17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Skóra ekologiczna – co to takiego? Czy warto kupować meble z eko-skóry?

Świetnie imituje skórę naturalną, a przy tym ma wiele unikalnych zalet. O jakim materiale mowa? Oczywiście o skórze ekologicznej. Jest ona używana do wielu wyrobów w przemyśle meblarskim. Najczęściej można spotkać sofy, narożniki, pufy czy fotele wykonane właśnie z popularnej eko-skóry. Co warto wiedzieć o tym cieszącym się dużym zainteresowaniem produkcie?

Udostępnij:
Skóra ekologiczna – co to takiego? Czy warto kupować meble z eko-skóry?

Czym jest skóra ekologiczna i jakie są jej zalety?

Każdy z nas spotkał się kiedyś z określeniem skóra ekologiczna. Wyjaśnienie, czym jest ten materiał, nie jest trudne. To rodzaj tkaniny wykonanej z poliestru, poliuretanu, poliwęglanu czy PVC, która została dodatkowo pokryta polichlorkiem winylu. Takie wykończenie sprawia, że obicia wykonane z eko-skóry są odpowiednio sztywne i wytrzymałe, co przekłada się na dłuższe użytkowanie mebli. Optymalna odporność na zarysowania, przetarcia czy inne uszkodzenia mechaniczne daje pewność, że mebel tak wykończony będzie cieszył nas przez lata.

Kolejnym aspektem przemawiającym za wyborem skóry ekologicznej jest fakt, że produkcja tego typu wyrobów uważana jest za bardziej etyczną niż w przypadku skóry naturalnej. Droższa i cechująca się nieco innymi właściwościami skóra naturalna pozyskiwana jest z hodowli zwierząt, które przeznaczone są do uboju. To rozwiązanie, które ma wielu przeciwników i nie idzie w parze z ekologią czy etyką.

Skóra ekologiczna czy naturalna – to pytanie zadaje sobie wiele osób. Trzeba w tym miejscu przyznać, że pierwsze rozwiązanie ma wiele zalet. Skóra ekologiczna jest przede wszystkim łatwiejsza w czyszczeniu, nie wymaga stałej okresowej konserwacji, a co więcej nie przepuszcza też wody i nie straszne jej warunki zewnętrzne. Nie reaguje na wilgotność pomieszczenia, promienie słoneczne czy skoki temperatur. 

Eko-skóra vs. naturalna skóra: różnice i podobieństwa

Definicja skóry ekologicznej pokazuje, że jest to produkt wyjątkowo wygodny w użyciu. Z jednej strony to rozwiązanie bardzo przypomina skórę naturalną, a z drugiej ma wiele cech różnych, w związku z którymi zdecydowanie ciężko jest pomylić oba materiały.

Różnice pomiędzy skórą ekologiczną a naturalną wynikają w pierwszej kolejności ze wspominanego sposobu wytworzenia całości. Skóra naturalna pozyskiwana jest w procesie uboju zwierząt, natomiast eko-skóra ze względu na swój syntetyczny charakter tworzona jest podobnie jak inne tkaniny tapicerskie. Ponadto skóra naturalna wymaga specjalnego czyszczenia i konserwacji, ponieważ z upływem czasu niejako „starzeje się” i „dojrzewa”. Skóra syntetyczna nie przechodzi takich procesów. Spore różnice tkwią także w cenie. Skóra naturalna jest droższa niż syntetyki.

W kwestii podobieństw można stwierdzić, że oba rodzaje wykończenia tapicerskiego są do siebie dość podobne. Ponadto w niektórych przypadkach odpowiednio wykonane obicie z ekoskóry jest tak samo wytrzymałe, jak jego odpowiednik ze skóry naturalnej. Kolejne podobieństwo polega na tym, że oba materiały są chętnie stosowane w przemyśle meblarskim. Właściwości skóry ekologicznej i naturalnej sprawiają, że oba produkty mogą być także poddane różnym dalszym obróbkom, np. barwieniu. 

Kolekcja Patchwork

Kolekcja Patchwork

Zalety i wady mebli z eko-skóry

Czym jest skóra ekologiczna? To dość trwały, w pełni sztuczny materiał, który doskonale imituje skórę naturalną. Ma podobny wygląd i zbliżoną do skóry naturalnej fakturę, co sprawia, że często jest zamiennikiem tego materiału. Jak każdy rodzaj obicia meblowego, tak i ekologiczna skóra ma swoje zalety i wady.

Wśród największych plusów tego materiału często wymienia się estetyczne wykończenie, które dostępne jest w niskiej cenie. Wiele osób stawia więc na to rozwiązanie, traktując je jako alternatywę dla trudnodostępnej (czasem czas oczekiwania na zamówiony komplet wynosi 6-10 tygodni!) i droższej skóry naturalnej. Ponadto dużą zaletą zastosowania skóry ekologicznej jest jej mało wymagająca struktura. Nie trzeba tu przeprowadzać licznych konserwacji, aby mebel zachował pierwotny wygląd.

Niestety, wadą mebli pokrytych skajem, czyli eko-skórą, jest na pewno mało oryginalna faktura. W porównaniu do skóry naturalnej nie znajdziemy tu charakterystycznego i praktycznie niepowtarzalnego wyglądu, na którym pojawiają się np. delikatne blizny. Skaj jest produkowany na masową skalę, więc jego faktura jest powtarzalna i przewidywalna. Ponadto skóra syntetyczna „nie oddycha”. Brak cyrkulacji powietrza sprawia, że siedząc na takim meblu, możemy się spocić. 

Kolekcja Jouke

Kolekcja Jouke

Etyczne i ekologiczne aspekty wyboru mebli z eko-skóry

Skóra ekologiczna – czy warto kupować mebel z nienaturalnego materiału? Na pewno tak, jeśli barierą nie do przejścia byłyby dla nas aspekty etyczne i ekologiczne. Ekologiczna skóra dostępna w wielu wariantach wykończenia została wykonana bez krzywdzenia zwierząt. To przemówi szczególnie do wszystkich, którzy starają się ograniczać spożycie mięsa lub bliski jest im koncept dbania o zasoby naturalne. Niestety, należy mieć na uwadze, że syntetyczne rodzaje skór – w przeciwieństwie do tych naturalnych – nie ulegają biodegradacji. W pewnym sensie są więc rodzajem plastiku, który zostawiamy po sobie na naszej planecie.

Kupując meble ze skóry ekologicznej, przyczyniasz się do ograniczenia wykorzystania zwierząt w produkcji dodatków do domu. W takiej postawie może przejawiać się szacunek do naszych braci mniejszych, a także przeciwstawianie się cierpieniu zwierząt. Często też meble ze skaju produkowane są z materiałów poddanych recyklingowi, co dodatkowo przemawia za ich wyborem. Takie wytwarzanie zdecydowanie sprzyja redukcji odpadów. Jeśli więc zależy Ci na bardziej zrównoważonym podejściu w kwestiach konsumpcyjnych – meble z eko-skóry wydają się opcją do rozważenia.

Kolekcja Bona

Kolekcja Bona

Rozglądasz się za niepowtarzalnymi narożnikami skórzanymi, a może szukasz trwałych i estetycznych kanap skórzanych? Zajrzyj do naszego internetowego salonu meblowego i dobierz najlepsze dodatki do swojego wnętrza. Nie brakuje tu bogatej oferty mebli skórzanych, ale także elementów wykonanych ze skór sztucznych. Znajdziesz tu także m.in. regały, komody i szafki na buty wykończone w ponadczasowym drewnie.