Kolor sonoma czyli modny odcień dębu
Choć nazwa może brzmieć nieco tajemniczo i egzotycznie, w rzeczywistości dąb sonoma określa zwykle okleinę meblową, imitującą barwę jasnego dębu. Na jej powierzchni znajdują się także charakterystyczne usłojenie, co tworzy niezwykle naturalny efekt. Warto podkreślić, że dąb sonoma występuje na rynku również w wersji nieco ciemniejszej, zbliżonej do brązowego. Co więcej, znaleźć można go nie tylko na meblach, ale też takich elementach wystroju jak:
-
drzwi,
-
blaty kuchenne,
-
panele podłogowe.
W każdym przypadku wybierany jest przede wszystkim ze względu na swój naturalny charakter. Wprowadza do wnętrz nieco ciepła, powoduje również, że stają się one niezwykle przytulne. Oczywiście zawsze trzeba uważać, by nie przesadzić. Zbyt dużo motywów drewnianych w pomieszczeniu sprawi, że stanie się ono mocno chaotyczne.
Dlaczego meble dąb sonoma stały się w naszym kraju tak popularne? Głównie ze względu na wspomnianą już uniwersalność tej barwy. Jasna barwa oraz drewniana faktura przekładają się na bardzo przyjemny styl, który dobrze sprawdza się zarówno we wnętrzach utrzymanych na modłę tradycyjną, jak i nowoczesną.
To jednak nie wszystko, ponieważ okleina dąb sonoma jest też bardzo praktycznym materiałem. Nie brudzi się zbyt łatwo, jest również odporny na uszkodzenia. Jeśli nawet na powierzchni takich mebli pojawią się drobne zarysowania, są one przeważnie niewidoczne. Sprawia to, że takie meble mogą posłużyć przez bardzo długi czas, bez utraty swoich właściwości, a także estetycznego wyglądu. Takie cechy są ważne w każdym pomieszczeniu.
Kolekcja Kaspian marki Black Red White
Do czego pasuje kolor dąb sonoma?
Skoro wiemy już, czym wyróżnia się dąb sonoma, możemy przejść do jego wykorzystania w konkretnych wnętrzach. Jest to, rzecz jasna, zależne od tego, w jakim stylu zostały one przygotowane. Komoda dąb sonoma czy też stół w tym stylu dobrze prezentuje się zarówno w niewielkich pomieszczeniach, jak i tych nieco większych. Jasny odcień wpadający w beż dobrze rozświetla pomieszczenie, dzięki czemu brak tu efektu przytłumienia, który niekorzystnie wpływa na komfort domowników.
Jak już zdążyliśmy podkreślić, meble wykonane w tym stylu powinny sprawdzić się we wnętrzach nowoczesnych i skandynawskich, w których liczy się przede wszystkim minimalizm i zastosowanie stonowanych kolorów. Szafa dąb sonoma, różnego rodzaju stoliki dąb sonoma oraz wiele innych produktów tego typu warto stawiać także we wnętrzach, w których dominują naturalne materiały. Szczególnie dobrze łączą się z:
-
drewnianymi parkietami,
-
elementami z kamienia – na przykład blatami kuchennymi,
-
cegłą,
-
betonem.
Z powodzeniem możesz próbować łączyć je także z metalem. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w aranżacjach nowoczesnych. Do tego wszystkiego dodać warto również dużo zieleni w postaci kwiatów doniczkowych oraz odpowiednio dobrane oświetlenie LED. Całość powinna zadowolić nawet największego sceptyka.
Meble dąb sonoma - do jakiego pomieszczenia?
Fakt, iż jest to niezwykle neutralny, uniwersalny kolor sprawia, że można skorzystać z niego w wielu pokojach znajdujących się w domu lub mieszkaniu. Niezależnie od tego, czy bardziej interesuje Cię wersja jaśniejsza czy ciemniejsza. Gdzie sprawdzi się najlepiej?
-
Salon – miejsce wprost idealne na tego typu meble. Zwłaszcza gdy salon jest dobrze doświetlony przez promienie słoneczne. Każdy mebel w kolorze sonoma sprawi, że wnętrze stanie się przytulniejsze. Zwłaszcza gdy umiejętnie dobierzemy dodatki. Co istotne, komoda sonoma, szafki i regały zalecane są do niewielkich salonów, w których liczy się każdy metr kwadratowy. Jasny, beżowy dąb nie przytłoczy takiego wnętrze. Wręcz przeciwnie – wprowadzi do niego nieco światła, dzięki czemu wyda nam się ono nieco większe.
