17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak stworzyć styl industrialny we wnętrzu?

Interesuje Cię styl industrialny, ale nie wiesz, jak przygotować wnętrze? Podpowiadamy, jak to zrobić.

Choć omawiany sposób urządzania przestrzeni nie jest nowy, w żaden sposób nie wpływa to na jego popularność. Wręcz przeciwnie. Coraz więcej osób dowiaduje się, czym jest industrialny styl i jakie przynosi korzyści – przede wszystkim estetyczne. Sprawia to, że wiele z nich postanawia wprowadzić go do własnych domów i mieszkań. Żeby jednak zrobić to w sposób umiejętny, należy pamiętać o kilku jakże istotnych kwestiach. Bez bliższego zapoznania się z tematem, łatwo bowiem o popełnienie rozmaitych błędów.

Udostępnij:
Jak stworzyć styl industrialny we wnętrzu?

Historia stylu industrialnego 

Żeby lepiej poznać, czym wyróżnia się styl industrialny, wato najpierw poczytać trochę o jego historii. Powstał on w latach 50. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. W jaki sposób został zapoczątkowany? Przez upadek wielu firm produkcyjnych, które pozostawiły po sobie opuszczone hale i fabryki. Szybko zainteresowali się nimi amerykańscy artyści, którzy najpierw żyli w nich „na dziko”, a następnie przeistoczyli je w swoje mieszkania oraz pracownie.

Po pewnym czasie tego typu „mieszkania” stały się bardzo modne, dlatego wielu Amerykanów postanowiło przenosić ich specyficzny klimat także do własnych domów. Tak narodził się styl industrialny, który cieszy się popularnością do dziś. Do Polski trend ten trafił dopiero w latach 90. XX wieku. Podobnie jak w USA, zapoczątkowały go upadające fabryki, przemieniane następnie w mieszkania.

Analizując historię powstawania stylu industrialnego, możemy wymienić kilka jego wyróżników, którymi warto kierować się podczas aranżacji własnego mieszkania, domu lub biura. Zajmiemy się nimi w dalszej części tekstu.

Kolekcja Gamla marki Black Red White

Kolekcja Gamla marki Black Red White

Jakie meble do stylu industrialnego?

Jeśli zastanawiać się, jak urządzić wnętrza, by nabrały industrialnego charakteru, skup się przede wszystkim na meblach. To one bowiem nadają pomieszczeniu specyficznego charakteru. Sprawiają również, że jednoznacznie kojarzą się ze starymi fabrykami. Jakie produkty pozwolą uzyskać taki efekt?

  • Stare, klasyczne meble – najlepiej drewniane, po których widać było po nich upływ czas. Tego typu produkty z duszy okażą się centralnym punktem wystroju wnętrza w stylu industrialnym. Starych mebli wato szukać na rozmaitych aukcjach internetowych, jak również na wyprzedażach garażowych i pchlich targach.

  • Meble nowoczesne – nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby łączyć stare z nowym. Trzeba to jednak robić umiejętnie, zwracając uwagę na detale. Na rynku znaleźć można mnóstwo nowoczesnych mebli przygotowanych w surowym stylu, który będzie dobrze komponował się z produktami klasycznymi.

  • Meble z metalowymi elementami – stanowią one kolejny przykład na to, aby upodobnić mieszkanie bądź dom do starej fabryki. Metal to surowy, bardzo atrakcyjny materiał, który w tym stylu sprawdzi się bardzo dobrze. 

Przestrzeń w stylu industrialnym

Przechodzimy do pierwszej kłopotliwej cechy, jaką powinno wyróżniać się wnętrze w stylu industrialnym. Jak bowiem pokazuje historia jego powstawania, wymaga on wykorzystania dużych przestrzeni. Sufit powinien być zawieszony wysoko nad głowami domowników, nie należy również dzielić obszaru mieszkalnego na mniejsze, zamknięte pomieszczenia. Zamiast pokojów, należy postawić na strefy, najlepiej rozdzielone przeszklonymi ściankami, tak aby całość była maksymalnie otwarta.  

We wnętrzach industrialnym spotkamy więc nie tylko kuchnię otwartą na salon. W nich wszystko powinno być niejako połączone. Ścianki działowe zaburzają przestrzeń, dlatego należy z nich zrezygnować. 

