17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak usunąć wosk z kanapy?

Dekoracyjne i zapachowe świece są niezwykle chętnie używane w domach i mieszkaniach. Ich blask i subtelny aromat to cechy, które nadają wnętrzom przytulny i przyjemny charakter. Wiele osób szczególnie chętnie sięga po świece w okresie jesienno-zimowym, gdy wieczory robią się coraz dłuższe i gdy coraz więcej czasu spędza się w domowym zaciszu. Niestety z użytkowaniem świec wiąże się pewnego rodzaju ryzyko i nie chodzi tylko i wyłącznie o możliwość wzniecenia pożaru, ale też o sytuacje, w których wosk ze świecy zabrudzi dywan, podłogę lub kanapę. W jaki sposób usuwa się plamy z wosku z kanapy i innych mebli?

Udostępnij:
Jak usunąć wosk z kanapy?

Tłusta plama po wosku na kanapie – jak się z nią uporać?

Korzystając ze świec w domowym zaciszu trzeba być uważnym, by nie spowodowały one zagrożenia pożarowego, ale też, by nie pozostawiły po sobie innych śladów na meblach i otoczeniu. Świec nie powinno się pozostawiać zapalonych, gdy nie są pod kontrolą – na przykład wówczas, gdy wychodzi się na dłużej z pomieszczenia lub domu. Podczas ich gaszenia, zapalania i przenoszenia należy uważać, by nie rozlać stopionego wosku, który mógłby pozostawić ślady na podłożu, na które się rozleje. 

Kolekcja Teddy, SITS

Tłuste plamy z wosku powstają najczęściej w kilku sytuacjach:

  • Podczas zapalania świecy, gdy jej knot jest już krótki i świeca jest przechylana, by dosięgnąć do niego zapałką. W takiej sytuacji płomień z zapałki może zdążyć ogrzać otaczający wosk, który z łatwością kapnie z przechylonej świecy. 

  • Podczas gaszenia świecy, gdy pełno w niej płynnego wosku. Zbyt mocne dmuchnięcie, potrząśnięcie świecą lub inny nieuważny gest może spowodować rozlanie się wosku.

  • Podczas przenoszenia zgaszonych lub płonących świec także nie tak trudno o mały wypadek. Duża ilość płynnego wosku może się rozlać po drodze. 

  • Gdy podstawka lub świecznik są źle dobrane także może dojść do wycieku wosku na meble lub podłogę. 

Plamy z wosku, który stosowany jest w masowo produkowanych świecach często nie są bardzo tłuste. Największym wyzwaniem bywają plamy z wosku świec ekologicznych, które często bazują na naturalnych składnikach i zawierają również różnego rodzaju olejki eteryczne. Nie oznacza to, że lepiej ich nie używać (wręcz przeciwnie), ale podczas ich użytkowania warto zachować szczególną uwagę. 

Kolekcja Impulse, SITS

Jak usunąć wosk z tapicerki kanapy?

Rozlany wosk na tapicerce kanapy to dość powszechny problem. Gdy taka sytuacja się zdarzy, nie warto wpadać w panikę – większość plam z wosku uda się usunąć przy pomocy domowych sposobów. W jaki sposób pozbyć się wosku z kanapy?

  • Gdy wosk się rozlał i nie zdążył jeszcze zastygnąć, można położyć na nim ręcznik papierowy, by wchłonął część wosku. Nie należy pocierać mebla, bo tylko rozprzestrzenimy w ten sposób wosk na większej powierzchni tapicerki. 

  • Gdy wosk już zastygł, można spróbować go odczepić, o ile tkanina jest gładka, powinno się udać. Na tapicerce teksturowanej lub z włosiem będzie to trudne, dlatego w takiej sytuacji należy wosk podgrzać suszarką do włosów i zebrać go ręcznikiem papierowym. 

Zebranie wosku z powierzchni tapicerki to dopiero wstęp do właściwego czyszczenia mebla. Z pewnością pozostała na nim tłusta plama, z którą trzeba się będzie uporać. Jak usunąć tłustą plamę z wosku z kanapy?

  • Jeśli pokrycie kanapy jest zdejmowane lub w sytuacji, gdy zaplamieniu uległa narzuta na kanapie, tkaninę wystarczy zdjąć i wyprać. W pierwszej kolejności warto zaprać plamy z wosku w wodzie z mydłem lub płynem do mycia naczyń, a dopiero później wyprać w pralce. Na plamy z wosku polecane jest również mydło galasowe.

  • Niestety najczęściej tapicerka kanapy nie jest zdejmowana, a wówczas jej wypranie w pralce nie wchodzi w grę. W takiej sytuacji należy dokonać czyszczenia punktowego – fragment tapicerki należy przetrzeć na mokro i nanieść na niego odrobinę płynu do mycia naczyń lub mydła, spienić i usunąć przy pomocy wilgotnej szmatki. Jeśli po osuszeniu wciąż pozostanie plama, warto czynność powtórzyć. By uniknąć zacieków, najlepiej poddać praniu cały element kanapy (na przykład siedzenie) albo cały mebel. 

  • Wosk można usunąć z tkanin także przy pomocy olejku terpentynowego, spirytusu mineralnego, wody utlenionej o stężeniu 3% lub przy pomocy wody z octem spirytusowym. Każdą z tych substancji warto jednak wcześniej przetestować w mało widocznym miejscu tapicerki, by mieć pewność, że jej nie uszkodzi. 

Usuwanie wosku z tapicerki kanapy nie jest łatwe, ale też nie jest niemożliwe. Warto jednak uważać podczas używania świec na przyszłość, by uniknąć podobnych sytuacji.

Jak usunąć wosk z dywanu?

