Jak odświeżyć starą kanapę?
Kanapa to popularny mebel salonowy, który zazwyczaj kupowany jest z myślą o wieloletnim użytkowaniu. Jednak już po paru latach tapicerka może być nieco nieświeża. Nie oznacza to jednak, że trzeba od razu wymieniać mebel na nowy – zazwyczaj wystarczy porządne odświeżenie kanapy, by znów wyglądała świetnie, czysto i świeżo.
Jak odświeżyć kanapę?
-
Jeśli jest to mebel ze zdejmowanym pokryciem, a są takie modele, to sprawa jest banalnie prosta. Należy zdjąć pokrowce z każdego elementu kanapy (czasami niektóre fragmenty tapicerki są przytwierdzone na stałe więc ich nie należy ruszać) i wyczyścić je zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli pokrycie jest zdejmowane, to najczęściej można prać je w pralce lub oddać do pralni chemicznej. Wypranie w pralce jest szybkie, wygodne i tanie, ale pokrycie będzie wymagało solidnego prasowania. Zlecenie czyszczenia pokrycia w pralni jest droższe, ale za to otrzymamy produkt wyprasowany i gotowy do założenia na kanapę.
-
W większości przypadków kanapy tapicerowane nie mają zdejmowanego pokrycia, a wówczas jego odświeżenie wymaga innych działań. Kanapę należy najpierw odkurzyć lub oczyścić przy pomocy rolki do ubrań (klejącej rolki do usuwania sierści z ubrań i mebli) – w ten sposób usunięty zostanie kurz, włosy i paproszki. Jeśli to za mało, tapicerkę można również wyczyścić przy pomocy domowych lub profesjonalnych specyfików.
By nadać świeży i modny wygląd starej kanapie można nie tylko ją porządnie wyczyścić, ale też zadbać o jej design. Warto rozważyć wymianę poszewek na poduszkach dekoracyjnych – to najłatwiejszy sposób na zmianę designu kanapy. Można też rozważyć przemalowanie jej drewnianych elementów (na przykład nóżek) na inny kolor. By kanapa jak najdłużej prezentowała się bez zarzutu, warto czyścić ją regularnie. Podstawą jest częste odkurzanie kanapy, a także usuwanie z niej wszelkich plam, gdy tylko powstaną, a nie po dłuższym czasie, gdy zdążą na dobre wniknąć w tkaninę.
Czyszczenie kanapy bez odkurzacza
Regularne odkurzanie kanapy to świetny sposób na jej utrzymanie w czystości, ale czy da się uzyskać podobny efekt bez odkurzacza? Jest to możliwe, choć odrobinę bardziej pracochłonne. Jak czyścić kanapę bez odkurzacza?
-
Rolką do ubrań – to niedrogi i sprawdzony sposób na czyszczenie mebli tapicerowanych z kurzu, włosów, sierści zwierząt domowych i różnych innych paproszków. Rolki tego typu są wyposażone w wymienne nakładki z klejącymi paskami (klej ten jest bardzo skuteczny, ale nie pozostawia śladów na ubraniach, dywanach i meblach). By wyczyścić kanapę przy pomocy takiej rolki, wystarczy całą powierzchnię tapicerki potraktować rolką, która obracając się zbierze kurz i paproszki. W razie potrzeby można odrywać od rolki kolejne paski klejące, by zwiększyć skuteczność działania.
-
Specjalnymi szczotkami lub rękawicami do tapicerki – jeśli obawiasz się, że rolka pozostawi ślady na tapicerce kanapy (to raczej mało prawdopodobne, ale nie wykluczone) lub preferujesz rozwiązania, które nie wymagają wymiany elementów (do rolki trzeba dokupować kolejne końcówki), możesz zaopatrzyć się w specjalną szczotkę lub rękawicę do czyszczenia tapicerki. Akcesoria tego rodzaju nie są drogie, ale za to można użytkować je przez bardzo długi czas. Są one bardzo gęsto pokryte specjalnym włosiem, które zbiera kurz, włosy i sierść z kanapy. Akcesoria takie nieco słabiej wyłapują okruszki, ale te można ewentualnie wyzbierać ręcznie.
Oczywiście nie są to jedyne sposoby na czyszczenie kanapy bez odkurzacza. W przypadku plam konieczne jest bowiem wyczyszczenie tapicerki na mokro.
Czym wyprać kanapę? Domowe sposoby
Pranie mebli tapicerowanych nie wymaga posiadania specjalistycznych urządzeń i drogich specyfików. Choć można oczywiście wezwać firmę sprzątającą takie meble, to jednak warto spróbować samodzielnych starań – w przypadku wielu zabrudzeń są one bowiem skuteczne i w zupełności wystarczające, by przywrócić kanapie nienaganny wygląd. Jakie specyfiki sprawdzą się najlepiej do prania kanapy?
-
Woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń – to absolutnie podstawowy środek, który znajdzie się w każdym domu i który poradzi sobie z wieloma zabrudzeniami, a szczególnie z plamami, które są świeże. Lekko ciepłą wodę należy zmieszać z odrobiną płynu do mycia naczyń lub mydła, nanieść na ścierkę lub gąbkę i poprzecierać kanapę. Na końcu warto przetrzeć mebel szmatką zwilżoną w samej wodzie, a następnie pozostawić kanapę do wyschnięcia. Bardziej uporczywe plamy można potraktować większą ilością specyfiku lub potrzeć kostką mydła, a dopiero potem wodą.
