17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak wyczyścić materac?

Choć materac zazwyczaj nakryty jest prześcieradłem, to jednak wcale nie oznacza, że nie ulega on zabrudzeniom i nie potrzebuje regularnego czyszczenia. Materac kurzy się, brudzi od pościeli, a także od wielu innych czynników. Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić plamę po kawie z materaca lub jak przywrócić mu biały kolor, to zapoznaj się z naszymi podpowiedziami.

Udostępnij:
Jak wyczyścić materac?

Jak wyczyścić materac z kurzu?

Każdy materac, nawet najdroższy i najlepszy, ulega z czasem zakurzeniu. Osiadają na nim mikroskopijne włókna z pościeli, drobinki naskórka, a także najzwyklejszy kurz – to wszystko powoduje, że materac traci swój śnieżnobiały kolor (zazwyczaj pokrowce materaca są właśnie śnieżnobiałe) i nie prezentuje się zbyt dobrze. Choć podczas użytkowania jest on przykryty prześcieradłem, to jednak nie oznacza, że nie warto go wyczyścić – jeśli nie będzie to robione regularnie, trudniej będzie o doczyszczenie po dłuższym czasie. W jaki sposób odświeżyć materac i pozbyć się z niego kurzu?

  • Materac należy odkurzyć – oczywiście przy pomocy odkurzacza. To podstawowe działanie, które pozwoli usunąć większość paproszków i zabrudzeń, które nie wniknęły jeszcze w głąb materaca. Materac warto odkurzać na przykład przy okazji zmiany pościeli. Jeśli akurat nie ma się wówczas pod ręką odkurzacza, można również posłużyć się rolką do czyszczenia mebli i ubrań z sierści – jej klejąca powierzchnia zbierze większość kurzu, włókien i paproszków. 

  • Kolejny krok to wypranie pokrowca materaca – zdecydowana większość materacy, które są dostępne w sprzedaży, oferowana jest w zestawie z pokrowcem, który można zdjąć z materaca i wyprać w wysokiej temperaturze. Takie działanie pozwoli odświeżyć pokrowiec, pozbyć się z niego kurzu, a także wyeliminować roztocza, które z pewnością zadomowiły się na materacu. Pokrowiec warto prać regularnie – na przykład co kilka miesięcy lub częściej. Można też wyposażyć się w nakładkę na materac, którą łatwiej się zdejmuje i pierze. 

Zakurzony materac zazwyczaj wystarczy odkurzyć i ewentualnie wyprać jego zdejmowane elementy (pokrowiec, nakładkę), by uzyskać zdecydowanie odświeżony efekt. Jeśli jednak sam materac uległ silniejszym zabrudzeniom, konieczne mogą być nieco bardziej radykalne kroki. 

Łóżko Provance, Meble Krysiak

3 818,- zł

Jak usunąć stare plamy z materaca?

Choć powszechnie wiadomo, że zabrudzenia i plamy najlepiej czyścić na bieżąco, to w praktyce bywa różnie i dość często plamy zdążą zaschnąć i utrwalić się nim ktokolwiek się nimi zajmie. Nie zawsze wynika to z zaniedbania – często drobnych plam można nawet nie zauważyć. Gdy kropla kawy kapnie z filiżanki na ciemne prześcieradło, pewnie jej nie dostrzeżemy, a ona przeniknie przez prześcieradło i pozostawi ślad na pokrowcu materaca. Gdy kropel będzie kilka, całkiem możliwe, że zabrudzeniu ulegnie nie tylko pokrowiec, ale też wnętrze materaca. Jeśli zareagujemy od razu, plamę prawdopodobnie uda się wywabić dość szybko. A jak poradzić sobie ze starymi plamami?

Zaschniętych i starych plam z materaca można próbować pozbyć się używając odplamiacza – w sprzedaży można znaleźć ogrom specyfików, które mają działanie odplamiające. Zazwyczaj są one bezpieczne dla tkanin, gdyż jedynie usuwają brud i plamy. Jeśli zabrudzenia są stare i intensywne, warto polać takie miejsca odplamiaczem, pozostawić na jakiś czas i dopiero wyprać. Dotyczy to oczywiście pokrowca na materac i nakładki. Gdy brudny jest sam materac, pranie nie bardzo wchodzi w grę. W takim wypadku można zastosować punktowe (powierzchniowe) czyszczenie na mokro. Powierzchnię można potraktować specjalnym mydełkiem odplamiającym lub pastą z sody oczyszczonej, a następnie usunąć specyfik przy pomocy wilgotnej ściereczki. Materaca nie należy namaczać w całości, a jedynie z wierzchu przecierać dobrze odciśniętą szmatką. Po czyszczeniu, materac należy pozostawić do wyschnięcia. 

Łóżko Madison, Szynaka Meble

Domowe sposoby na czysty materac

Czyszczenie materaca domowymi sposobami cieszy się dużą popularnością i trudno się temu dziwić – to działanie ekologiczne, ekonomiczne i skuteczne, a szczególnie w przypadku plam świeżych. Jakimi specyfikami z domowej szafki można wyczyścić materac?

  • Sodą oczyszczoną – ma ona właściwości odkażające i wybielające, świetnie pochłania zapachy. Materac, który lekko zszarzał lub zżółknął i nie pachnie zbyt świeżo można posypać sporą ilością sody, wyszczotkować i pozostawić na jakiś czas (najlepiej na parę godzin), a potem odkurzyć. 

