Antracyt - jaki to kolor?
Zanim jednak przejdziemy do przedstawiania wszystkich sposobów na użycie produktów antracytowych, trzeba wyjaśnić, jaki to kolor. Choć sama nazwa brzmi zagadkowo, w rzeczywistości antracyt jest po prostu ciemnym odcieniem szarości. Ze względu na swoją głęboką barwę, bardzo blisko mu do czerni. Jest od niej jednak nieco jaśniejszy.
Skąd wzięła się nazwa antracyt? Określa ona typ węgla kamiennego, który wyróżniają się ciemną barwą i wysoką wartością energetyczną. Jego połyskująca powierzchnia nadaje mu specyficznego, charakteru, a ciemny odcień decyduje o jego tajemniczości. Podobnie ma się sprawa z farbami i meblami w kolorze antracytu.
Sama barwa z jednej strony zapewnia projektantom wnętrz ogromne pole do popisu, z drugiej jednak może stanowić pewną pułapkę. Jeśli kolor antracyt zostanie użyty w sposób prawidłowy, sprawi, że wnętrze stanie się bardzo stylowe i eleganckie. Będzie ono sprzyjało zarówno pracy, jak i odpoczynkowi. Jednak w sytuacji, gdy będzie go zbyt dużo, sprawi, że pomieszczenie stanie się ponure i nieprzyjemne.
Biorąc to pod uwagę, warto używać go umiejętnie. Jest to kolejna cecha, która upodabnia go do czerni – ona również bywa przecież problematyczna.
Kolekcja Twins marki Bydgoskie Meble
Ściany w kolorze antracytu w jakim wnętrzu?
Jeśli marzą Ci się ściany w kolorze antracytowym i chcesz, aby końcowy efekt zwiększał prestiż wnętrza, musisz pamiętać o pewnych kryteriach wyboru. Bez tego łatwo bowiem popełnić błąd, przez który pomieszczenie stanie się ponure – upodobni się wtedy do lochu. Gdzie i kiedy warto więc korzystać z farb w kolorze antracytowym?
-
Gdy malujesz pokój o dużych wymiarach – takie wnętrza znacznie trudniej przytłoczyć, nawet wówczas, gdy ciemna barwa okaże się dominującą. W mniejszym pomieszczeniach lepszym wyborem będą antracytowe dodatki lub meble.
-
We wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim – polega on na użyciu stonowanych, spokojnych kolorów, które nie rzucają się od razu w oczy. W połączeniu z minimalistycznymi dodatkami, całość zapewnia niezwykle elegancki efekt.
-
W gabinecie i biurze – kolor antracytowy dobieraj wówczas, gdy zależy Ci na podkreśleniu elegancji wnętrza. Trzeba przy tym nadmienić, że działa on również uspokajająco. Sprzyja więc pracy.
-
W sypialni, salonie i łazience – wskazać należy tu na te same powody, co w przypadku doboru koloru ścian w gabinecie. Co równie istotne, antracyt buduje poczucie bezpieczeństwa. Sypialnia w takim kolorze okaże się doskonałym miejscem do odpoczynku (nie tylko w nocy). To samo tyczy się salonu. Łazienka natomiast w sposób znaczący zyska na elegancji.
W kolorze antracytowym przygotowywane są też farby tablicowe, po których można swobodnie pisać. Dobrze sprawdzą się więc w pokoju dziecięcym, a także w kuchni. Bardzo problematyczny może okazać się korytarz, ponieważ zazwyczaj jest on bardzo słabo oświetlony przez promienie słoneczne. Antracyt może optycznie zmniejszyć takie wnętrze, sprawi również, że przebywanie w nim nie będzie zbyt przyjemne.
Kolekcja Impressione marki Etap Sofa
Jakie meble pasują do antracytowych ścian?
Skoro pomalowaliśmy już ściany, pora na to, aby wybrać meble. Jeszcze raz warto podkreślić, że antracyt bardzo dobrze łączy się z innymi odcieniami, dlatego nie musisz martwić się, że braknie Ci pomysłów na aranżację pomieszczenia. Niezależnie od tego, na jaki styl chcesz się zdecydować.
