Szafa z płyty meblowej – czy można ją odnowić?
Nawet najbardziej starannie wybrana szafa z czasem może przestać się podobać. Mogą być na niej również widoczne uszkodzenia i ślady użytkowania. Wiele osób decyduje się wówczas na zakup nowych mebli, co jest łatwym i szybkim rozwiązaniem, ale niekoniecznie ekologicznym i tanim. Inni starają się meble odnawiać, ale czy uda się odświeżyć szafę z płyty?
Meble, które wykonano z płyty meblowej jak najbardziej nadają się do odnawiania. Wiele zależy od tego, z jakiego konkretnie rodzaju płyty je wykonano i w jaki sposób je wykończono. Bez problemu uda się odnowić samodzielnie meble z płyty MDF i to zarówno te, które wykończono farbą lub lakierem, jak i te w okleinie.
Chcąc odświeżyć szafę z płyty meblowej, warto zastanowić się, które elementy mebla będą wymagały renowacji. Czasami wystarczy porządne czyszczenie mebla, zmiana uchwytów i już widać efekty. Innym razem sprawdza się wymiana frontów lub ich przemalowanie. Najwięcej wysiłku trzeba będzie włożyć w gruntowne odnowienie całej szafy i to zarówno jej zewnętrznych, jak i wewnętrznych elementów.
Szybkie i niedrogie sposoby na odnowienie szafy z płyty
Meble z płyty cieszą się ogromną popularnością i trudno się temu dziwić – są stosunkowo niedrogie, trwałe i dostępne w wielu rozmiarach, stylach i kolorach. Nic dziwnego, że są tak chętnie kupowane do wielu aranżacji. Szczególną popularnością cieszą się szafy z płyty, które bywają wybierane do przedpokoju, sypialni lub salonu. Gdy ich design przestanie pasować do wystroju, nie trzeba od razu kupować nowych mebli lub rozpoczynać ich całościowej renowacji. By nieco odświeżyć wygląd szafy, wystarczy:
-
Wymienić uchwyty – choć z pozoru mogłoby się wydawać, że to drobiazg, to w rzeczywistości uchwyty mają niebagatelny wpływ na wygląd mebla. Biała szafa z kolorowymi uchwytami kojarzy się z dziecięcym pokojem, gdy w ich miejsce przykręcisz czarne lub srebrne uchwyty, zyskasz mebel o nowoczesnym lub skandynawskim designie, który z powodzeniem ustawisz w pokoju nastolatka, przedpokoju lub sypialni. Wymiana uchwytów jest banalnie prosta – wystarczy odkręcić dotychczasowe i w ich miejsce zamontować nowe. By ułatwić sobie to zadanie, warto wybrać uchwyty przykręcane na taką samą liczbę śrub i o ich identycznym rozstawie, dzięki czemu nie trzeba będzie nawet wiercić nowych otworów.
-
Wymiana frontów – najczęściej to właśnie drzwiczki do szafy lub fronty szuflad w szafie ulegają uszkodzeniom i zabrudzeniom, dlatego też jednym z szybkich sposobów na odnowienie szafy jest wymiana tych elementów. Niektórzy producenci oferują możliwość dokupienia frontów do swych mebli, w pozostałych przypadkach można wykonać je na zamówienie. Wciąż powinno to być tańsze rozwiązanie niż zakup całej szafy.
-
Przemalowanie obudowy – w przedpokoju, salonie lub sypialni posiadasz szafę o jednolitej kolorystyce, a aktualnie preferujesz meble, których obudowa ma inny kolor niż fronty? Nic straconego – możesz przemalować obudowę swojej szafy, by zyskać identyczny efekt bez dużych nakładów finansowych. To zajmie również zdecydowanie mniej czasu niż odnowienie całej szafy. Obudowę możesz przemalować jedynie na jej zewnętrznych krawędziach, by dodatkowo zaoszczędzić czas.
-
Przemalowanie frontów – czyli rozwiązanie odwrotne do poprzedniego. Przemalowanie frontów na nowy odcień pozwoli uzyskać nowocześniejszy i bardziej inspirujący efekt. Na czas malowania najwygodniej będzie je zdemontować i pomalować je zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. To świetne rozwiązanie nie tylko wówczas, gdy stary wygląd szafy zwyczajnie się znudził, ale również w sytuacji, gdy fronty uległy uszkodzeniom – są zarysowane, poplamione lub mają odpryski farby.
Samodzielne odświeżenie szafy nie musi być trudne i kosztowne. Czasami wystarczy chwila wolnego czasu i wydatek rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset złotych, by zyskać mebel o zupełnie nowym charakterze.
Szafa z płyty – jak ją przemalować?
Renowacja mebli z płyty najczęściej wiąże się z ich przemalowaniem. Choć mogłoby się wydawać, że do malowania nadają się wyłącznie meble drewniane, to w rzeczywistości także meble z płyty można odnawiać właśnie w ten sposób i to zarówno te, które wykończono fornirem, jak również farbą lub okleiną.
Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest lekkie zmatowienie oraz odtłuszczenie powierzchni, która ma zostać przemalowana. W tym celu najlepiej użyć papieru ściernego o grubszej i drobniejszej gradacji. W większości przypadków wystarczy delikatne przetarcie szafy – nie chodzi o to, by usunąć fornir, okleinę lub starą farbę do zera, a jedynie o to, by powierzchnia stała się matowa. Gdy uda się uzyskać ten efekt, należy odpylić oraz przetrzeć powierzchnię benzyną ekstrakcyjną lub innym specyfikiem odtłuszczającym.
Do malowania mebli z płyty najlepiej używać farby przeznaczone właśnie do malowania mebli. W przypadku szaf wykończonych fornirem, można również rozważyć zastosowanie lakieru, bejcy lub lakierobejcy. Malować można pędzlem lub wałkiem – w zależności od rodzaju i specyfiki powierzchni. Gładkie fronty bez ozdób i faktury można potraktować wałkiem z gąbki. Liczba warstw farby, jaką trzeba będzie nanieść, jest uzależniona od konkretnego mebla i zastosowanej farby, a nawet od koloru poprzedniej i nowej powłoki. Można jednak przypuszczać, że minimalna liczba warstw to dwie, a czasami konieczne bywa również wykończenie całości wybranym rodzajem lakieru, który zapewni szafie wyższą odporność na zarysowania.
Szafa z płyty wykończona fornirem – jak ją odnowić?
Meble fornirowe można odnawiać nieco inaczej niż te pomalowane farbą lub wykończone syntetyczną okleiną. Nie są one w całości wykonane z drewna, ale ich wierzchnia warstwa jest drewniana. Z tego właśnie względu można potraktować je nie tylko farbą kryjącą, ale też wieloma innymi specyfikami, jak:
-
Olej, wosk lub lakier do drewna i forniru – specyfiki te bywają bezbarwne, dzięki czemu możliwe jest zachowanie naturalnego koloru drewna. Ponieważ nie tworzą jednolitej kolorystycznie powłoki, pięknie podkreślą rysunek drewnianego forniru. Produkty te dodatkowo zaimpregnują materiał, który zostanie nimi pokryty, dzięki czemu przedłużona zostanie jego trwałość. Warto pamiętać o tym, że wyłącznie lakier tworzy konkretną powłokę na meblach, która może być dość odporna na zarysowania, zabrudzenia i wilgoć. Wosk także tworzy powłokę, ale nie jest ona tak trwała. Olej natomiast wsiąka w drewno i fornir.
-
Bejca lub lakierobejca – czyli środki do malowania, które pozwolą zabarwić powierzchnię szafy, a jednocześnie nie zakryją rysunku drewna. Warto przy tym pamiętać, że bejca zapewni matowy, bardziej surowy efekt, a lakierobejca stworzy bardziej gładką, lakierowaną powłokę.
-
Farba do drewna – fronty, obudowę lub inne elementy szafy z płyty fornirowanej można również wykończyć przy pomocy farby do drewna. W ten sposób można uzyskać zdecydowanie bardziej kryjący efekt.
Jak widać, sposobów na odnowienie szafy z płyty fornirowanej również nie brakuje. W sklepach można znaleźć wiele specyfików do odświeżania i renowacji mebli – nie tylko do ich przemalowania, ale również do naprawy ewentualnych mankamentów.
Szafa Colin 220, Black Red White
Jak naprawić drobne niedoskonałości w szafie z płyty meblowej?
Posiadasz szafę w ładnej okleinie, która zaczęła odchodzić, a może raczej szukasz sposobu na wykończenie surowych krawędzi frontów, jakie stosowane bywają w niektórych meblach? W tych, a także w wielu innych sytuacjach nie musisz od razu sięgać po nowe meble lub zabierać się za gruntowne przemalowanie istniejącej szafy – wystarczy sięgnąć po akcesoria i materiały do naprawy ewentualnych mankamentów.
Sposobem na odklejającą się okleinę jest jej przyklejenie – najlepiej z zastosowaniem kleju do drewna i materiałów drewnopochodnych, jak płyta meblowa. Kluczowym aspektem jest również dociśnięcie okleiny tak, by klej dobrze związał – najlepiej wyposażyć się w specjalny zacisk, który zakłada się po nałożeniu kleju i pozostawia na określony przez jego producenta czas, a nawet dłużej.
Zamiast przemalować na nowo front lub obudowę szafy, na których widoczne są niewielkie odpryski lub rysy, warto wypróbować zestaw do naprawy mebli, jakie można znaleźć w sklepach. Rysy można uzupełnić specjalnym markerem, który dobiera się pod kolor szafy albo specjalną pastą naprawczą. Większe ubytki można zaszpachlować specjalną masą do szpachlowania mebli i pomalować pod kolor szafy.
Odklejające się wykończenie krawędzi szaf i półek, a także surowe krawędzie mebli można wykończyć przy pomocy dostępnych taśm meblowych, które są wyposażone w klej. Montuje się je na gorąco – w domowych warunkach można posłużyć się żelazkiem. Należy odpowiednio dobrać jego temperaturę, a taśmę prasować nie bezpośrednio, lecz przez ściereczkę, by jej nie uszkodzić.