17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią?

W niektórych mieszkaniach i domach potrzebne są sprytne i wielofunkcyjne rozwiązania. Konieczność urządzenia sypialni w salonie to jedna z takich sytuacji, która wymaga zastosowania przemyślanych rozwiązań, wielofunkcyjnych mebli i praktycznych akcesoriów. Jak zaaranżować miejsce do spania w pokoju dziennym?

Udostępnij:
Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią?

Sofa czy narożnik do pokoju dziennego z sypialnią?

Nie każde mieszkanie lub dom dysponuje na tyle dużą przestrzenią, by wygospodarować miejsce na oddzielną sypialnię dla każdego z domowników. Czasami więc jedynym dostępnym rozwiązaniem okazuje się sypialnia w salonie. Nie oznacza to, że na środku pokoju dziennego trzeba koniecznie wstawić tradycyjne łóżko i stoliki nocne. Istnieje wiele sprytnych sposobów na połączenie tych dwóch pomieszczeń w jedną, spójną i funkcjonalną całość.

Salon z sypialnią może zostać zaaranżowany przy pomocy mebli wielofunkcyjnych, które w dzień można będzie składać, a na noc rozkładać. Najczęściej wybierane opcje to sofa oraz narożnik.

  • Sofa z funkcją spania – urządzając salon z sypialnią, warto pomyśleć o wygodnych meblach wypoczynkowych z funkcją rozkładania. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego typu jest rozkładana sofa. Po rozłożeniu może zapewnić wystarczającą przestrzeń do wygodnego snu dla dwójki dorosłych osób.
  • Narożnik rozkładany – to kolejna z możliwości do salonu z sypialnią. Rozłożony narożnik zazwyczaj zapewnia odrobinę więcej miejsca niż sofa, a po złożeniu wciąż może zapewniać mnóstwo przestrzeni siedzącej, dlatego też narożniki są zazwyczaj wybierane do nieco większych pomieszczeń, z których w ciągu dnia korzysta liczniejsze grono domowników.
  • Półkotapczan – ciekawa i bardzo funkcjonalna opcja do salonów połączonych z sypialnią. Gdy mebel pozostaje złożony, przypomina płytką szafkę, której zwieńczeniem jest w pełni funkcjonalna półka. Po rozłożeniu, półkotapczan zamienia się w jednoosobowe lub dwuosobowe łóżko (w zależności od modelu) ze sporym zagłówkiem. Półkotapczan może oferować także różnego typu schowki i niewielką przestrzeń do przechowywania podręcznych przedmiotów.

Zastanawiając się nad tym, jak urządzić pokój dzienny z sypialnią, nie trzeba jednak ograniczać swych wyborów do narożnika i sofy. Dobrym rozwiązaniem może być także rozkładana wersalka, a jeśli ma to być sypialnia dla jednej osoby, to również leżanka, którą w ciągu dnia można dekorować przy pomocy poduszek i użytkować, jak sofę. W nieco większych salonach stosowane bywają także standardowe łóżka oddzielone od reszty pomieszczenia symbolicznymi przegrodami, a także łóżka na antresoli i tym podobne rozwiązania nietypowe.

12 771,- zł

Jak oddzielić strefę dzienną od sypialnej?

Aranżacja salonu z częścią sypialną to spore wyzwanie, a szczególnie wówczas, gdy w pomieszczeniu zechcemy zastosować standardowe łóżko. Jak wydzielić sypialnię w salonie, by pomieszczenie pozostało przestronne i funkcjonalne?

Najlepszym sposobem na to, by wydzielić przestrzeń do spania od części dziennej, jest zastosowanie przegrody. Funkcje te można oddzielić od siebie przy pomocy przegrody konstrukcyjnej lub mobilnej. Wybór dostępnych rozwiązań jest bardzo szeroki:

  • Ażurowy regał – bardzo częsty wybór. Jest to mebel, który sprawia, że sypialnio salon pozostaje przestronny, a jednocześnie część dzienna jest oddzielona od sypialni. Regał tego rodzaju należy ustawić tak, by odgradzał łóżko od pozostałej części pomieszczenia. Na półkach warto ustawić książki, rośliny inne bibeloty, które odgrodzą sypialnię od salonu, a jednocześnie nie przytłoczą wnętrza.
  • Parawan – chcąc symbolicznie odgrodzić łóżko od przestrzeni dziennej, można zastosować także lekki parawan, który może wprowadzić do aranżacji również odrobinę egzotyki. Drewniany parawan z ażurowymi wzorami świetnie sprawdzi się we wnętrzach o orientalnym wystroju, a zabudowany model o prostej estetyce pasuje niemal do każdej aranżacji.
  • Lekka ścianka działowa – nie musi sięgać sufitu, może być niższa, częściowo ażurowa lub z przeszkleniem. Rozwiązanie tego typu pozwala podzielić przestrzeń nieco bardziej zasadniczo i wyraźnie niż konstrukcje mobilne.
  • Zabudowa z przesuwanymi drzwiami – jeszcze jedną opcją, którą można wykorzystać, by połączyć sypialnię z salonem, a jednocześnie zachować możliwość zamknięcia się w sypialni i przysłonięcia łóżka, jest właśnie zabudowa z drzwiami przesuwanymi. To świetna opcja do pomieszczeń z wnękami i wykuszami – sypialnię można urządzić w takiej przestrzeni i oddzielić ją od reszty salonu właśnie przy pomocy przesuwanych drzwi.

