17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

5 cech stylu industrialnego

Styl industrialny ma swoich fanów i być może Wy też dołączycie do tego grona po tym materiale. Opowiemy w nim o pięciu najważniejszych cechach stylu industrialnego i przedstawiamy aranżacje, które być może zainspirują Was do zmian.

Udostępnij:
5 cech stylu industrialnego

Metalowe części

Można powiedzieć, że to nieodłączna część industrialnych aranżacji. Najczęściej występują w postaci nóżek, płóz czy uchwytów. Metal podkreśla surowy charakter mebla i bezpośrednio nawiązuje do fabryk, z których wywodzi się styl loftowy. Zdarza się też, że cały mebel wykonany jest z metalu. 

W przypadku Komody Massa mamy do czynienia z metalowymi elementami w postaci strzelistych nóżek i z metalowymi uchwytami. Dodatkowo uwagę przyciągają ciekawe, ryflowane fronty. Na metalowych nóżkach jest też wsparty regał Hud. Posiada charakterystyczne płozy i matelowe uchwyty. Do stylu industrialnego nawiązuje też bezpośrednio jego wybarwienie Dąb Klepkowy. Stolik 40-1F Hanna Metal to natomiast mebel w całości wykonany z metalu i przykład na to, że metalowych mebli nie trzeba się bać. Opcja w kolorze złotym to propozycja dla miłośników subtelnych rozwiązań.

Beton i szkło

Obok metalu i drewna to najczęściej wykorzystywane materiały w aranżacjach industrialnych. Beton strukturalny możemy zobaczyć na ścianach, ale również w postaci elementów mebli. Beton może być zarówno drobnym elementem mebli (wypełnienie wnęki półki w regale) jak i tym dominującym (blat stołu).

I tak wybarwienie betonu wykorzystano np. w Ławie Aroz 100 gdzie blat z imitacji betonu oparty jest na solidnym metalowym stelażu. To prosta bryła w loftowym stylu. Stół Boston to natomiast ciekawe połączenie materiałów - metalowej podstawy i szklanego blatu. Mebel dodakowo wygląda jak złożony z elementów pochodzących z recyklingu, co często ma miejsce w przypadku aranżacji industrialnych. W przypadku Stołu Texas mamy do czynienia z bardziej klasyczną wersją industrialnego stołu z wykorzystaniem szkła. Uwagę przyciągają metalowe strzeliste nogi, dzięki którym stół nabiera lekkiego charakteru i sprawdzi się również w aranżacjach nowoczesnych.

1 216,- zł

Surowość formy

To kolejna cecha, którą można dostrzec w meblach w stylu industrialnym. Przez surowość mamy tutaj na myśli prostotę form, minimalizm czy wrażenie, że mebel nie jest do końca ukończony. W stylu industrialnym nie ma miejsca na bogato zdobione elementy czy kunsztowne dodatki.

Zarówno krzesło Loft, łóżko Imagin czy Regał Hyller sprawiają właśnie wrażenie niedokończonych mebli, które są jeszcze w stanie surowym. Można odnieść wrażenie, że krzesło potrzebuje dodatkowego siedziska, metalowa rama łóżka - obicia materiałem, natomiast regał zabudowania pozostałych półek.

Nawiązanie do fabryki czy zakładu

Industrialne meble w oczywisty sposób łączą się z fabrykami czy halami produkcyjnymi oraz elementami, które na codzień kojarzymy właśnie z nimi. I tak Stolik Brok został wykonany z żelaza, a jego podstawa przypomina stare rury. Regał mały na kółkach przypomina tzw. mini rollkontener - mini wózek transportowy. Jego ściany zastąpione są metalowymi prętami, tradycyjne nóżki - kółeczkami. Hoker Drop to ciekawe połączenie drewna i stali. Do elementów z fabryki nawiązuje ietypowy sposób mocowania siedziska do podstawy w postaci dużej śruby.

1 104,- zł

Ograniczona paleta kolorystyczna

W industrialnych aranżacjach przeważają odcienie brązu i szarości, czerń, granat. I choć w aranżacjach mogą znaleźć się też bardziej żywe kolory, to jednak podstawę stanowią te bardziej stonowane. Jeśli więc szukacie krzeseł do industrialnego wnętrza, to dobrym wyborem będą te wykonane z metalu i drewna, ale również tapicerowane, najlepiej w szarym odcieniu lub obite skórą.

