Aranżacja salonu w stylu retro
Styl retro bywa również określany mianem estetyki vintage. To trend wnętrzarski, który nawiązuje do minionych epok. Ważną rolę w aranżacjach odgrywają przedmioty znalezione na strychu lub pchlim targu, ale też meble stylizowane i celowo postarzane, jakie są obecne w kolekcjach różnych producentów. Estetyka retro bywa kolorowa i bardzo wyrazista, dzięki czemu tak doskonale prezentuje się właśnie w salonie.
Decydując się na aranżację salonu w stylu retro, warto zacząć od zaplanowania podstawowych elementów, jak kolor ścian, sufitu oraz podłogi. W aranżacjach retro chętnie stosowane są neutralne kolory bazowe i nieco bardziej wyraziste meble oraz dodatki. Styl vintage nie jest ascetyczny i uporządkowany, a wręcz przeciwnie. Salon można ozdobić dużą liczbą bibelotów, rodzinnych pamiątek i detali, a meble wcale nie muszą pochodzić z jednej kolekcji. Styl retro daje bowiem duże pole do popisu miłośnikom łączenia trendów i kolorów.
Salon retro nie musi być przesadnie przestronny i jasny, co jest dużym ułatwieniem, gdy jest to pomieszczenie o niewielkim metrażu i ze standardową liczbą przeszkleń. By zaaranżować go w estetyce retro, warto dobrać konkretną paletę kolorów bazowych i przejść do kolejnych etapów, na które składa się wybór mebli oraz dodatków.
Kolekcja Dutchbone do Pokoju dziennego
Meble w stylu retro do salonu
Oferta salonowych mebli w stylu retro jest niezwykle szeroka. Ich wybór warto uzależnić od metrażu pomieszczenia, ale trudno wyobrazić sobie komfortowy i efektowny salon bez elementów takich, jak:
- Meble wypoczynkowe – może to być zarówno sofa w zestawie z fotelem, jak również narożnik lub wersalka. Wśród mebli wypoczynkowych o estetyce retro częste są połączenia drewna i mebli tapicerowanych. Kultowe fotele z lat sześćdziesiątych i współczesne meble inspirowane dawnymi projektami łączyły w sobie tapicerowane siedziska z drewnianymi podłokietnikami. Takie połączenia są wygodne i stylowe, a drewniane podłokietniki zazwyczaj zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż tapicerowane, dzięki czemu sprawdzą się nawet w małym salonie w mieszkaniu.
- Stolik kawowy – przyda się w każdym salonie. Do estetyki retro doskonale pasują meble z ciemnego drewna na wąskich nóżkach. Mogą mieć kanciaste, trapezowe lub owalne kształty. Jeśli salon jest nieduży, warto wybrać stolik z półką lub szufladą pod blatem, by zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania drobnych przedmiotów, jak pilot do telewizora lub czasopisma.
- Meble do przechowywania – niezbędne w każdym salonie. W aranżacjach retro można pokusić się o meblościankę stylizowaną na meble z epoki, jak również na mniejsze meble, jak komoda, regał lub szafka. Popularnym wyborem do salonu retro są dość masywne meble drewniane, które wspierają się na zaskakująco smukłych nóżkach.
Wybierając meble do salonu o estetyce retro, warto postawić na meble drewniane. Mile widziane są zarówno te, które wykończono w naturalnym drewnianym kolorze, jak i te pomalowane na kryjące kolory lub wykończone efektowną politurą. Dla trendu retro charakterystyczne są meble o kanciastych, a także geometrycznych kształtach – komody i szafki przybierają prostokątny albo nawet trapezowy kształt.
Kolory w stylu retro do salonu
Aranżując salon w stylu retro nie wystarczy zdecydować się na konkretny typ mebli i dodatków, ale należy również zadbać o odpowiednią kolorystykę wnętrza. Jakie kolory pasują do stylu retro?
Doskonałą bazą w retro aranżacjach są kolory neutralne, jak zgaszona biel, różne odcienie beżu i szarości. To właśnie te barwy bywają stosowane na ścianach i suficie. Oczywiście w salonowych aranżacjach retro stosowane bywają także mocniejsze akcenty kolorystyczne lub wzory, ale najczęściej pojawiają się one w formie mebli lub dodatków.
