Malowanie mebli z płyty MDF
Eleganckie szafy, stoły czy regały wykonane z płyt meblowych mogą z czasem tracić swój blask. Aby odświeżyć przestrzeń i zadbać o estetykę dodatków, warto zdecydować się na szybkie, proste i efektywne pomalowanie mebli MDF. Trwałe, lekkie i odporne na uszkodzenia płyty drewnopodobne nadają się do tego typu zabiegów idealnie. Wynika to m.in. z ich charakterystycznej budowy.
MDF, czyli Medium Density Fireboard, to płyta pilśniowa średniej gęstości. Od lat 80. jest z powodzeniem stosowana m.in. w branży meblarskiej. Idealnie imituje drewno, a przy tym jest o wiele tańsza od tego surowca i łatwiej dostępna niż klasyczne wyroby drewniane. Dzięki odpowiedniej technice wykonania (prasowanie wiórów drzewnych pod wysokim ciśnieniem i łączenie ich za pomocą różnego rodzaju klejów), otrzymujemy jakościowy i łatwy w cięciu, zginaniu czy frezowaniu półprodukt do produkcji mebli.
Warto podkreślić, że ten stabilny, jednorodny i przy tym wyjątkowo wszechstronny materiał jest idealny do dalszej obróbki. Producenci z powodzeniem więc laminują, fornirują, foliują czy właśnie malują tego typu powierzchnie. Szerokie spektrum możliwości prac z płytami MDF sprawia, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować samodzielnie odnowić ulubione półki czy komody.
Przygotowanie powierzchni: krok po kroku
Przygotowanie mebli z MDF do malowania nie jest trudne. Przedstawiamy kilka kluczowych kroków, które musisz wykonać, aby cieszyć się dobrze wykonaną pracą:
- Krok 1. Oceń stan mebli z płyty MDF. Jeśli zaczynasz renowację i malowanie mebli MDF, postaraj się oszacować, w jakim stanie jest ich powierzchnia. Sprawdź, czy ma ubytki, zadrapania lub drobne zanieczyszczenia. Taki rekonesans pozwoli Ci lepiej przygotować sprzęt do dalszego remontu mebli MDF.
- Krok 2. Wyczyść dokładnie powierzchnię. Ważnym krokiem w malowaniu mebli MDF jest oczyszczenie powierzchni. Zetrzyj z niej kurz, a następnie umyj fronty i boki mebla. Możesz użyć tu np. dobrze czyszczącej benzyny ekstrakcyjnej. Idealnie sprawdzi się też ciepła woda z dodatkiem delikatnego mydła. Pamiętaj, aby po myciu osuszyć powierzchnię ściereczką.
- Krok 3. Zeszlifuj nierówności mebli MDF. Kluczem do tego, aby uzyskać równą i przy tym doskonale przyczepną powierzchnię, jest szlifowanie. Użyj zwykłego papieru ściernego o średniej ziarnistości – dobrze sprawdzi się tu gramatura 80-120. Dzięki temu nakładana później farba do mebli MDF będzie idealnie utrzymywała się na powierzchni mebla.
- Krok 4. Odkurz płytę MDF. Po szlifowaniu musisz ponownie wyczyścić meble MDF. Pozbądź się pyłków i wszelkich drobinek za pomocą odkurzacza, a następnie dokładnie wytrzyj powierzchnię mebli. I znów lekko nawilżona ściereczka może okazać się tu nieoceniona.
- Krok 5. Uzupełnij ubytki. Czas na naprawę szpar, rys lub pęknięć, które mogły powstać na powierzchni remontowanych mebli MDF. Dobrym rozwiązaniem może okazać się tu masa szpachlowa do drewna, która jest łatwa w nakładaniu i doskonale wygładzi każdą powierzchnię meblową.
- Krok 6. Rozpocznij malowanie. Jeśli masz już przygotowany, wygładzony i osuszony mebel MDF, czas rozpocząć malowanie. Pierwszą warstwę powinien stanowić specjalny podkład, który zwiększy przyczepność nakładanej farby. Dopiero po aplikacji takiego specyfiku można przejść do malowania powierzchni.
