Jakie wypełnienie powinna mieć sofa, ma być miękka czy twardsza? Może warto, by miała nóżki? Lepsza duża czy mała, z funkcją spania, a może bez? Kupując sofę, stajemy przed wieloma wyborami! Nie zawsze wiemy, na co tak naprawdę zwrócić uwagę podczas zakupów. Dziś podpowiemy, co przeanalizować, by wybór sofy był udany!
Rozmiar sofy – dobrany do wnętrza
Rozmiar sofy, który wybierzemy zależy oczywiście od możliwości, jakie oferuje nam nasze wnętrze. W przypadku niewielkich mieszkań, sofa musi być proporcjonalnie mniejsza. W przypadku kawalerek czasami musi łączyć w sobie również funkcję łóżka. Jeśli do urządzenia mamy większą przestrzeń, mamy okazję zaszaleć. Możemy zdecydować się zarówno na mniejszy model, do którego dobierzemy fotele, jak i większy, czy nawet pokaźnych rozmiarów narożnik. Jeśli ciężko nam wizualizować sobie, jak duża jest sofa i czy będzie dobrze wyglądała w naszej przestrzeni, warto zastosować prosty trik. Na podłodze rozkładamy gazety, o wielkości upatrzonej sofy i od razu widzimy, ile miejsca mebel zajmie w salonie!
Tylko odpoczywamy czy również śpimy?
Kolejne z pytań, jakie należy sobie zadać przy zakupie sofy to: „Czy zamierzam na niej spać?” Czy sofa stanie się miejscem snu, czy będzie służyć jedynie do odpoczynku w czasie dnia? Często wydaje nam się, że lepiej wybrać sofę z funkcją spania właśnie ze względu na tę dodatkową korzyść. Dlatego sofy tego rodzaju znajdują swoje miejsce w domach nawet wtedy, kiedy ich bezpośrednim przeznaczeniem nie będzie sen. Powinniśmy jednak wiedzieć, że wybierając sofę z funkcją spania najczęściej rezygnujemy z siedziska lepszej jakości. Miejsce, które w rozkładanej sofie będzie zabierał pojemnik na materac, w sofie nierozkładanej zajmie wygodniejsze siedzisko. Pomyślmy zatem, jaką funkcję będzie spełniać sofa przed jej zakupem. Sofa bez możliwości rozkładania będzie tańsza, a często też zgrabniejsza i bardziej lekka w odbiorze.
Sofo, rozłóż się!
Jeśli zdecydowaliśmy, że sofa ma nam służyć również do spania, warto przy zakupie porównać modele rozkładania. Wymieńmy kilka z nich. System „klik-klak” to najprostszy i najszybszy system rozkładania, w którym podnosimy siedzisko i przykładamy je do oparcia, aż usłyszymy charakterystyczny dźwięk. Wtedy opuszczamy siedzisko i otrzymujemy płaską powierzchnię do spania. W przypadku tego mechanizmu, musimy się zastanowić, czy materac na którym na co dzień siedzimy, będzie wygodny również w przypadku snu. To bezpośrednio na nim spędzimy średnio 8 godzin każdego dnia.
Innym mechanizmem rozkładanie sofy jest funkcja spania szufladowo-podnośnikowa. Rozłożenie sofy polega w tym przypadku na odblokowaniu specjalnego zaczepu blokującego. Zaczep zwalnia mechanizm przesuwny, a następnie wysuwa część mobilną wyposażoną w kółka, rozkładając sofę. Popularnym rozwiązaniem jest również sofa ze stelażem włoskim, który wraz z materacem kryje się w siedzisku. Po rozłożeniu zapewnia równą i wygodną powierzchnię do spania.
To tylko niektóre z możliwości, jakie oferują nam producenci tapicerki. Wybierając sofę, dobierzmy mechanizm rozkładania, tak by był dla nas jak najbardziej wygodny.
Miękka sofa czy twardszy orzech do… siedzenia?
Miękkość siedziska powinna być dopasowana do naszych potrzeb. Jeśli na sofie chcemy odpoczywać, leżeć i zapadać się w nią niczym w chmurkę, wybierzmy miękką sofę. Jeśli zaś chcemy, by sofa służyła nam do czytania i przyjmowania gości, warto wybrać twardszą sofę, która zapewni stabilną pozycję dla kręgosłupa. Twardsza sofa sprawdzi się też lepiej w przypadku osób starszych – będzie z niej łatwiej wstawać. Pamiętajmy jednak, by że w dobrej sofie powinny znaleźć się sprężyny i wysokiej jakości pianka wysokoelastyczna.
Na tym etapie wyboru w grę również wchodzi cena. Wygodniejsze siedziska lepszej jakości, będą droższe – jeśli więc zamierzamy na sofie spędzać dużą ilość czasu, warto zainwestować w nią więcej. Jeśli sofa nie będzie centralnym punktem naszej aktywności, możemy pozwolić sobie na zakup tańszej, ale co za tym idzie, nieco mniej wygodnej sofy.
Mała zmiana, wielki efekt
Jeśli lubimy, kiedy wnętrza naszego domu często zyskują nowy wygląd, wybierzmy meble z mobilnymi elementami. Takimi będą przykładowo poduszki. W zestawie z niektórymi sofami otrzymujemy dodatkowy zestaw poduch i poduszek, które możemy dowolnie przestawiać. Poduszki często przejmują rolę oparcia, więc możemy ustawić je tak, by było nam wygodnie. Często możemy decydować również osobno o kolorze poduszek. Ten może być dopasowany do koloru sofy lub kontrastowy.
Innymi mobilnymi elementami bywają zagłówki, które możemy dowolnie ustawiać, a czasami nawet wyciągnąć, jeśli w danej chwili nie chcemy, by zdobiły nasz mebel. O wygodny odpoczynek i metamorfozę mebla zadbają też rozkładane podłokietniki. W niektórych sofach, możemy nawet zmieniać wysokość nóżek.
Czysta sofa to dobra sofa!
Wybór sofy będzie również zależny od tego, jak intensywnie będziemy ją użytkować. Jeśli na sofie będą siedziały również zwierzaki, warto pomyśleć o zdejmowanym pokrowcu lub o materiale plamoodpornym. Dzięki temu czystość będzie łatwiejsza do utrzymania. Kolor materiału może również sporo ukryć. Jeśli nasz zwierzak ma białą sierść, zdecydujmy się na jasną sofę. Odrzućmy wybór ciemnej.
Pomocna przy utrzymaniu porządku, zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami, będzie sofa na nóżkach. Możliwość dokładnego odkurzenia i zmycia podłogi sprawi, że brud nie będzie gromadził się pod siedziskiem. W przypadku mniejszych mieszkań, warto zwrócić uwagę również na to, czy sofa lub narożnik mają pojemnik na pościel. Pomoże on w utrzymaniu porządku w pomieszczeniu.
Odpowiedni wybór sofy ma wpływ na nasz wypoczynek i komfort użytkowania na co dzień. Dlatego tak ważne jest, by była ona dopasowana do naszych potrzeb i tego, jak będziemy ją użytkować. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom, zakup stanie się łatwiejszy!