Z estetyką retro nieodłącznie kojarzone są kolory takie, jak musztardowy, butelkowa zieleń, odcień miętowy, a także ciemne i wyraziste odcienie drewna. Barwy te doskonale komponują się z neutralną kolorystyką ścian, zwracają na siebie uwagę i nadają odpowiedni charakter całej aranżacji. Chcąc urządzić modny i stylowy salon retro, warto sięgnąć po:
- Fotel z drewnianymi podłokietnikami i barwną tapicerką – na przykład zieloną, musztardową lub w ciemnym turkusie. Co ważne, fotel nie musi być w tym samym kolorze, co pozostałe meble wypoczynkowe, gdyż w retro aranżacjach można swobodnie łączyć meble z różnych kolekcji, a nawet z różnych epok. W tym celu warto nie tylko odwiedzić salon meblowy, ale też zerknąć na garażowe wyprzedaże i zajrzeć na strych w rodzinnym domu – może się okazać, że kryją się tam prawdziwe skarby z dawnych lat.
- Kolorowe tekstylia – a w szczególności zasłony oraz poduszki dekoracyjne. W salonie retro nie musi być przesadnie jasno, dlatego w oknach można zawiesić kolorowe zasłony, a na sofie rozmieścić barwne i wzorzyste poduszki (na przykład w powtarzalny wzór geometryczny).
- Elementy drewniane – najlepiej w ciemnym kolorze. Jeśli jest się fanem drewna w kolorze orzechowym lub w kolorze hebanu, to właśnie estetyka retro będzie dla niego doskonałym tłem. Ciemne, ciepłe, a nawet czerwonawe odcienie drewna doskonale komponują się ze stylem vintage.
Wybierając kolory do salonu retro, warto pamiętać o tym, że jest to estetyka dość swobodna, ale jednak nie tak barwna jak styl boho lub etno. Styl retro często bazuje na barwach nieoczywistych, lekko przełamanych i nadających przedmiotom wiekowy wygląd. Stąd też lepszym wyborem będzie mebel w kolorze musztardowym, a nie cytrynowym albo w butelkowej zieleni zamiast w odcieniu świeżej trawy.
Kolekcja Ashton do Pokoju dziennego
Dodatki w stylu vintage
Zwieńczeniem salonowej aranżacji są odpowiednio dobrane dodatki. Bez nich żaden mebel nie będzie prezentował się w pełni stylowo i interesująco. Jakie dekoracje i detale dobrać do wystroju vintage?
Meble wypoczynkowe, jak sofa, fotel lub narożnik, warto uzupełnić o dekoracyjne poduszki. Mogą to być poduszki w zbliżonych kolorach, co tapicerka, ale o innej teksturze. Mogą to być również poduszki w kontrastowych kolorach (na przykład w odcieniu starego złota na ciemnozielonej sofie).
Meble drewniane można ozdobić efektownymi figurkami, koszykami i ramkami. Drewniany stolik z ciemnego drewna wiele zyska, gdy ustawi się na nim plecioną tacę na owoce lub drobiazgi. Drewniany regał warto zapełnić książkami w kolorowych okładkach i zastosować na nim efektowne ramki na zdjęcia. Na komodzie ustawić można wazon, rośliny w ceramicznych doniczkach albo stylowy adapter z epoki. Ciekawym akcentem w salonie będzie także mały telewizor, stylizowany na estetykę retro.
W salonie retro sprawdzą się także dekoracyjne akcenty na ścianach. Mogą to być niewielkie półki na drobiazgi, ale też grafiki oraz lustra. Jeśli wystrój jest barwny i łączy w sobie estetykę retro ze stylem pop-art., można sięgnąć po grafiki komiksowe. Jeśli natomiast aranżacja ma w sobie więcej z estetyki vintage i PRL, świetnym uzupełnieniem będą plakaty z epoki.
Decydując się na zaaranżowanie salonu w stylu retro, warto być konsekwentnym i starannie dobierać każdy mebel oraz dekorację. Co ważne, do wnętrz vintage pasują nie tylko nowe meble ze sklepu, ale też to, co może udać się znaleźć na strychu w rodzinnym domu. Popularne jest z resztą łączenie przedmiotów z dawnych lat z nowymi, dzięki czemu wystrój salonu jest naprawdę niepowtarzalny i oryginalny.