Sypialnia i salon w jednym pomieszczeniu – czy to może się udać?
Salon to zazwyczaj najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. To w nim zwykło się spędzać czas w ciągu dnia, spotykać się z domownikami i podejmować gości. To w salonie lokowany bywa telewizor, sprzęt muzyczny i tego rodzaju urządzenia. Jest to zazwyczaj pomieszczenie gwarne, głośne i przestronne – zupełnie inne niż typowa sypialnia, która powinna być raczej przytulna, cicha i komfortowa. Czy da się pogodzić te dwie funkcje w jednym pomieszczeniu?
-
Salon można połączyć z sypialnią w małych mieszkaniach i domach, w których zwyczajnie nie ma innego wyjścia. Skoro brak dodatkowego pomieszczenia na sypialnię, trzeba zaaranżować przestrzeń do spania w salonie.
-
Salon i sypialnia w jednym to dobre rozwiązanie w mieszkaniach, w których mieszka się samodzielnie lub we dwójkę. Nie jest w nich zbyt gwarnie i fakt spania w pokoju dziennym nie powinien być żadną przeszkodą.
-
Salon i sypialnia w jednym pomieszczeniu sprawdzą się także wtedy, gdy przestrzeń ta jest spora, wyposażona we wnękę lub ułożona w kształcie litery „L” – w takim wypadku sypialnię można urządzić w zakamarku lub za zakrętem, dzięki czemu jest nieco bardziej odizolowana.
Oczywiście salon i sypialnię w jednym pomieszczeniu można urządzić także w wielu innych sytuacjach, a w szczególności w ten sposób, że funkcje te zostaną od siebie wyraźnie oddzielone. Taki widoczny podział pozwoli na jasne wytyczenie stref, ale też może optycznie zmniejszyć pomieszczenia i trzeba się z tym liczyć.
Półkotapczan Bed Concept Pro, Lenart
Jak oddzielić sypialnię od salonu?
Decydując się na urządzenie sypialni w salonie można wziąć pod uwagę dwa rozwiązania: podział wyraźnie zaakcentowany lub zastosowanie mebli rozkładanych. Sypialnia nie musi bowiem składać się z typowego łóżka z materacem, stolików nocnych i lampek. Wygodnie sypiać można przecież również na rozkładanym narożniku lub wersalce i wówczas nie trzeba wprowadzać żadnych podziałów w pomieszczeniu. Jeśli jednak preferencje są takie, by sypialnię wyposażyć w łóżko i jakoś oddzielić od salonowej części pomieszczenia, warto wziąć pod uwagę kilka rozwiązań. Oto one:
-
Drzwi przesuwane – to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które perfekcyjnie sprawdzi się, jeśli sypialnię urządza się we wnęce lub za zakrętem pokoju o kształcie litery „L”. Drzwi przesuwane można zamówić na wymiar – wówczas możliwe jest wykonanie zabudowy niemal o dowolnym rozmiarze, która podzieli każdą przestrzeń w wybrany sposób.
-
Ścianka działowa – między salonem i sypialnią można wznieść ściankę działową z płyt gipsowo kartonowych i profili aluminiowych – jest to lekka konstrukcja, która nie obciąży stropu i którą łatwo wykonać we własnym zakresie. Ścianka ta nie musi w pełni dzielić pomieszczenia na pół – może jedynie przysłaniać łóżko przed wzrokiem osób siedzących na sofie.
-
Parawan – rozwiązaniem niezastąpionym, popularnym, mobilnym i niedrogim jest właśnie parawan. Można go rozstawić zarówno po to, by przysłonić łóżko, jak również dla dekoracji. Parawan nie zapewni komfortu i ciszy w sypialnianej strefie, ale świetnie sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach – nie zajmuje wiele miejsca, a w razie potrzeby można go złożyć lub przestawić.
-
Regał – pomysłowym i praktycznym sposobem na oddzielenie salonu od sypialni jest postawienie pomiędzy tymi strefami regału dwustronnego lub dwóch klasycznych regałów, które opiera się plecami o siebie, dzięki czemu półki są dostępne po każdej ze stron.
Wiele domów i mieszkań jest dziś projektowanych w oparciu o nowoczesne trendy wnętrzarskie, które często bazują na zachowaniu dużych, otwartych przestrzeni, które są od siebie oddzielone jedynie symbolicznie. Jeśli w takim obiekcie trzeba urządzić dodatkową sypialnię, pojawiają się komplikacje związane z jej usytuowaniem i wydzieleniem. Na szczęście nie brak pomysłów na to. Można też rozważyć nieco inne rozwiązanie, a mianowicie ukrycie sypialni w salonie.
Jak ukryć łóżko w pokoju dziennym?