Techniki malowania mebli z płyty MDF
Jest kilka aspektów, o których warto pamiętać, chcąc malować meble MDF. Przede wszystkim prace wykonujemy na odpowiednio przygotowanym, a także w pełni suchym podłożu. Same techniki malowania mogą być różne i wynikać ze struktury powierzchni, którą chcesz pokryć. Zazwyczaj sprawdzi się tu pędzelek, którym dotrzesz do zakamarków i żłobień w meblu. Płaskie i równe powierzchnie (np. całe blaty czy boki mebli) dobrze jest malować niewielkim wałkiem.
Może się okazać, że pokrycie mebla jedną warstwą farby do mebli MDF będzie niewystarczające. W takim wypadku odczekaj, aż powierzchnia będzie sucha i nałóż kolejną warstwę wyrównującą. Pomiędzy takim malowaniem warto jest wykonać delikatne matowienie mebla papierem ściernym i czyszczenie ściereczką. Dzięki temu masz 100% pewności, że kolejna warstwa będzie doskonale się prezentowała.
Wybór farb i lakierów do mebli
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do efektywnego malowania mebli MDF. Oto kilka propozycji z naszej listy:
-
Farby akrylowe – akryl to bardzo popularny wybór w przypadku malowania mebli MDF. Farba akrylowa tworzy bardzo trwałą i odporną na uszkodzenia powierzchnię. Ponadto szybko schnie, jest wyjątkowo łatwa w użyciu, a także przystępna cenowo.
-
Specjalne farby renowacyjne – ten uniwersalny typ farb nadaje się do malowania różnych powierzchni – od podłóg, przez listwy, drzwi i kafelki, aż do mebli MDF. Wytrzymałość, wodoodporność, aspekt dekoracyjny oraz ochronny to główne zalety tego typu produktów.
-
Farby lateksowe – elastyczny lateks to również doskonały wybór w przypadku malowania mebli MDF. Materiał jest odporny na spękania czy nieestetyczne łuszczenie się, a przy tym polecany jest do użycia w miejscach, gdzie pojawia się okresowe zawilgocenie (łazienka, kuchnia).
-
Farby mineralna – wyroby mineralne są doskonałą alternatywą dla innych rodzajów farb. Znajdziesz w nich naturalne składniki mineralne, dzięki czemu są bezpieczne dla Ciebie i środowiska. Ich łatwa aplikacja oraz stylowe matowe wykończenie pozwalają cieszyć się pięknie odnowionymi meblami MDF.
-
Farby kredowe – farby kredowe do mebli MDF sprawiają, że powierzchnie zyskują bardzo ciekawy charakter. Wysoka przyczepność, a także doskonałe właściwości kryjące to główne atuty tego typu produktu.
-
Farby do mebli MDF i laminatów – specjalna farba do mebli MDF pozwala łatwo i szybko odnowić szafki, półki czy regały wykonane z tego materiału. Dzięki szybkiemu schnięciu drugą warstwę produktu można zazwyczaj nakładać już po jednej godzinie. To znacznie przyspiesza i ułatwia pracę!
Praktyczne wskazówki przy malowaniu mebli z płyty MDF
Podsumowując, malowanie mebli MDF nie musi być skomplikowane. Mimo specyficznego wykończenia płyt meblowych, można tu uzyskać bardzo satysfakcjonujący efekt. Należy tylko pamiętać o podstawowych zasadach związanych z renowacją tego typu mebli. Przede wszystkim najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Ponadto warto stosować się do zaleceń producenta farby, którą wybraliśmy. Przestrzegaj więc czasu schnięcia i jeśli to wskazane, używaj podkładu gruntującego.
Co więcej, techniki malowania MDF powinny obejmować wspominane już wcześniej szlifowanie powierzchni. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie farby będą wymagały takiego przygotowania. Wyjątek stanowią np. nowoczesne formuły kredowe. Zawsze warto więc wcześniej sprawdzić, jakie są wymogi odnośnie malowania wybranym produktem.
Chcesz pomalować meble MDF typu DIY, a może masz do odświeżenia inne dodatki wykonane z tego popularnego materiału? Wybierz najlepszą farbę do mebli MDF i zacznij swoją przygodę renowatorską! Jeśli natomiast rozglądasz się za ciekawymi rozwiązaniami z MDF i nie tylko, sprawdź sofy i kanapy, łóżka, biurka i krzesła dostępne w ofercie naszego internetowego salonu meblowego. Tu znajdziesz wszystko, co potrzebne jest do urządzenia wymarzonej przestrzeni!