Czyszczenie materaca na mokro
Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wyprać materac w domowych warunkach. Nie jest to rzecz, którą można zwinąć i włożyć do pralki, dlatego też pranie materaca należy przeprowadzić przy użyciu innych urządzeń oraz specyfików. Do czyszczenia materaca na mokro można użyć myjki parowej, która generuje gorącą parę, a przez to czyści i dezynfekuje różnorodne powierzchnie, ale można też posłużyć się specyfikami domowej produkcji – pastą z sody oczyszczonej lub mieszanką wody i soku z cytryny.
Czyszcząc materac na mokro, warto pamiętać o tym, by przestrzegać zaleceń producenta. Jeśli na metce absolutnie wykluczono czyszczenie na mokro, bezpieczniej będzie spróbować czyszczenia na sucho (przy pomocy sody lub specjalnego proszku do czyszczenia). Większości materaców nie powinno się zbyt intensywnie namaczać ze względu na specyfikę ich wypełnienia, ale to nie oznacza, że nie można przetrzeć ich mokrą gąbką. Najważniejsze to dopasować sposób czyszczenia do rodzaju materaca – najodporniejsze na wilgoć są materace gąbkowe, piankowe i silikonowe. Materace z wypełnieniem naturalnym i sprężynami należy czyścić ostrożniej.
Kolekcja Julietta marki Meble Forte
Jak wyczyścić materac sodą oczyszczoną?
Czyszczenie materaca nie wymaga stosowania specjalistycznych urządzeń i chemicznych preparatów. Równie dobrze można skorzystać z ekologicznych i domowych specyfików, a w szczególności z sody oczyszczonej, która jest niezwykle cenione ze względu na swe właściwości czyszczące. Chcąc zapewnić materacowi odświeżenie, a także zneutralizować jego nieprzyjemny zapach, warto sięgnąć właśnie po sodę.
Przy pomocy sody oczyszczonej materace można czyścić na sucho lub na mokro. Czyszczenie na sucho to świetna opcja, która pomoże odświeżyć piankowy, ale też każdy inny materac. Sodę należy rozsypać równomiernie na całej powierzchni materaca (można w tym celu sięgnąć po sitko do przesiewania) i delikatnie ją rozetrzeć (na przykład suchą gąbką), a następnie pozostawić na kilka godzin lub całą noc. Po upływie tego czasu, łóżko można odkurzyć. Zabieg ten pomaga usunąć nieprzyjemne zapachy, ma również właściwości odświeżające i dezynfekujące. Jeśli jednak na materacu są plamy z substancji takich, jak krew, kawa, mocz, czy też wymiociny, warto zastosować czyszczenie sodą na mokro, które przeprowadza się punktowo. Sodę należy zmieszać z niewielką ilością wody, by powstała gęsta pasta. Uzyskany specyfik należy nałożyć na plamy i delikatnie wetrzeć, a następnie pozostawić na pół godziny. Po upływie tego czasu, sodę należy usunąć z materaca przy pomocy mokrej gąbki.
Jak wyczyścić materac wodą i cytryną?
Soda oczyszczona nie jest jedynym naturalnym specyfikiem, jakiego można użyć, by pozbyć się plam i przykrego zapachu z materaca. Środkiem, po który można sięgnąć, jest także cytryna, a konkretniej sok z cytryny zmieszany z wodą. Takie naturalne specyfiki czyszczące są świetną alternatywą dla chemicznych preparatów, a szczególnie wówczas, gdy czyszczony jest materac dziecięcy albo należący do alergika. Sypialnia nie jest bowiem wówczas najlepszym miejscem na stosowanie chemicznych preparatów.
By oczyścić materac przy pomocy wody i soku z cytryny, należy sporządzić mieszankę w proporcjach 2 do 1 (dwie miarki wody na jedną miarkę soku z cytryny). Mieszankę tego typu również należy nałożyć na plamy i zabrudzenia, pozostawić, a po upływie kilkunastu minut przetrzeć mokrą gąbką.