Widoczny podział pomieszczenia na salon i sypialnię to opcja, która nie zawsze się sprawdzi. We wnętrzach o niedużym metrażu może się to okazać rozwiązanie chybione. W takich pomieszczeniach o wiele lepiej sprawdzi się zakamuflowanie funkcji sypialnianej, jaką pełni salon, a pomocne w tym będą rozwiązania wielofunkcyjne i nietypowe, a konkretniej:
-
Półkotapczan – niezwykle funkcjonalny mebel, który doskonale sprawdzi się w salonie, który musi pełnić również rolę sypialni. Półkotapczan kryje w sobie pełnowymiarowe posłanie z dowolnym materacem, a po złożeniu zajmuje tyle miejsca, co regał na książki lub płytka szafa. Dostępny jest w różnych rozmiarach, jak również w wersji pionowej (po złożeniu jest wyższy niż szerszy) lub poziomej (gdy jest złożony, jest dłuższy niż wyższy). Rozważając zastosowanie półkotapczanu w salonie, trzeba pamiętać o tym, że wymaga on miejsca na rozkładanie na noc – przestrzeń przed nim powinna być więc w miarę wolna od innych elementów umeblowania, ale akurat w salonie zazwyczaj jest nieco więcej miejsca niż w innych pomieszczeniach.
-
Rozkładane meble wypoczynkowe – to kompaktowa alternatywa dla klasycznego łóżka. Co ważne, rozkładana sofa, narożnik lub kanapa mogą być praktycznie równie wygodne, co materac na łóżku – kwestia doboru mebla o odpowiednim stopniu twardości lub wyposażonego w stelaż włoski (w tym wypadku łóżko takie dysponuje klasycznym materacem o określonej grubości więc możliwe jest dobranie parametrów materaca do własnych upodobań).
-
Łóżko wysuwane z podestu – jeśli rozwiązanie na wymiar także wchodzi w grę, warto rozważyć tak pomysłową opcję. Wymaga ona wykonania podestu w części salonu, w którym ukryta będzie szuflada z materacem i pościelą. Tego rodzaju rozwiązanie wymaga sprawnego wykonawcy i z pewnością będzie nieco kosztowniejsze niż zakup półkotapczanu lub rozkładanych mebli wypoczynkowych.
-
Materac na antresoli – jeśli dom lub mieszkanie ma wysoko położony strop, warto wziąć pod uwagę wzniesienie antresoli. Można kupić gotowe rozwiązania do samodzielnego montażu lub wykonać konstrukcję od podstaw we własnym zakresie lub na zamówienie. Antresola może być niewielka i oferować jedynie miejsce do spania. Pod nią można usytuować meble wypoczynkowe lub kącik biurkowy.
To kilka najlepszych i sprawdzonych pomysłów na to, jak ukryć łóżko w pokoju dziennym. Rozwiązania te sprawdzą się zarówno w salonach o małym, jak i o większym metrażu.
Zamiana funkcjonalności pomieszczeń
Gdy żadne z zaproponowanych rozwiązań nie przypadło nam do gustu lub nie jest możliwe do zastosowania, warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną opcję – generalną zmianę funkcjonalności pomieszczeń domowych. Rozwiązanie to wiąże się z największym nakładem pracy, a często również z najwyższymi kosztami realizacji. Mimo to warto wziąć je pod uwagę, gdyż w wielu wypadkach może się ono okazać najkorzystniejsze.
Jeśli pomieszczeń w domu jest niewiele, a trzeba pogodzić w nich funkcję sypialni, kuchni, pokoju dziecięcego, jadalni, łazienki, a często także domowego biura, trudno uniknąć problemów. Wiele osób rezygnuje wówczas z osobnej sypialni na rzecz udostępnienia takiego pomieszczenia na kuchnię, pokój dziecięcy lub pracownię z komputerami. Można jednak wziąć pod uwagę zupełnie inny podział przestrzeni:
-
Zamiast dysponować osobną kuchnią i salonem połączonym z sypialnią, warto wziąć pod uwagę umieszczenie aneksu kuchennego w salonie lub nawet w korytarzu (jeśli jest on przestronny i płynnie przechodzi w salon), a w osobnym pomieszczeniu można będzie urządzić sypialnię.
-
Zamiast w jednym z pokoi aranżować pracownię lub pokój do nauki, warto wydzielić kącik na biurko i miejsce do pracy w salonie, a we wspomnianym pomieszczeniu zaaranżować sypialnię.
-
W niektórych domach i mieszkaniach znajdują się różnej wielkości wnęki, a także pomieszczenia typu garderoba, spiżarnia lub pomieszczenia techniczne. Być może uda się je przerobić na sypialnię, a ich zawartość rozlokować w pozostałych pokojach.
Aranżacje niewielkich mieszkań oraz domów stanowią zazwyczaj bardzo duże wyzwanie. Im więcej funkcji musi pełnić jedno pomieszczenie, tym trudniej zachować w nim ład, przestrzeń i spójną estetykę. Na szczęście nie brak mebli wielofunkcyjnych oraz sposobów na optyczne wydzielenie stref w pomieszczeniach, dzięki czemu łatwiej można zaaranżować salon połączony z sypialnią lub z pracownią. Czasami jest to kwestia niewielkiej modyfikacji wystroju i zastosowania parawanu. Innym razem trzeba większej ingerencji w układ pomieszczenia, ale nie ma rzeczy niemożliwych, gdy chodzi o wystrój wnętrz.