17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić zagłówek do łóżka?

Niektóre łóżka dysponują gotowym, fabrycznym zagłówkiem. Inną są pozbawione tego praktycznego elementu, ale wówczas można pomyśleć o zakupie lub wykonaniu odrębnego zagłówka, który może okazać się nie tylko wygodny, ale i praktycznym uzupełnieniem sypialni. W jaki sposób można zrobić zagłówek? Na jaki typ zagłówka się zdecydować?

Udostępnij:
Jak zrobić zagłówek do łóżka?

Jaki zagłówek do łóżka będzie najlepszy?

Zagłówki do łóżek bywają wykonane z różnorodnych materiałów. Różnią się pomiędzy sobą zarówno pod tym względem, jak i pod kątem designu, kolorystyki, a także gabarytów. By wybrać odpowiedni rodzaj, rozmiar i styl zagłówka, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, a w szczególności nad:

  • Estetyką łóżka – zagłówek musi pasować do konkretnej ramy łóżka. Jeśli posiadamy łóżko z palet, zagłówek warto wykonać z tego samego materiału lub ewentualnie sięgnąć można po panele tapicerowane o prostej estetyce. Gdy łóżko jest drewniane, o rustykalnym charakterze, raczej nie sprawdzi się przy nim zagłówek nowoczesny z podświetleniem, a do łóżka skandynawskiego lub minimalistycznego nie uda się raczej dopasować zagłówka przesadnie ozdobnego. Należy wziąć pod uwagę styl i kolor łóżka. Pamiętać należy o tym, że prosty zagłówek tapicerowany lub drewniany będzie pasował do wielu modeli łóżek, dlatego są to najbezpieczniejsze, najbardziej uniwersalne rozwiązania. 

  • Wystrojem sypialni – od tej kwestii będzie zależało to, jaki zagłówek sprawdzi się najlepiej. Egzemplarze tapicerowane doskonale pasują do wnętrz nowoczesnych, skandynawskich, a także glamour lub vintage. Zagłówki z palet świetnie wkomponują się w wystrój industrialny i eko, a zagłówki drewniane lub z OSB będą odpowiednie do aranżacji skandynawskich, eko i minimalistycznych. 

  • Dostępną ilością miejsca – istotna jest zarówno szerokość ściany, na której ma się znaleźć zagłówek, jak również jej wysokość. Jeśli jest to sypialnia na poddaszu, a łóżko stoi pod skosem, ilość miejsca na zagłówek będzie ograniczona. 

Zagłówek wykonany samodzielnie może być o wiele lepszym rozwiązaniem niż łóżko z gotowym, fabrycznym zagłówkiem. Wykonując ten element we własnym zakresie, można mieć pełny wpływ na jego rozmiar, styl, kolor i funkcjonalność. 

Łóżko Allos, BRW Sofa

Pomysł na zagłówek do łóżka

Zanim zabierzemy się za prace remontowe i wybierzemy się do sklepu w poszukiwaniu materiałów na zagłówek, warto dopracować pomysł na ten element. Nie mając jeszcze gotowej wizji zagłówka, można zasugerować się rozwiązaniami, które cieszą się największą popularnością:

  • Gotowy zagłówek tapicerowany – to najprostsze, najszybsze i dość praktyczne rozwiązanie. Gotowy zagłówek tapicerowany wystarczy bowiem dopasować do stylu i rozmiaru łóżka, kupić, przytwierdzić do ściany i gotowe. Zagłówki tego rodzaju są dostępne w wielu stylach i kolorach. Bez problemu można kupić taki, który będzie odpowiedni do każdej aranżacji. 

  • Zagłówek z paneli tapicerowanych – bardzo popularne rozwiązanie, które pozwala na nieco większą swobodę twórczą. Panele tapicerowane miewają różne kształty, rozmiary i kolory. Z ich pomocą można skonstruować zagłówek prostokątny w jednym kolorze, wielobarwny, a także asymetryczny i w wielu innych wariantach. Zagłówek tego rodzaju można dopasować do większości aranżacji. 