Niestety, nie każdy może sobie na to pozwolić. Oczywiście nie oznacza to wcale, że właściciele mniejszych mieszkań w bloku muszą odpuścić. Styl industrialny może bowiem pojawić się tylko w jednym wnętrzu, na przykład w salonie. Oczywiście konieczne będzie zastosowanie pewnych zabiegów aranżacyjnych. O nich jednak za chwilę.

Kolekcja Tarabo marki Helvetia

Kolekcja Tarabo marki Helvetia

Kolory dominujące w stylu industrial

Poza meblami i tym, jak zaplanowane zostało każde wnętrze, niezwykle ważne są również kolory dominujące w poszczególnych pokojach. Jak można się domyślać, dobrym wyborem okażą się różne odcienie szarości, które doskonale podkreślą surową aranżację.

Pomieszczenie industrialne powinno wyróżniać się także dużą liczbą białych i beżowych dodatków. W podobny sposób możesz pomalować też ściany. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby w jakiś sposób przełamać tak rozumianą surowość wnętrz. Ułatwić może to na przykład mebel w ciepłym kolorze (np. fotel), a także różnego rodzaju dodatki, w postaci chociażby zasłon lub poduszek. Nie należy jednak z tym przesadzać. Łatwo bowiem o zaburzenie kompozycji i wprowadzenie do wnętrz niepotrzebnego chaosu, który zrujnuje cały efekt.

Warto w tym miejscu podkreślić, jak ważne w styl industrialnym jest drewno. Powinno pojawić się nie tylko na meblach, ale również na podłodze. Surowe, naturalne parkiety okażą się prawdziwą strzałą w dziesiątkę. Jeśli jednak taka posadzka będzie dla Ciebie zbyt droga, możesz przemyśleć zakup stylizowanych paneli, które też powinny się sprawdzić.

Surowe materiały w wykończeniach

Powracamy do surowości typowej dla stylu industrialnego. W jaki sposób ją osiągnąć? Najlepiej poprzez wybór odpowiednich materiałów, które nadadzą wnętrzu specyficznego charakteru. Wymienić należy przede wszystkim:

  • drewno – dużo mówiliśmy już o nim przy okazji charakteryzowania mebli oraz podłóg, które nadają się do tego stylu. Na drewno warto postawić także w łazience i kuchni – na przykład poprzez montaż specjalnych płytek imitujących ten materiał. Na rynku znaleźć można również produkty specjalnie postarzane,

  • beton – nie musi być prawdziwy. We wnętrzach industrialnych często występuje po postacią płytek imitujących beton. Dobrze sprawdzają się zarówno na podłodze, jak i na ścianach,

  • cegła – ściany z naturalnej cegły doskonale oddają charakterystykę stylu industrialnego. Szczególnie często widoczna jest ona w salonie, w którym doskonale komponuje się z drewnianymi dodatkami i meblami,

  • metal – na przykład w postaci lamp, figur wieszanych na ścianie, oprawy lustra czy też szkieletu łóżka. Sposobów na wykorzystanie metalu jest całe mnóstwo. Z pewnością nie można odmówić mu surowości.

919,- zł
455,- zł
4 649,- zł

Stylowe dodatki

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić wnętrze, by choć trochę przypominało stare fabryki i hale produkcyjne, nie możesz zapomnieć o dodatkach. Choć mogą wydać się niepozorne, to właśnie one w dużej mierze decydują o tym, jaki styl będzie dominujący. 

Oczywiście, podczas dobierania stylowych dodatków, cały czas należy pamiętać o tym, że powinny one współgrać z surowym charakterem elementów wspomnianych wcześniej. Z tego powodu, w industrialnym wnętrzu bardzo dobrze sprawdzają się chociażby nowoczesne lampy metalowe z dobrze widocznymi żarówkami, stare sprzęty grające, maszyny do pisania, szare poduszki i koce, proste, jasne zasłony, płyty winylowe i stare książki. To wszystko oczywiście tylko przykłady. Podobny efekt uzyskać możesz decydując się na wiele innych produktów. Oczywiście pod warunkiem, że będą one zgodne z przyjętą koncepcją.

Duże przestrzenie, spore okna, surowe materiały, klasyczne meble, umiejętnie dobrane kolory i dodatki – są to wyróżniki stylu industrialne, którego popularność nie maleje. Trudno się temu dziwić. W końcu pozwala na podkreślenie swojego nietypowego gustu i pewnego rodzaju niezależności. Taki styl zalecany jest osobom energicznym, które nie boją się eksperymentować.

Zobacz meble industrialne