Wydzielanie stref w otwartej przestrzeni domu lub mieszkania
Wiele mieszkań oraz domów jest dziś projektowana z myślą o zachowaniu otwartej, przystępnej i dostępnej dla wszystkich przestrzeni dziennej. Osobne bywają głównie sypialnie oraz łazienka – a i to nie zawsze. Taki układ wnętrz jest bardzo efektowny, ale nie zawsze sprawdza się w praktyce. Gdy w otwartej przestrzeni trzeba wygospodarować miejsce do pracy, nauki lub odpoczynku, wiele osób decyduje się na podział przestrzeni na różne strefy. Jak to zrobić?
-
Wstawiając brakujące ścianki – to najtrwalsze, najsolidniejsze, ale też najbardziej pracochłonne w montażu rozwiązanie. Ścianki działowe mogą być jednak nie tylko murowane, ale też wykonane z płyt gipsowo-kartonowych, a nawet z OSB. Tak wydzielone strefy mogą również zostać wyposażone w drzwi (na zawiasach lub przesuwane).
-
Dzieląc przestrzeń przy pomocy mebli – zamiast stawiać ścianki działowe, można postawić regały, szafy i inne meble w taki sposób, by stanowiły oczywistą barierę, która dzieli pomieszczenie na różne strefy. Będzie to podział nieco bardziej symboliczny, ale też wyraźny.
-
Stosując różnego rodzaju zabudowę – na przykład przesuwane lub składane drzwi, ścianki lustrzane lub szklane i tym podobne rozwiązania, które jednak mogą okazać się dość kosztowne.
Wydzielanie stref w przestrzeni dziennej jest znakomitym posunięciem. Jeśli zostanie rozplanowane na etapie urządzania domu lub mieszkania, można od razu uwzględnić pewne rozwiązania konstrukcyjne, które to ułatwią (jak choćby wykonanie wnęk, wymurowanie fragmentarycznych ścianek lub osadzenie profilów do drzwi przesuwanych w podłodze).
Jakie strefy najczęściej wydziela się w przestrzeni dziennej?
-
Kuchnię, salon i jadalnię – każda z tych stref może być oddzielona w pełni lub wyłącznie symbolicznie (na przykład kuchnia od jadalni przy pomocy wyspy kuchennej).
-
Miejsce do pracy lub nauki – wymaga lekkiego odosobnienia, dlatego warto wydzielić je ścianką lub regałem.
-
Miejsce do rekreacji – na przykład do oglądania telewizji lub grania w gry. Strefę tego rodzaju można wydzielić subtelnie – na przykład ustawiając sofę tyłem do reszty pomieszczenia, a na wprost telewizora.
Wydzielanie stref w otwartej przestrzeni ułatwia rozsądne zaaranżowanie wnętrza i pogodzenie wielu funkcjonalności w jednym pomieszczeniu.
Jak podzielić pokój na dwie strefy?
Podział pomieszczenia na dwa mniejsze nie jest łatwy, a szczególnie wówczas, gdy woli się uniknąć kosztownych wydatków i większych remontów. Czasami jednak nie ma wyjścia i konieczne jest wydzielenie dwóch, wyraźnie odgraniczonych, stref w pomieszczeniu. Jak to zrobić?
-
Przy pomocy ścianki działowej – może to być ścianka murowana, z karton-gipsu, ale też z drewna, szkła lub dowolnego innego materiału. Ścianka ta nie musi być nawet wzniesiona aż do samego sufitu – może sięgać na przykład do wysokości 1,5 metra, by oddzielić od siebie wizualnie biurko od łóżka.
-
Przy pomocy drzwi przesuwanych – nie wszędzie i nie zawsze uda się je zamontować małym kosztem, ale jeśli tylko to możliwe, warto wziąć tę opcję pod uwagę. Drzwi tego rodzaju mogą być nie tylko praktycznym elementem podziału, ale też efektownym akcentem w wystroju.
-
Przy pomocy zasłony – opcja nieco tańsza od drzwi przesuwanych to zasłona na karniszu sufitowym, drążku lub lince.
-
Przy pomocy regału lub szafy – meble te można ustawić bokiem do ściany albo nawet na środku pomieszczenia tak, by podzielić je na osobne strefy.
-
Przy pomocy parawanu – rozkładany parawan, który składa się z kilku segmentów także może wydzielać strefy w pomieszczeniu. Bywa on stosowany w sypialniach, by wydzielić garderobę od miejsca do snu.
Pomysłów na podział pomieszczenia na dwie strefy nie brakuje – zazwyczaj to kwestia pomysłu i niewielkiego wydatku. Najdroższe są rozwiązania wykonywane na specjalne zamówienie i zrobione z droższych materiałów, jak drewno.
Jak podzielić pokój z jednym oknem?
Dzielenie na kilka stref dużej przestrzeni z wieloma oknami nie stanowi specjalnego wyzwania. Dużo trudniej jest, gdy podzielić trzeba pomieszczenie, w którym znajduje się wyłącznie jedno okno – na przykład pokój dziecięcy na przestrzeń dla dwóch osób lub sypialnię na przestrzeń do snu i do pracy przy komputerze. Jak to zrobić?
