Wady i zalety ciemnej podłogi
Ciemna podłoga wygląda szlachetnie i elegancko. Może być wykonana z różnorodnych materiałów. Jest to rozwiązanie, które ma wiele zalet, ale też pewne mankamenty i warto dobrze zastanowić się nad tymi kwestiami jeszcze przed jej montażem. Jakie są wady i zalety ciemnej podłogi?
Zalety ciemnej podłogi są trudne do przeoczenia i bardzo ważne ze względów estetycznych:
- Ciemna podłoga wygląda bardzo elegancko – czarne, ciemnobrązowe lub grafitowe kafle, dywan lub panele podłogowe wyglądają stylowo i świetnie pasują do wielu różnorodnych stylów wnętrzarskich.
- Ciemne podłogi pasują do estetyki glamour, ale też klasycznej, kolonialnej i do wielu innych stylów.
- Ciemna podłoga stanowi ciekawe tło dla kolorowych lub jasnych dywanów oraz mebli.
- Ciemna podłoga w salonie to dobry pomysł, gdy jest on połączony z tarasem i ogrodem, bo na ciemniejszej posadzce nie będzie tak szybko widać śladów po butach.
Niestety ciemna podłoga w salonie może mieć również pewne mankamenty:
- Na ciemnej podłodze bardzo widoczny jest kurz i różne drobne paproszki. To oczywiście zachęca do częstego sprzątania, dzięki czemu w pomieszczeniu panuje porządek, ale w niektórych przypadkach już tego samego dnia po odkurzaniu na podłodze mogą być widoczne zabrudzenia – na przykład wówczas, gdy w domu są zwierzęta, małe dzieci lub do salonu wchodzi się w butach.
- Ciemna podłoga może być nieco przytłaczająca, jeśli salon nie jest szczególnie duży i wysoki.
Ciemny kolor podłogi to nieco mniej popularny wybór niż podłogi jasne i w różnorodnych odcieniach brązu oraz szarości. Jeśli jednak właśnie taka konwencja najlepiej pasuje do wybranego stylu, to warto postawić na ciemniejszą kolorystykę i odpowiednio dobrać pozostałe elementy wystroju.
Jakie meble do ciemnej podłogi?
Chcąc urządzić salon z ciemną podłogą, koniecznie należy zastanowić się nad tym, jakie meble będą do niego pasowały. Wiele zależy od tego, jaki dokładnie jest kolor i materiał wykończenia podłogi.
- Do ciemnych paneli podłogowych, które są utrzymane w ciemnych odcieniach brązu można dopasować meble drewniane w ciemnym brązie, ale też meble w okleinie lub lakierowane w kolorze białym, szarym i w wielu innych odcieniach. Ciemne panele podłogowe pasują bowiem zarówno do estetyki klasycznej, jak również nowoczesnej, skandynawskiej, boho i do wielu innych trendów.
- Do ciemnych płytek o matowym wykończeniu doskonale pasują meble z naturalnego drewna w jaśniejszych kolorach, ale też meble metalowe w stylistyce loft, meble białe o minimalistycznym charakterze i wiele innych elementów. Płytki utrzymane w ciemnej szarości, granacie lub czerni to świetna baza do aranżacji loft, ale też minimalistycznych, nowoczesnych, a nawet rustykalnych.
- Do ciemnych kafli podłogowych o błyszczącym wykończeniu idealnie pasują meble o estetyce glamour i nowoczesnej. Mogą to być meble czarne, białe, srebrne, złote i drewniane, a także w różnorodnych wyrazistych kolorach – warto utrzymać efekt połysku, gdy aranżowany jest salon w estetyce glamour.
Wybierając meble do salonu, w którym jest ciemna podłoga, można postawić na mocny kontrast lub na efekt spójności. Kontrast można uzyskać stosując zestawienie: ciemna podłoga, jasne meble. Spójny efekt uzyskamy natomiast dobierając meble w kolorach zbliżonych do kolorystyki podłogi.
Kolory ścian do ciemnej podłogi
Ciemny kolor podłogi wymaga zastosowania odpowiedniej kolorystyki ścian. Jaki kolor będzie odpowiedni na ściany w salonie?
