Jaka zabudowa do garderoby?
Choć mogłoby się wydawać, że na wygodną garderobę mogą pozwolić sobie jedynie mieszkańcy domów i apartamentów, to jednak coraz częściej także w mieszkaniach projektowane są niewielkie wnęki i pomieszczenia, które mogą pełnić właśnie funkcję garderoby.
Garderoba tym różni się od klasycznej szafy, że obejmuje całe pomieszczenie. Nie trzeba w niej stosować standardowych szaf, ale można sięgnąć po rozwiązania modułowe i stworzyć dowolnie skonfigurowaną zabudowę. Sięgnąć można po drążki na ubrania, półki i szuflady – czyli to, co zwykle znajduje się wewnątrz szafek. Zaletą takiej otwartej zabudowy jest większa swoboda w wykorzystaniu całej dostępnej przestrzeni – półki mogą sięgać pod sam sufit.
Nawet mała garderoba jest bardzo dobrym pomysłem, choć jej aranżacja może być wyzwaniem. Minimalne wymiary garderoby to 1,5 m x 1,5 m, ale oczywiście im większa przestrzeń, tym wygodniej i funkcjonalniej można ją zaaranżować.
Szafa Flex marki Black Red White
Systemy przechowywanie w garderobie
W garderobie można postawić na klasyczne meble albo na system przechowywania. Standardowe meble bywają tańszym rozwiązaniem i sprawdzają się w większych pomieszczeniach o typowych wymiarach. Garderoby wyjątkowo małe, wąskie lub w pomieszczeniu ze skosami zazwyczaj wymagają już rozwiązań na miarę lub zastosowania systemu zabudowy. Meble robione na wymiar zazwyczaj okazują się kosztowne, dlatego też większość osób skłania się jednak ku rozwiązaniom gotowym. Oferta mebli do garderoby, jak również różnorodnych systemów przechowywania jest tak szeroka, że bez problemu uda się dopasować odpowiednie rozwiązanie do każdej aranżacji.
W skład systemów do przechowywania ubrań wchodzą takie elementy, jak: drążki na ubrania, półki, szuflady na prowadnicach, wysuwane kosze, a także różnorodne organizery. Wszystkie te elementy można dowolnie rozmieszczać. Niektóre systemy bazują na szynach ściennych, do których wpina się poszczególne elementy (np. podpory pod półki), dzięki czemu nie trzeba przykręcać każdego elementu systemu z osobna.
Projektując garderobę, warto wziąć pod uwagę wygodne posortowanie ubrań, jak również ich przechowywanie we właściwy sposób – np. sukienki i płaszcze lepiej powiesić na wieszakach, ale już np. swetry i szaliki zdecydowanie lepiej przechowywać na płasko. To pozwoli nie tylko najbardziej racjonalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, ale też sprawi, że ubrania dłużej zachowają dobry stan, właściwy kształt i fason.
Rodzaje mebli do garderoby
Decydując się projektować garderobę we własnym zakresie, warto na wstępie zorientować się, jakie meble i elementy systemu można będzie zastosować. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należą:
-
Półki rozwieszone na różnych wysokościach – pomieszczą poskładane ubrania, ale też pudełka z drobnymi elementami lub np. butami. Odległości pomiędzy półkami nie powinny być zbyt duże – lepiej przechowywać po kilka rzeczy na większej liczbie półek niż układać ubrania w wyższe stosy na kilku półkach – trudniej utrzymać w nich porządek.
-
Ukośne półki na buty – specjalne półki przystosowane do przechowywania butów. Są dosyć płytkie dzięki temu, że znajdują się pod skosem. Obuwie jest zabezpieczone przed przewracaniem się, gdyż półki posiadaną podwyższony rant z przodu. W niektórych systemach można spotkać nawet wysuwane półki na buty z prawidłami, dzięki czemu buty nasuwa się na prawidła, co zabezpiecza je przed deformacjami.
-
Wysuwane szuflady oraz kosze na prowadnicach – idealne do przechowywania drobiazgów, ale też ubrań wełnianych, które powinny być przechowywane na płasko. Szuflady i kosze są dostępne w różnorodnych szerokościach i głębokościach.
-
Pawlacze i półki pod sufitem – idealne miejsce na rzadziej użytkowaną odzież sezonową, ale też na zapasową pościel lub kombinezon narciarski. Szafa garderobowa powinna wykorzystywać całą dostępną przestrzeń aż po sufit.
-
Klasyczne oraz wysuwane drążki na ubrania – w garderobie można zastosować standardowy drążek na ubrania na wieszakach. Jeśli pomieszczenie jest nietypowe albo planujemy urządzić garderobę we wnęce, można rozważyć drążek wysuwany – nie montuje się go wzdłuż ściany, ale w poprzek – tak by wysuwał się do przodu. Na drążku wysuwanym ubrań nie wiesza się bokiem lecz przodem (gdy drążek jest wsunięty, widać pierwsze z ubrań, ale gdy się go wysunie, zyskuje się dostęp do ubrań wiszących z tyłu).