-
Podział pokoju z jednym oknem przy pomocy szklanej ścianki – może być ona wyposażona w szprosy dla ozdoby lub może być wykonana z luksferów, by nie była w pełni transparentna. Szklana ścianka działowa oddzieli od siebie przestrzeń, a jednocześnie nie zablokuje dopływu światła do tej części pomieszczenia, w której nie ma okna.
-
Podział pokoju z jednym oknem przy pomocy ażurowej konstrukcji – może to być ścianka działowa z pionowych lub poziomych listewek drewnianych albo metalowa lub drewniana kratownica. Może to być również ażurowy regał, którego jednak nie należy wówczas zbyt mocno zapełniać książkami i innymi przedmiotami.
Planując podzielenie na dwie strefy pokoju z jednym oknem, warto uwzględnić funkcje obu stref i dopasować je do lokalizacji okna – na przykład, gdy w pomieszczeniu ma znajdować się łóżko sypialniane, ale też komputer i biurko do pracy, to właśnie miejsce do pracy warto usytuować bliżej okna, a łóżko za ażurową lub szklaną ścianką działową.
Meble, którymi podzielisz pokój na strefy
Najłatwiej i najtaniej można podzielić pomieszczenie na osobne strefy właśnie przy pomocy mebli. Ich zastosowanie nie wiąże się z koniecznością ingerencji w ściany, podłogi i sufity, nie trzeba murować lub tynkować przegród – wystarczy zamówić meble, skręcić je i odpowiednio ustawić. Jakie meble sprawdzą się najlepiej w roli wytyczania granicy stref w pomieszczeniu?
-
Ażurowy regał – niezastąpiony właśnie w roli granicy stref w pomieszczeniach. Wystarczy ustawić go bokiem do ściany, by podzielić pomieszczenie na dwie strefy, które są od siebie lekko odizolowane, ale nie w pełni. Na ażurowym regale można ustawić kilka ozdobnych drobiazgów albo wręcz zapełnić jego półki książkami, by podział na strefy był jeszcze dosadniejszy.
-
Ażurowa komoda – zadziała podobnie do regału, ale jest niższa, przez co wytyczy granicę wyłącznie na poziomie podłogi. Ażurową komodą można oddzielić od siebie salon i jadalnię albo jadalnię i kuchnię.
-
Klasyczny regał lub dwa regały ustawione do siebie plecami – alternatywą dla regału ażurowego będzie mebel o klasycznej konstrukcji. Ciekawą opcją jest zastosowanie dwóch regałów, które będą zwrócone do siebie plecami, dzięki czemu w każdej ze stref będzie do dyspozycji przestrzeń regału do zagospodarowania. Dla bezpieczeństwa takie meblowe ścianki działowe najlepiej stosować przy ścianie (bokiem do ściany) i przykręcić je do ściany, jak również skręcić ze sobą.
-
Szafa lub dwie szafy plecami do siebie – podobne rozwiązanie, jak w przypadku regałów na książki, ale z tą różnicą, że szafa zaoferować może miejsce na ubrania i inne przedmioty. Decydując się na zastosowanie dwóch szaf, warto również ustawić je bokiem przy ścianie i skręcić je ze sobą dla lepszej stabilności.
-
Sofa lub narożnik – odpowiednie ustawienie niskich mebli także wydziela strefy w pomieszczeniu. W dużym salonie wystarczy ustawić sofę tyłem do części pomieszczenia, by zyskać właśnie taki efekt podziału – w miejscu tym można z kolei urządzić przestrzeń do pracy przy biurku lub miejsce do zabawy dla dzieci.
-
Wyspa kuchenna – bardzo często oddziela kuchnię od jadalni. Wyspa może znajdować się na środku pomieszczenia albo przy ścianie. Od strony jadalni może do niej przylegać stół. Wyspa kuchenna może nawet zastąpić stół w domach i mieszkaniach, w których metraż jest mniejszy i w których kuchnia jest połączona z salonem.
-
Narożne blaty i biurka – znakomitym sposobem na symboliczne oddzielanie od siebie przestrzeni jest stosowanie elementów narożnych, które stanowią zakończenie jakiejś przestrzeni roboczej – na przykład narożny blat biurka wieńczy to konkretne stanowisko pracy lub nauki, a narożny blat w kuchni oddziela ją od jadalni lub salonu.
Podział przestrzeni na osobne strefy ma wiele zalet, a jeśli zrobi się to z troską nie tylko o funkcjonalność, ale też o design, efekt może być niezwykle ciekawy. Duże pomieszczenie nie musi być aranżowane w ten sposób, że meble stoją wyłącznie wzdłuż ścian – wręcz lepiej unikać takiego rozwiązania. Poszukując pomysłów na to, jak podzielić pokój na strefy, warto wziąć pod uwagę zarówno sposoby na symboliczne podzielenie przestrzeni, jak i rozwiązania trwałe i zdecydowanie bardziej wyraziste, jak ścianki, drzwi przesuwane i tego rodzaju konstrukcje, które wymagają największych nakładów pracy, ale za to oddzielają przestrzeń w sposób jednoznaczny i umożliwiają stworzenie dużo bardziej prywatnych stref w dużym pomieszczeniu.