Charakterystyka sprężyn falistych
Żeby lepiej zrozumieć sposób ich działania, należy na chwilę zatrzymać się przy samej konstrukcji. Sprężyny faliste nie wyróżniają się dość prostą budową. To nic innego, jak długie druty, których średnica przeważnie oscyluje wokół 5 milimetrów. Jeśli zaś chodzi o kształt, sprężyny przypominają sinusoidę.
Ich liczba jest zależna od rodzaju mebla (czy są to fotele czy na przykład materace). Zostają połączone w taki sposób, aby stworzyły siatkę, które stanowi niejako podstawę całego siedziska. Konstrukcja siatki sprawia, że ciężar osoby siedzącej rozkłada się równomiernie – pozytywnie wpływa to nie tylko na wygodę siedzenia, ale też wytrzymałość produktu. Ze względu na prostą budowę, sprężyny faliste przeważnie montowane są w tańszych meblach, co oczywiście nie oznacza, że nie można spotkać ich również w produktach z wyższej półki cenowej.
Czy sprężyny faliste są wygodne?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Trzeba bowiem pamiętać, że bardzo ważne są pozostałe elementy budowy mebla. W przypadku sprężyn falistych mają one jeszcze większe znaczenie. Same w sobie nie zapewnią bowiem bardzo wysokiego komfortu – muszą zostać zestawione z dobrej jakości pianką, a także odpowiednio dobranym wypełnieniem. Oznacza to, że narożniki, sofy, łóżka i inne produkty należy oceniać całościowo.
Warto jednak wspomnieć o tym, jak zachowują się sprężyny faliste podczas użytkowania. Ich największą zaletą jest fakt, iż nie odkształcają się nawet w przypadku szczególnie intensywnego użytkowania. Oznacza to, że meble wyposażone w takie sprężyny okażą się zakupem na bardzo długi czas. Jest to ważna informacja zwłaszcza w przypadku produktów użytkowanych bardzo często. Sprężyny faliste sprawdzą się więc w ulubionym fotelu, łóżku czy też w kanapie w salonie.
Jakie są sprężyny bonellowe?
W ten sposób przechodzimy do kolejnych omawianych przez nas konstrukcji. Sprężyna bonell znacząco różni się od elementów falistych. Wyglądem przypomina bowiem klepsydrę – jest ona łączona z innymi sprężynami (najczęściej przy użyciu specjalnie dobranego drutu), z którymi tworzy odpowiednich rozmiarów siatkę.
Sprężyny bonell zapewniają skuteczne rozłożenie nacisku punktowego. Z tego powodu montowane są one w tak zwanej warstwie sprężynującej, zarówno w oparciach, jak i w siedziskach. Ich zastosowanie pozwala uniknąć problemu z zapadaniem się mebla. Wpływa to oczywiście na wygodę siedzenia. Nieco inaczej wygląda to wówczas, gdy na kanapie czy też sofie zasiada więcej niż jedna osoba. Pojawić się może wtedy problem z rozłożeniem generowanego nacisku.
Z tego też względu najlepiej decydować się na produkty uznanych marek, które gwarantują użycie materiałów wysokiej jakości. Pozwalają one bowiem wyeliminować wszelkie nieprawidłowości oraz ograniczenia wynikające z konstrukcji sprężyn.
Jakie sprężyny wybrać w meblach tapicerowanych?
Skoro znamy już charakterystykę obu konstrukcji, możemy przejść do ich porównania, jak również wskazania optymalnego wyboru. Już na wstępie warto jednak podkreślić, że werdykt nigdy nie będzie jednoznaczny. Wiele zależy bowiem od typu mebla, jego zastosowania, a także sposobu przygotowania. Te 3 kwestie są decydujące dla wykorzystania potencjału obu rodzajów sprężyn. Podczas ich porównywania najlepiej więc wskazać konkretne produkty i ich przeznaczenie.
-
Sofa w salonie – sprężyny faliste wyróżniają się uniwersalnością, dlatego doskonale sprawdzają się w tak zwanych „standardowych” meblach, które nie dysponują oddzielnie przygotowanymi siedziskami. Z tego powodu warto na nie stawiać podczas zakupu sofy i kanapy z niskiej bądź średniej półki cenowej. Co ważne, tego typu meble okażą się bardzo wygodne bez względu na to, ile osób zamierza na nich siedzieć.
-
Kanapa z oddzielnymi siedziskami – nie są ze sobą połączone, dlatego „pracują” niezależnie. W przypadku tego typu mebli doskonale sprawdzają się sprężyny bonellowe, które zapewniają doskonały rozkład nacisku punktowego, co ma ogromny wpływ na komfort siedzenia.
-
Narożnik rozkładany – czyli mebel, który pełni dwie funkcje. Może zostać wykorzystany zarówno do siedzenia, jak i do spania. Tutaj odpowiedź na pytanie o to, czy wybrać sprężyny bonellowe czy faliste jest mocno indywidualne. W razie braku podziału na strefy lepiej sprawdzą się modele faliste, natomiast bonellowe zapewnią lepszy rozkład nacisku, co może okazać się zbawienne dla kręgosłupa.
