17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić garderobę?

Garderoba może mieć formę dużej szafy wnękowej, jak również osobnego pomieszczenia, w którym domownicy przechowują swe ubrania na półkach i drążkach. Dobrze zaaranżowana garderoba jest pojemna, ergonomiczna i wygodna w użytkowaniu. Co ważne, wcale nie musi być ona zorganizowana w dużym pomieszczeniu, a na jej wykonanie nie trzeba przeznaczać ogromnych nakładów finansowych. Garderobę można zaaranżować na wiele sposobów. Jak się do tego zabrać? Jak zrobić garderobę tanim kosztem i o czym pamiętać?

Udostępnij:
Jak zrobić garderobę?

Jak zrobić garderobę we wnęce?

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych rozwiązań w mniejszych domach i mieszkaniach jest urządzenie garderoby jako sporej szafy wnękowej – bywa ona lokowana w korytarzu lub przedpokoju, dzięki czemu jest dostępna dla wszystkich domowników. Garderoba wnękowa ogólnodostępna zazwyczaj nie pomieści wszystkich ubrań, ale zdecydowaną większość, a w szczególności okrycia wierzchnie, obuwie, grubsze bluzy i swetry oraz galanterię. Pozostałe ubrania oraz bieliznę trzeba ulokować w innych meblach – najlepiej w pokojach poszczególnych domowników. Oczywiście może się zdarzyć, że praktycznie każda z sypialni w domu lub mieszkaniu dysponuje wnęką, w której można będzie ulokować szafę garderobianą – tym lepiej. 

W jaki sposób zaaranżować garderobę we wnęce?

  • Warto ustalić jej zawartość na etapie projektowania, by dobrać odpowiednie wyposażenie szafy. W garderobianych szafach na przedpokojach i w korytarzach najczęściej przechowywana bywa odzież wierzchnia, buty, galanteria oraz część ubrań, ale raczej bez bielizny. 

  • Ubrania powinny być przechowywane ergonomicznie i w odpowiedni sposób – na przykład swetry najlepiej przechowywać złożone na płasko, a marynarki na wieszakach. 

  • Garderobę we wnęce warto wyposażyć w drzwi przesuwane z lustrem, by można się było od razu przejrzeć. 

  • Wyposażenie garderoby we wnęce warto uzależnić od jej zawartości. Jeśli ma to być głównie odzież wierzchnia, przydatne będą głównie drążki. Jeśli przechowywana będzie galanteria i akcesoria, świetnie sprawdzą się szuflady i półki i tak dalej. 

Aranżując garderobę we wnęce w sypialni można od razu przewidzieć w niej miejsce na bieliznę. Raczej nie będzie potrzebna przestrzeń na odzież wierzchnią – ta trafić powinna do przedpokoju

Szafy Flex, Black Red White

Jak zrobić garderobę na poddaszu?

Aranżacja garderoby na poddaszu jest zazwyczaj nieco trudniejsza niż wykonanie podobnej aranżacji w pomieszczeniu na parterze lub klasycznym piętrze. Poddasze bywa bowiem nieco niższe i mniej ustawne z powodu skosów oraz ewentualnych słupów i belek, jakie mogą być elementami konstrukcyjnymi dachu. Z tego właśnie względu na poddaszach nie zawsze udaje się wykorzystać standardowe meble i elementy wyposażenia. Jak to wpływa na aranżację garderoby?

  • Jeśli garderoba będzie ulokowana w pokoju ze skosem, słupem lub innymi nietypowymi elementami, konieczne może okazać się wykonanie pewnych elementów na wymiar lub dopasowanie gotowych mebli i elementów wyposażenia do specyfiki wnętrza, co jednak może wpłynąć na to, że nie cała powierzchnia garderoby zostanie wykorzystana w pełni. 

  • W pomieszczeniach ze skosami doskonale sprawdzają się schodkowe meble – idealnie wpasują się pod skosy i umożliwią ergonomiczne i praktyczne zaaranżowanie przestrzeni. 

  • W garderobach na poddaszach świetnie sprawdzają się drążki ścienne na ubrania, jak również półki ścienne, które mogą zostać docięte na wymiar tak, by w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń. 

Garderoba na poddaszu nie musi być ciasna i trudna w aranżacji. Jeśli dach jest dwuspadowy, nie wszystkie ściany będą ograniczone skosami – w takiej sytuacji warto zaplanować meble tak, by wykorzystać tę część pomieszczenia, gdzie nie ma skosu, a pod skosem ustawić niższą komodę lub wykonać zabudowę schodkową – obniżającą się w kierunku skosu. 

Komoda Malta, Gała Meble

Meble do garderoby – jakie wybrać?

Bez względu na to, czy garderoba będzie ulokowana w osobnym pomieszczeniu, czy może raczej w sporej wnęce w korytarzu, trzeba odpowiednio ją umeblować. Jakie meble sprawdzą się w garderobie? Najczęstszy wybór to:

  • Szafy pozbawione frontów – czyli obudowy szaf z wewnętrznym wyposażeniem, które jednak nie są wyposażone w drzwi, dzięki czemu w pomieszczeniu jest nieco bardziej przestronnie (na otwieranie drzwi trzeba przewidzieć miejsce, zajmują one przestrzeń po otwarciu). 

  • Szafy i komody z frontami – czyli klasyczne meble, jak do sypialni, ale ulokowane w garderobie. To popularna opcja, gdy metraż garderoby jest spory. 

