Łóżko kontynentalne - co to? Jak wygląda prawdziwe łóżko kontynentalne?
Łóżko kontynentalne - co to znaczy? Zanim wybierzesz się na zakupy i zaczniesz rozglądać się za komfortowym łóżkiem, dowiedz się, czym charakteryzują się modele kontynentalne. Łóżka kontynentalne wyróżniają się swoją wielowarstwową budową. Podstawę stanowi skrzynia, która może być dodatkowo osadzona na nóżkach. Kolejna warstwa to materac główny (zazwyczaj bonellowy lub kieszeniowy), a dopiero na samej górze znajduje się toper – materac nawierzchniowy (ten może być wykonany z pianki, lateksu lub innego materiału). Jak wyglądają poszczególne warstwy prawdziwego łóżka kontynentalnego?
- Skrzynia - to solidna, tapicerowana rama łóżka kontynentalnego, często w środku wyposażona w sprężyny bonellowe lub kieszeniowe, które zapewniają wsparcie dla wyższych warstw i zwiększają komfort oraz trwałość całego łóżka. W łóżku tapicerowanym nie ma klasycznego, drewnianego stelaża.
- Materac główny - tradycyjnie jest to główny materac, który może zawierać różne typy sprężyn (bonellowe, kieszeniowe) albo warstwy pianki (lateks, pianka wysokoelastyczna). Materac bardzo często jest dwustronny.
- Topper - to ienki materac nawierzchniowy, który dodatkowo zwiększa komfort i może być wykonany z różnych materiałów, takich jak pianka memory, lateks czy puch. Topper może być łatwo wymieniany lub zdejmowany do prania.
Dlaczego łóżko kontynentalne? Zalety łóżek kontynentalnych
Chcąc kupić wygodne łóżko do sypialni jednoosobowej lub dwuosobowej, warto wziąć pod uwagę model kontynentalny. Oto najważniejsze zalety łóżek kontynentalnych:
- Są bardzo wygodne - dzięki swoim warstwom, łóżko kontynentalne tworzy niesamowicie wygodne miejsce do snu. Nic dziwnego, że prawdziwe łóżka kontynentalne są wykorzystywane najczęściej w hotelach!
-
Wygodnie się z nich wstaje – wysokość łóżka materacem jest spora i raczej trudna do uzyskania w łóżkach standardowych. Jest to spora zaleta, a szczególnie dla osób, które miewają problemy ze stawami i kolanami. Z łóżka kontynentalnego wstaje się bardzo wygodnie – nie trzeba dźwigać ciężaru ciała mocno w górę. Osoby niższego wzrostu mogą się wręcz zsunąć z łóżka kontynentalnego, a dzięki tapicerowanym boczkom będzie to również bezpieczne.
-
Mają gruby materac – w łóżku kontynentalnym trudno o niewygodę. O ile w standardowych łóżkach na zbyt cienkich materacach śpi się niekomfortowo, to w przypadku łóżka kontynentalnego można zapomnieć o tym, że pod materacem znajduje się jakakolwiek skrzynia lub stelaż – nie będą one w żadnym stopniu wyczuwalne.
-
Wyglądają imponująco – trudno odmówić łóżkom kontynentalnym elegancji i ponadczasowego szyku. Są one efektowne z uwagi na swe gabaryty, ale też z powodu specyficznego designu. Zazwyczaj pasują one do aranżacji nowoczesnych, ale też glamour, eklektycznych i do wielu innych wnętrz.
-
Posiadają tapicerowany zagłówek - a to sprawia, że stają się wygodnym miejscem do czytania czy oglądania telewizji w łóżku.
-
Po łóżka kontynentalne sięgają zarówno osoby poszukujące rozwiązania jednoosobowego, jak i dwuosobowego. Warto dodać, że dwuosobowe łóżka kontynentalne mają zazwyczaj dwa materace główne (po jednym dla użytkownika), dzięki czemu mogą być one dobrane do wagi i preferencji każdego z użytkowników. Wspólny jest natomiast materac nawierzchniowy.
Łóżka kontynentalne to niezwykle popularny wybór, a szczególnie do dużych sypialni. Oczywiście meble te mają też swoje mankamenty, ale zdecydowanie ich zalety przeważają nad słabszymi stronami.
Wady łóżek kontynentalnych
Każdy rodzaj łóżka ma nie tylko mocne, ale również słabsze strony. Nie inaczej jest w przypadku łóżek kontynentalnych. Jakie są ich wady?
-
Są wysokie – ta cecha została już wymieniona jako zaleta, ale z punktu widzenia niektórych osób może to być mankament. Wysokie łóżka mogą nie sprawdzić się na poddaszu, jak również na antresoli i w innych nietypowych aranżacjach. Łóżko kontynentalne najlepiej pasuje do sypialni przestronnej, która została urządzona w pomieszczeniu o standardowej wysokości stropu.