-
Sypialnia – w tym przypadku szczególną popularnością cieszą się meble nieco ciemniejsze, które skutecznie uspokajają pomieszczenie. Ich aranżacja sprzyja wtedy odpoczynkowi i zebraniu myśli. Szczególnie dobrze sprawdzi się regał dąb sonoma, jak również komoda, a nawet łóżko wykonane w tym stylu.
-
Kuchnia – co ciekawe, dąb sonoma w tym pomieszczeniu często gości na ścianach i podłodze. Dobrze pasuje do punktowego oświetlenia, a także mebli w jasnych barwach. Jeśli kuchnia jest połączona z jadalnią, dobrym wyborem okażą się stoły dąb sonoma. Głównie ze względu na sporą wytrzymałość mechaniczną oraz to, że nie brudzą się tak łatwo, jak wiele innych materiałów.
-
Korytarz – jeśli jest mały i ciasny, meble w jasnym kolorze wydają się jedynym słusznym wyborem. Nie ma sensu stawiać na ciemne, czarne produkty, ponieważ sprawią, że korytarz wyda się jeszcze mniejszy. Ważne jest przy tym też to, by nie przesadzić z liczbą mebli. Łatwo w ten sposób o zagracenie korytarza, co będzie równie niekorzystne. Jedna szafka na buty dąb sonoma lub nieco większa szafa na odzież wierzchnią w zupełności wystarczy.
Jaki kolor narożnika do mebli dąb sonoma?
Choć wspominaliśmy już o salonie, warto poruszyć jedną ważna kwestię, która jest często poruszana w sieci. Mowa o łączeniu narożników do mebli w kolorze sonoma. W wielu przypadkach nie jest to tak łatwe, jak może się wydawać. Zwłaszcza gdy chcemy nieco zaszaleć i pobawić się kolorystyką. Na jakie odcienie warto zwrócić szczególną uwagę? Które z nich pozwolą uzyskać pewnego rodzaju spójność aranżacyjną? Na pewno bezpiecznym wyborem okażą się takie kolory jak:
-
zieleń – zwłaszcza ta oliwkowa,
Aranżacja salonu z zielonym narożnikiem Veneto marki Seetsit
-
mięta – zarówno jaśniejsza, jak i nieco ciemniejsza,
-
odcienie szarości – połączenie dwóch neutralnych kolorów pozostawia mnóstwo możliwości w doborze różnego rodzaju dodatków, które nadadzą całej aranżacji nieco charakteru,
-
żółty – najlepiej nieco przygaszona,
-
granat.
Omawiane meble pasować będą również do turkusu i wielu innych mocnych, wyrazistych kolorów. W zestawianiu tych elementów warto zwrócić uwagę także na ich styl. Proste, minimalistyczne meble nie będą pasować do ogromnego, krzykliwego narożnika, który zwraca uwagę odważnymi kształtami i ozdobami. Trzeba przy tym pamiętać, że spore znaczenie mają też dodatki, które znajdą się we wnętrzu. Nawet jeden, niepozorny element może zaburzyć całą kompozycję. Zawsze warto więc dwa razy zastanowić się, czy zakupiona półka, komoda, stół, półka, szafka, a nawet drzwi nie będą wymagały wprowadzenia pewnych zmian we wnętrzu.
Jakie dodatki do koloru dąb sonoma?
A skoro jesteśmy przy dodatkach, warto pokusić się o kilka rad związanych z ich doborem. Już na wstępie warto zaznaczyć, że nietrafione okażą się elementy bogato zdobione, wyróżniające się wyrazistą kolorystyką lub świecącymi drobiazgami. Meble sonoma są z reguły dość proste, a ich styl stonowany. Lepiej więc pójść w elegancję oraz zastosowanie dodatków wykonanych z naturalnych materiałów, zwłaszcza z drewna.
Z dębem sonoma dobrze komponują się także oszklenia, czarna stal i beton. Do tego dodać można nieco ceramiki. Między innymi z tego właśnie powodu meble w kolorze sonoma tak dobrze pasują do wnętrz skandynawskich. Brak w nich bowiem krzykliwych dodatków. Wszystko opiera się na minimalizmie i stonowanych odcieniach. W takim stylu warto urządzić zwłaszcza salon oraz sypialnię.
Kolekcja Castel marki ML Meble
Popularność mebli sonoma utrzymuje się od wielu lat i nic nie wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Wyróżniają się niezwykle uniwersalnym charakterem, który można wykorzystać w praktycznie każdym wnętrzu. Do tego są też wytrzymałe pod względem mechanicznym, nie brudzą się i dobrze maskują wszelkie ubytki. Okażą się więc dobrym wyborem zarówno aranżacyjnym, jak i użytkowym.