Materiał na narożnik - czym kierować się przy wyborze? Na to zwróć uwagę!
Stojąc przed wyborem materiału obiciowego na narożnik, należy zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny i zastanowić się nad tym, czy będzie on spełniał nasze oczekiwania. Przykładowo, tkanina odporna na zabrudzenia i wilgoć to dobra opcja dla rodzin z małymi dziećmi lub osób posiadających zwierzęta domowe.
Warto zwrócić uwagę również na gramaturę tkaniny - czym większa gramatura, tym tkanina jest grubsza, a co za tym idzie - bardziej wytrzymała. Zastanawiając się nad tym, jaki materiał na narożnik do salonu wybrać, można wziąć pod uwagę również to, jaki styl panuje w naszym wnętrzu. Do salonu urządzonego w stylu boho z pewnością będzie pasował narożnik obity tkaniną wykonaną z lnu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przełamać schematy i zaszaleć z materiałami, wybierając narożnik obity np. skórą. Jakie są rodzaje materiałów na narożnik i który najlepiej wybrać?
Jak ocenić jakość tkaniny? Test Martindale'a
Czym jest test Martindale'a? Polega on na imitacji ludzkiego kontaktu z materiałem, tj. siadania na tkaninie. Za pomocą specjalnej maszyny wywierającej nacisk na materiał jesteśmy w stanie określić na jak długo wytrzyma dana tkanina. Test kończy się w momencie jej uszkodzenia. W zależności od jakości tkaniny, test Martindale'a może trwać od kilka godzin do kilka dni. Cykle Martindale'a służą do oceny jakości tkaniny oraz jej wytrzymałości na uszkodzenia. Im wyższy wynik, tym lepsza jakość tkaniny. Poniżej przedstawiamy wyniki, które powinny być uzyskane w przypadku różnych tkanin:
-
mniej niż 10000 cykli - tkaniny dekoracyjne (zasłony, poduszki dekoracyjne)
-
10000 - 15000 cykli - tkaniny do lekkiego użytkowania w domu (meble używane okazjonalnie)
-
15000 - 25000 cykli - tkaniny przeznaczone do codziennego użytkowania w domu (meble często używane)
-
25000 - 30000 - tkaniny przeznaczone do do intensywnego użytkowania w domu (m.in. sofy z funkcją spania i narożniki z funkcją spania)
-
30000 - 40000 cykli - materiały przeznaczone do do użytku w biurze
-
więcej niż 40 000 cykli - tkaniny narażone na intensywny użytek komercyjny i publiczny (siedzenia w kinie lub w autobusie)
Narożnik Massimo, Gala Collezione
Jakie są rodzaje materiałów na narożnik? Poznajcie najpopularniejsze tkaniny!
Na rynku dostępne różne tkaniny obiciowe charakteryzujące się różnymi właściwościami oraz dostosowane do zróżnicowanych potrzeb użytkowników. Wśród dostępnych w asortymencie materiałów można znaleźć materiały przyjazne zwierzętom, odporne na ścieranie czy tkaniny hydrofobowe. Do często wybieranych materiałów obiciowych na narożnik do salonu należą:
-
Tkanina welurowa - materiał z charakterystycznym połyskiem, delikatny i miły w dotyku. Jej struktura składa się z mikroskopijnych włosków.
-
Plecionka - tkanina o cienkim lub grubym splocie. Materiał należący do wytrzymałych.
-
Szenil - wytrzymała, gruba tkanina. Jej struktura przypomina sztruks.
-
Tkanina Monolith - jedna z najpopularniejszych tkanin obiciowych na rynku. Jest wytrzymała i wykazuje właściwości hydrofobowe, dzięki czemu jest odporna na zabrudzenia i wilgoć.
-
Skóra naturalna - tkanina określana jako luksusowa. Nie należy do najtańszych i wymaga specjalnego traktowania, tj. impregnacji, jednak jest bardzo efektownym materiałem.
-
Eko-skóra (skaj) - tańsza alternatywa dla skóry naturalnej. Przy odpowiedniej pielęgnacji może prezentować się równie dobrze, co skóra naturalna.
Jak materiał na narożnik będzie najlepszy? Czym się kierować przy wyborze?
Asortyment tkanin obiciowych na narożnik do salonu jest naprawdę bogaty, zatem z pewnością każdy odnajdzie w nim coś dla siebie. Wybierać można spośród tkanin o wielu właściwościach i o różnej strukturze. Dodatkowo, każdy z materiałów dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, co dodatkowo ułatwia wybór odpowiedniego materiału na narożnik.
Jaki materiał obiciowy na narożnik wybrać? Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wybór materiału na narożnik do salonu uzależniony będzie od osobistych preferencji i potrzeb jego użytkownika oraz od jego gustu. Najlepszy materiał obiciowy na narożnik to taki, który jest wytrzymały, łączy w sobie właściwości hydrofobowe a do tego ładnie się prezentuje. Wybierając materiał na obicie narożnika do salonu, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego wytrzymałość, by mebel nie posłużył jedynie na sezon lub dwa, lecz sprawdzał się przez długie lata, oraz na to, czy materiał jest odporny na plamy. Co zrobić w przypadku pojawienia się zabrudzeń na tapicerce? Sprawdźcie w naszym artykule 'Jak usunąć plamy z kanapy'.
Jaki kolor materiału na narożnik wybrać? Jest wiele możliwości!
W sytuacji, gdy często lubimy zmieniać wystrój naszego salonu, dobrym rozwiązaniem będzie wybór narożnika w tkaninie utrzymanej w neutralnym odcieniu, do której będą pasowały inne kolory. Jaką tkaninę obiciową na narożnik wybrać w takim przypadku? Do najbardziej neutralnych barw, stanowiący świetną bazę dla reszty dodatków stanowi biel, beż, odcienie szarości i czerń. Te kolory pasują do wszystkiego, zatem sprawdzą się we wnętrzu urządzonym w każdym stylu. Bardziej odważną opcję i jednocześnie nadal modną, stanowią materiały w żywych odcieniach, takich jak żółty, granatowy czy butelkowa zieleń. Materiał na narożnik w mocnym kolorze będzie prezentował się świetnie w stonowanym wnętrzu i z pewnością przyciągnie uwagę gości.
Jaki materiał na narożnik wybrać? Podsumowanie
Narożnik to jeden z podstawowych mebli w salonie, zatem warto by prezentował się jak najlepiej i był dopasowany do naszych potrzeb. Jaki materiał na narożnik wybrać? Na pewno wytrzymały, taki który otrzymał wysoki wyniki w teście Martindale'a! Odpowiednio dobrana tkanina obiciowa to gwarancja tego, że mebel posłuży na dłużej, a w razie potrzeby będzie łatwa do wyczyszczenia. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się pomocny przy wyborze tkaniny obiciowej na narożnik do salonu.