- Biały – to kolor, który można dopasować praktycznie do każdej aranżacji. Białe ściany oraz biały sufit to świetne dopełnienie salonu z ciemną podłogą. Na tle bieli każdy inny kolor wygląda efektownie. Do białych ścian można dobrać białe meble, ale też drewniane lub w innych kolorach.
- Krem, beż lub ecru – jeśli połączenie bieli i ciemnej podłogi wydaje się zbyt kontrastowe, to ściany można pomalować na kremowo, ecru lub na kolor jasnobeżowy.
- Szarość – kolejna propozycja kolorystyczna do wnętrz z ciemną podłogą to szarość, a szczególnie jej chłodniejsze i jasne odcienie, które doskonale prezentują się w zestawieniu z kolorami takimi, jak brązowy, czarny, drewniany, grafitowy.
- Ciemniejsze kolory: butelkowa zieleń, granat, bordo – preferując wnętrza urządzone w ciemniejszych kolorach, można zastosować w salonie farbę lub tapetę w kolorze ciemnej zieleni, granatu lub koloru bordowego. Te barwy będą doskonale wyglądały w połączeniu z ciemną podłogą, ale głównie w przestronnych i dobrze nasłonecznionych wnętrzach.
By w salonie z ciemną podłogą nie było zbyt ciemno, warto zastosować jaśniejsze odcienie na ścianach, a także na suficie. Ważne jest również dobre oświetlenie wnętrza i kolorystyka dodatków. O ile panel lub mebel może być ciemny i stonowany, to dodatki mogą przełamywać monotonię i wprowadzać do aranżacji sporą dawkę energetycznego koloru.
Kolekcja Ashton do Pokoju dziennego
Do jakiego stylu pasuje ciemna podłoga?
Ciemna podłoga w salonie może pasować do wielu różnorodnych aranżacji, ale najlepiej pasuje do stylu:
- Klasycznego – do estetyki klasycznej szczególnie dobrze pasować będzie podłoga z ciemnego drewna lub z ciemnych paneli podłogowych. Doskonałym wyborem będzie ciemnobrązowy kolor, a także odcienie takie, jak heban.
- Glamour – ciemna podłoga będzie też pasować do wnętrz o estetyce glamour, a szczególnie wówczas, gdy będzie to podłoga w kolorze czarnym i z lekkim połyskiem.
- Kolonialnego – ciemny kolor paneli lub desek podłogowych, a także kamiennej okładziny podłogowej będzie również odpowiednim wyborem do wnętrz w stylu kolonialnym. Uzupełnieniem aranżacji będą oczywiście również drewniane meble.
- Boho – kolejny styl, jaki świetnie pasuje do ciemnej podłogi, to boho. Ta kolorowa i pełna energii estetyka świetnie komponuje się bowiem z ciemnymi barwami. Jeśli podłogę wykonano z ciemnego drewna lub paneli, to styl boho jak najbardziej będzie odpowiednim wyborem.
- Loft – estetyka industrialna również idealnie pasuje do ciemnych kolorów. Jeśli na podłodze zastosowano ciemne drewno, kamień lub płytki, to aranżację salonu można wykonać w estetyce loft.
- Nowoczesny – styl nowoczesny również znakomicie pasuje do ciemnej podłogi. To estetyka, w której często pojawiają się mocniejsze i bardziej wyraziste barwy, które będą świetnie wyglądały na tle ciemnego podłoża.
Salon z ciemną podłogą może prezentować się lekko, modnie i ponadczasowo. To kwestia doboru odpowiednich mebli i dodatków, a także konsekwencji w urządzaniu wszystkich pomieszczeń w domu. Dobrym pomysłem może być zastosowanie ciemnej podłogi także w przedpokoju albo nawet w całym domu lub mieszkaniu. Taka spójna powierzchnia będzie efektowna i sprawi, że wnętrza wydadzą się przestronniejsze. Punktowo można zastosować także jaśniejsze dywany, by urozmaicić posadzkę i nadać aranżacjom miły i przytulny charakter.