17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaką witrynę na książkę warto wybrać?

 

Nie da się ukryć, że książki należą do bardzo uniwersalnych ozdób, które doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu. Z tego powodu warto je w odpowiedni sposób wyeksponować. Najlepiej poprzez dobranie przyjemnej dla oka witryny. Tego typu mebli na rynku nie brakuje, dlatego każdy powinien być w stanie znaleźć coś dla siebie.

Oczywiście szeroki wybór nie zawsze jest tak korzystny, jak może się wydawać. Nie każdy bowiem wie, jaki produkt sprawdzi się najlepiej w konkretnych pomieszczeniach. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy przeprowadzić więc dokładną analizę – zarówno własnych potrzeb i wymagań, jak i specyfiki wnętrza, w którym ma się znaleźć witryna na książki. Wszystko to zdecydowanie ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

Żeby całą procedurę jeszcze przyspieszyć, postanowiliśmy dokładniej omówić poszczególne rozwiązania, które na rynku cieszą się szczególną popularnością. Zastanowimy się nad ich mocnymi oraz słabymi stronami, wskażemy również, gdzie sprawdzają się najlepiej. Bez względu na liczbę książek na nich umieszczanych.

Udostępnij:
Jaką witrynę na książkę warto wybrać?

Oszklona witryna na książki do salonu

Na początek mebel niezwykle elegancki, który doskonale pasuje nie tylko do czytelni, ale też do salonu. Witryna na książki oszklona bardzo dobrze nadaje się do tego, aby wyeksponować posiadane książki. Wszystko jest bowiem doskonale widoczne. Poza kwestiami czysto estetycznymi, uwagę warto zwrócić także na jej pozostałe zalety.

  • Funkcjonalność – oszklenie sprawia, że wybór konkretnej pozycji do czytania jest bardzo łatwe. Taka gablota na książki okaże się również dobrym wyborem dla osób, które zechcą nacieszyć oczy posiadaną przez siebie kolekcją. Należy przy tym pamiętać o konieczności utrzymywania porządku w witrynie. Bałaganu nie da się bowiem ukryć za zamkniętymi drzwiami.

  • Ochrona książek – oszklenie stanowi fizyczną barierę dla zabezpieczenia książek. Dzięki temu rzadziej ulegają uszkodzeniom, zmniejsza się ponadto wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Mowa tu między innymi o zmiennych temperaturach czy też wilgotności.

  • Łatwiejsze utrzymanie porządku – zamykane gabloty na książki to dobry wybór również dlatego, że w środku osadza się mniej brudu i kurzu. Nie muszą być one więc tak często sprzątane, jak meble otwarte. Jeśli więc ktoś nie lubi często sprzątać, takie witryny na książki sprawdzą się najlepiej.

Biblioteczki oszklone okażą się ciekawe także ze względu na możliwość łatwego zamontowania oświetlenia. Pojedyncze diody LED zdecydowanie wzmocnią efekt dekoracyjny. Sprawią ponadto, że książki staną się bardziej widoczne. Czy warto więc decydować się na witryny z oszklonymi drzwiami? Jak najbardziej! Zwłaszcza wówczas, gdy zależy nam na wspomnianych wyżej zaletach.

Witryna drewniana na książki

Przechodzimy do kolejnej, równie ciekawej, propozycji. Meble drewniane to konstrukcje klasyczne, które urzekają naturalnym charakterem i pewną uniwersalnością. Bardzo dobrze sprawdzają się bowiem w różnych pomieszczeniach, nie tylko tych urządzonych na modłę tradycyjną. Drewniana witryna na książki okaże się dobrym wyborem także do pomieszczeń nowoczesnych i skandynawskich. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, dlatego bez trudu znajdziemy zarówno meble utrzymane w swoich naturalnych kolorach, jak i dodatkowo malowane. Wszystko to zdecydowanie zwiększa nasze możliwości wyboru.

Pod uwagę warto wziąć również gatunek drewna wykorzystanego w produkcji witryny na książki. Tanie meble przeważnie są przygotowywane z drewna miękkiego, które nie jest specjalnie wytrzymałe pod względem mechanicznym. Oznacza to tyle, że po pewnym czasie takie konstrukcje mogą po prostu ulec uszkodzeniu. Drobne rysy nie stanowią większego problemu, gorzej z ułamanymi elementami i wystającymi drzazgami.

Z tego powodu warto postawić na meble dodatkowo wzmacniane (nie tylko pod względem mechanicznym, ale też przed wpływem różnych czynników zewnętrznych) bądź witryny z drewna twardego bądź egzotycznego. Konstrukcje tego typu pozostaną z nami na długo. Bez względu na rodzaj i intensywność stosowania. Trzeba jeszcze podkreślić, że na rynku oferowanych jest wiele specjalnych farb do drewna, które pozwalają na łatwą zmianę ich koloru oraz stylu. Przydatne rozwiązanie wówczas, gdy nagle zmieni się koncepcja aranżacji wnętrza.

Witryna otwarta czy zamknięta?

Przed wyborem mebli, a także zestawianiem ich z pozostałymi elementami wystroju wnętrza, warto wziąć pod uwagę własne potrzeby i wymagania. Związane jest to przede wszystkim z określeniem typu przygotowywanych konstrukcji. Na różnego rodzaju stronach i forach internetowych często pojawiają się pytania na temat tego, czy lepiej kupić witrynę otwartą czy może zamkniętą.

Jak można się domyślić, oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, które należy rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Oczywiście w przypadku wielu mebli istnieje możliwość dostawienia drzwiczek lub ich demontażu, jednak wymaga to nieco pracy. Lepiej więc od razu wybrać produkt, który spełnia wszystkie kluczowe kryteria.

