznej.
-
Elementy ludowe, rękodzieło i egzotyczne pamiątki – także doskonale uzupełniają wnętrze w stylu boho. Kolorowe serwetki, makramy, wełniane chodniki i zdobione wazoniki to tylko kilka spośród wielu propozycji akcesoriów do wnętrza boho. Sprawdzają się w nim wszelkie pamiątkowe wyroby z dalekich stron, egzotyczne ozdoby i przedmioty wykonane samodzielnie.
-
Meble nadgryzione zębem czasu lub celowo postarzane – to także charakterystyczny punkt tego stylu. Dotyczy to zwłaszcza mebli drewnianych, które z oczywistych względów świetnie wyglądają nawet po długim czasie użytkowania. Mile widziane są również meble z recyklingu, jak również stylizowane na starocie. Odrapana farba na szafce nie jest już problemem, a wręcz przeciwnie – we wnętrzu o estetyce boho może stać się głównym akcentem.
-
Bogactwo dodatków i akcesoriów – we wnętrzach o estetyce boho nie trzeba mieć umiaru, jeśli chodzi o ładne dodatki. Lustra w ozdobnych ramach, tace, świeczniki i figurki mogą zapełniać półki i wcale nie tworzyć wrażenia przesady. Z trendem tym świetnie współgrają złote, srebrne i miedziane dodatki.
Aranżacja boho może być niezwykle swobodna. Nie trzeba trzymać się sztywno żadnych surowych zasad przy urządzaniu wnętrza o tej estetyce, dlatego też jest to świetny wybór dla osób ceniących swobodę i dla obieżyświatów, którzy przywożą do domu niezliczone ilości egzotycznych pamiątek. W tym wypadku nie trzeba będzie skrywać ich w szafkach lub segregować tematycznie i kolorystycznie, gdyż obok siebie można zastosować japońskie wachlarze, rosyjskie matrioszki i indyjskie stojaki na kadzidełka.
Jakie kolory pasują do stylu boho?
Zastanawiając się nad tym, jakie kolory dopasować do wnętrza boho, można dość do wniosku, że niemal wszystkie barwy będą odpowiednim wyborem i faktycznie jest w tym odrobina prawdy. Styl boho jest bowiem bardzo swobodny, ale jednak bazuje raczej na energetycznych i mocnych barwach więc najlepszym wyborem będą kolory:
-
Żółty – z powodzeniem może wystąpić nie tylko w roli dodatków. Żółty fotel albo żółta ściana w salonie to świetny akcent i dobry początek aranżacji w estetyce boho.
-
Pomarańczowy – podobnie, jak żółty, kolor pomarańczowy także doskonale wkomponuje się w barwne wnętrza boho.
-
Niebieski – zarówno jasny, jak również szafirowy, chabrowy i w granatowej wersji będzie odpowiednim wyborem do wnętrza boho. Warto oczywiście skontrastować go z kilkoma innymi równie wyrazistymi kolorami.
-
Zielony – w wersji butelkowej, ale też w kolorze szmaragdowym świetnie skomponuje się z estetyką boho. Zielone obicie sofy albo zielony kredens będzie odpowiednim wyborem.
-
Bordowy – a także czerwony i różne odcienie pośrednie także świetnie uzupełnią estetykę boho. Bordowa ściana będzie świetnym tłem na kolorowych mebli i dodatków.
-
Fuksja – a także fiolet i inne zbliżone kolory to kolejna propozycja do wnętrza o estetyce boho, które opiera się na mocnych kolorach i kontrastach.
-
Biel – także będzie doskonałym wyborem do wnętrz o estetyce boho, ale nie powinna w nich raczej dominować. Zapewni dobry kontrast dla pozostałych kolorów i rozjaśni wielobarwną przestrzeń.
-
Naturalne odcienie drewna – również doskonale wpisują się w aranżacje w stylu boho. Drewniane elementy są bardzo mile widziane w tych wnętrzach, a szczególnie wówczas, gdy są to meble nieco nadgryzione zębem czasu, posiadające już jakieś niedoskonałości i mające wyrazisty rysunek drewna.
-
Cegła – najlepiej w swej naturalnej barwie. Będzie odpowiednim wyborem na dekoracyjną ścianę lub na wypełnienie przestrzeni pomiędzy szafkami i blatem w kuchni.
-
Złoto, srebro, miedź – i wszelkie inne metaliczne, połyskujące powierzchnie. Estetyka boho wiąże się z niedbałym przepychem, dlatego też złote świeczniki, lustra w srebrnych ramach albo miedziane tace będą świetnym uzupełnieniem aranżacji.
By urządzić wnętrze o estetyce boho nie wystarczy wybrać jeden lub dwa kolory – pomieszczenia w tym stylu są wielobarwne, jak egzotyczne ptaki. W tym wypadku mile widziane jest korzystanie z wielu barw i wzorów.
Wzory w stylu boho
Trudno wyobrazić sobie wnętrza w stylu boho bez choćby jednego ozdobnego wzoru w zasięgu wzroku. Najczęściej jednak deseni w pomieszczeniu jest więcej, a wzory te zachwycają wyrazistością i kontrastują ze sobą pod wieloma względami.
Już na etapie wykańczania ścian można wprowadzić mocny akcent wizualny w postaci tapety. Nie może to być jednak stonowana kolorystycznie powierzchnia. Tapety boho są kwieciste, wzorzyste i niezwykle ozdobne, a na ich tle wcale nie trzeba ustawiać jednokolorowych mebli o prostej estetyce. W tym wypadku sięgnąć można po drewniane i kolorowe meble, na których z powodzeniem można poustawiać dekoracje. We wnętrzach o estetyce boho można również pomyśleć o wzorzystych kafelkach ściennych i podłogowych – mozaika, kafle z deseniem kwiatowym i ornamentami to odpowiedni wybór. Materiały mogą być naturalne, a jeśli będzie to rękodzielniczy wyrób, tym lepiej.
Meble do wnętrz boho również mogą być barwne i wzorzyste. Charakterystycznym wyborem są fotele boho o patchworkowym obiciu albo w jednolitym kolorze, który można przełamać kolorową i wzorzystą poduszką. Tak samo wygląda kwestia sofy lub narożnika – meble te mogą być wzorzyste lub jednokolorowe, ale najczęściej są dodatkowo ozdabiane różnorodnymi poduszkami dekoracyjnymi. Sypialnia boho bywa wyposażana w duże łóżko z baldachimem, a także w pościel o orientalnej estetyce. Świetnie pasuje do niej również dekoracyjny parawan drewniany, który może oddzielać część pomieszczenia.
Estetyka boho nie ma sobie równych pod względem swobody tworzenia aranżacji. Możliwość łączenia różnorodnych wzorów i kolorów stwarza zupełnie nowe i niezwykle oryginalne połączenia, które zachwycają niepowtarzalnym charakterem. Oczywiście styl ten nie jest uniwersalny i nie każdemu przypadnie do gustu, dlatego też tak ważne jest, by wybrać estetykę wnętrza w oparciu o preferencje domowników, a nie aktualne trendy.