-
Sprężyny do łóżka – jeśli zaś chodzi o materace wykorzystywane wyłącznie do spania, producenci raczej rezygnują ze sprężyn falistych. Stawiają głównie na konstrukcje bonellowe lub kieszeniowe. Wynika to przede wszystkim z tego, jak się zachowują podczas snu.
Niezależnie od konkretnego modelu, zawsze meble sprężynowe okażą się lepszym wyborem niż produkty wyłącznie piankowe. Wpływ na to ma nie tylko wygoda siedzenia, ale również wytrzymałość oraz żywotność mebli. Dzięki sprężynom nie ulegają one odkształceniom, nawet po dość długim czasie intensywnego użytkowania. Oznacza to, że przez cały okres stosowania utrzymają one swój wygląd i właściwości. I choć będą droższe, należy traktować je jako inwestycję na przyszłość. Wcale nie tak krótką, jak może się wydawać. Wręcz przeciwnie.
Zwłaszcza gdy producent postawi na materiały wysokiej jakości, odporne na ścieranie, intensywne zabrudzenia czy mikro uszkodzenia. Za sprawą sprężyn materac, łóżko, kanapa, sofa czy też narożnik znacząco zyskuje na jakości. Dobrze jest o tym pamiętać podczas dokonywania zakupu.
Zalety i wady sprężyn falistych i bonelowych
Zebrane powyżej informacje warto jakość podsumować i wskazać wszystkie najmocniejsze oraz najsłabsze strony obu konstrukcji. Zdecydowanie ułatwi to podjęcie ostatecznej decyzji. Zwłaszcza wówczas, gdy sami za bardzo nie wiemy, czego chcemy lub na czym należy się skupić.
-
Sprężyny faliste. Największą ich zaletą jest uniwersalność, która sprawia, że z powodzeniem mogą być montowane w meblach różnego typu. Mowa tu między innymi o kanapach, sofach, narożnikach, a także fotelach. Nie ma znaczenia, ile osób z nich korzysta, zawsze zachowują się bardzo podobnie.
Dla wielu osób ważne będzie również to, że nie zwiększają znacząco ceny mebli. Spotkać można je zarówno w produktach z niskiej i średniej półki, jak i w tym nieco droższych. Co równie istotne, wyróżniają się wysoką wytrzymałością mechaniczną. Oznacza to, że nie odkształcają się pod ciężarem czy tez intensywnym użytkowaniem. Za każdym razem zapewniają podobny poziom „pracy”, dlatego wyposażone w nie meble okażą się zakupem na bardzo długi czas.
Jeśli zaś chodzi o wady, trzeba podkreślić, że sprężyny faliste bardzo rzadko stosowane są w łóżkach i materacach służących przede wszystkim do spania. Wynika to oczywiście z ich konstrukcji, a także sposobu rozprowadzania nacisku punktowego. Pod tym względem zdecydowanie lepiej sprawdzają się sprężyny bonellowe. Jeśli jednak głównym celem zakupowym będą kanapy bądź sofy, modele faliste będą dobrym wyborem. Oczywiście cały czas trzeba pamiętać o pozostałych elementach budowy mebla, które również mają wpływ na jego jakość oraz szeroko rozumianą przydatność. Najlepiej więc przeanalizować opinie innych klientów, którzy mieli już okazję je wypróbować. Przekazywane w ten sposób informacje często stają się bardzo pomocne.
-
Sprężyny bonellowe. Jak już zdążyliśmy wspomnieć, największą zaletą tych produktów będzie doskonałe, równomierne rozprowadzanie nacisku punktowego. Dzięki niemu korzystanie z mebli jest bardzo komfortowe i w pełni bezpieczne dla kręgosłupa. Będzie to ważne zwłaszcza dla osób, które lubią przez długi czas relaksować się na kanapie czy też łóżku.
Podobnie jak konstrukcje faliste, sprężyny te gwarantują wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz odporność na wpływ wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne. Brak tu zagrożenia związanego z tym, że po pewnym czasie ulegną uszkodzeniu lub będą nadawać się wyłącznie do wyrzucenia. Ze względu na swoją konstrukcję, z powodzeniem mogą być montowane także w łóżkach. Dają gwarancję maksymalnego komfortu i bezpieczeństwa.
Wadą jest natomiast konieczność wydzielania osobnych siedzisk, które pracują niezależnie. W przeciwnym wypadku sprężyny nie zawsze zachowują się tak, jak powinny. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której na jednej kanapie zasiądą dwie lub trzy osoby o różnej wadze.
Które sprężyny nadają się do spania?
Podczas wyboru łózka z materacem sprężynowym należy zwracać uwagę na sprężyny bonellowe lub kieszeniowe. Jak już bowiem wspominaliśmy, modele faliste nie są stosowane. W obu przypadkach możemy liczyć na wysoki komfort snu, choć ponownie wiele zależy od pozostałych elementów budowy łóżka.
Sprężyny, choć są bardzo ważnymi elementami budowy łóżka, powinny być odpowiednio dobierane do innych materiałów. Mowa tu głównie o piankach i wypełnieniach, które również muszą spełniać szereg jakże ważnych kryteriów. Trzeba o tym pamiętać i przed dokonaniem zakupu sprawdzić dokładnie, w jakiś sposób (i z czego) wykonany został interesujący nas mebel.