17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak odnowić starą komodę?

Posiadasz komodę, która jest praktyczna i pojemna, ale jej design lub kolor zupełnie nie pasują do wystroju i obecnych trendów? Możesz kupić nowe meble, które z łatwością dopasujesz do dowolnej estetyki, ale czy warto spisywać na straty ulubiony mebel? Starą komodę można przecież odnowić. Jak się do tego zabrać? W jaki sposób odnowić starą komodę?

Udostępnij:
Jak odnowić starą komodę?

Stara komoda – mebel z ukrytym potencjałem

Współcześnie niezwykle łatwo jest regularnie zmieniać umeblowanie – to tylko kwestia chęci i wolnych środków finansowych. Gdy tylko znudzi się design dotychczasowych mebli lub ich kolorystyka, można sięgnąć po nowe, które będą lepiej dopasowane do wystroju. Trendy zmieniają się jednak dość często, a tak regularna wymiana mebli to nie tylko zbędny wydatek, ale też działanie szkodliwe dla środowiska. Zamiast wyrzucać stare meble, warto dać im jeszcze szansę. Często okazuje się bowiem, że stare meble są nie tylko pojemne i praktyczne, ale też solidnie wykonane – warto je odnowić, a nie od razu wymieniać na nowszy model. 

Stare komody często kryją w sobie duży potencjał. Mają ciekawy design, choć wykończono je na niedzisiejszy kolor. Mogą być wykonane z wysokiej klasy materiałów, jak drewno lub drewniany fornir. Nie bez znaczenia jest również ich oryginalność i niepowtarzalność, a szczególnie, gdy były to meble wykonane na zamówienie lub przez niewielką pracownię. Jeśli dysponujesz starą komodą, która jest już nieco zniszczona albo ma niemodny kolor, przyjrzyj się jej pod kątem praktycznym. Gdy spełnia oczekiwania pod względem pojemności i gabarytów, możesz dać jej drugie życie. Zanim weźmiesz się za jej odnawianie, sprawdź z jakiego materiału ją wykonano – to informacja, która pomoże dobrać optymalne materiały i techniki do odnowienia komody. 

Jak odnowić komodę drewnianą?

Odnawianie mebli, które wykonano z naturalnego drewna jest nie tylko łatwe, ale też bardzo popularne. Drewno jest bowiem materiałem niezwykle trwałym, szlachetnym i efektownym. Może być odnawiane wielokrotnie i na wiele różnorodnych sposobów. 

By odnowić drewnianą komodę, należy ustalić:

  • W jaki sposób była wykończona wcześniej? Czy była pomalowana farbą, bejcą, a może lakierem? Warstwy te trzeba będzie usunąć. Starą warstwę farby lub lakieru najlepiej usunąć mechanicznie i w pełni – do surowego drewna. Bejcę wystarczy przetrzeć dla zmatowienia, jeśli jej kolor nie będzie przeszkadzał w odnowieniu komody (gdy jest za ciemny, należy komodę przetrzeć mocniej – do surowego drewna).

  • W jakim stanie jest drewno? Czy nie ma śladów po korniku, ubytków lub innego rodzaju uszkodzeń? Po usunięciu wcześniejszych powłok, drewno można będzie naprawić – ubytki zaszpachlować specjalną szpachlą do drewna. W sprzedaży można znaleźć środki zwalczające kornika, jeśli więc komoda jest w dobrym stanie, a nosi ślady żerowania kornika, warto je wypróbować. Jeśli jednak komoda próchnieje i ma ewidentne ślady długotrwałego żerowania kornika, należy rozważyć pozbycie się jej, gdyż szkodnik może przenieść się także na inne meble i drewniane elementy w domu.

  • W jaki sposób komoda ma zostać wykończona? Można ją pomalować kryjącą farbą, wykończyć farbą lazurową, dzięki czemu widoczny będzie rysunek drewna. Komodę można również pokryć bejcą lub lakierobejcą, a także lakierem o różnych wariantach wykończenia (matowy, błyszczący, półmatowy, bezbarwny lub barwiący). Kolejna możliwość to olejowanie komody lub jej woskowanie – techniki pozwalające zachować rysunek drewna, konserwujące drewno i mogące wpłynąć na jego kolorystykę. 

​​​​​​Kolekcja Ingmar, Latzke

Jeśli to możliwe, komodę warto rozkręcić, a następnie zająć się każdym z jej elementów. Stare powłoki wykończenia należy usunąć, a szczególnie wówczas, gdy łuszczą się. Jeśli komoda będzie malowana na kryjący kolor, nie trzeba zdzierać powłok aż do surowego drewna – wystarczy je zmatowić, by zyskać lepszą przyczepność nowej farby. Po przetarciu drewna, należy je odpylić i odtłuścić, a następnie można przystąpić do malowania lub nakładania wybranego specyfiku. Najlepiej położyć przynajmniej dwie warstwy i stosować się do zaleceń producenta, co do czasu wysychania warstw, ich liczby oraz techniki malowania. Później wystarczy skręcić komodę i gotowe. 

Jak odnowić komodę z płyty meblowej?

Choć mogłoby się wydawać, że w łatwy sposób można odnowić jedynie meble drewniane, to nieprawda. Równie łatwe i skuteczne może być odnowienie mebli z płyty – oczywiście w tym wypadku nie ma mowy o zdzieraniu powłoki do surowego drewna, gdyż go pod nią nie znajdziemy. W jaki sposób odnawia się meble z płyty?

