17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak zrobić regał?

Regały przydają się niemal w każdym pomieszczeniu. W salonie lub gabinecie są miejscem, w którym zwykło się przechowywać książki. W spiżarni lub piwnicy zaoferują przestrzeń na przetwory i zapasowe produkty, a w garażu można na nich przechowywać narzędzia lub części samochodowe. Regał może być wykonany z drewna, płyty meblowej, metalu i wielu innych materiałów. Zazwyczaj meble tego rodzaju kupuje się w sklepach, ale niektórzy decydują się na samodzielne wykonanie regału – to świetna opcja, gdy potrzebny jest model o nietypowym kształcie lub o niestandardowych wymiarach. W jaki sposób zrobić regał? Co będzie potrzebne i czy warto?

Udostępnij:
Jak zrobić regał?

 

Z czego można zrobić regał?

Przeglądając ofertę regałów w jakimkolwiek sklepie meblowym, łatwo zauważyć, że meble te mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Najczęściej do wyboru są regały drewniane, metalowe lub z płyty meblowej, a także regały z łączonych materiałów – na przykład z metalu i drewna. To, co znajdziemy w sklepach, to jednak wyłącznie zalążek możliwości. Regał można bowiem wykonać we własnym zakresie z wielu interesujących materiałów. 

Z czego można samodzielnie zrobić regał?

  • Z drewna – popularne i chętnie wybierane rozwiązanie. Regał drewniany można robić samodzielnie od podstaw (własnoręcznie obrobić deski i dociąć na wymiar) lub kupując deski pożądanej długości, które są już oheblowane i wygładzone, a nawet mogą być już olejowane lub pokryte innym rodzajem wykończenia. 

  • Z płyty meblowej – regały z tego materiału są chętnie kupowane w gotowej postaci, ale z płyty meblowej można również zrobić regał. Najwygodniej jest kupić gotowe elementy w potrzebnych rozmiarach, by uniknąć ich docinania i konieczności wykańczania krawędzi płyt. 

  • Z metalu – regały metalowe są popularne w technicznych pomieszczeniach, a także w aranżacjach industrialnych. 

  • Ze skrzynek drewnianych – prosty, designerski i praktyczny regał można zrobić w szybkim tempie właśnie ze skrzynek. Mogą to być nowe, kupione specjalnie w tym celu, skrzynki albo skrzynki z odzysku – na przykład po owocach i warzywach.

  • Z drabiny i desek – interesujący, praktyczny i designerski regał można również zrobić we własnym zakresie właśnie z drabiny i desek. By uprościć sprawę, deski można kupić już w gotowych rozmiarach. 

Samodzielne wykonanie regału nie musi być trudne, a szczególnie, gdy mowa o konstrukcjach takich, jak regał ze skrzynek lub na bazie drabiny. 

Aranżacja sypialni z regałem Class, Dutchbone

Jak zrobić regał ze skrzynek?

Jednym z najłatwiejszych do wykonania regałów, które przy okazji są niezwykle ozdobne i designerskie, jest właśnie regał ze skrzynek. Można go zrobić w krótkim czasie, a do jego wykonania potrzebne będą:

  • Skrzynki – najlepiej drewniane, w dobrym stanie technicznym. Mogą to być skrzynki po owocach albo nowe skrzynki prosto ze sklepu. Ważne, by nie miały one odstających i ostrych zadziorów, a także, by były równe i identycznej wielkości. Liczba skrzynek, jakie będą potrzebne, zależy od ich rozmiaru, a także od tego, jaka ma być docelowa wysokość regału. 

  • Wkręty do drewna – nie za długie, by umożliwiły połączenie ze sobą sąsiadujących skrzynek.

  • Wkrętarka – przyda się do skręcenia skrzynek ze sobą. 

Jak widać, lista niezbędnych elementów do wykonania regału ze skrzynek nie jest długa, a sam proces wykonania takiego regału jest banalnie prosty. Gdy ustalisz już wysokość mebla, jaka Cię interesuje, zakup wymaganą liczbę skrzynek – ustawia się je na boku, a następnie jedną na drugiej w takiej samej pozycji. Skrzynki sąsiadujące ze sobą powinny zostać skręcone, a szczególnie w sytuacji, gdy w domu mieszkają małe dzieci i domowe zwierzaki. 

Najprostszy regał ze skrzynek składa się wyłącznie ze skręconych skrzynek, ale można wzbogacić go również o nóżki, kółka lub pomalować na dowolny kolor – w zależności od potrzeb i od wystroju wnętrza. Regał ze skrzynek powinien być solidny i odporny na spore obciążenie, dlatego sprawdzi się praktycznie w każdej aranżacji. 

Kolekcja Hud, Meble Forte

Jak zrobić regał z drabiny?

Kolejnym sprawdzonym pomysłem na oryginalny regał, który można wykonać samodzielnie, jest konstrukcja bazująca na drabinie. Może to być zarówno drabina jednoczęściowa, którą trzeba ustawić opartą o ścianę, a następnie wymierzyć półki, dociąć i całość przymocować do ściany. Może to być również drabina rozkładana – najbardziej typowa, dwuczęściowa. Do wykonania regału z drabiny potrzebujesz:

  • Drabiny – najlepiej drewnianej i w dobrym stanie technicznym. Może to być drabina używana podczas prac budowlanych i remontowych, ale w takim wypadku warto ją oczyścić i odświeżyć. Może to być również nowa drabina ze sklepu. 

