17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak naprawić meble rattanowe – poradnik krok po kroku

Meble rattanowe zaskakują piękną i naturalną estetyką. Z czasem jednak mogą ulegać powolnemu niszczeniu. Jak wykonać naprawę rattanu i w jaki sposób odświeżyć swoje ulubione meble? Sprawdź, co warto wiedzieć o procesie renowacji rattanu i spraw, by Twoje rattanowe meble zyskały nowy blask!

Udostępnij:
Jak naprawić meble rattanowe – poradnik krok po kroku

Diagnoza uszkodzeń mebli rattanowych

Piękne meble rattanowe są klasycznym rozwiązaniem na balkony, tarasy, ale także do eleganckich salonów, stylowych sypialni czy innych pomieszczeń w domu. Rattan to naturalny materiał, który pozyskiwany jest z palm rosnących w Azji. Ze względu na unikalne właściwości (m.in. niezwykłą plastyczność po kontakcie z parą wodną) używa się go do tworzenia mebli, dodatków do domu, a także innych estetycznych dekoracji.

Niestety, ten rodzaj materiału ma też swoje wady. Produkty wykonane z rattanu nie wykazują odporności na wilgoć, a kontakt z deszczem czy śniegiem może znacząco obniżyć ich estetykę. Co zrobić, jeśli doszło do uszkodzenia mebli wiklinowych lub rattanowych? Pierwszym krokiem w procesie naprawy rattanu jest oszacowanie, czego potrzebują nasze meble i sprawdzenie, które z ich części zostały uszkodzone.

Może się okazać, że meble rattanowe poszarzały, są zabrudzone lub ich powierzchnia ma widoczne uszkodzenia mechaniczne. W delikatnych kompletach ogrodowych może też dojść do uszkodzenia siatki na siedzisku lub oparciu krzesła czy fotela rattanowego. Ponadto komplety mogą stracić kolor, mieć odpryski lakieru czy inne uszkodzenia mechaniczne, które będą obniżały ich estetykę. Przegląd mebli przed i po każdym sezonie to nieodzowny krok do tego, aby zachować ich unikalny wygląd.

Narzędzia i materiały potrzebne do naprawy

Poradnik naprawy mebli rattanowych nie może obejść się bez listy materiałów i narzędzi, które będą potrzebne do wykonania renowacji. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w profesjonalne środki do czyszczenia i odnawiania mebli wiklinowych i rattanowych. Wielofunkcyjne preparaty do rattanu pozwalają pielęgnować komplety mebli ogrodowych wykonanych z tego szlachetnego surowca. Warto zachować tu pewną regularność i na bieżąco stosować tego typu środki. Pozwoli to zachować doskonały wygląd mebli rattanowych.

Ponadto preparaty pozwalają w prosty i szybki sposób pozbyć się brudu, tłustych plam czy jakichkolwiek innych zanieczyszczeń, które mogą pojawiać się na wiklinowych i rattanowych powierzchniach. Stosowanie tego typu środków zapewnia długą żywotność ulubionych mebli, a przy tym działa w naturalny sposób. Są więc nieszkodliwe dla powierzchni mebla, ale także ludzi, zwierząt czy środowiska.

Oprócz specjalistycznych preparatów warto jest także zainwestować w farbę do drewna, którą możemy po prostu pomalować materiał, odkrywając na nowo jego blask. Niezbędna okaże się także zwykła szczotka, którą warto regularnie przecierać mebel, tak aby pozbyć się kurzu. Warto zainwestować też w szczotkę z dość miękkim włosiem, która pomoże usuwać nawet większy brud z foteli czy sof i kanap wykonanych z rattanu czy wikliny. 

Do rattanu poleca się także domowe mieszanki czyszczące, np. złożone z 4 łyżek wody utlenionej i 2 łyżeczek kwasku na 1 litr wody. Mieszanina pozwala walczyć z brudem w wyjątkowo naturalny i delikatny sposób.

Kolekcja Jork

Kolekcja Jort

Kroki naprawy mebli rattanowych krok po kroku

Szybka renowacja mebli rattanowych nie musi być trudna. Przygotowaliśmy miniporadnik, który pozwoli Ci wyczyścić rattan krok po kroku. Oto najważniejsze czynności, które warto wykonać, chcąc naprawić meble rattanowe:

