Przestronny salon
Pierwsze aranżacje w stylu industrialnym powstawały niemal naturalnie. Tereny dawnych zakładów przemysłowych i fabryk starano się zaadaptować na potrzeby mieszkaniowe, komercyjne lub rekreacyjne. Zamiast za wszelką cenę maskować pofabryczny styl tych zabudowań, niektórzy zdecydowali się tę cechę podkreślić i wyeksponować.
Znakiem rozpoznawczym aranżacji loftowych jest nie tylko ich surowość, ale też bardzo duża przestrzeń, jaką oferują. Mieszkania loft bywają bardzo wysokie, często nie są nawet podzielone na poszczególne pokoje. Chcąc urządzić salon industrialny we własnym domu lub mieszkaniu, warto więc postawić na przestrzeń – pomieszczenie nie powinno być zagracone i pełne bibelotów, a jeśli to możliwe, warto pomyśleć o jego otworzeniu na sąsiadującą przestrzeń (na przykład na kuchnię lub korytarz). Dopiero w tak otwartej przestrzeni można zacząć planować umeblowanie, kolorystykę ścian i detale.
Jakie kolory w industrialnym salonie?
Styl loftowy jest surowy w odbiorze, ale nie tak ascetyczny, jak minimalizm. Industrialny salon można więc zaaranżować przy pomocy przynajmniej kilku efektownych kolorów, jak:
- Kolor ceglany – najlepiej właśnie w formie cegieł na ścianie. Jeśli dopiero będą kładzione, warto poszukać cegieł z rozbiórki albo stylizowanych na stare i nadgryzione zębem czasu. Nie powinny być to cegły perfekcyjnie jednobarwne i o idealnych krawędziach, a wprost przeciwnie.
- Biel – można zastosować ją na suficie, ale też na ścianach i tekstyliach w pomieszczeniu. Duże okna przysłonięte białym materiałem doskonale doświetlą wnętrze.
- Betonowa szarość – styl industrialny doskonale współgra z betonem konstrukcyjnym, stiukiem imitującym beton i innymi szarościami. Betonowe wykończenie ścian i podłogi będzie świetnym rozwiązaniem do industrialnego salonu.
- Czerń – obowiązkowy element w estetyce loft. Czarne mogą być ramy okienne, karnisze, ale też metalowe meble, a także elementy oświetleniowe. Najlepiej, by czarne powierzchnie były matowe lub satynowe, a nie błyszczące i lakierowane.
- Surowe drewno – najlepiej w zgaszonym lub poszarzałym kolorze również będzie doskonałym wyborem do salonu w estetyce loft. Drewniana może być podłoga, ale też wybrane meble i dodatki.
Oczywiście salon loftowy można zaaranżować nie tylko przy użyciu wymienionych barw. Można wprowadzić do niego także dodatkowe kolory, byle nie przesadzić z ich ilością.
Jakie ściany w salonie loftowym?
Estetyka loft doskonale współgra z dość surowymi i stonowanymi kolorami. Ściany można więc wykończyć w jednolitych kolorach albo postawić na różnego rodzaju okładziny i masy wykończeniowe. Szczególnie godny polecenia będzie beton lub jego imitacja – ściany zyskają niepowtarzalny wygląd i niejednorodne wybarwienie. Będą świetnie komponowały się z loftowymi meblami i akcesoriami.
Inną ciekawą opcją jest ściana z cegły – oczywiście najlepiej, by była to stara cegła, którą odsłonięto podczas remontu, ale można też sięgnąć po wyroby współczesne i imitujące cegłę z rozbiórki. W salonie loft można zastosować cegłę na jednej ze ścian lub na wybranych elementach konstrukcyjnych, jak podciągi i filary. Raczej nie warto wykańczać w ten sposób zbyt dużej powierzchni.
Jeszcze jednym z rozwiązań, jakie można polecić do salonu o estetyce loft, jest pomalowanie ścian matową lub satynową farbą w neutralnym kolorze. Doskonale sprawdzi się biel i różne odcienie szarości.