-
Woda z sodą oczyszczoną i sokiem z cytryny – jest to mikstura, która usunie kurz z kanapy i poradzi sobie również z wieloma plamami i przebarwieniami. Soda oczyszczona ma właściwości odkażające. By przygotować taką miksturę, potrzebny będzie litr lekko ciepłej wody, 2 łyżeczki sody i sok z jednej cytryny. Specyfikiem należy namoczyć ściereczkę i pocierać kanapę aż do uzyskania pożądanego efektu. Przed zastosowaniem tej metody, warto wypróbować środek w mało widocznym miejscu kanapy, by upewnić się, że nie odbarwi tapicerki.
-
Płyn do prania tapicerki – jeśli posiadasz w domu płyn do prania dywanów lub do tapicerki samochodowej, możesz również wykorzystać go do czyszczenia kanapy. Przeczytaj jednak zalecenia producenta, by upewnić się, że specyfik nada się do konkretnego rodzaju tkaniny i postępuj zgodnie z zaleceniami.
-
Myjka parowa z czystą wodą – jeśli dysponujesz parownicą, możesz z jej pomocą odświeżyć kanapę. Gorąca para usunie roztocza, zredukuje kurz i sprawi, że obicie kanapy będzie wyglądało na odświeżone bez większego wysiłku. Gorąca para może być również sposobem na wstępne zwilżenie kanapy przed dalszym i dokładniejszym czyszczeniem.
Pranie kanapy nie jest łatwym zadaniem, gdyż niektóre plamy są dość trudne w usuwaniu. Jeśli dysponuje się odkurzaczem piorącym, sprawę można sobie ułatwić, gdyż sprzęt ten nadaje się również do prania tapicerki. Podczas czyszczenia kanapy na mokro, trzeba jednak uważać z ilością specyfiku i pilnować, by nie pozostały zacieki.
Jak usunąć zacieki na kanapie?
Czyszczenie kanapy domowymi sposobami jest niedrogie i zazwyczaj skuteczne, ale czasami wokół czyszczonego miejsca pozostają zacieki. Z tego względu podczas czyszczenia tapicerki warto wyczyścić całość, a nie tylko pojedynczy punkt, ale jeśli już doszło do powstania zacieków, to można je oczywiście usunąć.
Najskuteczniejszy sposób to ponowne wyczyszczenie kanapy tym samym sposobem, co poprzednio, ale tym razem skupiając się na całości lub na jej dużym fragmencie – jeśli zacieki powstały na siedzisku i tylko na nim, nie trzeba czyścić także poduszek i poręczy. Im szybciej zabierzemy się za działanie, tym lepiej.
Zacieki powstają przede wszystkim z powodu niedokładnego wypłukania specyfiku czyszczącego z tapicerki. By je usunąć, trzeba więc nieco więcej wody, a czasami należy powtórzyć pranie kanapy i ponownie oczyścić ją samą wodą.
Jak wyczyścić kanapę skórzaną?
Czyszczenie kanapy z tapicerką skórzaną nieco różni się od czyszczenia mebla z tapicerką z tkaniny. Jak wyczyścić kanapę skórzaną?
-
Warto regularnie przecierać ją na mokro – przy pomocy dobrze odciśniętej szmatki można usunąć większość kurzu, a nawet powierzchowne plamy.
-
Kanapę skórzaną warto konserwować zgodnie z zaleceniami producenta. W sprzedaży można bowiem znaleźć specyfiki podnoszące jej hydrofobowość lub odporność na zabrudzenia.
-
Kanapę skórzaną można umyć przy pomocy wody i płatków mydlanych albo z pomocą wody z płynem do mycia naczyń. Mebla nie należy jednak zalewać zbyt dużą ilością wody, a jedynie przecierać jego powierzchnię miękką szmatką (szczotki i ostre gąbki nie powinny być używane do tapicerki skórzanej).
-
W sklepach można kupić specjalne preparaty do mycia i renowacji kanap skórzanych. Są one najlepiej przystosowane do takiej tapicerki, ale uwaga – należy dobrać je do rodzaju skóry (ekologiczna, naturalna, zamszowa lub gładka), by uzyskać spodziewany efekt.
Zarówno kanapa z tapicerką skórzaną, jak i z tapicerką tekstylną wymaga regularnego sprzątania. Takie działanie pozwoli zminimalizować zabrudzenia i uszkodzenia mebla. Jeśli ma się w zwyczaju jeść na kanapie, to warto posługiwać się większym talerzem, by ograniczyć ilość spadających okruchów i ewentualne plamy do minimum. Jeśli nawet zdarzy się, że kanapa ulegnie zabrudzeniu, nie należy panikować – większość zabrudzeń uda się usunąć bez problemu, gdy zadziała się od razu, a na solidniejsze plamy są różne preparaty, a w ostateczności można wezwać ekipę dysponującą profesjonalnym sprzętem i specyfikami do prania tapicerki.