Przygotowanie narożnika do prania
Niewychodzące z mody narożniki skórzane, świetnie pasujące do wielu przestrzeni narożniki U czy chętnie wybierane narożniki L narażone są na ciągłe zabrudzenia. Siedzisko zbiera kurz, widoczna jest na nim sierść zwierząt, a często także drobne plamy wynikające z codziennego użytkowania. Jeśli chcesz odświeżyć swój narożnik, koniecznie przygotuj go wstępnie do dalszego sprzątania.
Jak to zrobić? W pierwszej kolejności należy zdjąć wszelkie pokrowce, narzuty i poduszki. Najlepiej jest je od razu wyprać i wysuszyć. Może się zdarzyć, że poduszki mają zdejmowaną poszewkę, co znacznie ułatwi ich czyszczenie. Jeśli nie, warto postępować z nimi tak samo, jak z siedziskiem i oparciem kanapy, co opisujemy poniżej.
W kolejnym kroku dobrze jest dokładnie odkurzyć całą powierzchnię kanapy. Idealnie, jeśli odkurzanie przeprowadzisz razem ze szczotkowaniem z kurzu. Dzięki temu w kilka chwil pozbędziesz się okruszków, pyłów czy innych zanieczyszczeń suchych. Bez wstępnego odkurzania dalsze mycie i usuwanie plam może być mało skuteczne, ponieważ drobinki będą się stale przenosić z miejsca na miejsce. W ten prosty sposób przygotowaliśmy powierzchnię na dalsze mycie.
Wybór odpowiednich detergentów i środków do prania
Wybierając narożniki i sofy modułowe czy też eleganckie i praktyczne narożniki z funkcją spania, dobrze jest przemyśleć wcześniej, jak będziemy je czyścić. Warto więc najpierw sprawdzić, z jakiego materiału wykonane jest obicie, czy jest w jakikolwiek sposób zdejmowalne oraz jakie środki chemiczne można używać do jego prania.
Poniżej przygotowaliśmy listę środków odpowiednich do czyszczenia tapicerki. Wybierz z nich produkty, które mogą przydać się do Twojego narożnika:
-
Prespray – środek do wstępnego rozpuszczania brudu to specjalistyczny preparat, który radzi sobie nawet z dość trudnymi zabrudzeniami (doskonale je rozpuszcza). Nakłada się go na zabrudzoną powierzchnię i pozostawia na krótki czas. Po kilku lub kilkunastu minutach można przejść do czyszczenia ekstrakcyjnego polegającego na mechanicznym odessaniu specjalnym odkurzaczem rozpylonej wcześniej wody i środka chemicznego do czyszczenia.
-
Spray do prania tapicerek – kolejnym sposobem na skuteczne usuwanie plam są preparaty w formie wygodnego sprayu. Doskonale nadają się do czyszczenia typowych zabrudzeń z kawy, herbaty, wina czy błota. Można je stosować zaraz na świeżą plamę lub do odświeżenia kanapy.
-
Środek do ręcznego czyszczenia tapicerek – pranie narożnika można wykonać m.in. dzięki specjalnym płynom do czyszczenia z dołączonymi do zestawu szczotkami (np. trójkątnymi). Dzięki temu dozowanie środka i jego rozprowadzanie są naprawdę proste. Preparaty tego typu są delikatne dla tkanin, a jednocześnie doskonale usuwają plamy z mebli i tapicerek.
-
Pianka do prania tapicerki – delikatna, a jednocześnie bardzo skuteczna formuła pianki pozwala usuwać nawet trudne zabrudzenia. Taki preparat z jednej strony zmiękcza, z drugiej zaś nadaje doskonałą świeżość czyszczonym meblom. Wygodna forma aplikacji poprzez rozpylenie sprawia, że późniejsze szczotkowanie powierzchni jest wyjątkowo ułatwione.
-
Płyn do prania tapicerki meblowej – specjalny płyn przeznaczony do odkurzaczy do prania dywanów i tapicerek pozwala na usuwanie plam metodą ekstrakcyjną. Wystarczy dodać go w odpowiedniej proporcji do naszego sprzętu myjącego, a efektem będzie czysty narożnik. Tego typu płyny mają niskopieniącą formułę, co pozwala szybko rozprowadzić i wypłukać pozostałości środka chemicznego. Ponadto płyn doskonale penetruje strukturę włókien i pozostawia bardzo przyjemny zapach.
-
Preparaty przeznaczone do konkretnego materiału – welur, welwet, aksamit, żakard, skóra, ekoskóra czy plecionka – materiałów obiciowych jest naprawdę sporo. Warto więc już zawczasu prawidłowo określić, z czego wykonany jest nasz narożnik. To pozwoli dobrać łatwiej preparat odpowiedni do czyszczenia.