  • Ścienne moduły do przechowywania odzieży – drążki na wieszaki z ubraniami, półki i kosze zawieszone bezpośrednio na specjalnych szynach ściennych. Są to rozwiązania systemowe, które najlepiej sprawdzają się w odrębnych garderobach, które dysponują drzwiami, gdyż wszystkie ubrania pozostają w nich na wierzchu, na widoku. 

Kolekcja Chelsea, Meble Forte

W garderobie niezbędne jest miejsce na ubrania przechowywane w pionie i w poziomie. Ubrania wyjściowe i okrycia wierzchnie zazwyczaj przechowywane są na wieszakach. Koszule, spodnie i marynarki również. Z kolei swetry oraz bluzki z materiałów, które się nie gniotą, a także niektóre modele spodni można przechowywać na płasko w szufladach, koszach lub na półkach. Na czapki, paski i rękawiczki przydadzą się pudełka lub szuflady z przegrodami, a apaszki i szaliki można zawieszać na specjalnych wieszakach z wieloma otworami. 

Jak zrobić garderobę tanim kosztem?

Umeblowanie garderoby może wydawać się kosztownym i kłopotliwym przedsięwzięciem, ale wcale nie musi tak być. Wykonanie zabudowy na zamówienie będzie kosztowało od kilku tysięcy w górę, ale przecież garderobę można wykonać również we własnym zakresie. Jak to zrobić najtaniej?

  • Sposobem na niedrogą garderobę jest jej samodzielne wykonanie i to najlepiej z rozwiązań systemowych. Tańszą opcją będzie wyposażenie pomieszczenia w drążki, półki i kosze na prowadnicach niż w kompletne szafy z drzwiami i obudowami. 

  • Dla maksymalnej oszczędności można zrezygnować z koszy na prowadnicach i pozostawić jedynie drążki oraz półki – wszystkie rzeczy, które można przechowywać na płasko mogą przecież zostać ulokowane na półkach, a drobne elementy można przechowywać w pudełkach. 

  • Wybierając elementy wyposażenia garderoby, która ma być niedrogo urządzona, warto zwracać uwagę na cenę poszczególnych komponentów i materiał ich wykonania. Zazwyczaj półki i elementy z płyt meblowych są dużo tańsze od drewnianych. 

  • Zamiast modnego oświetlenia poszczególnych sekcji garderoby, można zastosować oświetlenie sufitowe i ewentualnie punktowo również kinkiety. Jeśli instalacja elektryczna nie została doprowadzona we wszystkie miejsca, przewody można poprowadzić na wierzchu, by uniknąć kosztownych remontów. Pewną opcją są też lampy zasilane bateriami. 

Koszt wykonania garderoby o niewielkim metrażu może nawet zamknąć się w kilkuset złotych, jeśli tylko wszelkie prace wykonamy samodzielnie, a wyposażenie znajdziemy wśród niedrogich elementów systemowych – można je znaleźć na przykład w marketach budowlanych, ale też w sklepach z meblami. 

Szafa Colin, Black Red White

O czym pamiętać przy aranżowaniu garderoby?

Przy aranżowaniu garderoby trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, by ostateczny wystrój i wyposażenie pomieszczenia były odpowiednio dobrane do potrzeb użytkowników oraz do specyfiki pomieszczenia. Oto kwestie, o których nie można zapomnieć:

  • Wentylacja – garderoby są często lokowane w małych pomieszczeniach bez okna, a następnie są ciasno zapełniane elementami wyposażenia oraz ubraniami. Jeśli pominiemy kwestię wentylacji, ubrania mogą nabierać przykrego aromatu. Jeśli w pomieszczeniu nie przewidziano kanału wentylacyjnego, można zastosować nawiewniki w drzwiach – wystarczy zdecydować się na drzwi, jak do łazienki z podcięciem wentylacyjnym lub nawiewnikami, by do pomieszczenia przedostawało się świeże powietrze. 

  • Oświetlenie – w garderobie nie może być ciemno, bo trudno będzie znaleźć potrzebną odzież. Ważne jest zarówno światło sufitowe, jak i dobre doświetlenie każdego zakamarka. Warto więc rozważyć połączenie oświetlenia sufitowego i punktowego – nawet lampki do szaf na baterie sprawdzą się znakomicie jako dodatkowe źródło światła. 

  • Ergonomia – garderoba powinna być wygodna w użytkowaniu, a to oznacza, że powinna umożliwiać szybkie odnalezienie potrzebnego elementu odzieży. Z tego właśnie względu świetnie sprawdzają się drążki na ubrania, na których łatwo posegregować zawieszoną odzież. Projektując półki, nie należy robić ich zbyt głębokich i układać ubrań w kilku rzędach (jedne za drugimi), gdyż te z tyłu będą niewidoczne. 

  • Sezonowość – latem nie chodzi się raczej w zimowych swetrach, a zimą w bluzkach bez rękawów – może z małymi wyjątkami. Warto więc zadbać o to, by w garderobie było miejsce na odzież używaną na bieżąco, jak również na tą, która nie jest użytkowana w danym momencie. Ubrania, które są zbędne w danej chwili powinno się odkładać gdzieś dalej, głębiej, na wyższą półkę lub wręcz pakować do worków próżniowych, a następnie do pudełek. 

Wygodne zaaranżowanie garderoby jest możliwe i to we własnym zakresie. Nie musi to być nawet przedsięwzięcie szczególnie kosztowne, gdyż podstawowe wyposażenie do garderoby można kupić w bardzo przystępnych cenach.

Zobacz nasze szafy >