Kolekcja Summer marki Meble Wójcik
Jak wyprać materac?
Klasyczny materac, a w szczególności z łóżka osoby dorosłej, jest zbyt duży, by standardowo go wyprać. Niektóre materace dziecięce można wyprać ręcznie (np. pod prysznicem), ale w przypadku dużych i podwójnych materacy jest to nie tylko bardzo trudne, ale często wręcz niewskazane. Materace mogą mieć bowiem wypełnienie, któremu nadmiar wody mógłby zaszkodzić. Dlatego też tak wiele materacy dysponuje zdejmowanymi pokrowcami, które z łatwością można wyprać w pralce. Jeśli użytkowany materac nie został wyposażony w pokrowiec, można go dokupić albo sięgnąć po nakładkę na materac, która także jest zdejmowana i można ją wygodnie prać. Co jednak zrobić, gdy mokra plama przesączyła się przez pokrowiec i zabrudziła materac? Jak go wyprać?
Jest kilka sprawdzonych sposobów na to, by wyprać materac. Można sięgnąć po specjalne szampony i preparaty do czyszczenia mebli tapicerowanych. Najczęściej wytwarzają one duże ilości piany, która wnika w materiał i umożliwia usuwanie zabrudzeń. Pranie nie polega wówczas na namaczaniu całego materaca, ale przebiega raczej powierzchniowo, dlatego też w ten sposób można czyścić nie tylko materac gąbkowy, ale praktycznie każdy model. Jeszcze jedną opcją jest skorzystanie z odkurzacza piorącego – to urządzenie, które umożliwia samodzielne pranie dywanów, tapicerki oraz materaców. Jeśli nie dysponujemy własnym odkurzaczem tego rodzaju, nic straconego, ponieważ sprzęt tego rodzaju można wypożyczyć raz na jakiś czas.
Częste odkurzanie i wietrzenie materaca
Materac to jedna z najważniejszych części łóżka. Jeśli jest solidny i wytrzymały, a przy tym wyróżnia się dobrymi parametrami, raczej nie należy do najtańszych. Z tego też względu warto zadbać o to, by każdy domowy materac jak najdłużej zachował swój kształt, czystość oraz właściwości. Odpowiednie dbanie o materac pozwolą też na bieżąco usunąć zabrudzenia oraz alergeny. Im czystszy i bardziej zadbany na co dzień będzie materac, tym rzadziej trzeba go będzie prać i narażać na ewentualne uszkodzenia.
Jak dbać o materac na co dzień?
-
Warto regularnie go odwracać – tak, by część znajdująca się pod głową znalazła się pod nogami i odwrotnie. To pozwoli równomiernie rozłożyć obciążenie, a także zapobiegnie szybkiemu ugniataniu się i deformowaniu materaca.
-
Należy na bieżąco go odkurzać – przy okazji zmiany pościeli, warto dokładnie odkurzyć materac. To pozwoli usunąć z niego okruchy, włosy i wszelkie paproszki, które są świetną pożywką dla roztoczy. By nieco dokładniej odświeżyć materac przy pomocy odkurzacza, warto posłużyć się specjalnym proszkiem do czyszczenia mebli tapicerowanych i dywanów. Specyfik ten rozsypuje się po materacu, delikatnie wciera, a następnie jego pozostałości powinny zostać usunięte przy pomocy standardowego odkurzacza.
-
Materac można również wietrzyć – jeśli tylko jest taka możliwość, warto wystawić co jakiś czas materac na balkon, by się przewietrzył. Najlepszym momentem na wietrzenie materaca jest okres niższych temperatur, ale jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego – powietrze będzie rześkie, wolne od większości alergenów, ale też wolne od smogu i dymu.
Zadbany i czysty materac to gwarancja wyższego komfortu we własnym łóżku. Ewentualne zabrudzenia warto usuwać regularnie, a jeśli na materacu pojawią się plamy, warto od razu wyczyścić go na mokro nie zwlekając aż plama utrwali się, co utrudni jej wywabienie.