Wystarczy chwila nieuwagi i potrącenie stolika kawowego, na którym płoną świece, by nieestetyczne plamy pojawiły się nie tylko na kanapie, ale również na dywanie. Gdy jest to bawełniany chodnik, można będzie go nawet wyprać w pralce, ale co w przypadku, gdy jest to klasyczny dywan lub dywan o długim włosiu? Usuwanie wosku z takich powierzchni nie jest łatwe. Jak to zrobić?

  • Pierwszym krokiem do pozbycia się wosku z dywanu jest jego usunięcie po zastygnięciu (zeskrobanie) lub jego rozpuszczenie i zebranie na papierowy ręcznik lub bibułkę. Zeskrobanie wosku z dywanu bywa jednak trudne, a szczególnie w przypadku dywanów o dłuższym włosiu, dlatego warto zebrać tylko tyle, ile się uda bez problemu, a resztę ponownie rozgrzać przy pomocy suszarki do włosów – roztopiony wosk uda się wyłapać w dużej mierze przy pomocy ręcznika papierowego lub papieru śniadaniowego, które warto ułożyć pod dywanem, a także mieć pod ręką, by zadziałać na plamę od góry. 

  • Kolejny krok to umycie okolic plamy na dywanie przy pomocy ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Tłuste plamy można również wywabiać z pomocą mąki ziemniaczanej (należy zasypać mąką plamę i pozostawić na dłuższy czas, potem odkurzyć). W razie potrzeby można również skorzystać ze specjalnego szamponu do prania dywanów, który powinien poradzić sobie z różnymi rodzajami plam, a przy okazji z odświeżeniem całego dywanu. 

Plamy z wosku na dywanie to jeszcze nie koniec świata. Warto usunąć je od razu, a nie zwlekać aż wosk na dobre stężeje. 

Narożnik Elio, Sweetsit

Jak usunąć wosk z ubrań?

Zachlapana kanapa, dywan, a może nawet ubrania? Wosk ze świecy potrafi narobić prawdziwych szkód, gdy zostanie przypadkowo rozlany. Na szczęście ubrania czyści się nieco łatwiej niż tapicerkę meblową i dywany. Najważniejszą kwestią jest usunięcie możliwie jak największej ilości wosku nim stężeje – najlepiej przykładając do plamy bibułkę, ręcznik papierowy, chusteczki lub papier śniadaniowy. Jeśli wosk zdążył zaschnąć, warto go ponownie roztopić przy pomocy suszarki do włosów i zebrać go jak najwięcej przy pomocy wymienionych materiałów. 

Ubranie ubrudzone woskiem można też prasować – w tym celu należy położyć po obu stronach plamy grubszą warstwę papieru lub bibuły i prasować także przez bibułkę. Większość wosku powinna zostać usunięta z tkaniny, a pozostałości można spróbować wywabić innymi metodami. Nie należy prasować plam na ubraniach, które powstały z kolorowego wosku, gdyż wówczas mogą pozostać ślady po barwniku.

Ubrania zabrudzone woskiem warto zaprać przy pomocy wody i delikatnego detergentu, który usuwa tłuszcz – w tej roli niezastąpiony jest płyn do mycia naczyń, ale sprawdzi się również mydło zwykłe, szare lub galasowe. Po zapraniu, ubrania należy jeszcze wyprać w pralce. Jeśli plama nie zniknęła w pełni, czynność można powtórzyć lub spróbować innych metod. 

Plamy z wosku z ubrań można spróbować usunąć także przy pomocy olejku terpentynowego, spirytusu mineralnego, wody utlenionej lub wody z octem spirytusowym. Zanim jednak przystąpi się do działania, warto przetestować wybrany specyfik na fragmencie tkaniny w mało widocznym miejscu, by upewnić się, że nie zostanie ona uszkodzona. 

Świece obok kanapy – jak uniknąć plam?

Prawdopodobnie niemal każdy, kto kiedykolwiek musiał czyścić tłuste plamy z wosku z kanapy i dywanu, woli unikać podobnych sytuacji i stara się uważać podczas użytkowania świec. Nie trzeba rezygnować z ich zapalania, a nawet ze stawiania ich w bliskim sąsiedztwie dywanu i kanapy, ale warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Świece warto użytkować na podstawkach lub w świecznikach. Choć w sprzedaży można znaleźć duże świece bryłowe, które teoretycznie nie wymagają podstawek, gdy są jeszcze spore, to w praktyce trudno przewidzieć, w jaki sposób wosk będzie się topić. W wielu przypadkach będzie on ściekać po świecy i brudzić podłoże, na którym się znajduje. Im większa świeca, tym większa i pojemniejsza powinna być jej podstawka, by stopiony wosk z niej nie wypłynął. 

  • Gdy świeca zawiera dużo płynnego wosku, nie warto jej ruszać, przestawiać, przesuwać. Lepiej zaczekać aż jej wosk stężeje i dopiero wtedy odłożyć ją w inne miejsce. Jeśli już musimy przestawić świecę z płynnym woskiem, podłóżmy pod nią dłoń lub jakąś podstawkę, by ewentualna kropla wosku nie spadła na meble. 

  • Gdy zdmuchujemy świecę, róbmy to z wyczuciem i delikatnie albo korzystajmy z kapturka do gaszenia świec – wystarczy go przyłożyć na płomień, by go zgasić. Minimalizuje to ryzyko rozdmuchania płynnego wosku wokół świecy. 

Kolekcja Sophia, SITS

Plamy z wosku są dość trudne do usunięcia, ale nie jest to niemożliwe. Warto jednak uważać, by nie przyczyniać się do ich powstawania.

Zobacz sofy >