1. Zbyt mało miejsca na przechowywanie
Sypialnia idealna powinna zaskakiwać kilkoma ważnymi elementami. Wśród nich należy wymienić optymalne miejsce do przechowywania. Jak się okazuje, to w głównej mierze dzięki niemu jesteśmy w stanie utrzymać porządek w naszej przestrzeni do spania. Złe zaprojektowanie przechowywania to częsty błąd aranżacyjny.
Dobrze jest więc pomyśleć np. o łóżku do sypialni z dodatkowym pojemnikiem na pościel czy o szafce nocnej do sypialni, która idealnie pomieści drobiazgi niezbędne przy łóżku. Dobrym rozwiązaniem jest też optymalnie dobrana wielkość szafy. W każdej z tej przestrzeni powinniśmy móc swobodnie umieścić nasze rzeczy i tym samym usunąć je z widoku, co natychmiastowo wprowadzi pełen ład do sypialni.
2. Nieodpowiedni dobór oświetlenia
Gra światłem pozwala uzyskać niesamowite efekty! Wiele osób tworząc sypialnię idealną, rezygnuje z tego typu możliwości. To duży błąd aranżacyjny, ponieważ atmosferę pomieszczenia można stworzyć właśnie m.in. poprzez odpowiednie dostrojenie oświetlenia.
Jeśli chcesz zaakcentować unikalny styl sypialni, zastanów się, jaki rodzaj światła pozwoli Ci podkreślić atuty wnętrza. Mała sypialnia potrzebuje zaledwie 1800 lumenów z ok. 3 źródeł światła. Pomyśl więc o stylowej lampce nocnej, eleganckich kinkietach czy pięknych pasach ledowych, które w bardzo naturalny sposób wprowadzą odrobinę światła do Twojej przestrzeni.
3. Brak spójności stylu i kolorów
Kardynalnym błędem w projekcie sypialni jest na pewno stylistyczny miszmasz. O ile nie zależy Ci na uzyskaniu efektu szalonego eklektyzmu we wnętrzu, lepiej zrezygnować z dobierania mebli i dodatków reprezentujących odmienne style.
Warto natomiast obrać jedną stylistykę, którą będziemy się kierować w całym pomieszczeniu. Modna sypialnia w stylu boho, pięknie wykończone wnętrze glamour, efemeryczny styl hampton, a może estetyczny minimalizm wprowadzający sporo równowagi do przestrzeni, w której mamy wypoczywać i cieszyć się dobrym spaniem? Decyzja należy do Ciebie!
4. Niedopasowane rozmiary mebli
Niestety, jak wiadomo, nietrudno jest zagracić nawet dużą przestrzeń. Tym bardziej dotyczy to mniejszych sypialni. Jednym z częściej pojawiających się błędów aranżacyjnych jest więc złe dobranie rozmiarów poszczególnych mebli, co w efekcie tworzy bardzo przytłaczającą i ciężką atmosferę.
Zbyt duża szafa, łóżko, które ustawione we wnętrzu utrudnia przemieszczanie się po pokoju czy mnóstwo dodatków zagracających sypialnię – to właśnie główne problemy związane z niedopasowanym rozmiarem mebli. Czasem lepiej jest więc iść na pewne kompromisy. Przykładowo, wybór nieco mniejszego materaca do sypialni – 140 zamiast 160 cm szerokości – pozwoli Ci zyskać choć odrobinę więcej tak ważnej w sypialni przestrzeni.
5. Niezwracanie uwagi na komfort snu
Dobrze zaaranżowana sypialnia jest sypialnią komfortową, a z kolei komfortowa sypialnia to gwarancja dobrego odpoczynku i relaksu. Stąd też tak ważne jest zwracanie uwagi nie tylko na styl i dopasowanie mebli pod kątem funkcjonalności, ale także na ich pełną wygodę.
Dużym błędem aranżacyjnym jest skupienie się w pierwszej kolejności na walorach estetycznych. Owszem, pozwala to stworzyć idealnie wyglądającą przestrzeń, jednak nie zawsze takie meble będą gwarantowały dobry wypoczynek. Przykładem są minimalistyczne łóżka bez wezgłowia. Są oszczędne w formie, stylowe i bardzo nowoczesne, ale czy czytanie książki lub oglądanie telewizji bez możliwości oparcia się o miękki zagłówek będzie faktycznie tym, co chcemy sobie zafundować?
