17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Sposoby malowania ścian

Udostępnij:

Malowanie jest ważne

W zależności od wyboru konkretnego sposobu malowania ścian w różnych pomieszczeniach typu salon, jadalnia czy sypialnia, można uzyskać bardzo różnorodne, godne wykorzystania efekty, które stać się mogą prawdziwą ozdobą całego wnętrza. Znajomość poszczególnych metod nakładania farby pozwoli nam dopasować ostateczny wygląd pomieszczenia do własnego gustu, oczekiwań a nawet wygody podczas prac remontowych. 

 

Sposoby malowania ścian:

  • Malowanie sprayem lub pistoletem malarskim – przed użyciem farby puszkę należy mocno wstrząsnąć, a podczas malowania pistolet lub puszkę trzymamy zawsze w pozycji pionowej w odległości ok. 20 cm od malowanej powierzchni. Aby nie było zacieków druga warstwę farby nanosimy dopiero kiedy pierwsza dokładnie wyschnie. Nakładanie farby powielamy do chwili uzyskania pożądanego koloru. Jeśli malujemy szablon pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do malowania dokładnie osłońmy ścianę wokół szablonu. Z dolnej części papieru formujemy rynienkę, która zabezpieczy dywan przez zabrudzeniem.
  • Tapowanie - nabieranie farby ewentualnie tuszu na gąbeczkę i nanoszenie jej na powierzchnię przedmiotu (papieru) przez opukiwanie. Aby uzyskać efekt cieniowania, w pożądanych miejscach można nałożyć większą ilość farby, lub farbę w innym odcieniu. To jeden z najprostszych sposobów nakładania wzorów. Jeśli zamierzamy uzyskać żywszy wzór do tepowania należy użyć dwóch kolorów. Jednak w takim przypadku w pierwszej kolejności należy nałożyć kolor ciemniejszy, a dopiero gdy ten dobrze wyschnie – kolor jaśniejszy.
  • Kręcenie pędzlem – dzięki tej metodzie możemy z łatwością uzyskać cieniowanie kolorów. Aby to zrobić należy najpierw delikatnie kręcić po całej malowanej powierzchni, a następnie mocniej przyciskać pędzel w miejscach, które mają mieć intensywniejszy odcień.
  • Malowanie wałkiem do powierzchni fakturalnych – wałek tego typu daje możliwość uzyskania ciekawego i przykuwającego uwagę efektu końcowego. W zależności od koloru można uzyskać efekt delikatny i subtelny lub ostry i wyzywający. Jeśli chcemy uzyskać duży kontrast podłoże powinno być dużo jaśniejsze od farby, którą nakładać będziemy wałkiem dekoracyjnym.
  • Malowanie wałkiem do powierzchni fakturalnych – wałek tego typu daje możliwość uzyskania ciekawego i przykuwającego uwagę efektu końcowego. W zależności od koloru można uzyskać efekt delikatny i subtelny lub ostry i wyzywający. Jeśli chcemy uzyskać duży kontrast podłoże powinno być dużo jaśniejsze od farby, którą nakładać będziemy wałkiem dekoracyjnym.
  • Fakturowanie – jeśli chcemy mieć ścianę w jednolitym kolorze, ale nie chcemy by była ona gładka z łatwością możemy to zmienić. Przed nałożeniem pożądanego koloru na ściany za pomocą tynku szpachlowego możemy jej nadać ciekawą fakturę. Tynki te są dostępne w sklepach w dwóch formach: w pojemnikach jako gotowe masy, które zaraz po otworzeniu można nałożyć na ścianę, lub w postaci suchej, którą rozrabia się za pomocą wody. Tynk nakładamy w różnych kierunkach za pomocą szpachelki. Jeśli chcemy uzyskać dodatkowy efekt dekoracyjny możemy nałożyć tynk Lu b szpachlę na wcześniej przygotowany szablon – powstanie nam w ten sposób trójwymiarowa dekoracja ścienna. Kiedy szpachla wyschnie możemy rozpocząć jej malowanie. Zanim farba wyschnie trzeba przetrzeć ścianę wilgotną szmatką lub gąbką. Więcej o dekoracjach z tynku strukturalnego w innej poradzie.
  • Przecieranie - jest świetnym sposobem na wielokolorową ścianę. W pierwszej kolejności malujemy ścianę na jednolity, gładki kolor. Dopiero kiedy warstwa farby wyschnie kładziemy partiami drugi kolor. Trzeba go nanosić etapami, Ponieważ zanim farba wyschnie musimy przetrzeć malowaną powierzchnię wilgotną gąbką. Gdy farba podeschnie ścianę kolejny raz przecieramy gąbką lub pędzlem. Dzięki temu możemy uzyskać prześwit tła spodniej warstwy. Pamiętajmy, aby do malowania dekoracyjnego używać farb dyspersyjnych o wydłużonym czasie schnięcia.
  • Bejcowanie – polega na pokryciu pomalowanej powierzchni ściany bejcą do ścian. Zanim przystąpimy do malowania zastanówmy się jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Aby uzyskać delikatny efekt dekoracyjny należy używać kolorów jasnych i stonowanych (zarówno jeśli chodzi o tło jak i kolor dekoracyjny). Jeśli chcemy uzyskać efekt bardziej zdecydowany trzeba użyć bejcy zdecydowanie ciemniejszej od podkładu nakładając je twardymi szpachelkami lub pędzlami. Bejcę należy nakładać poprzecznymi ruchami na powierzchni 0,5-1 m2 za pomocą pędzla, gąbki lub wałka wzdłuż wzoru tynku. Najlepiej wykonywać pracę w dwie osoby, ponieważ zaraz po nałożeniu bejcy należy rozpocząć tworzenie efektów dekoracyjnych. Na koniec bejce można jeszcze pokryć błyszczącym werniksem metalicznym.
  • Malowanie natryskowe – malowanie natryskowe polega na natryskiwaniu farby pod ciśnieniem w postaci drobnych kropelek. Do tego typu malowania potrzebny jest pistolet natryskowy więc warto zastanowić się nad zatrudnieniem ekipy zajmującej się profesjonalnym świadczeniu usług. Farby natryskowe to wodorozcieńczalne powłoki stworzone na bazie żywic akrylowych. Farby te są mieszanką kilku kolorowych pigmentów, dzięki którym uzyskuje się specyficzny efekt malowania. Ściany pomalowane farba natryskową muszą schnąć ok. 24 godzin, jednak całkowicie twardnieją dopiero po kilku dniach. Ich plusem jest to, że można je zmywać wodą z dodatkiem detergentu.