  • Zagłówek drewniany lub z płyty meblowej – można dociąć go na wymiar lub kupić w gotowej formie. Będzie on świetnie pasował do mebli w tym samym kolorze i stylu. Ponieważ nie jest miękki, by wygodnie się o niego oprzeć, trzeba będzie podkładać poduszki. 

  • Zagłówek z płyty OSB – jeśli szukasz pomysłu na zagłówek do aranżacji loft, to weź pod uwagę właśnie zagłówek z płyty OSB. Materiał ten jest surowy i designerski. Świetnie sprawdzi się w roli zagłówka do łóżka z palet, z płyt OSB lub innego materiału o surowym charakterze. Co ważne, zagłówek taki możesz tanio wykonać od podstaw – wystarczy dociąć płytę na pożądany rozmiar i przymocować do ściany. Jeśli zechcesz, płytę możesz wykończyć listwami krawędziowymi. 

  • Zagłówek z palet – trudno wyobrazić sobie lepszy zagłówek do łóżka z palet niż ten, który zostanie wykonany dokładnie z tego samego materiału. By go wykonać, wystarczy kupić dodatkową paletę lub kilka palet (w zależności od wymiaru łóżka i wysokości zagłówka, jaką chce się uzyskać), wykończyć je w wybrany sposób i oprzeć je o ścianę, a następnie przykręcić do ramy lub do ściany. Co ważne, zagłówek o tak ażurowej konstrukcji jest idealną opcją dla osób, które chcą wkomponować w niego oświetlenie – przez szczeble zagłówka wystarczy przeprowadzić świetlną girlandę albo przymocować do nich tradycyjne kinkiety.

  • Zagłówek ze starych drzwi lub okiennic – miłośnikom rzeczy niebanalnych i z odzysku powinien przypaść do gustu pomysł na wykonanie zagłówka ze starych drewnianych drzwi, drzwiczek lub okiennic. Takie elementy trzeba oczyścić, można je również odnowić lub pozostawić w oryginalnym stanie (na przykład z lekko łuszczącą się farbą) i przymocować do ściany. Zagłówek tego rodzaju świetnie pasuje do aranżacji loft, vintage, retro i eko.

  • Zagłówek z poduszek -  kolejnym ciekawym pomysłem na zagłówek jest wykorzystanie poduszek, które można zawiesić na ścianie, na lince lub na karniszu. W tej roli świetnie sprawdzają się nie tylko standardowe poduszki, ale też poduchy na krzesła, które są wyposażone w tasiemki do zawiązywania na krześle – tasiemki te można wykorzystać właśnie do montażu poduszki na lince lub karniszu, które wystarczy przytwierdzić nieco wyżej nad łóżkiem. 

Zagłówek do łóżka można wykonać z wielu różnorodnych materiałów. Popularnością cieszą się zarówno wezgłowia twarde (z drewna, OSB, palet, płyt meblowych i listewek), jak również zagłówki tapicerowane, które są miękkie i umożliwiają opieranie się bez konieczności podkładania dodatkowych poduszek. 

Jak zrobić zagłówek tapicerowany do łóżka?

Jeśli gotowe zagłówki tapicerowane, jakie można znaleźć w sklepach nie spełniają oczekiwań, a panele tapicerowane nie pasują do wybranej koncepcji z jakiegoś powodu, zagłówek tego rodzaju można wykonać całkowicie samodzielnie od podstaw. W ten sposób można uzyskać zagłówek o nietypowych wymiarach (na przykład na wysokość aż do sufitu), kształtach, kolorach i o pożądanej grubości. Jak to zrobić?

  • Należy dokonać dokładnego pomiaru i ustalić wielkość zagłówka, gdyż będzie on musiał zostać docięty na konkretny rozmiar. 

