Lista zakupów – jak zabrać się do jej sporządzenia?
Gdy mieszkamy w jakimś miejscu przez długi czas, niezbędne wyposażenie staje się dla nas niemalże przezroczyste. Stolik kawowy, deska do prasowania czy wieszak na papier toaletowy to elementy, które wykorzystujemy na co dzień i nie zwracamy już na nie uwagi. Co innego, gdy wprowadzamy się do nowego mieszkania. Dopiero wykonując pierwsze zakupy, tak naprawdę orientujemy się, ile rzeczy jest nam potrzebnych!
Aby uniknąć efektu zaskoczenia, warto jest wcześniej sporządzić pełną listę zakupów, która uporządkuje, skategoryzuje i nada odpowiedni priorytet naszym potrzebom. Można ją podzielić na odpowiednie kategorie, np. wyposażenie kuchni, wyposażenie łazienki etc. lub chronologicznie – od rzeczy, które musimy kupić w pierwszej kolejności, aż do sprzętów, które warto nabyć, ale niekoniecznie od razu.
Każdy z nas w trakcie swojego życia zgromadził już pewne przedmioty. To samo tyczy się sprzętów kuchennych, zastawy czy ręczników. Przed wykonaniem jakichkolwiek zakupów domowych dobrze jest zastanowić się, które elementy wyposażenia zostają z nami, a z którymi czas już się rozstać.
Pamiętaj, aby zużyty sprzęt elektroniczny wyrzucić do odpowiednich kontenerów lub zawieźć do punktu zbiórki tego typu odpadów. Sprawne, ale nieużywane już rzeczy (np. komplet garnków czy czajnik) można wystawić na portalu sprzedażowym lub oddać za darmo potrzebującym.
Nowe mieszkanie – co kupić w pierwszej kolejności?
Jeśli start w nowym mieszkaniu łączy się u Ciebie z zakupem wszystkiego od podstaw, czas zastanowić się, co przyda się w konkretnych pomieszczeniach. Przygotowaliśmy kilka podstawowych list zakupów, które z pewnością okażą się pomocne podczas doposażania mieszkania:
Wyposażenie kuchni:
-
meble kuchenne (blat, szafki, stół i krzesła),
-
sprzęty AGD (lodówka, okap, kuchenka, piekarnik, zmywarka, mikrofalówka, czajnik, waga kuchenna, mikser, toster, blender, ekspres do kawy),
-
ważne dodatki (bateria kuchenna, oświetlenie),
-
wyposażenie drobne (chlebak, garnki i pokrywki, talerze, filiżanki, kubki, szklanki, kieliszki, miseczki i salaterki, sztućce, wkłady do szuflad na sztućce, patelnie, noże, szczypce kuchenne, deska do krojenia, łopatki drewniane, chochelka, formy do piekarnika, koszyk na owoce, wałek, trzepaczka, tłuczek, pędzel kuchenny, tarka, dzbanek, miarka kuchenna, obieraczka do warzyw, stojak na ręcznik papierowy, solniczka i pieprzniczka, durszlak, sitko, plastikowe lub szklane pojemniki na żywność, organizer na przyprawy, osuszacz do naczyń, kosz na śmieci),
-
tekstylia (ściereczki kuchenne, rękawica, zasłonka do okna, fartuszek do gotowania).
Wyposażenie łazienki:
-
meble łazienkowe (szafka pod umywalkę, meble-słupki, szafka wisząca),
-
sprzęty AGD (pralka z suszarką, suszarka do włosów),
-
ważne dodatki (umywalka, prysznic, toaleta, wanna, bateria łazienkowa, bateria prysznicowa, oświetlenie),
-
wyposażenie drobne (wieszaki, lustro, uchwyt na papier, kubeczki i szczoteczki, dozowniki do mydła, mydelniczka, półka prysznicowa, zasłonka prysznicowa, kosz na śmieci, kosze ba bieliznę i pranie, suszarka na pranie, deska do prasowania, waga łazienkowa, maty antypoślizgowe),
-
tekstylia (ręczniki, dywaniki łazienkowe).
Wyposażenie sypialni:
-
meble (łóżko, szafa, stolik nocny, komoda, półki, regał, fotel, toaletka),
-
sprzęty RTV (telewizor, radio, system grający),
-
wyposażenie drobne (oświetlenie, lustro, wieszaki, zegar, budzik),
-
tekstylia (dywan, narzuta na łóżko, koc, pościel, poduszki i kołdra, zasłony, firany).
Wyposażenie salonu:
-
meble (komoda, szafka, regał, stolik RTV, stół, krzesła, kanapa, fotel, pufa, stolik kawowy, półki wiszące),
-
sprzęty RTV (telewizor, dekoder, modem do internetu, odkurzacz),
-
wyposażenie drobne (zegar, oświetlenie, w tym m.in. lampa podłogowa, stołowa, kinkiety),
-
tekstylia (dywan, poduszki, narzuta na kanapę, firany, zasłony, bieżniki na stół, obrus, koc, pled).
Wyposażenie domu – co dokupować później?
Powyższe listy zakupów pozwalają doposażyć nowe mieszkanie w najważniejsze elementy, które przydają się podczas codziennego korzystania z kuchni, łazienki czy salonu. Oczywiście warto pamiętać także o dodatkach, które są niezmiernie ważne, ale nie musimy kupować ich w pierwszej kolejności. Co można zaliczyć do tej kategorii?
Będą to z pewnością wszelkiego rodzaju ozdoby. Pięknie urozmaicają wnętrze i dodają mu swoistego uroku. Wśród nich można wymienić m.in. stylowe plakaty i obrazy, rośliny doniczkowe, tworzące wyjątkową atmosferę po zmroku girlandy świetlne, świece i świeczniki, ale także ramki na zdjęcia, różnego rodzaju ozdoby (misy, figurki, karafki, wiszące dekoracje, rzeźby, dzieła sztuki) czy elementy praktyczne – kosze, pudełka, stojaki na biżuterię i gazety.
Wśród dodatków, których nie musimy kupować od razu, warto wymienić też sprzęty RTV i AGD. Będą to na pewno wyspecjalizowane systemy dźwiękowe, soundbary, konsole do gier, projektory multimedialne, zestawy smart home, ale również ekspresy do kawy, tostery, sokowirówki, maszyna do chleba, robot kuchenny, gofrownica, wyspecjalizowany odkurzacz sprzątający czy parownica do ubrań.
Pierwsze zakupy – o czym pamiętać?
Urządzasz tzw. mieszkanie startowe? W takim razie potrzebujesz wszystkich mebli i sprzętów. Jeśli zabierasz się za doposażanie wnętrza, pamiętaj, że zawsze warto jest stworzyć uprzednio listę zakupów, dzięki której będziesz w stanie kupić dokładnie to, co jest Ci niezbędne w nowym domu. Nie kupuj też wszystkiego naraz – niektóre dodatki mogą zdecydowanie poczekać na swoją kolej. Być może pewne elementy zechcesz wybrać też spośród rzeczy z drugiej ręki – to dobry sposób na oszczędności.
Szukasz niezbędnego wyposażenia do swojego nowego domu? Zajrzyj do naszego internetowego sklepu meblowego i przekonaj się, jak szybko i łatwo doposażyć swoją przestrzeń. Wybieraj spośród setek mebli dopasowanych do potrzeb najnowocześniejszych wnętrz!