  • Półek o różnych długościach – na najniższym poziomie drabiny półka będzie najdłuższa, ale im wyżej, tym półki powinny być krótsze. Ich dokładny wymiar zależy od wybranego modelu drabiny, dlatego musisz wymierzyć je samodzielnie. Półki mogą być drewniane lub z płyty meblowej – najlepiej kup je w gotowej postaci, a jeśli dysponujesz narzędziami do docinania drewna, możesz kupić dłuższy blat i podocinać półki samodzielnie. 

  • Wkręty do drewna oraz wkrętarka – półki należy bowiem przymocować do drabiny dla ich ustabilizowania. 

Wykonanie regału z drabiny oraz półek jest bardzo łatwe i nie wymaga wielu specjalistycznych narzędzi. W zależności od pomysłu i wystroju wnętrza, drabinę oraz półki można również pomalować farbą do drewna, bejcą lub innym specyfikiem. W takim wypadku przydadzą się jeszcze pędzle. Malowanie warto wykonać przed przystąpieniem do prac montażowych. Drabinę należy rozstawić, a na poszczególnych poziomach, na szczeblach oprzeć docięte na wymiar półki i przytwierdzić je wkrętami do drewna do szczebli drabiny. Gotowy regał można ustawić w dowolnym miejscu. Co ważne, regał zrobiony z drabiny, ma sporą wytrzymałość i z powodzeniem sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu. 

Biurko Ladder, Minko

2 290,- zł
3 215,- zł

Jak zrobić regał na kółkach?

Dysponujesz pojemnym i praktycznym regałem, ale zdarzają się sytuacje, w których mebel ten zawadza? A może kupiony niedawno niski regalik do salonu, mógłby wiele zyskać na funkcjonalności, gdyby był wyposażony w kółka? Bez względu na to, czy dysponujesz regałem z drewna, ze skrzynek po owocach, czy też z płyty meblowej, mebel ten może stać się mobilnym elementem wyposażenia, jeśli tylko dokręcisz do niego kółka.

Regały na kółkach są dostępne w sprzedaży, ale zazwyczaj są kosztowne i nie tak częste, jak klasyczne meble. Jeśli wybrany regał nie posiada kółek, nic straconego – można je dokupić i zamontować. W jaki sposób?

  • Zweryfikuj wagę i maksymalne obciążenie regału i zsumuj te wartości – będzie to całkowity ciężar, jaki powinny utrzymać kółka. 

  • Poszukaj kółek do mebli, które będą miały potrzebną wytrzymałość na obciążenie.

  • Jeśli regał ma nóżki, wybierz niższe kółka, ale upewnij się, że będzie się je dało przykręcić do nóżek – zazwyczaj jest to możliwe w przypadku nóżek kwadratowych i prostokątnych o większym przekroju. Bardzo smukłe, stożkowe lub okrągłe nóżki mogą uniemożliwiać montaż kółek. W takim wypadku nóżki można zdemontować lub odciąć, jeśli nie są odrębnym elementem, a kółka przykręcić do obudowy regału. 

Gdy przykręcisz nóżki, upewnij się przy pomocy poziomicy, że mebel jest równy. W razie potrzeby skoryguj jego poziom i gotowe – Twój regał stał się mobilny i możesz przesuwać go w miarę potrzeby.

Regał – lepiej zrobić, czy kupić w sklepie?

Samodzielne konstruowanie mebli to spore wyzwanie, które jednak może przynieść satysfakcję, a także ciekawe elementy wystroju. We własnym zakresie można bowiem wykonać meble o niespotykanych parametrach, nietypowym rozmiarze i kolorze. Jest to jednak działanie pracochłonne, wymagające zdolności manualnych oraz podstawowych narzędzi – nie każdy nimi dysponuje. Czy wobec tego warto poświęcać temu czas? Czy nie lepiej kupić gotowy regał w sklepie?

Kiedy warto skonstruować regał samodzielnie?

  • Gdy potrzebuje się regału o nietypowych parametrach, a mebla takiego nie udało się znaleźć w sklepie.

  • Gdy dysponuje się wolnym czasem, chęciami i ma się zdolności do majsterkowania.

  • Gdy ma się do dyspozycji niedrogie materiały, z których można zrobić regał.

  • Gdy chce się posiadać meble niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju.

Kiedy lepiej kupić regał w sklepie?

  • Gdy nie ma się zbyt wiele czasu na samodzielną pracę przy konstruowaniu mebli.

  • Gdy preferowany regał ma bardzo skomplikowaną konstrukcję, której samodzielne wykonanie byłoby trudne lub wymagało bardzo specjalistycznych narzędzi. 

  • Gdy ceni się własną wygodę i wolny czas. 

W asortymencie sklepów z meblami można znaleźć niemal dowolny regał do każdej aranżacji. Są to zarówno meble drewniane, jak również metalowe, z płyt meblowych lub łączonych materiałów. Regały ze sklepu mogą mieć drzwiczki lub otwarte półki, konstrukcję klasyczną, schodkową lub narożną – oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Jeśli jednak wolimy majsterkowanie i wykonywanie różnych prac tego rodzaju jest dla nas przyjemnością, to samodzielne wykonanie regału będzie świetnym pomysłem – nie jest to trudne, a pomysłów na regał jest wiele, dlatego warto spróbować swoich sił, a przynajmniej zastanowić się nad tym.

Zobacz nasze regały >