Jaki narożnik wybrać?
Wybór odpowiednich mebli wypoczynkowych to spora sztuka. Oferta jest bowiem bardzo szeroka i zróżnicowana zarówno pod względem estetyki, jak i rozwiązań praktycznych. Chcąc kupić wygodny i funkcjonalny narożnik do salonu, już na wstępie należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami:
- Jaką funkcjonalność ma oferować narożnik? Narożniki to meble, które są najczęściej wybierane do salonu. Zdarza się jednak, że po narożnik sięga się również podczas meblowania młodzieżowego pokoju. Funkcjonalność nowoczesnych narożników potrafi zaskoczyć i dlatego warto od razu zastanowić się nad tym, czy potrzebna będzie funkcja rozkładania narożnika, czy powinien on posiadać pojemnik na pościel, a może ważna jest jego modułowa konstrukcja i możliwość modyfikowania kształtu. Narożniki mogą oferować także opcję rozkładania podnóżków i zagłówków.
- Jak duży narożnik będzie potrzebny? To bardzo ważne, by zmierzyć przestrzeń, w której ma stanąć narożnik i dopasować jego wielkość tak, by efekt był komfortowy, a jednocześnie, by nie przytłoczyć pomieszczenia. Narożniki oferują wygodne miejsca siedzące dla minimum trzech osób, a większe modele mogą pomieścić 5, 6 lub więcej osób.
- Jaka ma być estetyka i kolor narożnika? Narożniki są oferowane w wielu wzorach i kolorach. Mogą być tapicerowane skórą, ekologiczną skórą, materiałem o gładkiej powierzchni lub z fakturą. Opcji jest wiele, dlatego też warto już na wstępie zawęzić kryteria i zdecydować się na konkretny kolor lub styl mebla.
- Jaki ma być kształt narożnika? To pytanie wydaje się dziwne, bo narożnik ma narożny kształt, ale w przypadku większych modeli istotne jest to, z której strony znajdzie się jego boczna, krótsza część. Ma to wpływ na ustawienie mebla w pomieszczeniu. W naszej ofercie są także narożniki modułowe i można dowolnie usytuować boczną część, ale spora część mebli ma stałą konstrukcję.
Wybór idealnego narożnika będzie łatwiejszy, gdy ustalimy, czego właściwie szukamy. Wiedząc, że ma to być mebel rozkładany w szarym kolorze albo nierozkładany w skórzanej tapicerce, łatwiej będzie znaleźć odpowiedni model.
Odpowiedni rozmiar narożnika do pomieszczenia
Wybierając narożnik, należy kierować się właśnie jego optymalnym rozmiarem. Mebel ten tworzy najczęściej kącik wypoczynkowy w salonie, stąd też tak ważne jest dopasowanie odpowiedniego rozmiaru narożnika.
Jeśli będzie to jedyny mebel wypoczynkowy w salonie, powinien pomieścić wszystkich domowników. Gdy metraż salonu na to pozwala, narożnik mógłby być nawet większy, by zmieściły się na nim także osoby, które przyszły w odwiedziny.
Jeśli w salonie będą jeszcze inne meble wypoczynkowe, jak choćby fotele i pufy, narożnik może być mniejszy. Ostateczny rozmiar narożnika jest jednak uzależniony od metrażu pomieszczenia. Warto jednak pamiętać o tym, że nowoczesny narożnik o prostej formie zazwyczaj zajmuje mniej miejsca niż sofa i fotele, a oferuje identyczną lub nawet większą przestrzeń do siedzenia.
Szukając narożnika do małego salonu, warto zwrócić uwagę na jego oparcia boczne – te elementy bywają bardzo szerokie i masywne, co jest wygodne, ale też zajmuje bardzo dużo miejsca. W ciasnych pomieszczeniach najlepszym wyborem będą narożniki o smukłych oparciach bocznych.
W jakim stylu narożnik wybrać ?
Przy wyborze narożnika do salonu, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego rozmiar, ale też na estetykę tego mebla. Powinna ona być dopasowana do wystroju wnętrza.
- Do nowoczesnego i minimalistycznego salonu pasować będą narożniki nowoczesne, które charakteryzują się prostymi, geometrycznymi kształtami i raczej nie są przesadnie masywne lub bogato zdobione. Ich prostokątne, kanciaste kształty są bardzo neutralne i ponadczasowe. Dla urozmaicenia można przełamać ich prostotę stosując dekoracyjne poduszki ozdobne.
- Do salonu glamour lepszym wyborem będzie narożnik w tym właśnie stylu. Zazwyczaj meble te są ozdobnie pikowane i osadzone na efektownych nóżkach. Mogą być wykończone aksamitnym materiałem w ciemnym kolorze.
- Do wnętrz utrzymanych w surowej stylistyce loft najlepszym wyborem okazują się proste i ponadczasowe narożniki z szarą tapicerką. Będą one pasowały również do wielu innych aranżacji, stąd też jest to świetny wybór dla tych, którzy lubią częste zmiany trendów. Szary kolor narożnika jest na tyle neutralny, że wpasuje się w dowolne otoczenie.
- Narożniki z tapicerką w wyrazistym kolorze lub nawet ze wzorem to dobry wybór do wnętrz o estetyce boho, etno, folk lub retro.
- Narożniki w tapicerce skórzanej w naturalnych kolorach to dobry wybór do wnętrz klasycznych, eklektycznych i kolonialnych.