  • Powierzchnię komody należy oczyścić, odtłuścić i zmatowić. Nie trzeba mocno zdzierać wierzchniej warstwy wykończeniowej, a jedynie uczynić ją matową, by zyskała lepszą przyczepność. 

  • Komodę należy następnie odpylić – podczas jej przecierania z pewnością powierzchnia uległa zapyleniu. Warto ją odkurzyć lub odpylić przy pomocy dużego pędzla. 

Tak przygotowana powierzchnia komody jest gotowa do malowania. Jeśli była ona wykończona na ciemny kolor, a ma zostać przemalowana na jasny odcień, warto użyć również farby podkładowej, która nie tylko zapewni lepsze przygotowanie podłoża, ale też lepsze krycie. Do malowania komody z płyty należy użyć farb renowacyjnych do mebli. Mają one bardzo dobre krycie i przyczepność, dzięki czemu sprawdzają się nie tylko na meblach drewnianych, ale również na meblach z płyty. Jeśli chodzi o narzędzia, to zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli komoda ma zyskać gładką powierzchnię, najlepiej użyć wałka gąbkowego. Jeśli natomiast ma mieć lekko nieregularną teksturę, można posłużyć się pędzlem lub wałkiem z dłuższym włosiem. 

Szybka metamorfoza starej komody – bez malowania

Choć najlepsze efekty renowacyjne można uzyskać dzięki przemalowaniu komody, nie zawsze ma się na to czas i chęci. Farby do mebli nie są tanie, a proces malowania wymaga odrobiny wolnego czasu, jak również miejsca i odpowiednich narzędzi. Na szczęście starej komodzie można dodać uroku nawet bez jej pomalowania na nowy kolor.

Jeśli jest to komoda drewniana pokryta bejcą lub kryjącą farbą, można nadać jej charakter vintage. W tym celu wystarczy poprzecierać ją na krawędziach papierem ściernym. Taki zabieg subtelnie odsłoni surowe drewno na krawędziach, dzięki czemu mebel będzie wyglądał stylowo i wiekowo – komody tego rodzaju są popularne w aranżacjach vintage, angielskich i prowansalskich, a także w wielu innych stylach wnętrzarskich. 

Jeśli stara komoda jest wykonana z płyty meblowej w okleinie, folii lub lakierze, jej przecieranie nie ma sensu. Nie oznacza to jednak, że komody tego rodzaju nie można odświeżyć w równie łatwy i efektowny sposób. Jeśli mebel utrzymany jest w jednolitym kolorze, warto pomyśleć o wymianie blatu. Komoda biała, czarna, szara lub w innym kryjącym kolorze wiele zyska na uroku, gdy jej blat będzie kontrastowym elementem. Ciekawie może wyglądać biała komoda z drewnianym lub czarnym blatem albo komoda czarna z białym blatem. 

Bez względu na to, z jakiego materiału wykonano komodę, można odświeżyć jej design także na kilka innych sposobów. Najpopularniejsze triki to:

  • Wymiana nóżek w komodzie – czasami tak niepozorny zabieg spowoduje, że komoda zyska na uroku i będzie jeszcze lepiej dopasowana do pomieszczenia. Świetnym przykładem może być komoda drewniana na drewnianych, bardzo masywnych nóżkach o okrągłym kształcie – taki mebel wydaje się ciężki i przytłaczający. Gdy kuliste nóżki zostaną zmienione na smuklejsze – na przykład prostokątne lub stożkowe w białym, czarnym lub dowolnym innym kolorze – komoda stanie się wizualnie lżejsza i jeszcze lepiej wpasuje się w aranżację. 

  • Wymiana uchwytów – wiele starych komód ma równie staromodne uchwyty, które sprawiają, że meble te nie bardzo pasują do wnętrz nowoczesnych lub skandynawskich. Wystarczy zmienić je na uchwyty o wybranej estetyce, by zyskać komodę o dużo ciekawszym designie. Świetnym przykładem może być biała komoda w okleinie, którą wyposażono w kute uchwyty w kształcie kołatek. Wystarczy zmienić je na proste uchwyty o srebrnym lub czarnym kolorze, by zyskać mebel w sam raz do wnętrza nowoczesnego lub skandynawskiego. 

  • Nowy blat – wiele starych komód to meble, które są utrzymane w całości w jednym kolorze, a obecnie bardzo wiele mebli jest dwukolorowych. Biała komoda z drewnianym blatem, drewniana komoda z czarnym blatem – to tylko dwa przykłady na to, jakie komody są dziś modne i chętnie wybierane. Wystarczy wiec zmienić blat w swojej dotychczasowej komodzie na inny, by zyskać mebel o ciekawym charakterze. 

  • Naklejki na meble – mogą to być zarówno niewielkie elementy do naklejenia na front lub obudowę komody, jak również duże naklejki wykonane na zamówienie. W sieci można znaleźć wiele firm specjalizujących się w wykonywaniu naklejek do oklejania mebli, lodówek oraz ścian. 

  • Malowany wzór – na komodzie w gładkim i neutralnym kolorze można umieścić drobne malunki, które nadadzą jej zupełnie nowy wygląd. Popularne są zarówno motywy ludowe, które nadadzą komodzie rustykalny charakter, jak również geometryczne lub nowoczesne. Malować można od szablonów, jakie bez problemu uda się znaleźć w sklepach, jak również według własnej koncepcji. 

Odnowienie starej komody to sprawdzony sposób na to, by nadać jej nowy charakter. Wystarczy odrobina wolnego czasu, odpowiednio dobrane materiały i narzędzia, by zyskać odświeżony mebel w nowej odsłonie i to przy niewielkich nakładach finansowych. 

Zobacz komody >