  • Kwaskiem cytrynowym – ma on właściwości antybakteryjne i rozjaśniające. Radzi sobie z niektórymi plamami. Kwasek można zmieszać z sodą i z odrobiną wody, by uzyskać papkę, którą następnie wystarczy nanieść na plamy, potrzeć, usunąć i gotowe. 

  • Delikatnymi detergentami, jak mydło lub płyn do mycia naczyń – nie są to specyfiki naturalne, ale można uznać je za sposoby domowe, gdyż preparaty te zazwyczaj znaleźć można w każdym domu. Ich użycie nie wiąże się więc z wydatkami na specjalistyczne produkty. Detergenty tego typu należy nanieść na mokro (na przykład przy pomocy lekko zwilżonej gąbki), pocierać, z następnie usunąć na mokro (przy pomocy dobrze odciśniętej ścierki). 

Oprócz wymienionych specyfików, do czyszczenia materaca można jeszcze użyć octu lub soku z cytryny, a także mieszanin wymienionych składników. Specyfiki te są skuteczne w odświeżaniu materaca, a także w usuwaniu niewielkich plam i przebarwień. Niekoniecznie poradzą sobie ze starymi, bardzo intensywnymi zabrudzeniami.

Czy materac można wyprać?

Spoglądając na poplamiony materacyk w dziecięcym łóżeczku, wiele osób zastanawia się nad tym, czy nie można zwinąć go w rulon i wyprać w pralce. Teoretycznie to byłby świetny sposób na pozbycie się plam i na odświeżenie posłania. Czy materac można prać?

Standardowe wypranie materaca w pralce automatycznej może się dla niego fatalnie skończyć – bęben urządzenia ma ograniczoną pojemność i kształt, który wymusiłby zwinięcie i pozaginanie materaca. Jeśli jest on miękki, z pewnością zmieści się do pralki, ale takie poskładanie go i poddanie działaniu wody, wirowania i środków piorących może go nieodwracalnie zniszczyć – na przykład odkształcić go lub spowodować, że straci swe właściwości. Jeśli producent materaca nie dopuszcza możliwości prania go, lepiej nie próbować, a już z pewnością nie w pralce automatycznej. Czy wobec tego można wyprać materac ręcznie?

Namoczenie materaca w wannie i potraktowanie go proszkiem do prania może wydawać się kuszącą opcją, gdy jego powierzchnia jest poplamiona i trudna do wyczyszczenia innymi sposobami. Również nie jest to jednak najlepszy pomysł. Materac, co prawda, nie będzie tak pozaginany, jak po praniu w pralce ale nadmiar wilgoci również może mu nie służyć. 

Najbezpieczniejszym sposobem na „wypranie” materaca jest jego wyczyszczenie na mokro przy pomocy parownicy, odkurzacza piorącego lub przy pomocy zwilżonej gąbki i delikatnych detergentów – tyczy się to zarówno materacy dziecięcych, jak i tych z łóżek dorosłych domowników. To najbezpieczniejsze z opcji, które nie powinny uszkodzić materaca, jak również wpłynąć na jego ewentualną gwarancję. 

Łóżko Dalia, Laverto

Co na uporczywe plamy na materacu?

Jeśli pomimo wszelkich starań, na materacu wciąż pozostają plamy, zacieki i przebarwienia, trzeba sięgnąć po mocniejsze sposoby, a konkretnie po:

  • Odplamiacz – poradzi sobie z wieloma plamami na materacu. Zazwyczaj jest on dostępny w płynie, żelu lub w formie sproszkowanej – należy zastosować go zgodnie z instrukcją. Najczęściej należy do nanieść na powierzchnię, lekko wetrzeć i pozostawić na jakiś czas. Po jego upływie, należy odplamiacz usunąć na mokro (na przykład przy pomocy gąbki). 

  • Wybielacz – raczej nie poleca się stosowania wybielaczy z chlorem do materaca, ale w sklepach można znaleźć także specyfiki o ekologicznym i bezpiecznym składzie, które poradzą sobie z najbardziej uporczywymi plamami. 

  • Profesjonalne specyfiki do czyszczenia materaca – gdy inne sposoby zawiodą, można spróbować jeszcze zakupić specjalny preparat do czyszczenia materaca. Zazwyczaj ma on formę płynu, sprayu lub proszku i należy nanieść go na materac, a po upływie określonego czasu zetrzeć na mokro lub odkurzyć. 

  • Usługa czyszczenia materaca wykonana przez profesjonalną firmę – jeśli zabrudzeniu uległ nowy materac, który na dodatek sporo kosztował, nie warto eksperymentować. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem może być skorzystanie z usługi profesjonalistów, którzy dysponują nie tylko odpowiednimi preparatami, ale też urządzeniami do prania mebli tapicerowanych, dywanów i innych powierzchni. 

  • Zmiana pokrowca na nowy i stosowanie nakładki – jeśli wszelkie próby doczyszczenia materaca zawiodły, pozostaje pomyśleć o jego wymianie na nowy lub choćby o zakupie nowego pokrowca lub nakładki – elementy te nie kosztują wiele, a pozwalają w błyskawiczny sposób odnowić powierzchnię materaca. 

Czyszczenie materaca ze starych i uporczywych plam jest trudne – o wiele bardziej kłopotliwe od czyszczenia świeżych zabrudzeń. Warto więc czyścić materac regularnie, a szczególnie co jakiś czas odkurzać go, prać pokrowiec lub nakładkę, a w razie potrzeby przeprowadzać delikatne czyszczenie przy pomocy domowych specyfików, a jest szansa, że nie trzeba będzie sięgać po silniejsze środki.

Zobacz materace >