Meble do industrialnego salonu
Styl industrialny jest bardzo specyficzny i wyrazisty. Charakterystyczne są w nim zarówno surowe kolory, jak również loftowe meble i dodatki. Jakie meble pasują do salonu w stylu loft?
- Metalowe szafki, szafy i regały – mogą przywodzić na myśl szafki z pracowniczej szatni albo przemysłowe regały magazynowe. Popularnością cieszą się zarówno te, które w całości wykonano z metalu, jak i te, które powstały z połączenia metalu i innych materiałów, jak drewno, płyty OSB i tym podobnych.
- Meble z palet – ciekawym i niedrogim rozwiązaniem do salonu w stylu loft będą również meble z palet. Mogą to być zarówno meble wypoczynkowe (z palet zrobiona jest ich konstrukcja, a rolę siedzisk i oparć pełnią poduchy wykonane na wymiar), jak również różnego typu stoliki i półki.
- Meble drewniane – a w szczególności z surowego, niedoskonałego, poszarzałego drewna. Mogą to być meble z recyklingu albo celowo postarzane. Drewniana komoda z lekko poprzecieraną farbą to świetny wybór, gdy chcemy umeblować pokój dzienny o industrialnej estetyce.
- Meble tapicerowane – szczególnie wypoczynkowe, jak sofa, narożnik lub fotel. Wnętrza loft są wygodne, choć surowe, dlatego też nie należy w nich rezygnować z odpowiednio dobranych mebli tapicerowanych.
Chcąc zaaranżować pokój dzienny w stylu loft, warto pamiętać, że konieczny jest umiar. Pomieszczenie to nie powinno być przeładowane nadmiarem mebli i dodatków. Powinno być w nim przestronnie, czysto i świeżo. Mile widziane są meble o prostych, geometrycznych kształtach, a także odpowiednio dobrane oświetlenie i dodatki.
Oświetlenie w loftowym salonie
Oświetlenie odgrywa niezwykle istotną rolę w aranżacjach wnętrz. Lampy mogą być bowiem jednym z najmocniejszych elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu. Oświetlenie loftowe jest właśnie tak wyraziste i zauważalne, przez co od razu nadaje otoczeniu konkretny styl i charakter. Jakie lampy wybrać do salonu loft?
- Proste żarówki w oprawkach na widocznych przewodach – czyli kwintesencja estetyki loft. Przewody można swobodnie prowadzić po ścianach i suficie, ale wówczas warto zadbać o to, by były to kable w odpowiednim kolorze (na przykład czarne albo czerwone).
- Masywne lampy przemysłowe – można zawiesić je nad stołem lub nad stolikiem w salonie. Zazwyczaj mają typowo industrialne kształty, bywają poobijane i celowo postarzane, a ciekawe okazy można też kupić z drugiej ręki.
- Kinkiety z przegubami i regulacją – są funkcjonalne i niezwykle designerskie. Można wyginać je w różne strony, by odpowiednio ukierunkować światło.
- Oświetlenie szynowe – w halach i fabrykach bardzo często stosowane jest przemysłowe oświetlenie szynowe. Do szyny świetlnej wpinane są reflektory lub innego rodzaju lampy, których może być bardzo wiele. Takie rozwiązania bywają stosowane również w domowych warunkach, a szczególnie, gdy ma to być lampa do bardzo dużego salonu. Szyna może przebiegać przez cały sufit, zakręcać do przedpokoju lub innego pomieszczenia.
Światło odgrywa bardzo ważną rolę w aranżacjach loft, ale też w wielu innych trendach wnętrzarskich. Nie bez znaczenia są również dodatki i tekstylia, jak zasłony, dywany i innego rodzaju detale. Choć estetyka loft wydaje się tak surowa, to nawet w tym wypadku przydadzą się miękkie elementy. Dywan loftowy lub poduszki nie powinny być jednak przesadnie ozdobne – lepiej sprawdzą się elementy skromne o prostym designie.
Salon industrialny można zaaranżować w każdym domu lub mieszkaniu, a szczególnie dobrze będzie wyglądał pokój dzienny w tym stylu, jeśli pozostałe wnętrza również zostaną utrzymane w zbliżonej estetyce.