Krzesło K-279 wsparte na metalowych nóżkach będzie pasować do każdej industrialnej aranżacji. W industrialnych wnętrzach dobrze sprawdzi się również sofa Spazio. To minimalistyczny mebel, który może być wykonany w nautralnej szarej (ciemniejszej lub jaśniejszej) tkaninie i jest wsparty na charakterystycznych płozach. Inną propozycją jest Narożnik Luzi który prostą formą świetnie nawiąże do loftowej stylistyki. Narożnik posiada dodatkowo charakterystyczne nóżki nadające mu lekkości.

Gotowe przykłady industrialnych aranżacji

Poznaliśmy cechy stylu industrialnego, teraz pora wykorzystać tę wiedzę w praktyce. W pierwszej aranżacji połączyliśmy ze sobą meble typowe dla stylu industrialnego. Kredens Class oraz konsola Flow wsparte są na charakterystycznych płozach i wykonane z materiałów, które lubią się z loftami - z drewna i metalu. Skórzany fotel wypoczynkowy Luxor posiada efekt postarzenia, co doskonale oddaje charakter fabrycznych wnętrz. Uwagę z pewnością przykuwa ława Alta z kolekcji Loft o ciekawym kształcie i metalowej podstawie. Całości dopełnia oczywiście wygodny narożnik Monte Carlo w intensywnym granatowo - fioletowym odcieniu.

Klasyczny styl industrialny

 

Waszą uwagę przykuł beton? Poniższa aranżacja skierowana jest właśnie dla miłośników tego materiału. Komoda Delos oraz Ława Emily świetnie sprawdzą się w industrialnej aranżacji. Neutralny szary kolor betonu współgra ze wszystkimi barwami, a jego chłód najlepiej przełamać akcentami o wybarwieniu drewna lub skórą w naturalnym odcieniu. Nasza propozycja to więc regał Tarabo oraz Fotel Play. Całość aranżacji dopełniają dodatki - industrialne lampy czy zegar.

Beton w stylu industrialnym

Jeśli nie jesteście fanami mocnych kolorów i wolicie bardziej stonowane barwy to aranżacja Waszego salonu również może nawiązywać do loftów. Wszystko za sprawą odcieni brązu oraz czarnych akcentów w postaci metalowych nóżek, płoz i wstawek. Do tej aranżacji wybraliśmy witrynę oraz szafkę RTV z kolekcji Dark, która za sprawą podwyższenia na płozach doskonale wpasowuje się w styl industrialny. Obok metalu i betonu, skóra to jeden z topowych materiałów wykorzystywanych w industrialnych wnętrzach. Dlatego też w tej aranżacji wykorzystaliśmy fotel Lazy Sack, wykonany z eko skóry. Aranżacja może zostać uznana za stonowaną przez kremową sofę Lill, z drugiej strony zachowuje swój charakter dzięki surowej lampie - żarówki wspartej na metalowych nogach oraz ciekawej podstawie Ławy Alta 2. Pamiętajcie, że w stylu industrialnym dużą rolę odgrywają detale!

Styl industrialny wersja soft

Industrialna sypialnia? Żaden problem. W tej aranżacji sypialni wykorzystaliśmy komodę Hud i dopasowano do niej stolik Decore. Odcienie szarości tapicerowanego łóżka oraz fotela Casey ociepliły pomieszczenie, tworząc je bardziej przytulnym. Sypialnia to miejsce odpoczynku, więc pamiętajmy by surowe akcenty uzupełnić miękkim tkaninami właśnie za pomocą tapicerowanego wezgłowia łóżka, puf, foteli czy tapicerowany zanóżków.

Sypialnia w stylu industrialnym

Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł przekonał Was do wprowadzenia do swojego domu stylu industrialnego lub chociaż jego elementów.  Zobaczcie również inne meble w stylu industrialnym, by znaleźć te odpowiednie do Waszego wnętrza i posłuchajcie o stylu industrialnym w naszym filmie:

Industrialne meble