17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Co zrobić, żeby łóżko nie skrzypiało? Sposoby na skrzypiące łóżko!

 

Przewracasz się z boku na bok śpiąc na swoim łóżku i nagle… Skrzypiące odgłosy wybudzają Cię z błogiego snu! Taka sytuacja może być wyjątkowo nieprzyjemna i wpłynąć negatywnie na komfort snu. Skrzypiące łóżko będzie również problematyczne w przypadku, gdy śpimy we dwójkę. W takim przypadku będzie budzić nas nie tylko nasza zmiana pozycji, ale również zmiana pozycji partnera. Jakie są sposoby na skrzypiące łóżko? Co zrobić, by nasze łóżko nie skrzypiało? Poznaj nasze rady!

Udostępnij:
Co zrobić, żeby łóżko nie skrzypiało? Sposoby na skrzypiące łóżko!

Dlaczego łóżko skrzypi?

Na początku warto sprawdzić, który element naszego łóżka jest problemem. Co jest przyczyną skrzypiącego łóżka? Winowajcami nieprzyjemnych odgłosów może być rama łóżka, materac lub stelaż. Sprawdźmy więc każdy z tych elementów dokładnie, by móc wyeliminować nasz problem. Z czego wykonane jest nasze łóżko? Jaki materac posiadamy - piankowy czy sprężynowy? Jak wygląda stelaż? Poniżej przeanalizujemy różne możliwości, by sprawdzić, w czym może leżeć problem.

Kolekcja Evora do sypialni

Kolekcja Evora do sypialni

Skrzypiąca rama łóżka

Pierwszym winowajcą odpowiedzialnym za skrzypienie łóżka może być jego rama. Po pewnym czasie od zakupu łóżka, zmontowane elementy mogą się poluzować i przez to skrzypieć. W takim przypadku rozwiązaniem będzie ponowne dokręcenie elementów ramy. Można połączyć je ze sobą za pomocą śrub lub kleju. Innym rozwiązaniem będzie użycie gumowych lub plastikowych podkładek, które zminimalizują wydawane przez łóżko dźwięki.

Dlaczego drewniane łóżko skrzypi?

Jeśli drewniane łóżko skrzypi, wcale nie znaczy, że łóżko zostało wykonane ze złych materiałów. Skrzypienie jest naturalnym procesem zużywania drewna. Warto wiedzieć, że drewno cały czas “pracuje”. W czasie cieplejszych dni, materiał bardziej schnie, co może doprowadzić do poluzowania się elementów. Jeśli nasze drewniane łóżko skrzypi właśnie ze względu na pracujący materiał, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie pszczelego wosku. Wosk zminimalizuje tarcie o siebie materiałów i wyciszy trzaski.

Jeśli poluzowanie jest stałe, wtedy sprawdzą się uniwersalne sposoby - dokręcenie elementów ramy lub dołożenie gumowych podkładek. 

Problem z metalową ramą łóżka

Jeśli posiadamy łóżko metalowe, które skrzypi, możemy poradzić sobie z tym problemem podobnie jak w przypadku innych skrzypiących metalowych przedmiotów. Należy je naoliwić! Olej lub specjalny preparat do metalu nanosimy w takim przypadku na miejscach styku i łączeń. Efekt powinien być natychmiastowy.

Skrzypiący stelaż

Stelaż to bardzo ważny element łóżka, który zapewnia odpowiednią podporę dla materaca i w żadnym wypadku nie powinniśmy o nim zapominać wyposażając sypialnię. O tym jaki stelaż do łóżka wybrać, pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów. Jeśli to właśnie stelaż jest naszym hałaśliwym problemem, powinniśmy sprawdzić, czy nie ociera się o ramę łóżka. W takim przypadku musimy po prostu znaleźć sposób, by odpowiednio odizolować go od ramy łóżka. W tym celu dobrze sprawdzą się gumowe podkładki, filc lub kawałek gąbki. A może masz stary t-shirt, z którym nie wiesz, co zrobić? Odpowiednio przycięty również sprawdzi się jako izolacja ramy od stelaża!

Łóżko z kolekcji Sund

Łóżko z kolekcji Sund

Skrzypiący materac w łóżku

Materac może być wykonany z różnych materiałów - z pianki, sprężyn czy lateksu. Kiedy nasz materac skrzypi, najprawdopodobniej został wypełniony sprężynami. A te trzeszczą najczęściej wtedy, kiedy są już zużyte. W takim przypadku musimy po prostu wymienić materac na nowszy model. Nie jest to jednak odosobniona sytuacja, materac to element wyposażenia sypialni, który ulega zużyciu. Eksperci radzą, by wymieniać co około 10 lat. W naszym artykule przedstawiliśmy 7 podpowiedzi na to, jaki materac do spania wybrać. Mamy nadzieję, że tekst ułatwi zakup nowego, lepszego materaca.

Jeśli nasze łóżko skrzypi, nie ignorujmy tego! To tu spędzamy średnio 8 godzin dziennie i miejsce to powinno odpowiadać za komfort naszego wypoczynku. Jeśli więc powyższe rady nie pomogły, być może nadszedł czas, by wymienić łóżko na nowszy model. Ta inwestycja na pewno się nam zwróci!

Zobacz nasze łóżka >