  • Witryna na książki zamknięta – jak już wspominaliśmy, takie konstrukcje zazwyczaj są wyposażane w oszklone drzwi, choć zdarzają się również takie z drzwiczkami pełnymi. Lepiej jednak prezentują się jednak witryny na książki oszklone i to na nich warto się skupić. Zwłaszcza wówczas, gdy książki mają pełnić nie tylko funkcje użytkowe, ale też dekoracyjne.

Kolekcja Moreno, Meble Krysiak

Największą zaletą witryn zamkniętych jest zwiększona ochrona przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, zwłaszcza kurzem. Może okazać się to kluczowe wtedy, gdy witryny mają być szczególnie dużych wymiarów, na przykład na całą ścianę. Oczywiście należy wtedy pomyśleć nad stabilną konstrukcją, która nie będzie stanowiła żadnego zagrożenia.

Jeśli zaś chodzi o wady, wspomnieć trzeba do dodatkowym czasie spędzonym na montażu drzwi, a także koniecznością ciągłego ich otwierania i zamykania. Jak wiadomo, drzwi po otwarciu zajmują dużo miejsca, dlatego takie witryny nie sprawdzą się w szczególnie ciasnych pomieszczeniach, w których liczy się każdy centymetr kwadratowych wolnej przestrzeni.

  • Witryna na książki otwarta – brak drzwi pozwala na swobodne ustawienie mebla w małym pokoju. Przed nim mogą znaleźć się rozmaite ozdoby bądź inne elementy, takie jak chociażby doniczki z kwiatami czy też lampa podłogowa.

Kolekcja Ashton, Livin Hill

Otwarta witryna, bez żadnych drzwi, zapewnia ponadto prostszy montaż i przenoszenie meble w inne miejsce. Zwłaszcza że tego typu konstrukcje nie są specjalnie ciężkie. Do tego wszystkiego dochodzi łatwy, błyskawiczny dostęp do książek. Wystarczy po nie sięgnąć, bez konieczności siłowania się z drzwiami. Trzeba jednak przy tym pamiętać o wspomnianym kurzu, który zdecydowanie szybciej osadza się na tego typu otwartych meblach. 

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, znacznie łatwiej jest podjąć ostateczną decyzję. Wiele zależy od własnych upodobań, jak również od specyfiki pomieszczenia. Na szczęście oferta rynkowa jest tak szeroka, że z łatwością znaleźć można konstrukcje otwarte i zamknięte przygotowane z wielu materiałów i w różnych stylach. Co ważne, spore zróżnicowanie panuje też pod względem cenowym.

Oczywiście nie powinno być tak, że koszt zakupu będzie jedynym, kluczowym kryterium wyboru. Przez taką postawę dość łatwo można bowiem kupić coś taniego, co okaże się po prostu niskiej jakości. W efekcie witryna na książki sprawdzi się przez dość krótki czas. Szybko będzie wymagała renowacji lub wymiany.

 

W jakim stylu wybrać witrynę na książki?

Po przeanalizowaniu rodzajów przygotowywanych konstrukcji warto przejść do kwestii związanej z designem oferowanych mebli. Jak bowiem wiadomo, witryna na książki powinna pasować do wystroju całego wnętrza. W przeciwnym wypadku końcowy efekt może być, delikatnie mówiąc, niezadowalający. Łatwo w takim przypadku o pewien chaos aranżacyjny, który wcale nie sprzyja odpoczynkowi. Wręcz przeciwnie.

Żeby go uniknąć, warto podczas wyboru mebli pamiętać o kolorze ścian, podłodze, a także o wszelkich dodatkach i dekoracjach. Bez względu na to, czy ma być to mała witryna na książki czy może konstrukcja znacznie większa, bardziej rozbudowana. Z pomocą przychodzą nam projektanci i producenci mebli, którzy mają w swoich ofertach produkty bardzo zróżnicowane pod tym względem.

  • Klasyczne witryny na książki – zazwyczaj tworzone z drewna, bez dodatkowego malowania. Tego typu meble są bardzo eleganckie, doskonale pasują do wnętrz tradycyjnych, w których znajdują się inne elementy drewniane lub wykonane cegły. Doskonale komponują się również z kwiatami doniczkowymi.

  • Nowoczesne witryny na książki – często spotykane w białym kolorze, dlatego można je określić mianem uniwersalnych, doskonale łączących się z innymi kolorami. Niektórzy producenci często decydują się na pewnego rodzaju dodatki, które wyróżnią mebel na tle innych lub przynajmniej na mniej typowy kształt poszczególnych elementów (np. półek lub drzwi).

  • Witryny na książki w stylu skandynawskim – utrzymane w stonowanych kolorach, producenci często decydują się na drewno lub materiały drewnopodobne. Pasują do wielu wnętrz, zwłaszcza do tych, w których pełno jest naturalnych materiałów.

Witryny na książki do nowoczesnych wnętrz

Styl nowoczesny często korzysta z wielu różnych materiałów, które są ze sobą łączone. Jeśli zaś chodzi o kolorystykę, zazwyczaj dominują barwy stonowane. Dużo jest bieli i czerni. Podobne kryteria powinny więc spełniać witryny. Choć gra kontrastów może wydać się ciekawa, często również jest źródłem sporych problemów aranżacyjnych. Należy więc do niej podchodzić ostrożnie.

Witryna na książki do wspaniały mebel, który pełni zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Dobrze byłoby więc zwrócić uwagę na wszystkie kluczowe kwestie, tak aby okazała się po prostu dobrym zakupem. Mamy nadzieję, że powyższe informacje w jakiś sposób tego typu zadanie ułatwią.

witryny prowansalskie >