Kluczowym elementem wystroju każdej sypialni jest łóżko z komfortowym materacem. Powinno być możliwie duże, oferować wygodę podczas snu, jak również podczas siedzenia na łóżku. W przypadku sypialni jednoosobowych chętnie wybierane są łóżka o wymiarach 90, 100 lub 120 na 200 cm, a w sypialniach dwuosobowych stosowane bywają dwa pojedyncze łóżka lub jedno podwójne, które może mieć szerokość 140, 160, 180 lub nawet większą. W sporadycznych aranżacjach stosowane bywają węższe łóżka dla dwóch osób, ale jest to mało komfortowe i jeśli tylko można zmieścić w pomieszczeniu większe posłanie, to warto. Łóżko to główny, ale nie jedyny element w wystroju sypialni. Bardzo istotnymi częściami umeblowania są również różnego typu szafki, komody oraz szafy, a także liczne dodatki i akcesoria, które również wpływają na wystrój i funkcjonalność wnętrza.
Szafka nocna do sypialni
W komfortowej sypialni powinno znajdować się nie tylko łóżko, ale też kilka innych mebli, które decydują o codziennej wygodzie, zapewniają miejsce do przechowywania przedmiotów i pełnią funkcje pomocnicze. Jednym z takich mebli jest właśnie szafka nocna lub stolik nocny.
Szafki nocne pełnią niezwykle istotną rolę w sypialni – to właśnie na ich blacie można umieścić lampkę nocną, a także coś do picia i inne podręczne przedmioty. Jeśli jest to klasyczna szafka nocna z szufladką lub półkami, pomieści również inne ważne drobiazgi, jak choćby aktualnie czytaną książkę, zdjętą przed snem biżuterię i tym podobne. Szafki nocne często bywają określane również mianem stoliki nocne i są dostępne w wielu różnych wariantach.
Jak wybrać szafkę nocną do sypialni? Warto zwrócić uwagę na kluczowe kwestie:
- Kolor i estetykę – szafka nocna powinna być dopasowana do wystroju sypialni, dlatego też warto dobrać ją do innych mebli w pomieszczeniu (na przykład do łóżka).
- Wielkość i pojemność – stolik nocny powinien znajdować się w zasięgu ręki zarówno wówczas, gdy siedzi się na łóżku, jak również wtedy, gdy się na nim leży i dlatego jego wysokość jest kwestią kluczową. Do niskich łóżek lepiej dobrać niższy stolik, a do wyższych konstrukcji wyższy, by sięganie po przedmioty znajdujące się na blacie stolika było wygodne.
Stolik nocny przyda się w każdej sypialni, a jeśli jest to sypialnia dwuosobowa, warto pomyśleć o dwóch stolikach – po jednym dla każdego.
Kolekcja Azteca Trio do sypialni
Komoda w sypialni - czy warto?
W wielu sypialnianych aranżacjach stosowane bywają również komody. To meble o zróżnicowanych gabarytach, które oferują przestronne szuflady do przechowywania ubrań oraz bielizny. Szuflady te mogą mieć zróżnicowaną głębokość, a dodatkowo można stosować w nich różnego typu przegrody i akcesoria do organizowania zawartości. Czy komoda do sypialni to dobry pomysł?
Komoda może sprawdzić się w większości sypialni – jest pojemna, wygodna w użytkowaniu i idealnie nadaje się do przechowywania bielizny oraz odzieży. Sporą zaletą komody do sypialni jest również fakt, że nie jest tak wysoka, jak szafa, a przez to oferuje również miejsce na blacie – można postawić na nim przedmioty dekoracyjne, które uzupełnią sypialnianą aranżację. Komoda może nie sprawdzić się w bardzo małej sypialni, gdzie trudno o miejsce na wiele mebli – w takim wypadku wybór często pada na wyższą szafę, a nie na niską komodę.
Jak wybrać komodę do sypialni? Można dopasować ją do reszty umeblowania – wielu producentów mebli oferuje nawet całe zestawy meblowe do sypialni, które obejmują perfekcyjnie dopasowane do siebie meble takie, jak łóżko, komoda, stoliki nocne i tym podobne. Można również postawić na rozwiązania kontrastowe – w takim wypadku komoda może mieć odmienną kolorystykę i inny materiał wykonania niż pozostałe meble, co pasuje na przykład do aranżacji w stylu boho lub retro. Dobór umeblowania do sypialni warto uzależnić właśnie od tego, na jaki styl w aranżacji się zdecydowano.