Oczywiście nie są to wszystkie dostępne rozwiązania. Część sypialnianą można wydzielić z salonu także przenosząc ją na antresolę lub tworząc specjalny podest z łóżkiem i przestrzenią do przechowywania. Można też zdecydować się na sofę, narożnik lub wersalkę, które na dzień będzie można z powrotem składać.

Dobra organizacja przestrzeni

Pokój dzienny, który pełni również funkcję sypialni musi pomieścić nieco więcej elementów, dlatego też tak istotna staje się dobra organizacja przestrzeni. By urządzić funkcjonalny salon z sypialnią należy zadbać o:

  • Dodatkowe miejsce do przechowywania przedmiotów – a w szczególności zapasowej pościeli, bielizny i ubrań, ale też osobistych drobiazgów, które zwykle trzyma się w sypialni. Z tego względu dobrym rozwiązaniem okazują się łóżka na nieco wyższym stelażu, które dysponują szufladami i schowkami, a także różnego typu komody i szafki.
  • Łatwość w modyfikowaniu aranżacji – jeśli aranżacja salonu i sypialni będzie wyposażona w rozkładane meble do spania, należy zapewnić odpowiednią ilość miejsca na ich wygodne rozkładanie i to bez konieczności uprzedniego przestawiania wielu innych elementów wystroju.
  • Możliwość odseparowania się od innych domowników – to szczególnie ważne, gdy sypialnia jest urządzana w salonie, z którego korzystają także inne osoby. Krótka drzemka w środku dnia, chwila relaksu po pracy lub chęć poczytania wieczorem to tylko kilka sytuacji w których warto dysponować prywatną przestrzenią. Można ją sobie zapewnić, stosując parawany, ścianki działowe albo nawet zasłonki, które mogą oddzielać łóżko od kanapy w salonie.

Im mniejsza przestrzeń do dyspozycji na urządzenie salonu i sypialni, tym bardziej wielofunkcyjne rozwiązania trzeba będzie zastosować. Na szczęście, by umeblować salon z sypialnią, nie trzeba koniecznie zamawiać wszystkiego na wymiar.

Kolekcja Bed Concept

Kolekcja Bed Concept

Meble do salonu z sypialnią

Pokój dzienny z sypialnią to połączenie, które wymaga zastosowania nieszablonowych rozwiązań. Jakie meble sprawdzą się najlepiej?

  • Rozkładane – jeśli pokój, który ma pełnić rolę sypialni i salonu jest mały, trudno będzie umieścić w nim dwuosobowe łóżko, a oprócz tego sofę i inne meble. Odpowiednim rozwiązaniem będą więc meble rozkładane. Jeden narożnik może pełnić rolę miejsca do siedzenia w ciągu dnia i miejsca do spania nocą.
  • Wielofunkcyjne – oraz meble, które można modyfikować. Przykładem może być stolik kawowy z regulowaną wysokością blatu – gdy się go podniesie, można będzie wygodnie zjeść przy nim obiad i to siedząc na sofie lub narożniku, co pozwoli zredukować liczbę mebli w pomieszczeniu.
  • O prostych formach – im więcej mebli musi znaleźć się w pomieszczeniu, tym bardziej ciasne będzie się wydawało. By uniknąć efektu chaotycznej ciasnoty, warto wybierać meble o prostych kształtach i neutralnych kolorach – wydadzą się mniejsze, a często też będą bardziej ergonomiczne, co pozwoli zaoszczędzić przestrzeń.

Połączenie salonu i sypialni może wydawać się nietypowe, ale jednak w wielu domach i mieszkaniach te funkcje pomieszczeń są ze sobą połączone. Można wygodnie zaaranżować salon tak, by mógł pełnić również rolę sypialni dla jednej lub dwóch osób. To tylko kwestia doboru odpowiednich mebli i akcesoriów.

 

2 568,- zł
3 333,- zł

Meble do pokoju dziennego