Szafa przesuwna - od czego zacząć?
Przystępując do wykonania szafy z przesuwnymi drzwiami należy w pierwszej kolejności wyznaczyć oraz zwymiarować przestrzeń, którą będzie zajmowała. Projektując szafę przesuwną powinniśmy przewidzieć, jakie przedmioty będziemy w niej przechowywać i rozplanować jej wnętrze w taki sposób, by pomieściła wszystko to, co potrzebne. Należy również zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne materiały oraz narzędzia służące do zmontowania mebla.
Jak zaprojektować wnętrze szafy?
Należy wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku szafy z przesuwnymi drzwiami nie da się ich otworzyć na oścież, lecz jedno skrzydło drzwiowe zawsze nachodzi lub wsuwane jest pod drugie. Tym sposobem nie mamy dostępu do całej szafy jednocześnie, lecz tylko do jej połowy. Planując wnętrze szafy przesuwnej należy umieścić w niej przedmioty tak, by ewentualne szuflady, które znajdą się wewnątrz, wysuwały się swobodnie, nie napotykając żadnej przeszkody, a wyciągnięcie z nich rzeczy było bezproblemowe. Jedno skrzydło szafy w połowie lub w całości może być poświęcone na drążek, na którym zawisną ubrania. Należy pamiętać, by umieścić drążek na odpowiedniej wysokości w taki sposób, by żadne ubrania wiszące na wieszakach nie dotykały podłoża. Ponadto szafa przesuwna powinna być na tyle głęboka, by spokojnie pomieściła wieszaki i zaprojektowana tak, by półki były pojemne.
Szuflady lub kosze na prowadnicach znajdujące się we wnętrzu szafy przesuwnej umieszczane są zazwyczaj w dolnej partii mebla, jednak projektując szafę samemu nic nie stoi na przeszkodzie, by nagiąć tą zasadę. Wnętrze szafy należy zaprojektować w taki sposób, by korzystanie z niej było łatwe, intuicyjne i przede wszystkim wygodne dla jej użytkowników. W przypadku gdy szafa ma służyć do przechowywania większych przedmiotów takich jak walizki lub odkurzacz, należy wygospodarować w niej odpowiednio dużo miejsca, np. rezygnując z kilku dolnych półek.
Potrzebne materiały i narzędzia
Do wykonania szafy przesuwnej można wykorzystać drewno lub jego tańszą alternatywę jaką jest materiał drewnopodobny, czyli płyta meblowa. Do stworzenia szafy przesuwnej niezbędne będą następujące narzędzia i elementy:
-
frezarka
-
wkrętarka
-
wiertarka
-
pilarka tarczowa
-
zagłębiarka
-
wyrzynarka
-
poziomica
-
miarka
-
wkręty do drewna
-
wiertła
-
bity
-
frezy
-
szczypce
-
nóż
-
zestaw kluczy
-
kątowniki
Montaż szafy przesuwnej
Montaż szafy przesuwnej należy rozpocząć od stworzenia jej korpusu a następnie wewnętrznych ścian. Jeśli istnieje taka potrzeba, płyty meblowe trzeba przyciąć do odpowiedniego rozmiaru. Następnie należy połączyć je ze sobą za pomocą narzędzi i potrzebnych elementów, takich jak kątowniki. Po zamontowaniu wewnętrznych przegród w szafie, można przystąpić do osadzenia w niej drążka na ubrania oraz do mocowania prowadnic, na których osadzone będą szuflady lub koszyki. Należy dokładnie zmierzyć szerokość szuflad (czy koszy) oraz długość drążka i postawić ścianki działowe w szafie w takiej odległości od siebie, by zamontowanie szuflad oraz drążka było możliwe. Montując w szafie przesuwnej półki, należy użyć do tego kątowników, które będą stanowić dla nich dodatkową podporę. W przypadku stawiania ścianek, mocowaniu drążka oraz umieszczaniu w szafie półek konieczne będzie wspomożenie się poziomicą.
Jak zamontować drzwi przesuwne?
Gdy wnętrze szafy jest już urządzone, można przystąpić do montażu drzwi przesuwnych. Te również mogą być wykonane z płyty meblowej. W celu zamontowania drzwi przesuwnych należy wyznaczyć oś prowadnicy dolnej oraz górnej w taki sposób, by były względem siebie równoległe. W przeciwnym razie drzwi podczas ich przesuwania będą się zacinały. Należy zastosować dwie prowadnice na górze i dwie na dole lub po jednej, przeznaczonej na dwa skrzydła (drzwi).
Po przymocowaniu prowadnic do podłoża mebla oraz do jego górnej części, można przystąpić do montażu mechanizmów jezdnych w rogach poszczególnych skrzydeł. Kolejny krok stanowi osadzenie drzwi na prowadnicach i wyregulowanie ich. Ostatnią czynnością przy montażu szafy przesuwnej będzie zamontowanie stoperów ograniczających zasięg przesuwania skrzydeł. Niewątpliwą zaletą drzwi przesuwnych jest oszczędność miejsca. Nie wymagają one dodatkowej przestrzeni tak jak drzwi szafy otwieranej uchylnie. Szafa rozsuwana stanowi zatem idealne rozwiązanie do nieustawnych pomieszczeń.
Szafa przesuwna z lustrem - rozwiązanie do mniejszych pomieszczeń
Jak już wspomnieliśmy, szafa przesuwna sprawdzi się nawet w mniejszych sypialniach czy garderobach, ponieważ nie wymaga wygospodarowania dodatkowej przestrzeni na otwieranie drzwi. Jeśli zależy nam na tym, by takie pomieszczenie optycznie powiększyć, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie lustra na drzwiach przesuwnych. Należy jednak pamiętać, by nie przeszkadzało one w przesuwaniu skrzydeł drzwiowych, między którymi niezbędna jest wolna przestrzeń. Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie lustra, dobrym pomysłem będzie umieszczenie go na skrzydle zewnętrznym, tj. na tym, które po odsunięciu nachodzi na drugie skrzydło.
Stworzenie szafy przesuwnej samemu bez wątpienia stanowi zadanie czasochłonne i wymaga pewnych umiejętności manualnych, jednak jest jak najbardziej wykonalne. Należy posłużyć się określonymi narzędziami i wspomóc profesjonalnymi elementami takimi jak poziomica czy miarka. Jeśli marzycie o szafie ubraniowej z przesuwnymi drzwiami, lecz samodzielne wykonanie jej Was przerasta - nie ma się czym martwić! W naszym internetowym salonie meblowym dostępny jest szeroki wybór szaf przesuwnych dostosowanych do potrzeb nawet najbardziej wymagających Klientów!