Ręczne pranie narożnika krok po kroku
Pranie ręczne, czyli bez użycia specjalnego odkurzacza do prania na mokro czy czyszczenia parowego, to dla wielu osób spore wyzwanie. Nie należy się jednak zniechęcać. Przedstawiamy poradnik prania krok po kroku, który pozwoli Ci wyczyścić ulubiony mebel bez kupowania specjalistycznych urządzeń:
- Krok 1. Odkurzanie. W pierwszym etapie należy dokładnie odczyścić na sucho narożnik. Odkurz go, docierając specjalną końcówką odkurzacza do nawet trudno dostępnych miejsc. Ponadto zdejmij poduszki i przygotuj całość do dalszego czyszczenia.
- Krok 2. Przygotowanie detergentów. Zastanów się, jakiego środka chcesz użyć do czyszczenia tapicerki. Unikaj wody z mydłem lub płynem do naczyń – te detergenty tworzą zbyt obfitą pianę, która jest ciężka do usunięcia po myciu.
- Krok 3. Szczotkowanie narożnika. Wybierz miękką szczotkę i metodycznie nakładaj niewielkie ilości wybranego detergentu na powierzchnię mebla. W tym kroku postaraj się też wyszorować wszelkie plamy, trwałe zabrudzenia etc.
- Krok 4. Przemycie końcowe. Namocz ściereczkę z mikrofibry w letniej wodzie, odsącz całość i usuwaj z jej pomocą środek czyszczący z powierzchni narożnika. Staraj się nie zamoczyć nadmiernie tapicerki, ponieważ może to skutkować problemami z suszeniem, a nawet deformacjami wypełnienia narożnika.
- Krok 5. Suszenie. Czas na wysuszenie czystego narożnika. Ustaw mebel w przewiewnym pomieszczeniu, otwórz dodatkowo okna i poczekaj, aż całość przeschnie. Po tych czynnościach Twój mebel będzie wyglądał jak nowy!
Czyszczenie narożnika w pralce
Pranie w pralce to kolejny sposób na czyszczeni tapicerki. Coraz częściej zdarza się bowiem, że narożnik ma bardzo wygodne, bo zdejmowane pokrowce. Takie rozwiązanie jest idealne z kilku powodów. Przede wszystkim wypranie narożnika staje się dziecinnie proste. Wystarczy tylko rozpiąć i zsunąć obicie, włożyć do pralki i ustawić ją na odpowiedni program.
Ponadto ściągany pokrowiec daje możliwość wymiany na nowy, jeśli pojawią się przetarcia, niemożliwe do usunięcia zabrudzenia czy po prostu znudzimy się danym kolorem. To aspekt dekoracyjny, który docenią wszyscy lubiący zmiany we wnętrzu!
Jak prać narożnik? Przede wszystkim zapoznaj się z metką i sprawdź, w jakich temperaturach można czyścić tapicerkę. Najczęściej będzie to 30-40 °C. Pierz pokrowce na lewej stronie, co pozwoli zadbać o ładny wygląd tkaniny. Co więcej, możesz oznaczyć w konkretny sposób poszczególne części pokrowców (zrób np. specjalne naszywki), tak aby pamiętać, co i gdzie z powrotem założyć.
Ważnym aspektem jest też dość krótkie pranie i delikatne odwirowanie, dzięki którym tkanina zachowa swój fason.
Suszenie i pielęgnacja narożnika po praniu
Czysty narożnik zachwyca cudownym wyglądem, pięknym zapachem i niesamowitą świeżością. Aby zatrzymać ten wyjątkowy efekt na dłużej, warto jest zastosować któreś z poniższych metod:
-
stosuj specjalne pokrowce lub nakładki na meble, które chronią przed zabrudzeniami,
-
często odkurzaj mebel, aby pozostał dłużej w dobrym stanie,
-
zmień zasady dotyczące korzystania z kanapy, np. niech nie będzie ona miejscem, gdzie jemy,
-
jeśli pojawi się plama – wyczyść ją natychmiast, tak aby nie wniknęła w strukturę mebla,
-
zainwestuj w odkurzacz do czyszczenia na mokro,
-
ustaw mebel tak, aby nie był narażony na bezpośrednią ekspozycję na słońce (blaknięcie),
-
przy myciu nie pocieraj kanapy zbyt mocno, ponieważ może to uszkodzić jej strukturę.
Czyszczenie tapicerki to czynność, która pozwala cieszyć się czystym narożnikiem. Warto co jakiś czas wykonywać takie pranie, co pozwoli mieć zawsze odświeżoną i czystą kanapę. Jeśli szukasz inspiracji aranżacyjnych do wnętrza – sprawdź ofertę naszego internetowego salonu meblowego. Wybierz narożnik, który posłuży Ci przez lata!