6. Nieodpowiednie łóżko
Obok szafy do sypialni to właśnie łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w tej przestrzeni. Wyobrażając sobie design sypialni, często kierujemy się tu aspektami estetycznymi, nieco pomijając przy tym inne ważne kwestie. Istotnym błędem aranżacyjnym jest więc na pewno wybór nieodpowiedniego łóżka.
Czym jest nieodpowiednie łóżko? Meblem, który jest dla nas za duży lub za mały. Obie opcje mogą bowiem wpłynąć, jeśli nie na sam komfort snu, to na kiepskie zagospodarowanie przestrzeni. Złe łóżko jest też po prostu niewygodne. Ma niedopasowany do naszych potrzeb materac, materiał obicia jest nieprzyjemny w dotyku, wezgłowie nie daje optymalnego komfortu oparcia lub też cała konstrukcja sprawia, że mebel odznacza się chybotliwością, a nawet rozpraszającym trzeszczeniem.
7. Za dużo mebli
Nie tylko rozmiary mebli mogą stanowić problem w przestrzeni sypialnianej. Częstym błędem w sypialni jest wstawienie tam zbyt dużej liczby mebli. Taka aranżacja wprowadza duży chaos do wnętrza, sprawia, że pokój wydaje się mniejszy, a przy tym zaczyna być po prostu przytłaczający.
Dobrze jest więc wcześniej zaplanować, na jakie meble mamy miejsce. Czy w naszej przestrzeni musi koniecznie znaleźć się przestronna szafa przesuwna, czy może lepiej zlokalizować ją w przedpokoju? Czy ta piękna toaletka do sypialni to realna potrzeba, czy zachcianka, która ograniczy możliwości aranżacyjne? Czy w sypialni potrzebne są sporych rozmiarów regały, czy może lepiej postawić na optycznie lżejsze półki naścienne?
8. Źle dobrana tonacja kolorystyczna
Kolor wpływa na to, jak – i czy w ogóle – odpoczniemy w danym miejscu. Wiadomo, że krzykliwe, intensywne i jaskrawe barwy nie przynoszą spokoju i ukojenia. Często także „ciężkie”, zdecydowane kolory, np. modne ciemne granaty, antracyt czy butelkowa zieleń, mogą wpływać na nas negatywnie. Błędem aranżacyjnym jest więc ślepe podążanie za trendami w kolorystyce pomieszczeń, bez refleksji nad tym, czy w ogóle takie rozwiązania są stworzone dla nas.
Czasem lepiej jest zdecydować się na mniej oryginalną, ale dającą pełne ukojenie jasną tonację. Być może nie wyróżni ona specjalnie naszego wnętrza na tle innych, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że taki design sypialni przełoży się na spokojny sen w nocy i naprawdę relaksujący poranek!
9. Niepraktyczne rozwiązania
Sporym błędem w sypialni jest zdecydowanie się na szereg niepraktycznych rozwiązań. Często wynikają one z aktualnie panującej mody, chęci wprowadzenia odrobiny minimalizmu do przestrzeni czy dopasowania mebli do naszych wyobrażeń o sypialni idealnej.
Przykładem tego jest chociażby wyeliminowanie z projektu sypialni stolików nocnych. Choć pozwala to zaoszczędzić nieco miejsca, to jednak na dłuższą metę jest wyjątkowo niepraktyczne. Kolejnym błędem może być też przesycenie wnętrza meblami, dodatkami i kurzącymi się bibelotami. Choć takie przestrzenie świetnie prezentują się na zdjęciach, to w realnym świecie wymagają mnóstwa pracy, żeby doprowadzić je do porządku.
10. Brak porządku w sypialni
Kolejny klasyczny błąd w sypialni to jej nieuporządkowanie. Może ono wynikać z poprzednich podpunktów, np. złego doboru mebli, zbyt dużej ilości dodatków, niezapewnienia optymalnego miejsca na przechowywanie czy zagracenia przestrzeni. Wszystkie te aspekty sprawiają, że w sypialni panuje rozgardiasz, w którym ciężko odpocząć.
Planujesz aranżację sypialni? Postaraj się uniknąć błędów, które przedstawiamy w tym tekście. Pozwoli Ci to zadbać o swój spokój w miejscu, które docelowo ma w końcu służyć pełnemu relaksowi. Sypialnia bez błędów jest możliwa! Sprawdź w naszym internetowym salonie meblowym, jakie dodatki do niej wybrać i ciesz się wnętrzem, które zachęca do odpoczynku!