-
Specjalne wieszaki na spodnie – zapobiegają nadmiernemu gnieceniu się materiału, a także ułatwiają przechowywanie wielu par spodni tak, by nie zajmowały wiele miejsca.
Każdy system meblowy może oferować także inne rozwiązania dodatkowe. Decydując się na szuflady, warto wybierać nie tylko głębsze, ale też płytkie, w których można będzie układać paski i drobne akcesoria na specjalnych tackach z przegródkami. Niektórzy decydują się stosować także drzwi do poszczególnych sekcji w garderobie – na przykład przysłaniające półki. Jest to rozwiązanie chroniące zawartość półek przed kurzem, ale podnoszące koszt wykonania garderoby, jak również sprawiające, że potrzebna jest dodatkowa przestrzeń, by te drzwiczki wygodnie otwierać. W najmniejszych garderobach lepszym rozwiązaniem okazują się drzwi przesuwne.
W sytuacji, gdy cała przestrzeń na garderobę to wnęka o ograniczonym metrażu, lepszą opcją może okazać się specjalna szafa do zabudowy we wnęce. Może wypełnić całą dostępną przestrzeń i zostać zwieńczona przesuwanymi lub otwieranymi drzwiami. Taka szafa do zabudowy również może zawierać dowolne sekcje i wyposażenie.
Co powinna posiadać nowoczesna garderoba?
Wygodna i ergonomiczna garderoba to coś więcej niż dobrze rozplanowane półki i szuflady. W nowoczesnych aranżacjach niezastąpione są różnorodne akcesoria i dodatkowe rozwiązania, które poprawiają komfort użytkowania garderoby. Najważniejsze z nich to:
-
Dobre oświetlenie – nie tylko główne, ale też wewnątrz szuflad i w szafkach. Ułatwi to odnajdywanie poszczególnych ubrań i akcesoriów.
-
Wentylację – jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, koniecznie należy zadbać o jego wentylację mechaniczną lub grawitacyjną. To zapobiegnie pojawianiu się wilgoci, która naraża ubrania na nieprzyjemny zapach, a nawet na rozwijanie się pleśni i grzybów. Wentylację można zapewnić stosując kratki wentylacyjne w drzwiach albo montując wyciąg mechaniczny.
-
Akcesoria do przechowywania – zdecydowanie ułatwią organizację ubrań i ich prawidłowe przechowywanie. Mowa o różnorodnych przegródkach do szuflad, wielofunkcyjnych wieszakach, pojemnikach na drobiazgi, prawidłach do butów i pokrowcach ochronnych na rzadziej stosowaną odzież.
-
Lustro i miejsce siedzące – jeśli tylko metraż na to pozwala, warto wyposażyć garderobę w lustro i wygodną ławkę tapicerowaną lub pufę, na której będzie można komfortowo zmienić obuwie lub przebrać się.
-
Półka na podręczne przedmioty i torebkę – jeśli w garderobie zamierzamy szykować się do wyjścia z domu, warto wygospodarować w niej miejsce na podręczne przedmioty, jak telefon, kluczyki i torebka. Przyda się także grzebień lub szczotka do poprawienia fryzury po przebraniu się.
Nowoczesna garderoba to nie tylko pomieszczenie na ubrania, ale wnętrze, które warto zaaranżować modnie i zgodnie ze stylem panującym w domu lub mieszkaniu. Na szczęście nie jest to problemem, gdyż meble do garderoby, szafy, systemy półek i szuflad są dostępne w wielu różnorodnych kolorach i stylach.
Chcąc zaaranżować garderobę w stylu glamour, wystarczy sięgnąć po efektowne lustro w ozdobnej ramie i ustawić w pomieszczeniu tapicerowaną ławkę z ozdobnym pikowaniem siedziska. Garderoba w stylu skandynawskim może zostać zaaranżowana przy pomocy białych mebli z czarnymi uchwytami, a garderoba w stylu boho może być wyposażona w różnokolorowe półki i elementy, a część zawartości może zostać przysłonięta fantazyjnymi, wzorzystymi zasłonkami.
Garderoba to niezwykle przydatne pomieszczenie w każdym domu lub mieszkaniu. Jeśli tylko można wygospodarować odrobinę przestrzeni na garderobę, zdecydowanie warto o tym pomyśleć. To pozwoli przechowywać ubrania oraz odzież w jednym miejscu i zaoszczędzić sporo przestrzeni w innych pomieszczeniach. Zamiast trzymać ubrania w szafkach w salonie lub sypialni, większość z nich można przenieść właśnie do garderoby, a w pozostałych pomieszczeniach przechowywać wyłącznie najpotrzebniejsze przedmioty, dzięki czemu więcej miejsca pozostanie na ozdobne detale, meble wypoczynkowe i inne elementy aranżacji.