To, na jaki styl narożnika padnie wybór, najlepiej uzależnić od wystroju wnętrza. Jeśli jednak w niedalekich planach jest remont i zmiana wystroju lub też jest się osobą, która ceni możliwość łatwych modyfikacji w aranżacji, najlepszym wyborem będą meble o neutralnej estetyce i prostych kształtach.
Materiał obiciowy narożnika - na co zwrócić uwagę ?
Narożniki, jak również innego rodzaju meble wypoczynkowe, mogą być wykończone tapicerką o różnorodnych parametrach. Bywa to tkanina gładka, strukturalna, z fakturą, pochodzenia naturalnego lub ze sztucznych włókien. Istotny jest nie tylko jej kolor, ale też inne parametry. Na co zwrócić uwagę?
- Na kolor obicia – to jedna z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o tapicerkę mebli wypoczynkowych. Jeśli kanapa, narożnik lub sofa mają być praktyczne w użytkowaniu, najlepiej wybierać kolory nieco ciemniejsze i z subtelnym deseniem, materiał w melanżowy wzór i tym podobne.
- Na teksturę materiału – perfekcyjnie gładki materiał oraz obicie z gładkiej skóry będą podatne na zarysowania. Materiał z delikatną strukturą lub skóra wytłaczana powodują, że ewentualne ryski i niedoskonałości, jakie mogą powstać w miarę użytkowania narożnika, nie będą tak widoczne.
- Na rodzaj materiału – narożnik w tekstylnym obiciu zazwyczaj jest tańszy niż w tapicerce skórzanej. Materiał tego rodzaju jest jednak nasiąkliwy. Skóra lub ekologiczna skóra to tapicerka odrobinę mniej nasiąkliwa – jeśli zareaguje się w porę, mokra plama nie zdąży wsiąknąć w mebel. Skóra oraz ekoskóra wymagają jednak nieco bardziej skomplikowanej pielęgnacji i konserwacji. Narożnik skórzany będzie również droższym rozwiązaniem niż model ze skóry ekologicznej lub w obiciu z tkaniny.
- Na możliwość zdjęcia pokrycia do prania – niektóre narożniki, a w szczególności konstrukcje modułowe, są wykończone tapicerką, którą można zdjąć. Takie pokrowce najczęściej można nawet prać w pralce, a dzięki temu z łatwością będzie można utrzymać czystość narożnika przez długi czas. Zdejmowane pokrowce nie są jednak stosowane na meblach o stałej, solidniejszej konstrukcji, gdzie poszczególne elementy siedziska i oparcia są zmontowane na stałe, a nie mają formy przyczepianych lub nakładanych poduch.
Obicie narożnika to jedna z tych kwestii, które decydują o jego estetyce i funkcjonalności. Jeśli będzie to wysokiej klasy materiał, z pewnością przetrwa długi czas w nienagannym stanie i będzie łatwy w czyszczeniu.
Narożniki z funkcją spania - czy warto?
Wybierając narożnik należy zastanowić się, do czego ma się zamiar używać tego mebla. To istotna kwestia, gdyż nieco inne kryteria powinien spełnić narożnik, którego jedyna funkcja to możliwość wygodnego siedzenia w salonie, a inne, gdy będzie to mebel użytkowany także do spania. Czy warto kupić narożnik, który można rozkładać?
Narożnik z funkcją spania to rozwiązanie, które może mieć wiele zalet. Jeśli w mieszkaniu jest mało miejsca, narożnik rozkładany może nawet pełnić rolę łóżka do spania na co dzień. W takim wypadku warto wybrać model, który nie tylko pozwala na rozłożenie konstrukcji, ale też dysponuje pojemnikiem na pościel. Spanie na wysokiej jakości narożniku może być równie wygodne, co na standardowym łóżku – to kwestia wyboru dobrej jakości mebla o solidnej konstrukcji i z grubym wypełnieniem siedziska oraz rozkładanych elementów.
Narożnik rozkładany sprawdzi się nie tylko w małych mieszkaniach, jako jedno z łóżek, ale też w domach i apartamentach, gdzie może pełnić rolę awaryjnego łóżka gościnnego. Czasami okazuje się niespodziewanie, że trzeba zapewnić nocleg przyjezdnej osobie. Zamiast wyciągać dmuchany materac lub rozkładać niewygodną leżankę, można w kilka chwil zamienić salonowy mebel wypoczynkowy w wygodne łóżko.
Jedynym poważnym mankamentem narożników rozkładanych może być fakt, że zazwyczaj mają one nieco masywniejszą konstrukcję, a szczególnie wówczas, gdy mają również pojemnik na pościel. Mimo to narożny mebel wypoczynkowy z opcją rozkładania jest godny uwagi. Oczywiście w dużych domach i mieszkaniach, gdzie miejsc do spania jest pod dostatkiem, funkcja rozkładania narożnika będzie zbędna i wówczas można skusić się na model standardowy, bez opcji spania.
Narożnik to jeden z najpopularniejszych rodzajów mebli wypoczynkowych i trudno się temu dziwić. Jego narożny kształt umożliwia stworzenie komfortowej aranżacji, która aż zachęca do tego, by wspólnie z domownikami usiąść i spędzić miło czas. Co ważne, narożniki są dostępne w wielu wariantach, rozmiarach i kolorach, a także oferują szeroką funkcjonalność. Mogą być wyposażone w podnóżki, odłączane elementy, posiadać regulowane zagłówki i inne udogodnienia. To meble, które pasują praktycznie do każdej aranżacji, są kompaktowe i komfortowe, dlatego też aranżując salon, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę zakup narożnika.