-
Są masywne i mogą przytłoczyć mniejsze pomieszczenie – łóżka kontynentalne nie zajmują więcej miejsca od standardowych łóżek, a jednak wydają się bardziej masywne i konkretne. W bardzo małych sypialniach mogą wyglądać ciężko i sprawiać przytłaczające wrażenie.
Łóżko kontynentalne Merida, Laverto
Jakie prześcieradło na łóżko kontynentalne?
Jak ścielić łóżko kontynentalne? Jakie prześcieradło wybrać? Ogromnym ułatwieniem dla posiadaczy łóżek kontynentalnych jest fakt, że wiele firm, które zajmują się produkcją pościeli, ma w swojej ofercie specjalne rozwiązania do łóżek kontynentalnych, a szczególnie odpowiednie prześcieradła. Są one uszyte w ten sposób, by objąć nimi bardzo gruby materac. Najczęściej prześcieradła do łóżek kontynentalnych są wyposażone w gumkę, która zapobiega ich przesuwaniu się i wysuwaniu się spod materaca. Podobny efekt można jednak uzyskać, sięgając po zwykłe prześcieradło o dużo większym rozmiarze od materaca i robiąc sporą zakładkę pod materacem.
Jak wybrać łóżko kontynentalne?
Zakup łóżka do sypialni to ogromne wyzwanie i to nawet wówczas, gdy ma się już jakiś pomysł na jego rodzaj i styl. Wybór jest bowiem niezwykle szeroki, a oferta bardzo mocno zróżnicowana pod względem cen. Tak jest w przypadku każdego rodzaju łóżek, a szczególnie w odniesieniu do łóżek kontynentalnych. Zdecydowanie nie warto sięgać po pierwsze z brzegu łóżko, bo każdy model ma swoje atuty i cechy, które mogą wpłynąć na zadowolenie z zakupu. Przy wyborze łóżka kontynentalnego warto więc zwrócić uwagę na poniższe kwestie:
-
Rozmiar – to kwestia priorytetowa zarówno, gdy chodzi o łóżko jednoosobowe, jak i dwuosobowe. Łóżko musi być bowiem wygodne dla użytkowników, a także bezproblemowo mieścić się w sypialni. Jaki rozmiar łóżka kontynentalnego wybrać? Jeśli chodzi o jednoosobowe łóżka kontynentalne, to są one oferowane w rozmiarach od 80 do 130 centymetrów. Dla osoby dorosłej lepszą opcją będzie szersze posłanie. Do sypialni dziecka lub nastolatka można wybrać węższy model. Łóżka kontynentalne dwuosobowe mają od 110 do 230 centymetrów szerokości – w tym wypadku o szerokości łóżka warto zdecydować na podstawie swych preferencji, jak również wielkości sypialni. Największą popularnością cieszą się łóżka o szerokości 160 i 180 centymetrów.
-
Wysokość – praktycznie wszystkie łóżka kontynentalne są dość wysokie, ale nawet wśród nich można znaleźć egzemplarze o zróżnicowanej wysokości. To ważny parametr, dlatego przed zakupem należy sprawdzić wysokość łóżka w sypialni, by było ono odpowiednie np. do niższego poddasza.
-
Pojemnik na pościel – niektóre modele łóżek kontynentalnych dysponują pojemnikiem na pościel. Może być on dostępny po uniesieniu posłania w górę albo może to być konstrukcja z szufladami.
-
Styl – łóżka kontynentalne są oferowane w różnych wariantach estetycznych. Najczęściej mają design nowoczesny, ale nie brak też propozycji glamour i w wielu innych stylach. Ważne jest także dopasowanie odpowiedniej kolorystyki obicia, by pasowała zarówno do innych mebli sypialnianych, jak i do pozostałych tekstyliów, jakie znajdują się w tym pomieszczeniu.
-
Materiał wykonania i wykończenia – warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów wykonano łóżko i czy sprawiają one wrażenie solidnych, odpornych na przetarcia i plamy.
Łóżko kontynentalne bez materaca - czy to możliwe?
Łóżko kontynentalne bez materaca - czy to możliwe? Oczywiście! Choć tradycyjnie łóżka kontynentalne są sprzedawane w kompletach, coraz częściej producenci oferują możliwość zakupu samej ramy z boxspringiem. Taka opcja daje klientom swobodę wyboru idealnego materaca, dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że odpowiedni materac jest kluczem do pełnego wykorzystania komfortu i wsparcia, jakie zapewnia łóżko kontynentalne. Dlatego wybierając łóżko bez materaca, w żadnym wypadku nie oszczędzajmy później na tym elemencie.