  • Zagłówek tapicerowany składa się z kilku elementów: podstawy z płyty (najczęściej OSB, sklejka lub podobna), gąbki tapicerskiej, watoliny i tkaniny wykończeniowej. Zagłówek można również ozdobić pikowaniem. Po dokonaniu pomiarów, należy kupić potrzebne elementy w adekwatnych rozmiarach.

  • Płytę należy dociąć na pożądany rozmiar. Gąbkę, watolinę i tkaninę docina się z naddatkiem, który pozwoli na zawinięcie tych warstw także wokół krawędzi płyty i przymocowanie ich od spodu. Ewentualnie można też dociąć te elementy na równo, a krawędzie zagłówka wykończyć drewnianymi listwami. 

  • Gąbkę tapicerską można przykleić do płyty, a tkaninę mocuje się przy pomocy zszywek tapicerskich. Jeśli ma ona być pikowana, można zastosować gwoździe tapicerskie (mocuje się je na gotowym zagłówku, wbijając w tkaninę i dobijając do płyty) albo guziki tapicerskie (mocuje się je również na materiale, ale w płycie trzeba wcześniej wywiercić otwory w pożądanych miejscach, by możliwe było przeciągnięcie nitek i umocowanie ich). 

  • Choć zagłówek mocowany jest do ściany, warto wykończyć go także z tyłu – najlepiej tkaniną, którą należy umocować zszywkami do płyty. 

Gotowy zagłówek tapicerowany można oprzeć o ścianę i dosunąć do niego łóżko (to rozwiązanie sprawdza się przy niezbyt wysokich zagłówkach) albo przytwierdzić go na stałe do ściany. 

Jak przerobić zagłówek w łóżku?

Jeśli użytkowane łóżko dysponuje własnym zagłówkiem, który jednak nie spełnia bieżących oczekiwań użytkowników, można pomyśleć nie tyle o wymianie mebla na nowy, co o jego przerobieniu. Jakie są najczęstsze problemy z zagłówkami w łóżku?

  • Zagłówek jest za niski – niby chroni ścianę przed zabrudzeniami od pościeli, a poduszki przed upadkiem, ale ma taką wysokość, że jego krawędź wbija się w plecy, gdy siedzi się na łóżku. To częsty problem łóżek z gotowym zagłówkiem – są one projektowane tak, by pasować zarówno do sypialni o standardowej wysokości, jak również na poddasze pod skos. Jeśli posiada się łóżko z za niskim zagłówkiem, można go przedłużyć przy pomocy podobnego materiału albo zastąpić nowym. 

  • Zagłówek jest twardy i niewygodny – wiele łóżek o minimalistycznym, skandynawskim lub nowoczesnym designie ma zagłówki wykonane z drewna, płyty meblowej lub innego materiału, który jest twardy. By taki zagłówek zapewniał komfortowe oparcie, trzeba podkładać poduszki, co może być uciążliwe. Jeśli preferujemy miękkie zagłówki, do istniejącej konstrukcji można dokupić specjalną nakładkę tapicerowaną na zagłówek albo nakleić na niego panele tapicerowane.

  • Zagłówek ma nieodpowiedni design – łóżko jest w większości zakryte pościelą i narzutą więc jego estetyka może aż tak nie rzucać się w oczy, ale zagłówek pozostaje raczej cały czas na widoku. Jeśli jego kolor, styl lub wykończenie nie są adekwatne do bieżącego wystroju, warto go przerobić. Najprościej go przemalować, jeśli to zagłówek drewniany lub z płyty meblowej. Jeśli jest tapicerowany, można wymienić tkaninę obicia. 

Nowy zagłówek do łóżka doda elegancji i podkreśli wystrój każdej sypialni. Warto dopasować go jednak nie tylko do estetyki wnętrza, ale też do własnych preferencji, wzrostu i przyzwyczajeń, by zagwarantował wygodę każdego dnia.

Zobacz łóżka >