  1. Odkurz meble rattanowe. Pierwszym krokiem w naprawie rattanu jest kompleksowe odkurzenie całej powierzchni mebli. Pozwoli to usunąć resztki brudu i kurzu z krzeseł, stołów czy sof. Ten wstępny etap naprawy mebli rattanowych przygotowuje je do dalszych prac.
  2. Umyj powierzchnię. Czas na umycie mebli wiklinowych lub rattanowych szczotką z delikatnym włosiem. Preparat do mycia może być specjalistycznym środkiem przeznaczonym do rattanu lub naturalną mieszanką składającą się np. z wody z dodatkiem mydła malarskiego. Pamiętaj, aby nie zamoczyć przy tym za bardzo delikatnej struktury mebla!
  3. Zetrzyj stare warstwy. Czas na oczyszczenie rattanu z niepotrzebnych warstw lakieru czy farby. W tym celu warto używać papieru ściernego. Dobrze, jeśli będzie on drobnoziarnisty, co pozwoli dobrze zetrzeć pozostałości poprzednich powłok, a przy okazji nie zniszczy mebla.
  4. Zagruntuj meble rattanowe. Gruntowanie to ważny etap po wyczyszczeniu rattanu. Dzięki niemu wyrównujemy powierzchnię i przygotowujemy ją na przyjęcie warstwy farby. Do mebli rattanowych warto używać specjalnych podkładów gruntujących w formie farb lub wygodnych sprayów.
  5. Wykonaj malowanie. Ostatnim krokiem w renowacji rattanu jest pomalowanie powierzchni. Można tu użyć specjalnych olejów do rattanu i wikliny, lakierobejcy, farb renowacyjnych, akrylowych, a nawet produktów kredowych. Wszystko zależy od tego, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć.

Kolekcja Puk

Kolekcja Puk

Malowanie i lakierowanie mebli rattanowych

Chcesz odnowić rattan? Instrukcja malowania nie jest specjalnie skomplikowana. Problemy mogą zaczynać się dopiero wtedy, gdy chcemy wybrać konkretny rodzaj farby do pokrycia naszej powierzchni. 

Oto przykłady farb, które pozwolą wykonać renowację rattanu DIY:

  • farby do drewna – uniwersalne produkty do drewna pozwalają odnowić każdy rodzaj mebli, także modele rattanowe. Jeśli restaurujesz meble ogrodowe, dobrze jest wybierać tu farby odporne na działanie wody i promieni słonecznych.

  • farby akrylowe – odporne akryle wykazują doskonałe właściwości kryjące. Można ich używać zarówno do mebli ustawionych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

  • lakierobejce – lakierobejca to produkt, który dostępny jest w szerokiej gamie odcieni. Dzięki temu masz możliwość idealnie podkreślić i pogłębić naturalny kolor mebli rattanowych.

  • farba kredowa – doskonale kryjąca farba kredowa służy do odświeżania mebli i całkowitej zmiany ich stylistyki. Matowe wykończenie nada krzesłom czy stołom zupełnie nowy charakter.

Pamiętaj, że do odnawiania i naprawy rattanu możesz używać specjalnych farb w sprayu, co znacznie ułatwi dotarcie w nawet trudne do pomalowania zakamarki mebli. Ponadto dobrym rozwiązaniem będą także specjalne pistolety na farbę. Jeśli nie posiadasz takiego sprzętu – nic straconego. Zwykłe malowanie pędzlem również nie powinno sprawić Ci kłopotu.

Kolekcja Jane

Kolekcja Jane

Pielęgnacja i utrzymanie mebli rattanowych po naprawie

Po wykonaniu naprawy rattanu, czas zająć się jego końcowym zabezpieczeniem i pielęgnacją. W tym akapicie muszą znaleźć się punkty, takie jak wspominane już regularne odkurzanie mebli, a także delikatne mycie powierzchni. Zabiegi tego typu pozwolą zachować na dłużej estetykę mebli i usuwać z nich na bieżąco kurz i pojawiający się brud. Ponadto dobrze zaopatrzyć się w środek do rattanu i delikatne szczotki, dzięki którym w odpowiedni sposób doczyścisz nawet trudne zabrudzenia.

Renowacja rattanu nie jest skomplikowana. Wystarczy jedno popołudnie, aby Twoje piękne meble odzyskały dawny blask. Zacznij od odkurzania i dogłębnego czyszczenia stołów czy krzeseł, a następnie zajmij się gruntowaniem powierzchni, tak aby przygotować ją na przyjęcie nowej warstwy farby. Zdecyduj, czy chcesz podkreślić oryginalny kolor mebli, czy też całkowicie zmienić ich design.

Jeżeli rozglądasz się za ciekawymi dodatkami do salonu czy kuchni, interesują Cię estetycznie wykonane stoły, krzesła, hokery czy ławy – sprawdź koniecznie ofertę naszego internetowego salonu meblowego! Tutaj odkryjesz nowe trendy, dzięki którym Twoje wnętrze nabierze ciekawego charakteru!