Szafa przesuwna w sypialni
Kolejnym popularnym meblem do sypialni jest pojemna szafa z przesuwanymi drzwiami, która może zostać zamontowana we wnęce, zabudowana albo ustawiona w standardowy sposób – przy ścianie. Przesuwane drzwi to popularna alternatywa dla drzwi na zawiasach. Ich przesuwana konstrukcja powoduje, że podczas otwierania nie zajmują miejsca, dlatego też szafa może stać bliżej innych mebli, co jest niezwykle istotne w małych sypialniach.
Szafa do sypialni to bardzo istotny element umeblowania, a szczególnie wówczas, gdy w domu lub mieszkaniu nie przewidziano oddzielnego pomieszczenia na garderobę. W takim wypadku to właśnie szafy do sypialni muszą pomieścić większość ubrań. Za szczególnie wygodne w użytkowaniu i ergonomiczne uchodzą właśnie modele z przesuwanymi drzwiami, za którymi mogą skrywać się drążki, półki, szuflady, haczyki i wiele innych elementów, które pozwolą odpowiednio zorganizować przechowywanie odzieży.
Szafa z przesuwanymi drzwiami może mieć fronty lustrzane, w których będzie można się przeglądać i które optycznie powiększą przestrzeń. Sprawdzą się także klasyczne, pełne drzwi przesuwane, ale wówczas warto pomyśleć o zawieszeniu lustra na ścianie. Wybierając tak istotny i spory mebel, jak szafa na ubrania, warto zadbać o to, by jego estetyka była dopasowana do wystroju wnętrza. Co ważne, szafy z przesuwanymi drzwiami mogą mieć zarówno nowoczesny, jak i nieco bardziej klasyczny design.
Jak wybrać szafę przesuwną do sypialni? W tym wypadku istotny jest design oraz kolorystyka frontów, gdyż obudowę szafy można ukryć w zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych lub całą konstrukcję umieścić we wnęce. Niektórzy projektują również duże szafy do sypialni, które rozciągają się od ściany do ściany. Szafa z przesuwanymi drzwiami może mieć nowoczesny, ale też klasyczny, skandynawski, minimalistyczny lub industrialny design – wszystko jest kwestią doboru odpowiednich frontów. Ich kolorystyka może nawiązywać do estetyki i koloru, jaki mają pozostałe meble. Sypialnie urządzane spójnie i konsekwentnie wyglądają efektownie i są harmonijne, a to sprzyja odprężeniu i wypoczynkowi.
Toaletka do sypialni
Sypialnia to pomieszczenie zapewniające prywatność i wygodę nie tylko podczas snu. Równie istotny jest moment po przebudzeniu lub czas przed snem, gdy zwykło się czesać włosy lub stosować różnego typu kosmetyki. Czynności te można wykonywać w łazience, ale nieco wygodniej może być w sypialni przy toaletce.
Sypialnie z toaletką są często aranżowane z myślą o kobietach, ale niewielka toaletka przyda się również w pokoju nastolatki. Ten mebel do sypialni nie musi zajmować dużo miejsca, a jego funkcjonalność jest bardzo szeroka. Toaletka pozwala wygodnie wykonać makijaż, demakijaż, zająć się pielęgnacją cery, włosów i paznokci. Na blacie toaletki można również przechowywać biżuterię, perfumy, a nawet pracować przy laptopie, gdy w domu brak innego biurka.
Jak wybrać toaletkę? Sypialniany kącik z toaletką warto zaaranżować tak, by pasował do wystroju wnętrza. Na szczęście oferta toaletek jest bardzo szeroka i bez problemu można znaleźć modele odpowiednie do wnętrz skandynawskich, nowoczesnych, retro, minimalistycznych, loft, klasycznych i do wielu innych aranżacji. Uzupełnieniem toaletki będzie również odpowiednio dobrany stołek, krzesło lub fotel. Może to być zarówno drewniany taboret, jak również pufa.