Jaki kolor mebli okaże się najlepszym wyborem? Jeśli chcesz uniknąć monotonii, zestawiaj ściany z bardzo wyrazistymi odcieniami – jasną zielenią, pomarańczowym, mocną czerwienią czy błękitem. Taka gra kontrastów zdecydowanie ożywi wnętrze.
Nie jest to oczywiście jedyny pomysł, jakim możemy się pochwalić. Do antracytu dobrze jest dobrać meble brązowe, a także z elementami w kolorze złotym bądź srebrnym. Nic nie stoi również na przeszkodzie ku temu, aby antracyt zestawić z jasnymi barwami. Nie tylko bielą, ale też z ecru oraz z delikatną szarością.
Jakie jeszcze rozwiązania okażą się dobrym wyborem w przypadku ścian w kolorze antracytu?
-
Elementami wykonanymi ze skóry – najlepiej w jasnych barwach.
-
Drewnem – zarówno jasnym, jak i ciemnym.
-
Białymi kafelkami.
-
Złotymi i srebrnymi ramami obrazów.
-
Dużymi lustrami.
-
Zielenią – najlepiej w postaci roślin doniczkowych, które możesz rozstawić w różnych miejscach pomieszczenia. Całość będzie wyglądać niezwykle elegancko i nowocześnie.
Kolekcja Bocage marki Black Red White
Antracytowe meble - jakie wybrać?
Omawiany kolor znaleźć może się nie tylko na ścianach, ale też na meblach. Produkty w tych odcieniach cieszą się sporą popularnością, zwłaszcza wśród osób szukających wyposażenia do gabinetu oraz wnętrz utrzymanych w stylu skandynawski.
Należy jednak w tym miejscu wspomnieć o wszelkich zagrożeniach, o których pisaliśmy już w przypadku malowania ścian. Jak więc dopasować antracytowe meble, by te nie przytłoczyły wnętrza i nie spowodowały, że stanie się ono zbyt ponure?
Przede wszystkim warto unikać dużych, masywnych mebli do pomieszczeń o niewielkim metrażu. Postawienie takiej kanapy na środku małego salony sprawi, że widoczna stanie się tylko ona. Pokój zaś optycznie się zmniejszy, co pogorszy jego estetykę.
Znacznie lepszym wyborem okażą się meble proste, najlepiej w geometrycznych kształtach. Będą one pasować do białych ścian i jasnych dodatków w postaci zagłówków, poduszek lub zasłon.
Dodatki w kolorze antracytu
Na koniec należy jeszcze poruszyć kwestie dodatków, które także często przygotowywane są właśnie w kolorze antracytowym. Staną się bardzo bezpiecznym wyborem. Nie stanowią bowiem tak dużego zagrożenia aranżacyjnego, jak ściany, tapety czy duże meble. Na co warto się zdecydować?
Niezwykle modne są obecnie antracytowe doniczki, które doskonale komponują się z elementami wykonanymi w kolorze złotym. Jeśli planujesz pomalować ściany na biało, rozważ zakup antracytowych ram obrazów oraz luster. Doskonale przełamują one biel, gwarantując przy tym niezwykle ciekawy, oryginalny efekt stylizacyjny.
Jak jednak można się domyślić, dodatków w omawianych kolorze jest znacznie więcej. Wystarczy odwiedzić sklep wnętrzarski, by odnaleźć takie produkty jak:
-
obudowy kaloryferów,
-
kinkiety,
-
pojemniki na ubrania,
-
poduszki,
-
zasłony,
-
czajniki,
-
świeczki,
-
kwietniki.
Do tego dodać można również antracytowe drzwi, lodówki, zlewy, kuchenki, piekarniki, noże i wiele, wiele innych produktów utrzymanych w tym kolorze. Wszystko to sprawia, że zwolennicy ciemnych, eleganckich barw nie powinni mieć problemów z dobraniem wyposażenia oraz dodatków pasujących do ich koncepcji.
Antracyt zapewnia ogromną swobodę aranżacyjną, z której warto skorzystać. Cały czas trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzać z eksploatacją tego koloru. Zbyt duża liczba elementów w tym kolorze może bowiem przytłoczyć pomieszczenie, a efekt końcowy będzie daleki od zaplanowanego. Nie bój się jednak eksperymentować. Z tego typu połączeń (nawet tych niecodziennych) powstać może bowiem bardzo ciekawa aranżacja.